Τι να φταίει? και σταματάει η αναπαραγωγή στο streaming.

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Καλές γιορτές σε όλους με υγεία το νέο έτος!

Εδώ και δύο και κάτι χρόνια, μπήκα στον χώρο του streaming μέσω συνδρομής Tidal.
Αρχικά αγόρασα το ifi zen με το ifi dac signature και το keces p3 γραμμικό τροφοδοτικό, ενώ στην συνέχεια το ps audio direct stream.

Από την εφαρμογή του tidal προσθέτω (add) albums στην συλλογή μου, ενώ για την αναπαραγωγή έχω εγκαταστήσει μια εφαρμογή στο android κινητό BubbleUpnp και μέσω αυτής επιλέγω Tidal>Albums> βγαίνουν σε εικονίδια τα album, επιλέγω αυτό που θέλω και πατάω play. Αρχίζει η αναπαραγωγή του πρώτου track, το οποίο αν θες το βλέπεις αν πατήσεις την επιλογή "now playing", ενώ αν πατήσεις το "playlist" βλέπεις την σειρά των κομματιών όπως είναι στο άλμπουμ.

Εδώ τώρα είναι το πρόβλημα, και συγνώμη για το ιστορικό, σε γενικές γραμμές όταν επέλεγα ένα άλμπουμ και πατούσα το play, έπαιζε ολόκληρο το playlist, πόλυ λίγες ήταν οι φορές που σταματούσε μόνο του και έτσι δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία. Αρκετό καιρό τώρα άρχισε να παίζει μόνο το πρώτο κομμάτι συνήθως και άντε και καμιά φορά λίγο από το δεύτερο και μετά σταματάει, ενώ τώρα πια έχει αρχίσει και σε κάποιες περιπτώσεις να σταματάει πριν ακόμη τελειώσει το επιλεγμένο track.

Και τα δύο streamer είναι συνδεδεμένα με καλώδιο στο router. Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις στην εφαρμογή BubbleUpnp δεν βρήκα κάτι. Τέλος να σημειώσω το ifi radio δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα, που κάνει streaming απ'ευθείας από το ifi app. Επειδή λοιπόν παρουσιάζεται και στα δύο streamer και μέσω της εφαρμογής BubbleUpnp ή είναι κάτι εκεί ή στο internet.

Αν κάποιος έχει σχετική γνώση θα βοηθούσε πολύ.
 


Μηνύματα
303
Reaction score
306
Η συνδεση σου ειναι σταθερη, τι ταχυτητα εχεις;
Μόλις έκανα δύο διαδοχικές μετρήσεις στο cosmotespeedtest με wifi σύνδεση το laptop, 12,71 Mbps η πρώτη 11,98 Mbπs η δεύτερη στο download και 5,01 Mbps η πρώτη και 4,97Mbps η δεύτερη στο upload.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Το BubbleUpnp stream-άρει στο ...streamer....
Μπορεί να μην έχει καλή σύνδεση, μπορεί να χρειάζεται να κάνει transcoding, μπορεί να "σέρνεται" το κινητό....
Δε μπορείς να παίξεις από κάπου αλλού π.χ. λάπτοπ και να το αποφύγεις το BubbleUpnp ;;
 


Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Μόλις έκανα δύο διαδοχικές μετρήσεις στο cosmotespeedtest με wifi σύνδεση το laptop, 12,71 Mbps η πρώτη 11,98 Mbπs η δεύτερη στο download και 5,01 Mbps η πρώτη και 4,97Mbps η δεύτερη στο upload.
Καλυτερα μετρησε με αυτο.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Το BubbleUpnp stream-άρει στο ...streamer....
Μπορεί να μην έχει καλή σύνδεση, μπορεί να χρειάζεται να κάνει transcoding, μπορεί να "σέρνεται" το κινητό....
Δε μπορείς να παίξεις από κάπου αλλού π.χ. λάπτοπ και να το αποφύγεις το BubbleUpnp ;;
Το κινητό δεν μοιάζει να έχει πρόβλημα ταχύτητας, για την εφαρμογή buble... δεν ξέρω σίγουρα, αλλά αυτή ¨βλέπει¨ όλες τις διαθέσιμες συσκευές.

Η εφαρμογή του Tidal, δεν περιέχει player;
Πράγματι αυτή είναι και δική μου απορία, αν πατήσω play θα παίξει ή από το μεγάφωνο του κινητού ή από τα μεγάφωνα του κομπιούτερ, δεν δείχνει να "βλέπει" τις συσκευές streamer ή κάποια επιλογή να συνδεθώ μ' αυτές.

Καλυτερα μετρησε με αυτο.
Η μέτρηση που έδωσε το link: 14,5mbps download και 4,75 mbps upload.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Πράγματι αυτή είναι και δική μου απορία, αν πατήσω play θα παίξει ή από το μεγάφωνο του κινητού ή από τα μεγάφωνα του κομπιούτερ, δεν δείχνει να "βλέπει" τις συσκευές streamer ή κάποια επιλογή να συνδεθώ μ' αυτές.
Στην εφαρμογή για υπολογιστή διαλέγεις από που θα παίξει...

1703625900597.png
 


Μηνύματα
37
Reaction score
13
Για να μπορεί να διαλέξεις στην εφαρμογή του tidal να παίξει από ένα streamer, θα πρέπει το streamer να υποστηρίζει tidal connect. Το υποστηρίζουν αυτά τα 2;
Στο δικό μου streamer (Wiim Pro), όταν το streamer είναι συνδεδεμένο με ethernet, δεν το βλέπει η εφαρμογήστο κινητό (που είναι μέσω WiFi συνδεδεμένο), πρέπει να συνδέσω με WiFi και το Wiim για να δουλέψει το Tidal Connect (είναι στο ίδιο domain και οι δύο συνδέσεις).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Κάτι τέτοια συμβαίνουν και η Apple τους παίρνει τα σώβρακα.

