Τι θυμήθηκα τώρα

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Σεπτέμβριος 1983. Μεγάλες ουρές σχημάτιζαν έξω από τον κινηματογράφο «ΕΛΙΤ» της οδού Πειραιώς, νέοι, ηλικιωμένοι και γυναίκες που είχαν σπεύσει να δουν από κοντά το πρώτο Live Sex Show που είχε οργανωθεί ποτέ στην Ελλάδα.

1605250775675.png


Οκτώ όμορφα κορίτσια από διάφορες χώρες όπως η Αργεντινή, Αγγλία, Χιλή και η Ελλάδα πρωταγωνιστούσαν όλες μαζί, ξεχωριστά ή σε διάφορους «συνδυασμούς», με έναν μόνο άντρα...

1605250746630.png



: http://www.mixanitouxronou.gr/i-dik...-saltaro-na-sas-dagkoso-fonazan-stis-kopeles/
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Ελίτ, Κινηματογράφος Σημείο Αναφοράς!
Όλοι μας περάσαμε κάποτε από εκεί.

Και εγώ.... στο 12 Γυμνάσιο! 150 μ από αυτόν! Σε αυτήν την περιοχή έκανα τις βόλτες μου και έμαθα τα βασικά.
Γυμνάσιο που η αυλή του ήταν σαν τις αυλές των σπιτιών μας, και απείχε από το σπίτι μου πάνω από 4-5 χλμ.
Κάθε μέρα λοιπόν 2πλή πεζοπορία,(και όχι με τις κούρσες των μαμάδων μας, όπως οι σημερινοί κανακάριδες) για 6 χρόνια! Όμως στο Ελίτ, συχνά παρόντες - ποτέ μόνοι, σε ομάδες 5-6 μαντραχαλέων για μπούγιο, πλάκα και σαματά!
 
Last edited:





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
το ημερολογιο....το αντικαθηστουμε καθε χρονο με ενα καινουριο ... δεν το βαζουμε απο την αρχη... 🐒

- παρακαλώ να μεταφερθεί ως κάτωθι . . .

 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Άσχετο: θυμάται κανείς μεγάλος σε ηλικία ένα μαγαζί Πατησίων & Αγίου Μελετίου στην Κυψέλη; στο ισόγειο είχε jvc κα.και στο υπόγειο b&o. Το είχε ένας μακρινός μου συγγενείς.
80s
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
1605511192251.png


Το 1950 ο Αμερικανός εφευρέτης Alfred Carlton Gilbert κυκλοφόρησε στις ΗΠΑ το παιχνίδι του Gilbert U-238 Atomic Energy Laboratory με το οποίο παιδιά 12-15 ετών θα μπορούσαν να κάνουν πειράματα με ραδιενεργά υλικά!

Στο σετ συμπεριλαμβάνονταν τέσσερα μπουκαλάκια με autunite, torbernite, uraninite, και carnotite στα οποία υπήρχαν ψήγματα πλουτωνίου, ένας μετρητής ραδιενέργειας Geiger, ηλεκτροσκόπιο, σπινθαροσκόπιο, καθώς και θάλαμος νέφωσης...

1605511231092.png


Το παιχνίδι υπήρξε παταγώδης αποτυχία -όχι γιατί ήταν το πιο επικίνδυνο παιχνίδι στην ιστορία της ανθρωπότητας, κάτι που αποκαλύφθηκε μετά το 1960- αλλά γιατί ήταν πανάκριβο.

Κόστιζε 50$, δηλαδή περίπου 500$ σε σημερινές τιμές. Μόνο 5.000 σετ πουλήθηκαν και το παιχνίδι αποσύρθηκε από την αγορά το 1951...

http://www.mixanitouxronou.gr/to-pi...aichnidi-stin-istoria-eiche-radienerga-ylika/
 










Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top