Τι θα πιούμε σήμερα;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Ρε παιδιά πως το καταφέρνετε αυτό;
Να κρατάτε μπουκάλια που ανοίχτηκαν;

Σε μένα δεν μπορεί να κρατηθεί (ούτε με νύχια και με δόντια) κανένα ανοιγμένο μπουκάλι για πάνω από 1 μήνα, άντε βαριά βαριά σε 1,5 μήνα, αδειάζει.

Μια φορά κρατούσα μια δόση για τον ιχαλτου από το αγαπημένο του μαλτ, ίσα ίσα να έχω να του γεμίσω ένα ποτήρι όταν έρθει, και δεν άντεξα να το βλέπω 2 μήνες, το ήπια. Ασταδιαλα δηλαδή.

Είναι να μην ανοίξει. Άμα ανοίξει; Έχει προδιαγεγραμμένη πορεία.. άσπρος πάτος λέγεται.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
3 τεταρτες με βγαζει το μπουκαλι bushmills (ή tullamore)..
malt στο μηνα πανω... αν ειναι ακριβο μπορει και να το βγαλω νοκαουτ σε μια βδομαδα... αν ανοιξει θα καταναλωθει...
-> περιεργως η καραντινα δεν με εχει επιρεασει αυξητικα .. ισα ισα που πινω πολυ λιγοτερο απο καθε αλλη φορα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Για μένα το "ένα ποτηράκι" που πίνω σχεδόν κάθε βράδυ (9 στα 10 βράδια θα κάτσω να απολαύσω μόνος μου ένα μαλτ, συνήθως ακούγοντας μουσική), είναι τυπικά στα 50-75cc και πολύ σπάνια (1 στις 10 φορές) να βάλω λίγο ακόμα, λιγότερη δόση το δεύτερο "ποτηράκι" (πάντα), ίσως μισή δόση από την "κανονική" μου.

Τρίτο ποτήρι, ποτέ. Νεβερ.

Με αυτό το ρυθμό, το τυπικό μπουκάλι των 750cc δε βγάζει 2 βδομαδούλες, στις 10 μέρες θα έχει αδειάσει, 10 "ποτηράκια" βγάζει.

Προφανώς κάθε βράδυ δε πίνω το ίδιο, και προφανώς το (σπάνιο) δεύτερο ποτηράκι συνήθως είναι κάνα πιο βαρύ καπνιστό, οπότε έχω 5-6 μπουκάλια που επιλέγω καθημερινά, τα οποία συνολικά δε βγάζουν δίμηνο.

Στανταρακι το έχω μια φορά το μήνα να ψωνίσω 3 μπουκάλια, αν πάω στο δίμηνο, φεύγω με >6 μπουκάλια στην τσάντα. Αυτή είναι η τυπική κατανάλωση που κάνω τους χειμερινούς μήνες, 3 μπουκάλια το μήνα.

Καλοκαιράκι, μπαίνουν πιο χαλαρές και δροσιστικές επιλογές. Το μαλτ είναι κυρίως χειμερινό "σπορ" για μένα.

Και βεβαίως, ένα βράδυ αν πιω μια σεπτεμ, μια καλή μπύρα ρε φίλε, μετά δε θα πιω μαλτ. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Για μένα το "ένα ποτηράκι" που πίνω σχεδόν κάθε βράδυ (9 στα 10 βράδια θα κάτσω να απολαύσω μόνος μου ένα μαλτ, συνήθως ακούγοντας μουσική), είναι τυπικά στα 50-75cc και πολύ σπάνια (1 στις 10 φορές) να βάλω λίγο ακόμα, λιγότερη δόση το δεύτερο "ποτηράκι" (πάντα), ίσως μισή δόση από την "κανονική" μου.

Τρίτο ποτήρι, ποτέ. Νεβερ.

Με αυτό το ρυθμό, το τυπικό μπουκάλι των 750cc δε βγάζει 2 βδομαδούλες, στις 10 μέρες θα έχει αδειάσει, 10 "ποτηράκια" βγάζει.

Προφανώς κάθε βράδυ δε πίνω το ίδιο, και προφανώς το (σπάνιο) δεύτερο ποτηράκι συνήθως είναι κάνα πιο βαρύ καπνιστό, οπότε έχω 5-6 μπουκάλια που επιλέγω καθημερινά, τα οποία συνολικά δε βγάζουν δίμηνο.

Στανταρακι το έχω μια φορά το μήνα να ψωνίσω 3 μπουκάλια, αν πάω στο δίμηνο, φεύγω με >6 μπουκάλια στην τσάντα. Αυτή είναι η τυπική κατανάλωση που κάνω τους χειμερινούς μήνες, 3 μπουκάλια το μήνα.

Καλοκαιράκι, μπαίνουν πιο χαλαρές και δροσιστικές επιλογές. Το μαλτ είναι κυρίως χειμερινό "σπορ" για μένα.

