Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αφού τόση ώρα εξηγώντας βάζω ως σύγκριση το έτοιμο με το χειροποίητο, για να το κάνω αυτό σημαίνει πως εχω δοκιμάσει και από τις 2 ποιότητες.
Ακόμα και έτσι να είναι λοιπόν, σου κάνω το τραπέζι με τραχανά της προηγούμενης μέρας (μην ανησυχείς πάντα παίζει στο ψυγείο) θα τον ζεστάνεις μόνος σου και άμα δεν είναι έτσι όπως τα λες σου έχω τιμωρίες.

Ερχεσαι στο χωριό μαζί με το Βαγγέλη μας απλώνεις το τραχανά σύμφωνα με τις δικές μου οδηγίες και εχοντάς με συνέχεια πάνω από το κεφάλι σου, όπου κάνεις λάθος θα βάζω το Βαγγέλη με βιτσα βρεγμένη να σε τιμωρεί ( μιας και αυθαδιασες μαζί του :roflmao: )
Στο τέλος βέβαια θα πάρεις και εσύ λίγο τραχανά μαζί σου, ο Βαγγος θα πάρει περισσότερο!!
Πώς σου φαίνεται?




Όπως βλέπεις άφησα ένα "παραθυράκι" για παν ενδεχόμενο που σημαίνει πως μπορεί να είναι όντως έτσι όπως το λες, βρε συ ξέρεις τι μου θύμησες τώρα;
Την γιαγιά μου που έστελνε στη μάνα μου τραχανά από το χωριό και αυτή τον φύλαγε σε ένα υφασμάτινο τσουβαλάκι στο πιο ψηλό ράφι της κουζίνας για πολλούς μήνες και όταν τον κατέβαζε να πάρει κάποια δόση να φτιάξει εγώ ζητούσα σουβλάκια χαχα, δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου, βέβαια πια έχω αναθεωρήσει πολλές διατροφικές συνήθειες του παρελθόντος.
Αμυδρά πάντως θυμάμαι πως η μάνα μου στον τραχανά που έμενε απλά έβαζε λίγο νεράκι και τον ανακάτευε και δεν χρησιμοποιούσε κομπρεσέρ! :lol:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Αμυδρά πάντως θυμάμαι πως η μάνα μου στον τραχανά που έμενε απλά έβαζε λίγο νεράκι και τον ανακάτευε και δεν χρησιμοποιούσε κομπρεσέρ! :lol:
Καλά θυμάσαι και εγώ αυτό εξηγώ, άλλωστε για τραχανά μιλάμε όχι για το ποιος τη έχει μεγαλύτερη. :roflmao:
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
υφασμάτινο τσουβαλάκι
Συνήθως τραχανά και ζυμαρικά τα έβαζαν μαξιλαροθήκη.... :smile:
Για να τον κάνουν μπιλακια μπιλακια είχαν ένα σκεύος που τον έλεγαν αρίλογο.... στα μέρη τα δικά μας τουλάχιστον....
Νάτο.... ΑΛΩΝ (4).JPG
 



D

Deleted member 23222

Guest
Αφού τόση ώρα εξηγώντας βάζω ως σύγκριση το έτοιμο με το χειροποίητο, για να το κάνω αυτό σημαίνει πως εχω δοκιμάσει και από τις 2 ποιότητες.
Ακόμα και έτσι να είναι λοιπόν, σου κάνω το τραπέζι με τραχανά της προηγούμενης μέρας (μην ανησυχείς πάντα παίζει στο ψυγείο) θα τον ζεστάνεις μόνος σου και άμα δεν είναι έτσι όπως τα λες σου έχω τιμωρίες.

Ερχεσαι στο χωριό μαζί με το Βαγγέλη μας απλώνεις το τραχανά σύμφωνα με τις δικές μου οδηγίες και εχοντάς με συνέχεια πάνω από το κεφάλι σου, όπου κάνεις λάθος θα βάζω το Βαγγέλη με βιτσα βρεγμένη να σε τιμωρεί ( μιας και αυθαδιασες μαζί του :roflmao: )
Στο τέλος βέβαια θα πάρεις και εσύ λίγο τραχανά μαζί σου, ο Βαγγος θα πάρει περισσότερο!!
Πώς σου φαίνεται?
Mόνος του θα βγάλει όλη την παραφωγή να στρώσει, κι εγώ θα πίνω καφέ και θα ελέγχω...γιατί ,(ας μιλήσω για εμένα), είμαι παλιός!!!;) :p
 


D

Deleted member 23222

Guest
Αν δεν το έχετε καταλάβει, η κατοχή έχει τελειώσει και οι Γερμανοί είναι στη ...Γερμανία.
Ώρες είναι να δούμε συνταγές για μπομπότα και μπαζίνα.
Ας άφηνες το θέμα από εκεί, που η ειρήνη επικράτησε κατά κράτος του πολέμου... ;)
Τώρα που σκόρπισες αμφιβολία στα μέλη, θα το υποστείς!!:p
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αιτωλοακαρνανια....

