Τι κεντρικουλι εχομεν στην σερβαντα ???

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Καλημερες σε ολους φιλτατοι.......για να κανουμε ενα γκαλοπ και γραψτε αμα γουσταρε τε ...με τι κεντρικουλι (center speaker )ακουτε τους διαλογους σας στο σπιτι?
Ετσι γιατι ψηνομαι να αλλαξω το δικο μου και αρχισα να την πσαχνω λιγο.....
Εγω ακομα παιζω με ενα B&W HTM-1 Nautilus το οποιο παροτι εχει εναν αρκετα αξιολογο ηχο δεν ματσαρει οπως πρεπει με τα νεα μου ηχεια....(Fyne audio F502 SP ).
Για πειτε......
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922

Αυτό φαίνεται να είναι το κεντρικό της σειράς των ηχείων σου
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
το μονο που εχει αλλαξει στο συστημα ειναι ο τελικος....μπηκε ενας Hegel H20..
239699863_10228043245893107_7805063445805515486_n.jpg


Αυτό φαίνεται να είναι το κεντρικό της σειράς των ηχείων σου
Δυστυχως αυτο ειναι για την απλη σειρα ....για την σειρα SP δεν εχουν βγαλλει ακομα τα Αγγλακια....το ειχα φερει στο σπιτι και ηταν κυριολεκτικα πσοφιο ρε γαμωτο.....
Ασε που δεν συγκρινονται τα 5αρια που εχει με τα δυο 6,5ιντζα που εχει το Htm-1...ουτε για πλακα .....τωρα ψαχνω ενα μεγαλο κεντρικο γιατρουλινι μου !!!
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Μήπως έπρεπε να το έχεις σκεφτεί αυτό πριν πάρεις τα L-R?
Η αληθεια ειναι πως πραγματικα δεν το σκεφτηκα αυτο.....απο την αλλη ομως ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενος απο τα Front μου φιλε μου καλε......ειναι σκετη απολαυση στο παιξιμο τους....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η αληθεια ειναι πως πραγματικα δεν το σκεφτηκα αυτο.....απο την αλλη ομως ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενος απο τα Front μου φιλε μου καλε......ειναι σκετη απολαυση στο παιξιμο τους....
Πούλα τα σε κάποιον που να θέλει μόνο δυο ηχεία, να τα ευχαριστηθεί αυτός
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
σκεφτομαι αυτο.....https://www.skroutz.gr/s/11985406/GoldenEar-Supercenter-XXL-%CE%97%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-Hi-Fi-%CE%9A%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-350W-2-5-%CE%94%CF%81%CF%8C%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%A014-6x%CE%9228x%CE%A588-9%CE%B5%CE%BA-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html που απο οτι διαβασα σε ξενα φορα ταιριαζει ηχητικα με τα ηχεια μου..... View attachment 265504
Θα έπαιρνες ποτέ διαφορετικά L και R ηχεία αν διάβαζες κάπου πως ταιριάζουν ηχητικά;
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Οπως επισης διαβασα και ενα της JBL .....
20210222113349_jbl_hdi_4500_high_gloss_black.jpeg


Γιατί όχι αυτό που προτείνει ο @Dimifoot που θα ταιριάξει με τα υπόλοιπα;
Δεν μου εκανε αγορι ...ηταν σημαντικα μικροτερος και χωρις σωμα ο ηχος του σε σχεση με το Ναυτιλο....
Ομως ψαχνομαι και για ενεργο αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο να παιζει η μαλλον να ματσαρει οπως πρεπει αν τα front ειναι παθητικα.....
Πούλα τα σε κάποιον που να θέλει μόνο δυο ηχεία, να τα ευχαριστηθεί αυτός
αφου σε λεω οτι παιζουν υπεροχα και απολαμβανω τη μουσικη μου....γιατι λοιπον να χαρει κι αλλος???? :laugh: :laugh: :laugh: :fuckyou::laugh::laugh:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αφου σε λεω οτι παιζουν υπεροχα και απολαμβανω τη μουσικη μου....
Αφού σε λέω:
Θα έπαιρνες ποτέ διαφορετικά L και R ηχεία αν διάβαζες κάπου πως ταιριάζουν ηχητικά;
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Αν εισαι Αθηνα, θα μπορουσαμε να κανουμε μια δοκιμη μιας και το δικο μου το εχω παροπλισει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Θα έπαιρνες ποτέ διαφορετικά L και R ηχεία αν διάβαζες κάπου πως ταιριάζουν ηχητικά;
Δεν είναι το ίδιο βέβαια.