Και βεβαίως, ένα βράδυ αν πιω μια σεπτεμ, μια καλή μπύρα ρε φίλε, μετά δε θα πιω μαλτ. ;)
καλά τα λες ,απλά υπήρχαν περιπτώσεις που μπορούσαμε να αγοράσουμε σε πολύ καλή τιμή (μα πάρα πολύ καλή)
φιάλες που δεν τις έχεις για καθημερινή κατανάλωση
Ας πούμε πως τις ανοίγεις για κάτι που θεωρείς σημαντικό για κάποιο λόγο
Έχω πολλές απ'αυτές και τις διατηρώ όσο μπορώ καλύτερα απολαμβάνοντας κάποια στιγμή μερικές μεζούρες
Εννοείται πως τα σύγχρονα μπουκάλια δεν 'βγάζουν' δεύτερη εβδομάδα ειδικά όταν έχει συγκεντρωση η παρέα
Δυστυχώς αναστενάζει η κάβα μου αλλά ευτυχως αδειάζει από τις φιάλες που είναι πολυκαιρισμένες και δεν τις καταφέρνω μόνος μου (δεν έχω παράπονο απο την παρέα αναπληρώνει το 'κενό' που δημιουργείται )
3 τεταρτες με βγαζει το μπουκαλι bushmills (ή tullamore)..
malt στο μηνα πανω... αν ειναι ακριβο μπορει και να το βγαλω νοκαουτ σε μια βδομαδα... αν ανοιξει θα καταναλωθει...
-> περιεργως η καραντινα δεν με εχει επιρεασει αυξητικα .. ισα ισα που πινω πολυ λιγοτερο απο καθε αλλη φορα...
πες πως πίνεις ένα καραφάκι Bushmills /Tullamore κάθε Τετάρτη (εντάξει ......λίγο παραπανω) ε ....είσαι μια χαρά
 
Last edited:

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Ρε παιδιά πως το καταφέρνετε αυτό;
Να κρατάτε μπουκάλια που ανοίχτηκαν;

Σε μένα δεν μπορεί να κρατηθεί (ούτε με νύχια και με δόντια) κανένα ανοιγμένο μπουκάλι για πάνω από 1 μήνα, άντε βαριά βαριά σε 1,5 μήνα, αδειάζει.

Μια φορά κρατούσα μια δόση για τον ιχαλτου από το αγαπημένο του μαλτ, ίσα ίσα να έχω να του γεμίσω ένα ποτήρι όταν έρθει, και δεν άντεξα να το βλέπω 2 μήνες, το ήπια. Ασταδιαλα δηλαδή.

Είναι να μην ανοίξει. Άμα ανοίξει; Έχει προδιαγεγραμμένη πορεία.. άσπρος πάτος λέγεται.
Α αυτο είναι τέχνη απο μόνο του. Έχω μπουκάλια ανοιχτά από τότε που ήμουν εκεί στον τόπο παραγωγής. 8 χρόνια πλέον. Κρατάω λίγο για ειδικές περιπτώσεις. Επίσης έχω και τα διάφορα πετρέλαια που τα άνοιξα για άλλους οπότε περιμένουν ή τα πίνω σε σκοτεινές μέρες. Επίσης όταν εχω ανάγκη για περισσότερο από 3 μεζούρες σκωτσέζικες πηγαίνω και παίρνω μια Πέρδικα. Σταθερή αξία για την τιμή του και πράγματι το πιο κλασικό ουίσκι ας είναι blend με αρέσει.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Α αυτο είναι τέχνη απο μόνο του. Έχω μπουκάλια ανοιχτά από τότε που ήμουν εκεί στον τόπο παραγωγής. 8 χρόνια πλέον. Κρατάω λίγο για ειδικές περιπτώσεις. Επίσης έχω και τα διάφορα πετρέλαια που τα άνοιξα για άλλους οπότε περιμένουν ή τα πίνω σε σκοτεινές μέρες. Επίσης όταν εχω ανάγκη για περισσότερο από 3 μεζούρες σκωτσέζικες πηγαίνω και παίρνω μια Πέρδικα. Σταθερή αξία για την τιμή του και πράγματι το πιο κλασικό ουίσκι ας είναι blend με αρέσει.
δεν είναι τυχαίο που έχει αναγνώριση από πολλούς γνώστες ουίσκυ
η αγαπημένη μου master blender έχει κάνει εξαιρετική δουλεια (όχι μόνο στην Πέρδικα)αλλά και σε άλλα brands (όπως το καλυτερό της για μένα C.Sark 18 Y.O.) απολαμβάνοντας σήμερα το Νο1 στην ιεραρχία των M.BL. του Macallan
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
δεν είναι τυχαίο που έχει αναγνώριση από πολλούς γνώστες ουίσκυ
η αγαπημένη μου master blender έχει κάνει εξαιρετική δουλεια (όχι μόνο στην Πέρδικα)αλλά και σε άλλα brands (όπως το καλυτερό της για μένα C.Sark 18 Y.O.) απολαμβάνοντας σήμερα το Νο1 στην ιεραρχία των M.BL. του Macallan

