Τι θα πιούμε σήμερα;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Δοκίμασα ήδη το original, μια χαρά ουισκακι είναι, και δε το συζητάμε, η τιμή του είναι τζάμπα, πιο φτηνά από τζωνι ρεντ..


Τες πα, αλλαγή σκηνικού.

Πάμε.
Ώρα για σωστή βενζίνη 100-αρα

IMG_20211028_232518.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
562
Reaction score
590
View attachment 227844
[/QUOTE]
Ενα απ τα αγαπημενα μου κρασια, ανετα , θα μπορουσα να βγαλω την υπολοιπη ζωη πινοντας μονο απ αυτο...

...Και το οποίο μέσα σε διάστημα τριών δεκαετιών από κάπου 5 ευρώ (το λίτρο), έφθασε να πωλείται χρυσός.
 



Μηνύματα
562
Reaction score
590
Ποτε ειχε 5 ευτω το λιτρο και δεν το πηρα χαμπαρι να παρω ενα κοντεινερ; Μηπως λες για κανα χυμα οτι να ναι; 2.5 ευρω το μπουκαλι δηλαδη αντι για 30 ;
[/QUOTE]

Μα είπα , μιλάω για τρεις δεκαετίες πίσω. Στις πρώτες μου επισκέψεις στο νησί, αρχές '90 και, αν θυμάμαι καλά, τιμή κάπου μεταξύ 1500-2000 δρχ.
Χύμα ναι, αλλά όχι ό,τι να'ναι. Από μικρούς παραγωγούς της περιοχής.
Δεν είναι κρασί, δεν είναι ποτό. Είναι Νέκταρ!
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Ποτε ειχε 5 ευτω το λιτρο και δεν το πηρα χαμπαρι να παρω ενα κοντεινερ; Μηπως λες για κανα χυμα οτι να ναι; 2.5 ευρω το μπουκαλι δηλαδη αντι για 30 ;
Μα είπα , μιλάω για τρεις δεκαετίες πίσω. Στις πρώτες μου επισκέψεις στο νησί, αρχές '90 και, αν θυμάμαι καλά, τιμή κάπου μεταξύ 1500-2000 δρχ.
Χύμα ναι, αλλά όχι ό,τι να'ναι. Από μικρούς παραγωγούς της περιοχής.
Δεν είναι κρασί, δεν είναι ποτό. Είναι Νέκταρ!
[/QUOTE]
όντως είναι κάτι μοναδικό,πάντως να αποφεύγετε να αγοράζετε χύμα ....δεν φαντάζεστε τι γίνεται
 







Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Προς τους μερακλήδες των Malt.

Τι θα μου προτείνατε να δοκιμάσω γνωρίζοντας ότι μου αρεσουν πολύ τα (με σειρά προτίμησης)

Cardhu 12
Cardhu Gold Reserve Cask Selection
Glenfiddich 12
Johnnie Black (όταν δεν υπάρχει κανένα απο τα προηγούμενα)

Παρακαλώ κρατηστε το κόστος έως τα 50€ και μόνο Malt
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ποια χαρακτηριστικά αυτών σ αρέσουν;
Τα θεωρώ "ευκολόπιοτα" μου βγάζουν κάτι μελένιο/γλυκοπιοτο..
Μου είναι ευχάριστα γενικά, δεν έχουν αυτή την οινοπνευματίλα..

Έχω δει πολλά από αυτά που έχετε βάλει όλοι κατά καιρούς αλλά δεν θέλω να πάω στα τύφλα..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Το Johnnie Black είναι ελαφρώς καπνιστό.

Αν θες να ξεκινήσεις με ελαφρώς καπνιστό κοίτα για το Benromach 10. O Kylix το έχει κάτω από το 50άρικο.
Αν θες πιό έντονα καπνικό ξεκίνα με Talisker 10

Αν θες κάτι γλυκοπικάντικο, Glenallachie 12

Γλυκόπιοτο, Glendronach 12

Γλυκό και ένα κλικ αλμυρό Clynelish 14

Εξαιρετική επιλογή σε πιό ''παραδοσιακό'' χαρακτήρα είναι το Arran 10 ή και το Dalwhinnie 15

Τα παραπάνω είναι όλα 43-46% αλκοολ οπότε, σε σχέση με το 40% που έχεις συνηθίσει, θα σου φανούν λίγο ''θερμά'' στην αρχή.

Σε 40% θα κοίταγα το Tomintul που έβαλε πιό πίσω ο ear ή το Glenmorangie
Είναι και τα 2 ευγενικά, αρωματικά και απαλά, αλλά λόγω της αραίωσης, για να φτάσουν στο 40%, και του ψυχρού φιλτραρίσματος που περνάνε δεν μπορούν να συγκριθούν γευστικά με τις πρώτες επιλογές.

Κάτσε να μπει και ο @DUTYFREE, κάτι παραπάνω θα ξέρει.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Cardhu 12
Cardhu Gold Reserve Cask Selection
Glenfiddich 12
Johnnie Black (όταν δεν υπάρχει κανένα απο τα προηγούμενα)

Παρακαλώ κρατηστε το κόστος έως τα 50€ και μόνο Malt

Η πρόταση μου είναι ο leader στην κατηγορία των 12 YO στο Speyside (αφου σου αρέσουν τα γλυκόπιοτα) το Balvenie DB 12 YO ακρίβως στα €50-€52 (θα το βρεις αν ψάξεις λίγο παραπάνω)
Ο D.Stewart έχει φτιάξει το 'μοντέλο' και οι άλλοι ακολούθησαν ,Απολαύστε υπεύθυνα
Το Johnnie Black είναι ελαφρώς καπνιστό.

Αν θες να ξεκινήσεις με ελαφρώς καπνιστό κοίτα για το Benromach 10. O Kylix το έχει κάτω από το 50άρικο.
Αν θες πιό έντονα καπνικό ξεκίνα με Talisker 10

Αν θες κάτι γλυκοπικάντικο, Glenallachie 12

Γλυκόπιοτο, Glendronach 12

Γλυκό και ένα κλικ αλμυρό Clynelish 14

Εξαιρετική επιλογή σε πιό ''παραδοσιακό'' χαρακτήρα είναι το Arran 10 ή και το Dalwhinnie 15

Τα παραπάνω είναι όλα 43-46% αλκοολ οπότε, σε σχέση με το 40% που έχεις συνηθίσει, θα σου φανούν λίγο ''θερμά'' στην αρχή.

Σε 40% θα κοίταγα το Tomintul που έβαλε πιό πίσω ο ear ή το Glenmorangie
Είναι και τα 2 ευγενικά, αρωματικά και απαλά, αλλά λόγω της αραίωσης, για να φτάσουν στο 40%, και του ψυχρού φιλτραρίσματος που περνάνε δεν μπορούν να συγκριθούν γευστικά με τις πρώτες επιλογές.

Κάτσε να μπει και ο @DUTYFREE, κάτι παραπάνω θα ξέρει.
Φίλε ,
έχεις γίνει 'επαγγελματίας' πια
χαίρομαι ιδιαίτερα
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top