Τι θα πιούμε σήμερα;


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Τι εννοείς Γιάννη ; Απο ποιον παραγωγό; Γενικότερα ρώτησα,αυτο που πινουμε την τρίτη Πέμπτη του Νοέμβρη :p
Έχει άπειρα μποζολε , από πάρα πολλούς παραγωγούς , ελληνικά , ξένα..
παντα αναμικτες εντυπωσεις.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Εντυπώσεις μετά από 21 χρόνια αποθήκευσης;

Εχω αρκετα κρασια στην κανα μου, καμια 100στη ακομα, εννοειται σχεδον ολα κρασια για παλαιωση, η τα περισσοτερα τουλαχιστον.

Εχει μεγαλη διαφορα στα περισσοτερα που εχουν οριμασει, παλαιωνουν κι εξελισσονται.
καποια βεβαια ξινιζουν, καποια λιγα εχουν χαλασει απ το φελο τους και καποια αρχιζουν να γινονται προς το.. λικερ..

σε γενικες γραμμες οι εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες, ειδικα στα μεγαλα κρασια η στις ποικιλιες που ειναι καλυτερες για παλαιωση χρονων,γεμιζουν ενταση και πλουτο αρωματων, νομιζω γινονται πιο δυνατα και εντονα,αποκτουν τα περισσοτερα ιζημα που σχετικα φευγει με σωστη μεταγγιση η 2-3 τουλια , να γλιτωσουμε κ κανα κομματακι φελλο αν εχει σπασει στο ανοιγμα του επειδη πολλα δεν τα χω αλλαξει φελλο, χανουν βεβαια τη φρεσκαδα τους,αλλα η αισθησηκαι η γευση ειναι πολυ διαφορετικη απ το φρεσκο κρασι.

φυσικα ανοιγω συνεχεια κ πιο φρεσκα.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Έχει άπειρα μποζολε , από πάρα πολλούς παραγωγούς , ελληνικά , ξένα..
παντα αναμικτες εντυπωσεις.
Ναι βρε σύ άλλο εννοούσα (έχω αγγαρεία στόλισμα, θα τα πούμε άλλη ώρα)
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Εχω αρκετα κρασια στην κανα μου, καμια 100στη ακομα, εννοειται σχεδον ολα κρασια για παλαιωση, η τα περισσοτερα τουλαχιστον.

Εχει μεγαλη διαφορα στα περισσοτερα που εχουν οριμασει, παλαιωνουν κι εξελισσονται.
καποια βεβαια ξινιζουν, καποια λιγα εχουν χαλασει απ το φελο τους και καποια αρχιζουν να γινονται προς το.. λικερ..

σε γενικες γραμμες οι εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες, ειδικα στα μεγαλα κρασια η στις ποικιλιες που ειναι καλυτερες για παλαιωση χρονων,γεμιζουν ενταση και πλουτο αρωματων, νομιζω γινονται πιο δυνατα και εντονα,αποκτουν τα περισσοτερα ιζημα που σχετικα φευγει με σωστη μεταγγιση η 2-3 τουλια , να γλιτωσουμε κ κανα κομματακι φελλο αν εχει σπασει στο ανοιγμα του επειδη πολλα δεν τα χω αλλαξει φελλο, χανουν βεβαια τη φρεσκαδα τους,αλλα η αισθησηκαι η γευση ειναι πολυ διαφορετικη απ το φρεσκο κρασι.

φυσικα ανοιγω συνεχεια κ πιο φρεσκα.
Πραγματικα ειναι εντυπωσιακο να κρατας κρασι 20 χρονια και λεει πολλα για την υπομονη και χαρακτηρα του ανθρωπου. Πώς και δεν τα ανοιγεις και νωριτερα, για να αποφυγεις περιπτωσεις που αναφερεις που χαλανε;