Δεν την ήξερα την κοπελιά, τώρα διάβασα. Δηλαδή αν το Macallan χαλάσει την γεύση του αυτή θα φταίει! Έχω πάντως ένα κλειστό μπουκάλι θα το κρατήσω έτσι.
Εντυπωσιακή διαδρομή όταν πρωτοπήγε λέει σε εκδρομή -επίσκεψη σε αποστακτήριο δεν της πολυάρεσε η γεύση. Κάτι άνθρωποι σε κάτι δουλειές ρε παιδί μου και μετά απορείς γιατί πάει στραβά ο κόσμος.
Πέρα από την πλάκα αυτή αντιπροσωπεύει την μέση γευστική προτίμηση και για αυτό και η επιτυχία της. Τι να σου κάνει ο 70'αρης με την εμπειρία και τους καμένους γευστικούς κάλυκες ..................μόνο πετρέλαια.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Δεν την ήξερα την κοπελιά, τώρα διάβασα. Δηλαδή αν το Macallan χαλάσει την γεύση του αυτή θα φταίει! Έχω πάντως ένα κλειστό μπουκάλι θα το κρατήσω έτσι.
Εντυπωσιακή διαδρομή όταν πρωτοπήγε λέει σε εκδρομή -επίσκεψη σε αποστακτήριο δεν της πολυάρεσε η γεύση. Κάτι άνθρωποι σε κάτι δουλειές ρε παιδί μου και μετά απορείς γιατί πάει στραβά ο κόσμος.
Πέρα από την πλάκα αυτή αντιπροσωπεύει την μέση γευστική προτίμηση και για αυτό και η επιτυχία της. Τι να σου κάνει ο 70'αρης με την εμπειρία και τους καμένους γευστικούς κάλυκες ..................μόνο πετρέλαια.
κράτα την φιάλη διοτι σε λίγα χρόνια και με την ζήτηση από την Ασία ούτε με κυάλι
θα το πω αν και δεν πρέπει .....τα ουίσκυ την δεκαετία του 80 και 90 ΔΕΝ πινόντουσαν (εκτος εξαιρέσεων)
Ευτυχώς άλλαξαν πολλά (από νέους ανθρώπους τότε, και αρκετές γυναίκες ) για να απολάυσουμε αυτό που νομίζουμε σήμερα σαν ουίσκυ
π.χ. το Νο1 single malt σε πωλήσεις σήμερα δοκιμάζοντας το στις αρχές τις δεκαετίας του '80 στη Ρόδο κόντεψα να πεθάνω ,σήμερα είναι το πιο ευκολόπιοτο 12 αρι S.Malt
Απλά ο D.Steart 'διόρθωσε' την γεύση 'προς το αγοραστικό κοινό'
'Ψάξε' λίγο και την άλλη ιέρεια του M.Bl. ξέρεις αυτήν που έφτιαξε το Roe&Co (C.Martin) και δες που έχουν ανακατευτεί τα κορίτσια (πανάθεμα τα)
 



Μηνύματα
426
Reaction score
516
ελπιζω να μην ειναι η @Rosinante πισω απο το Μαστερ Μπλεντιν του ουσκι που πινουμε, γιατι ικανη ειναι να ριχνει μικρες μη ανιχνευσιμες δοσεις ποντικοφαρμακου στα βαρελια .. 🐒
δεν ξέρω για την Rosinante αλλά στο αγαπημένο σου Bushmills έχει βάλει το χεράκι της (....την μύτη της ήθελα να πω) η H.Mulholland
τα κορίτσια είναι παντού στα αγαπημένα μας Ουίσκυ (ευτυχώς) και όχι μόνο
Πέρσι για πρώτη φορά γυναίκα M.BL κατέκτησε τον τίτλο για το ουίσκι της χρόνιας Dewars double-double 32 y.o. (blended παρακαλώ) το άξιζε και πιο πριν με το 25 Y.O. αλλά δεν πειράζει
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Η ανακάλυψη της χρονιάς το έχω τσάκισει και το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!! πλέον για μένα το απόλυτο vfm View attachment 200149
Ε, δώσε μια περιγραφή, τι κασκς είναι, τι σου βγάζει στη γεύση, κλπ.

Δε το έχω δοκιμάσει. ;)


ΥΓ. Βρήκα αυτά:

Tasting Note by The Chaps at Master of Malt

Nose: Charcoal, salted crisps and a good squeeze of lemon.

Palate: Soft salted caramel brings a sweetness to the palate, with waves of coastal peat smoke crashing underneath.

Finish: Medium length, with a hot kick of peppercorn.
Ωωωωω, ψοφαω για το σαντορινιό! 🥰
 
Last edited:

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Ε, δώσε μια περιγραφή, τι κασκς είναι, τι σου βγάζει στη γεύση, κλπ.

Δε το έχω δοκιμάσει. ;)
Είναι σάν caol ila on steroids! καπνός τύρφη γλυκαδα και τρελή medicinal επιγευση που εμείς οι τυρφακιδες αγαπάμε!για 47,50;;; ότι πιο vfm βγάζει το Islay αυτή την στιγμή το ξαναλέω
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Μαγικό!

Τους βγάζω το καπέλο... :hi:


IMG_20210213_182117.jpg



 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.286
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top