Η δικιά μου από Μεσσηνία και τον έστελνε στη μάνα μου και αυτή τον έβαζε σε μαξιλαροθήκη, :D αλήθεια τώρα...τέτοιες τροφές έτρωγαν οι παλιοί, αυτά τα υλικά είχαν... αλεύρι-γάλα-αυγά, μπομπότα έχω ακουστά μπαζίνα όχι, είναι τροφές "ανάγκης" από την πείνα της τότε εποχής, τεσπα το βάρυνα πολύ το κλίμα.
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Η δικιά μου από Μεσσηνία και τον έστελνε στη μάνα μου και αυτή τον έβαζε σε μαξιλαροθήκη, :D αλήθεια τώρα...τέτοιες τροφές έτρωγαν οι παλιοί, αυτά τα υλικά είχαν... αλεύρι-γάλα-αυγά, μπομπότα έχω ακουστά μπαζίνα όχι, είναι τροφές "ανάγκης" από την πείνα της τότε εποχής, τεσπα το βάρυνα πολύ το κλίμα.
Μπαζινα... Αν λέμε το ίδιο πράγμα ει αι μια κρέμα από καλαμποκαλευρο..... Έχω φάει μικρός πολύ απ αυτό...... Ωραία ιδέα στο μεταξύ..... Θα πάρω καλαμποκαλευρο..... :smile:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Μπαζινα... Αν λέμε το ίδιο πράγμα ει αι μια κρέμα από καλαμποκαλευρο..... Έχω φάει μικρός πολύ απ αυτό...... Ωραία ιδέα στο μεταξύ..... Θα πάρω καλαμποκαλευρο..... :smile:
Εμείς οι αστοί, στο χωριό μας :tongue: ,τη λέγαμε μπατζίνα, γιατί βάζαμε και βούτυρο και τυράκι μέσα...και φυσικά κολοκύθα!!!

Εσείς που τη τρώγατε προφανώς σκέτη, πες την όπως θέλεις!!! :laugh:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Είχα μεγάλη έγνοια... :lolsign:
Άμα γίνει πάντως κάτι, ξέρεις που θα με βρεις...
Τώρα το κοροϊδεύεις αλλά μετά θα γλύφεις και τα δάχτυλά σου!!
Εμείς οι αστοί, στο χωριό μας :tongue: ,τη λέγαμε μπατζίνα, γιατί βάζαμε και βούτυρο και τυράκι μέσα...και φυσικά κολοκύθα!!!

Εσείς που τη τρώγατε προφανώς σκέτη, πες την όπως θέλεις!!! :laugh:
Αυτό ακριβώς, τρομερή αντίθεση η κάπως γλυκιά ζύμη της κολοκύθας με τη αλμυρή φέτα.
Ένα σαλάκι έτρεξε...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Άμα γίνει πάντως κάτι, ξέρεις που θα με βρεις...
Τώρα το κοροϊδεύεις αλλά μετά θα γλύφεις και τα δάχτυλά σου!!
Καλέ κάτι σαν τον Xfader στη κατοχή ξεπουλάγανε μέχρι τα σερβίτσια τους για λίγο λάδι...( αν δεν είχαν πιάσει κολλεγιές στη πρωτεύουσα!!) :D
Τα ξεχάσαμε;;; :laugh: :tongue:
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Εμείς οι αστοί, στο χωριό μας :tongue: ,τη λέγαμε μπατζίνα, γιατί βάζαμε και βούτυρο και τυράκι μέσα...και φυσικά κολοκύθα!!!

Εσείς που τη τρώγατε προφανώς σκέτη, πες την όπως θέλεις!!! :laugh:
Μπα..... Εμείς σκέτη.... Μόνο ζάχαρη από πάνω..... :frown:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Καλέ κάτι σαν τον Xfader στη κατοχή ξεπουλάγανε μέχρι τα σερβίτσια τους για λίγο λάδι...( αν δεν είχαν πιάσει κολλεγιές στη πρωτεύουσα!!) :D
Τα ξεχάσαμε;;; :laugh: :tongue:
Γιατί εγώ νομίζεις κάνω προπονήσεις μεγάλων αποστάσεων?
Θα αφήσω τα πάντα στη Αθήνα και θα πάω με το ποδηλατάκι να απολαμβάνω σε αφθονία εκλεκτά εδέσματα.
370km είναι από Αθήνα, σε 12-13 ώρες θα τρώω τη ζέστη μπατζίνα 8-)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Γιατί εγώ νομίζεις κάνω προπονήσεις μεγάλων αποστάσεων?
Θα αφήσω τα πάντα στη Αθήνα και θα πάω με το ποδηλατάκι να απολαμβάνω σε αφθονία εκλεκτά εδέσματα.
370km είναι από Αθήνα, σε 12-13 ώρες θα τρώω τη ζέστη μπατζίνα 8-)



Οι κότες που κάνουν τις πρώτες ύλες για τον τραχανά που βρίσκονται, Αθήνα η Λάρισα; :rolleyes:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Οι κότες που κάνουν τις πρώτες ύλες για τον τραχανά που βρίσκονται, Αθήνα η Λάρισα; :rolleyes:
Πώς θα μπορούσαν να είναι Αθήνα?
Τα κουβαλάω μαζί μου σε κάθε ταξίδι (πάω συχνά) ή έρχονται με πλοία, τρένα, αεροπλάνα ή ΚΤΕΛ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.748
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top