Απο περιεργεια, καθε ποτε ανοιγεις; λογικα οτι ανοιγεις το αντικαθιστας κιολας, φανταζομαι.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Πραγματικα ειναι εντυπωσιακο να κρατας κρασι 20 χρονια και λεει πολλα για την υπομονη και χαρακτηρα του ανθρωπου. Πώς και δεν τα ανοιγεις και νωριτερα, για να αποφυγεις περιπτωσεις που αναφερεις που χαλανε;
Καποια τα κραταω, πολλα περισσοτερα τ ανοιγω.. αναλογως τα κεφια μου, πως θα με πιασει, πιο θα διαλεξω ισως και κατα τυχη..
βοηθαει μαλλον κι οτι ειναι κ πολλα, οσα τα κοβω πως μπορουνε ν αντεξουν κι αλλο, τ αφηνω.. πολλα τ ανοιγω, ειτε γιατι πιστευω πως δυσκολα θα ωριμασουν κι αλλο ειτε γιατι ετσι μου κατσε και θελω να το πιω!
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Καποια τα κραταω, πολλα περισσοτερα τ ανοιγω.. αναλογως τα κεφια μου, πως θα με πιασει, πιο θα διαλεξω ισως και κατα τυχη..
βοηθαει μαλλον κι οτι ειναι κ πολλα, οσα τα κοβω πως μπορουνε ν αντεξουν κι αλλο, τ αφηνω.. πολλα τ ανοιγω, ειτε γιατι πιστευω πως δυσκολα θα ωριμασουν κι αλλο ειτε γιατι ετσι μου κατσε και θελω να το πιω!
Σιγουρα ειναι εντελως αλλη αισθηση να το εχεις απο την πρωτη μερα σε σχεση με το να αγορασεις π.χ. απο καβα που να πουλαει παλαιωμενα για να το πιεις.
Πραγματικα εντυπωσιακο!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Οποτε εχω κεφια, βολευει, η εχω παρεα η οποτε με πιασει γενικα η με καλη συνοδεια, ανοιγω ενα καλο κοκκινο..

επισης, οταν εχω χρονο για αγορα, περισσεια χρηματα ( δυσκολα τελευταια....) και κεφι, πηγαινω και παιρνω τιποτα καλο , 2-3-4 μπουκαλια και τα κανω καβα..

θυμαμαι απο πολυ παλια να το κανω αυτο, εγινε κ λιγο συνηθεια, αρχισε να μ αρεσει, απ το 2000 περιπου..

C450C6B8-334A-410A-9647-BAF44AD8F26A.jpeg
E7B891C8-2E55-44FE-A8FF-40EA49FCDB5C.jpeg
84388567-2DDF-4127-A9A5-19B4ECC165D2.jpeg
B2C54828-CE05-4F56-9EFC-E64B14535349.jpeg
EAE7DEE7-4135-4C90-8B3B-BBF7B1306BB4.jpeg
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Πίνεται το ινδικό? Έχω ακούσει και διαβάσει καλές κριτικές γενικά.

Το 2010 πήρε 97/100 από το MURRAY'S WHISKEY BIBLE

Άλλο ένα καλό whiskey είναι το Fusion, όχι έντονα διακριτό σαν Lagavulin, Talisker κλπ.
Δεν είμαι ο expert για να διακρίνω την τόση λεπτομέρεια, αν υπάρχει.
Και γω από περιέργεια το πήρα, κάπου διάβασα για διάκριση σε ινδικό ουίσκι και απόρησα ...

 
Last edited:



Μηνύματα
782
Reaction score
990
Άνοιξα αυτό σήμερα:

View attachment 188093

Ρε πολύ ωραίο! Κοίτα να δεις...
Γλυκόπιοτο, άρωμα, όλα ωραία.
Προσωπικα δεν ειχα ξετρελαθει. Το ειχα παρει σε εκπτωση συσκευασια λιτρου στο αεροδρομιο Βρυξελλων. Δεν καταλαβα τα λεφτα του παντως. Μου φανηκε πολυ κοινο.
 



Μηνύματα
296
Reaction score
546
Έχει δοκιμάσει κάποιος το Readbreast 12 cask strength?
Έχω ξετρελαθεί με το απλό και μόλις τελείωσα το μπουκαλάκι 😊

Εν ολίγοις κάτι πρέπει να αντικαταστήσει την θέση του στα ιρλανδικά.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Έχει δοκιμάσει κάποιος το Readbreast 12 cask strength?
Έχω ξετρελαθεί με το απλό και μόλις τελείωσα το μπουκαλάκι 😊

Εν ολίγοις κάτι πρέπει να αντικαταστήσει την θέση του στα ιρλανδικά.
Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που ήπιες αλλά προσπάθησε να βρεις αυτό
Blue Spot Single Pot still Cask
το δοκιμάσαμε (δείγμα) σε γευστική δοκιμή και μου φάνηκε ενδιαφέρον
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που ήπιες αλλά προσπάθησε να βρεις αυτό
Blue Spot Single Pot still Cask
το δοκιμάσαμε (δείγμα) σε γευστική δοκιμή και μου φάνηκε ενδιαφέρον
Έχω το Green spot να σου πω την αλήθεια μπουκάλι αλλά το redbreast μου άρεσε αρκετά πιο πολύ

Άσε που έψαχνα το Red spot να πάρω και δεν το φέρνει κανένας με τίποτα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top