Τι θα πιούμε σήμερα;




melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.350
Reaction score
42.131
Μιλάμε για το δημοφιλέστερο ροζέ κρασί στον κόσμο.
Αυτό που έκανε ο Sacha Lichine με το ροζέ μου φέρνει ως αναλογία αυτό που έκανε ο Χιώτης με το μπουζούκι :biggrin:
Πήρε και το πλειοψηφικό πακέτο η LVMH και έδεσε το γλυκό.
Και μιας και φτιάχτηκε η αγορά τσουπ και το Miraval πιο δίπλα του Brand του Pitt.
 



Μηνύματα
130
Reaction score
250
Αξιοπρεπές αλλά όχι η καλύτερη ετικέτα του κτήματος (και πολύ φίλου μου).
Το Αχέρων είναι εξαιρετικό και το Διάγων μοναδικό (και δυσεύρετο).
Η αγορά του Τρίτωνα έγινε απο το οινοποιείο, υπάρχουν και αυτά που αναφέρετε, από άλλη πηγή και θα το δοκιμάσουμε εν ευθέτω χρόνω. Πάντως ο οινοποιός ιδιαίτερα συμπαθής.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.350
Reaction score
42.131
Η αγορά του Τρίτωνα έγινε απο το οινοποιείο, υπάρχουν και αυτά που αναφέρετε, από άλλη πηγή και θα το δοκιμάσουμε εν ευθέτω χρόνω. Πάντως ο οινοποιός ιδιαίτερα συμπαθής.
Ο Γιάννης και η Αντωνία (η αδελφή του) είναι τα καλύτερα παιδιά, γιατί να το κρύψομε άλλως τε!
Γεωπόνος, έμπειρος καλλιεργητής και οινοποιός, με μακρά οικογενειακή παράδοση, σε ένα μαγικό τόπο :party:
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
Μιλάμε για το δημοφιλέστερο ροζέ κρασί στον κόσμο.
Αυτό που έκανε ο Sacha Lichine με το ροζέ μου φέρνει ως αναλογία αυτό που έκανε ο Χιώτης με το μπουζούκι :biggrin:
Πήρε και το πλειοψηφικό πακέτο η LVMH και έδεσε το γλυκό.
Και μιας και φτιάχτηκε η αγορά τσουπ και το Miraval πιο δίπλα του Brand του Pitt.
Τυχαία το ανακάλυψα από την κάβα που συνεργάζομαι 😋
Είναι κορυφαίο και αποδεικνύει ότι οι Γάλλοι είναι πολύ μπροστά στην οινοποίηση.
Σχετικά με τα ροζέ όμως,είναι λίγο ταμπού.Τουλαχιστον στον τόπο μας.Κορυφαιο wine bar στην Αθήνα σου λέει δεν φέρνω ροζέ.
Μεγάλη κουβέντα όπως και να χει,με κέρδισε το Ροδί του νησιού,στον τόπο του όμως.Αν ταξιδεψει αυτο το μπουκάλι δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα δώσει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.350
Reaction score
42.131
Τυχαία το ανακάλυψα από την κάβα που συνεργάζομαι 😋
Είναι κορυφαίο και αποδεικνύει ότι οι Γάλλοι είναι πολύ μπροστά στην οινοποίηση.
Σχετικά με τα ροζέ όμως,είναι λίγο ταμπού.Τουλαχιστον στον τόπο μας.Κορυφαιο wine bar στην Αθήνα σου λέει δεν φέρνω ροζέ.
Ανεβαίνει η κατανάλωση του ροζέ και στην Ελλάδα τα τελευταία 10 χρόνια, όλο και περισσότεροι εκτιμούν την αξία του.


...με κέρδισε το Ροδί του νησιού,στον τόπο του όμως. Αν ταξιδεψει αυτο το μπουκάλι δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα δώσει.
δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις εδώ
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
Ανεβαίνει η κατανάλωση του ροζέ και στην Ελλάδα τα τελευταία 10 χρόνια, όλο και περισσότεροι εκτιμούν την αξία του.




δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις εδώ
Αυτό που θέλω να πω εινσι ότι κάποιες εμφιαλώσεις είναι πιο ευαίσθητες από κάποιες άλλες. Θερμοκρασία υγρασία,ταλαιπωρία γενικότερα. Το πίνεις στον τόπο παραγωγής του και είναι τοπ.Το πίνεις κάπου αλλου και δεν…..
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.350
Reaction score
42.131
Αυτό που θέλω να πω εινσι ότι κάποιες εμφιαλώσεις είναι πιο ευαίσθητες από κάποιες άλλες. Θερμοκρασία υγρασία,ταλαιπωρία γενικότερα. Το πίνεις στον τόπο παραγωγής του και είναι τοπ.Το πίνεις κάπου αλλου και δεν…..
Είναι ένα θέμα η (κακή) μεταφορά και οι συνθήκες αποθήκευσης σε αποθήκες και μαγαζιά. Πάντως όταν όλα γίνονται σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ταξιδεύουν παντού φιάλες με κρασί και τις απολαμβάνει ο κόσμος όλος.
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.099
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top