Τι θα πιούμε σήμερα;

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Οι τρεις μας είμαστε συνομήλικοι :rolleyes: , 5 χρόνια παλαίωση και 53 στην κάβα , για να δούμε τι λέει ο ....νεαρός.
Δεν έχω ξαναδοκιμασει Mackinlay’s


View attachment 206324 View attachment 206325
δοκίμασα ....
Δυνατό, θυμίζει παλιό cognac, ωριμασμένο σε βαρέλι, αναπάντεχα καλό, και δεν χρειάζεται νερό παρότι σε κάθε γουλιά αισθάνεσαι μούδιασμα στα χείλη και έντονη μύτη.
Κάποια στιγμή μου θύμισε το Oban 14 αλλά με πιο γεμάτο σώμα, χρώμα και επίγευση.
Δεν έχασε τπτ από την ιδιαίτερα μακροχρόνια (58) παραμονή του, καθότι σφραγισμένο. Πιστεύω ότι έγινε καλύτερο, αλλά ποτέ δεν θα μάθουμε. :idk:
Στην υγεία μας βρε παιδιά.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
δεν το έχω πιεί ποτέ μου και μάλλον δεν το έχω δει ποτέ μου (όσο ζεις μαθαίνεις)
χθες βράδυ μάλλον κάναμε το ίδιο πράγμα
 




Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
@mitsubae έμεινα..παγωτό.
Έχω δοκιμάσει αλμυρά ουίσκι, ουίσκι με καραμέλα, ουίσκι με γλύκα και αλμύρα αλλά πρώτη φορά ένιωσα αλμυρή καραμέλα σε ποτό.
Πολύ γεμάτο σώμα, μακράς διάρκειας επίγευση και αν δεν το έβλεπα στην ετικέτα θα ορκιζόμουν ότι είναι πάνω από 46 αλκοολικούς βαθμούς.
Ήμουν μεταξύ αυτού και του Glengoyne Cask Strength, κόλλωσα όμως με τους βαθμούς του Glengoyne (58.9%) καθότι δεν έχω την εμπειρία που χρειάζεται κάτι τέτοιο προκειμένου να το ισορροπήσω με την κατάλληλη ποσότητα νερού.


Ο παρακάτω μάλλον τα περιγράφει καλύτερα:

 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
teeling.jpg


Μετά από μια μικρή απογοήτευση απο το Tamnavulin Sherry Cask
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Μια μεγάλη ΦΛΟΜΠΑ (προσωπική άποψη) από την Teeling!
Εξηγούμαι:
1) Δεν μ' αρέσει το ρούμι. Λέει RUM casks, βλάκα.
2) 46%, σε NAS ουίσκι. Δεν αναρωτήθηκες αν είναι λίγο υψηλό για ''νεούδι'', βλάκα;

Αντικειμενικές (όσο το δυνατόν) εντυπώσεις:
Το ρούμι κυριαρχεί στη μυρωδιά ενώ έχει επηρεάσει, ελαφρώς, και τη γεύση.
Είναι ακόμα ''άγριο'' στη γεύση ενώ καίει τον ουρανίσκο σαν να έχει παραπάνω αλκοόλ από το αναγραφόμενο.
Οπότε πάει στην άκρη, για όταν με το καλό εμβολιαστούμε, μπορούμε να δεχόμεθα επισκέψεις και κάποιος ζητήσει κάτι ''δυνατό''. :sneaky:
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
View attachment 207781

Μετά από μια μικρή απογοήτευση απο το Tamnavulin Sherry Cask
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Μια μεγάλη ΦΛΟΜΠΑ (προσωπική άποψη) από την Teeling!
Εξηγούμαι:
1) Δεν μ' αρέσει το ρούμι. Λέει RUM casks, βλάκα.
2) 46%, σε NAS ουίσκι. Δεν αναρωτήθηκες αν είναι λίγο υψηλό για ''νεούδι'', βλάκα;

Αντικειμενικές (όσο το δυνατόν) εντυπώσεις:
Το ρούμι κυριαρχεί στη μυρωδιά ενώ έχει επηρεάσει, ελαφρώς, και τη γεύση.
Είναι ακόμα ''άγριο'' στη γεύση ενώ καίει τον ουρανίσκο σαν να έχει παραπάνω αλκοόλ από το αναγραφόμενο.
Οπότε πάει στην άκρη, για όταν με το καλό εμβολιαστούμε, μπορούμε να δεχόμεθα επισκέψεις και κάποιος ζητήσει κάτι ''δυνατό''. :sneaky:
θα μπορούσα να πω πως έχει μια ιδιόρυθμη και παράξενα δυνατή γεύση
δοκίμασα τους κωδικούς Teeling στα τελευταία Athens Bar Show και μάλλον προορίζονται σαν αξιόλογες βάσεις στα Cocktails (προσωπική άποψη)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Bunnahabhain 12.

Για πείτε οι έμπειροι..να μπει στο οπλοστάσιο; Βλέπω Islay αλλά όχι καπνιστό και με παραξενεύει.
 





Μηνύματα
427
Reaction score
425
Εφόσον είναι από το Islay δεν μπορεί να μην έχει γεύση peat μπορεί όχι όσο τα άλλα ευρέως γνωστά πετρέλαια αλλά όλο το νερό του νησιού είναι φουλ τυρφώδες και μπάνιο να κάνεις λες τι ήθελα και πλύθηκα.
Για πές εντυπώσεις το άνοιξες?
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Εφόσον είναι από το Islay δεν μπορεί να μην έχει γεύση peat μπορεί όχι όσο τα άλλα ευρέως γνωστά πετρέλαια αλλά όλο το νερό του νησιού είναι φουλ τυρφώδες και μπάνιο να κάνεις λες τι ήθελα και πλύθηκα.
Δεν ξέρω αν έχει τύρφη, αλλά δεν την καταλαβαίνω καθόλου.

Για πές εντυπώσεις το άνοιξες?
Σιγά μην το άφηνα :tongue:
Πολύ πλούσια, γλυκιά & γεμάτη γεύση, το sherry κάνει μπαμ αλλά είναι πολύ αρμονικά δεμένο με τα υπόλοπα στοιχεία του. ''Πιάνω'' βανίλια, λίγο κεράσι, κάτι σαν μιξ μπαχαρικών, ενώ είναι και ελάχιστα αλμυρό.
 


Μηνύματα
386
Reaction score
966
Μπαίνω στην γνωστή κάβα που αρχίζει από Α. παθαίνω ένα σόκ με τίς τιμές.. αλλά δεν έχω τπτ τυρφοδες σπίτι και δεν παίζει κάτι θα ψωνίσω.οτι πιο οικονομικό βρήκα να πίνεται
IMG_20210410_220225.jpg
είχε και wee beastie αλλά δεύτερη φορά δεν πληρώνω αυτή την απάτη!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top