Το κεντρικό δεν χρειάζεται να δημιουργεί "συμμετρία" με κάποιο άλλο ηχείο όπως τα L-R.

Γι'αυτό, ακόμα και το κεντρικό της ίδιας σειράς που πρότεινες (ας πούμε ότι ήταν όντως της ίδιας ακριβώς σειράς) ΔΕΝ είναι το ίδιο ηχείο με τα L-R. Έχει άλλο προσανατολισμό, άλλον αριθμό και διάταξη οδηγών κλπ κλπ. Προφανώς λοιπόν δεν έχει ούτε το ίδιο spinorama.

Παραμένει φυσικά δύσκολο να βρεις ένα ηχείο που να έχει πραγματικά καλό timbre matching, γιατί εκτός των οδηγών (που πες θεωρητικά θα μπορούσαν να είναι και ακριβώς ίδιοι) είναι και το θέμα του crossover. Θεωρητικά όμως, μπορεί να βρεις ένα άλλο κεντρικό ηχείο που να ταιριάζει επαρκώς.

Εξαρτάται φυσικά και από τις απαιτήσεις σου. Αν είναι υψηλότατες, ούτως ή άλλως δεν θα έβαζες "κεντρικό" (κι ας είναι της ίδιας σειράς), αλλά μόνο το ίδιο ακριβώς ηχείο που έχεις και για L-R.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
το μονο που εχει αλλαξει στο συστημα ειναι ο τελικος....μπηκε ενας Hegel H20.. View attachment 265501

Δυστυχως αυτο ειναι για την απλη σειρα ....για την σειρα SP δεν εχουν βγαλλει ακομα τα Αγγλακια....το ειχα φερει στο σπιτι και ηταν κυριολεκτικα πσοφιο ρε γαμωτο.....
Ασε που δεν συγκρινονται τα 5αρια που εχει με τα δυο 6,5ιντζα που εχει το Htm-1...ουτε για πλακα .....τωρα ψαχνω ενα μεγαλο κεντρικο γιατρουλινι μου !!!
Εγώ θα παίρναν κάνα τέτοιο ή τέλος πάντων κάτι από τον ίδιο κατασκευαστή και θα το βάζα πάνω απ το σαμπ. Με τέτοια αρχιτεκτονική θα μπορεί να παίζει λογικά αξιοπρεπώς τόσο στον οριζόντιο όσο και στον κατακόρυφο.
1664879274491.png
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Εγώ θα παίρναν κάνα τέτοιο ή τέλος πάντων κάτι από τον ίδιο κατασκευαστή και θα το βάζα πάνω απ το σαμπ. Με τέτοια αρχιτεκτονική θα μπορεί να παίζει λογικά αξιοπρεπώς τόσο στον οριζόντιο όσο και στον κατακόρυφο.
View attachment 265509
Ρε λες.......????

Δεν ξερω ομως αμα δινουν ενα μονο ρε γαμωτο.....
Βλάσση μη σπας το κεφάλι σου .
Πάρε ένα ίδιο με αυτά που έχεις για L,R .
Τώρα το πως θα το βάλεις είναι άλλο θέμα.
Γιαννακο το εχω σκεφτει ρε φιλος αρκετες φορες....βεβαια λογω διαταξης δεν μπορει να μπει σωστα στον χωρο μου ασε που τα πουλανε ζευγαρι και οχι μονο του...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Phantom :p το καλύτερο ματσάρισμα και η καλύτερη θέση σε όλες τις οθόνες !!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top