Τι κεντρικουλι εχομεν στην σερβαντα ???

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πατριώτη δυστυχώς επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα δεν υπάρχει λύση. Έπρεπε να το σκεφτούμε πριν αγοράσουμε τα LR. Τώρα το πιο σωστό δυστυχώς είναι να πάρεις το πιο μεγάλο κεντρικό που βγάζει η ίδια εταιρεία όσο ψοφιο και να είναι. Η άλλη λύση που είναι αμφίβολη βέβαια είναι να βρεις ίδιες μονάδες με αυτές που έχουν τα LR και να φτιάξεις εσύ κεντρικό ηχείο.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Πατριώτη δυστυχώς επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα δεν υπάρχει λύση. Έπρεπε να το σκεφτούμε πριν αγοράσουμε τα LR. Τώρα το πιο σωστό δυστυχώς είναι να πάρεις το πιο μεγάλο κεντρικό που βγάζει η ίδια εταιρεία όσο ψοφιο και να είναι. Η άλλη λύση που είναι αμφίβολη βέβαια είναι να βρεις ίδιες μονάδες με αυτές που έχουν τα LR και να φτιάξεις εσύ κεντρικό ηχείο.
Τι μπροστινα εχεις ρε παλλικαρι?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Η άλλη λύση που είναι αμφίβολη βέβαια είναι να βρεις ίδιες μονάδες με αυτές που έχουν τα LR και να φτιάξεις εσύ κεντρικό ηχείο.
Μπορεί ,αλλά θα του βγεί γκουμούτσα , άσε που θα είναι και πανάκριβο.
Θέλει μονάδες ,κρος , και ξυλοδουλειά.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τι μπροστινα εχεις ρε παλλικαρι?
Dynaudio focus 380 και κεντρικό dynaudio focus 210c.
Μπορεί ,αλλά θα του βγεί γκουμούτσα , άσε που θα είναι και πανάκριβο.
Θέλει μονάδες ,κρος , και ξυλοδουλειά.
Ναι εννοείται έστω και ότι το κρος θα είναι ενεργό τα υπόλοιπα θέλουν αρκετή δουλειά.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
και θες και γνωση βρε παιδια για να το κανεις αυτο ...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ρε δεν είναι τίποτα.
Βρες εσύ τα μεγάφωνα και το κρος και φιάχνεις μία καμπίνα σε ξυλουργό όπως τη θέλεις .
Τα λίτρα είναι εύκολο να υπολογιστούν . Οπως και τα δεσίματα μέσα στην καμπίνα και ότι άλλο θέλήσεις .
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Dynaudio focus 380 και κεντρικό dynaudio focus 210c.

Ναι εννοείται έστω και ότι το κρος θα είναι ενεργό τα υπόλοιπα θέλουν αρκετή δουλειά.

Και καλα δεν σου ματσαρουν τα fronts που εχεις με το συγκεκριμενο κεντρικο η ειναι απο αλλη σειρα βρε Αλεξ?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ότι γίνεται γίνεται αλλά δεν είναι και το ενδεδειγμένο. Επόμενη καλύτερη λύση είναι να ζητήσεις από τον αντιπρόσωπο να σου πουλήσει ένα ίδιο με τα lr.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ότι γίνεται γίνεται αλλά δεν είναι και το ενδεδειγμένο. Επόμενη καλύτερη λύση είναι να ζητήσεις από τον αντιπρόσωπο να σου πουλήσει ένα ίδιο με τα lr.
δεν το κανουν αυτο φιλος...ρωτησα και για τα δικα μου και δεν γινεται...ασε που μου ειπε οτι ειναι λαθος να γινει κατι τετοιο...πολλοι δεν το δεχονται αυτο!
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Και καλα δεν σου ματσαρουν τα fronts που εχεις με το συγκεκριμενο κεντρικο η ειναι απο αλλη σειρα βρε Αλεξ?
Μια χαρά ματσαρουν απλά τα lr είναι τριδρομα με δύο οχταιντσα woofer , ένα πενταιντσο mid και esotar 2 tweeter. Παίζουν παραωπολυ δυνατά. Το κεντρικό έχει 2 εξαμισαρια woofer και ένα esotec tweeter. Καλά παίζει αλλά καμία σχέση με τα lr. Το άνω όριο του home theater μου σε εντάσεις δηλαδή είναι το κεντρικό.
δεν το κανουν αυτο φιλος...ρωτησα και για τα δικα μου και δεν γινεται...ασε που μου ειπε οτι ειναι λαθος να γινει κατι τετοιο...πολλοι δεν το δεχονται αυτο!
Είναι το μόνο σωστό. Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμοί και δεν είναι θέμα άποψης ούτε δικής μου ούτε του εμπόρου. Απλά καλώς η κακώς οι περισσότεροι δεν μπορούμε να πάμε σε ηχεπερατη οθόνη για διάφορους λόγους.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ακόμα πιο ακριβό αν το κάνει ενεργό , θα θέλει και πλάτη και και .
μια πλάτη fa503 (τραβηγμένο) πες 700 και 2-3 ώρες δουλειά (=μετρήσεων)
αναλογικό κρος τουλάχιστον 200 σε υλικά (2 δίδρομο) και 2-3 μέρες δουλειά (άμα ξέρεις) και θές και ένα κανάλι ενισχυτή.
για τρίδρομο δεν το συζητώ καν.