Απορία: Γιατί το Apple music δεν πολυσυζητείται στις χαϊεντοπαρέες;
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Κάτι τέτοια συμβαίνουν και η Apple τους παίρνει τα σώβρακα.

Απορία: Γιατί το Apple music δεν πολυσυζητείται στις χαϊεντοπαρέες;
Την ίδια απορία έχω... Επειδή δεν είναι FLAC τα αρχεία μάλλον..
Με tidal από κινητό ή ταμπλέτα επιλέγω volumio connect και streamαρει κανονικά στο rpi.. από pc δεν έχει αυτή τη δυνατότητα..
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλές γιορτές σε όλους με υγεία το νέο έτος!

Εδώ και δύο και κάτι χρόνια, μπήκα στον χώρο του streaming μέσω συνδρομής Tidal.
Αρχικά αγόρασα το ifi zen με το ifi dac signature και το keces p3 γραμμικό τροφοδοτικό, ενώ στην συνέχεια το ps audio direct stream.

Από την εφαρμογή του tidal προσθέτω (add) albums στην συλλογή μου, ενώ για την αναπαραγωγή έχω εγκαταστήσει μια εφαρμογή στο android κινητό BubbleUpnp και μέσω αυτής επιλέγω Tidal>Albums> βγαίνουν σε εικονίδια τα album, επιλέγω αυτό που θέλω και πατάω play. Αρχίζει η αναπαραγωγή του πρώτου track, το οποίο αν θες το βλέπεις αν πατήσεις την επιλογή "now playing", ενώ αν πατήσεις το "playlist" βλέπεις την σειρά των κομματιών όπως είναι στο άλμπουμ.

Εδώ τώρα είναι το πρόβλημα, και συγνώμη για το ιστορικό, σε γενικές γραμμές όταν επέλεγα ένα άλμπουμ και πατούσα το play, έπαιζε ολόκληρο το playlist, πόλυ λίγες ήταν οι φορές που σταματούσε μόνο του και έτσι δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία. Αρκετό καιρό τώρα άρχισε να παίζει μόνο το πρώτο κομμάτι συνήθως και άντε και καμιά φορά λίγο από το δεύτερο και μετά σταματάει, ενώ τώρα πια έχει αρχίσει και σε κάποιες περιπτώσεις να σταματάει πριν ακόμη τελειώσει το επιλεγμένο track.

Και τα δύο streamer είναι συνδεδεμένα με καλώδιο στο router. Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις στην εφαρμογή BubbleUpnp δεν βρήκα κάτι. Τέλος να σημειώσω το ifi radio δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα, που κάνει streaming απ'ευθείας από το ifi app. Επειδή λοιπόν παρουσιάζεται και στα δύο streamer και μέσω της εφαρμογής BubbleUpnp ή είναι κάτι εκεί ή στο internet.

Αν κάποιος έχει σχετική γνώση θα βοηθούσε πολύ.
Για δοκίμασε την εφαρμογή που προτείνει η Tidal το mconnect Lite (δωρεάν η συγκεκριμένη έκδοση) . Mάλλον είναι θέμα του Bubble.
 


Μηνύματα
325
Reaction score
254
Στο δικό μου streamer (Wiim Pro), όταν το streamer είναι συνδεδεμένο με ethernet, δεν το βλέπει η εφαρμογήστο κινητό (που είναι μέσω WiFi συνδεδεμένο), πρέπει να συνδέσω με WiFi και το Wiim για να δουλέψει το Tidal Connect (είναι στο ίδιο domain και οι δύο συνδέσεις).
Με rpi & volumio και σύνδεση Ethernet και το κινητό με wifi,δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
To bubble upnp θα είχε νόημα μόνο αν το streamer δεν έχει δυνατότητα tidal connect. To ifi zen stream νομίζω έχει. Αν κανένα από τα δύο που έχεις δεν σε καλύπτει σε αυτό και ακους από το Tidal, τότε απλά τα ξεφορτώνεσαι. Η πιο απλή λύση (σαν hardware) αναφέρθηκε πιο πάνω.......raspberry pi (το 5 πλέον) αλλά μαζί με κάποιο hat για να στέλνεις ψηφιακό σήμα με coaxial στο dac και volumio. To πρόλημα όμως είναι ότι πρέπει να εχεις premium συνδρομή στο volumio για να ακους tidal (5 ευρώ το μήνα αν θυμάμαι καλά). Διαφορετικά πάρε ενα wiim pro και καθάρισες για το Tidal, αλλά για δικό σου υλικό,μόνο μέσα απο το δίκτυο σου και όχι απευθείας απο usb (δίσκο-στικάκι) από το streamer.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
το bubble το είχα κι εγώ, μου δημιουργούσε συνέχεια διάφορα θέματα.
Τελικά πήρα ipad και παίζω με mconnect hd το οποίο με βόλεψε πολύ.
Το στρήμερ μου είναι το allo digione signature player (βασισμένο σε rapsberry) και το software είναι το moode.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Λοιπόν μετά τα σχόλια, έκανα και το σχετικό ψάξιμο, το ifi όντως είαι tidal ready και συνδέεται κατευθείαν, το direct stream χρειάζεται upnp, εγκατέστησα την mconect όπως είπαν και κάποιοι πιο πάνω και μέχρι τώρα παίζει χωρίς πρόβλημα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.297
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top