τσάμπα είναι το ενεργό , τσάμπα μάγκες γινόμαστε με αυτά.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
200e σε υλικά για αναλογικό κροςς? σε ποιό πλανήτη?
Αν πάρει το μαμά κροςς ίσως.
Αν το φιάξει κάποιος με υλικά του εμπορίου , πάνω από 50e δεν πρόκειται να στοιχίσει .
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
τώρα αν είσαι τολμηρός πολύ ΙΣΩΣ , αν μπορούσες να αγοράσεις ένα έτοιμο f500 σε μια πιο κοντή καμπίνα , με ίδιο πλάτος (για να μην αλλάξει το cross over αν υποθέσουμε οτι διορθώνει το baffle step) αλλά βαθύτερη, ΙΣΩΣ λέω να έχει κοντυνό αποτέλεσμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
τώρα το είδα....άλλος από δω :headbang: :headbang: :headbang:

ρε ίνδαλμα τι ανωμαλίες σκέφτεσαι να κάνεις?! :o
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
τώρα το είδα....άλλος από δω :headbang: :headbang: :headbang:

ρε ίνδαλμα τι ανωμαλίες σκέφτεσαι να κάνεις?! :o
Εγω τιποτις ρε συ....οι αλλοι ξεκινησανε να μου φτιαχνουνε κεντρικουλι.....αστους γιατι τωρα ειναι στα μπετα(crossover)απο βδομαδα θα ειμαστε για μοναδες και την παρα αλλη θε περασουμε τις λακκες.....θα ενημερωθεις παραυτα....!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :lol: :lol: :lol: :lol:
200e σε υλικά για αναλογικό κροςς? σε ποιό πλανήτη?
Αν πάρει το μαμά κροςς ίσως.
Αν το φιάξει κάποιος με υλικά του εμπορίου , πάνω από 50e δεν πρόκειται να στοιχίσει .
Ε οχι και του εμποριου κυρΜαρκου μας.....να μη βαλλουμε τιποτις Dales αντιστασεις,κανα Mundorf πηνιο,κανα καλο Gold Tune πυκνωτη,κανα CS12 vDHULL εσωτερικη καλωδιωση,κανα wbt βυσματακι στην κωλαρα του ηχειου ???
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
το μονο που εχει αλλαξει στο συστημα ειναι ο τελικος....μπηκε ενας Hegel H20.. View attachment 265501

Δυστυχως αυτο ειναι για την απλη σειρα ....για την σειρα SP δεν εχουν βγαλλει ακομα τα Αγγλακια....το ειχα φερει στο σπιτι και ηταν κυριολεκτικα πσοφιο ρε γαμωτο.....
Ασε που δεν συγκρινονται τα 5αρια που εχει με τα δυο 6,5ιντζα που εχει το Htm-1...ουτε για πλακα .....τωρα ψαχνω ενα μεγαλο κεντρικο γιατρουλινι μου !!!
το έχει καλιμπράρει κανένας το σύστημα ή το έβαζες το κεντρκό με τις ρυθμίσεις του ναυτίλου?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
το έχει καλιμπράρει κανένας το σύστημα ή το έβαζες το κεντρκό με τις ρυθμίσεις του ναυτίλου?
ναι ρε συ εννοειται.....δεν θα το αφηνα ετσι με τιποτα ..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top