Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

D

Deleted member 23222

Guest
Αλήθεια...?
Δεν το πρόσεξα, ζητώ συγγνώμη, θα επανορθώσω!!
Προσωπικά τρώω μόνο αυτό που φτιάχνω, τα αποτελέσματα με τους έτοιμους του μάρκετ είναι πολύ απογοητευτικά.
Η πρώτη ύλη παίζει τεράστιο ρόλο γιατί ουσιαστικά δεν είναι και πολλά τα υλικά ώστε να το σώσεις κάπως...
Ως τόσο για 2 χορταστικα πιάτα θα χρειαστείς 6-7 κουταλιές της σούπας τραχανά, μια ντομάτα μεγάλη στο τρίφτη, 4-5 κουταλιές της σούπας λάδι και αλάτι.
Βάζεις πρώτα τη ντομάτα να σωταριστεί, προσθέτεις ζεστό νερό και μόλις πάρει βράση ρίχνεις το τραχανά το αλάτι και το λάδι.
Χαμηλωνεις τη φωτιά και έχεις το νου σου στο νερό, μόλις αρχίσει να χυλωνει προσθέτεις λίγο καυτό νερό, σε 30 λεπτά ~ είναι έτοιμος.
Στο νερό δεν υπάρχει μπούσουλας γιατί ανάλογα το τραχανά θα χρειαστεί και το ανάλογο νερό.
Όλα τα παραπάνω αφορούν το γλυκό τραχανά.
Για το ξινό ισχύουν όλα τα παραπάνω εκτός της ντομάτας.
Καλή όρεξη!! :drinks:
Γιατί έμεινα με την εντύπωση ότι ήθελε τη συνταγή του πως φτιάχνεις τραχανά, κι όχι συνταγή πως να φτιάχνεις τον τραχανά?(ξέρει να μαγειρεύει από ότι έχω καταλάβει)

Anyway, εγώ στα δικά μου μέρη, που τρώμε ξινό τραχανά, βάζουμε κυρίως ντομάτα, η γυναίκα μου που εξ ημισείας κατάγεται από Θεσσαλία και ήξεραν τον γλυκό τραχανά πιο πολύ, βάζουν κυρίως φέτα κι όχι ντομάτα...

Δεν ξέρω ποιός κάνει φάλτσο...

Εγώ σήμερα θα φάω ψάρι. :laugh:
Το έχω πεθυμήσει προφανώς:p, αν και ήταν κόστους άνω του τυπικού...

Φωτό το βράδυ...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
Γιατί έμεινα με την εντύπωση ότι ήθελε τη συνταγή του πως φτιάχνεις τραχανά,
Δεν είναι και πολύ εύκολο, προϋποθέτει, χώρο, χρόνο και αγνά υλικά αλλιώς τσάμπα ο κόπος.
Ειδικά στο στέγνωμα έχει πολύ ταλέπα.
Αν εννοεί αυτό δίνω επίσης τα φώτα.


Δεν ξέρω ποιός κάνει φάλτσο...
Μια δοκιμή θα σε πείσει για το αντίθετο
Εγώ σήμερα θα φάω ψάρι. :laugh:
Το έχω πεθυμήσει προφανώς:p, αν και ήταν κόστους άνω του τυπικού...

Φωτό το βράδυ...
Καλά δεν είναι και απαραίτητο, μην τρελαίνεσαι...:roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.207
Την αναλογία νερού τραχανά ψάχνω, συνήθως το κάνω με το μάτι. Βγαίνει περίπου σωστά αλλά όταν μείνει και κρυώσει τις περισσότερες φορές γίνεται μια μάζα που μετά την τρως με μαχαίρι και πηρούνι :roflmao:
Έλεγα μετά από τόσες φορές που τον μαγειρεύει μήπως έχει καταλήξει σε κάποια βέλτιστη αναλογία.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
όταν μείνει και κρυώσει τις περισσότερες φορές γίνεται μια μάζα που μετά την τρως με μαχαίρι και πηρούνι :roflmao:
Σε αυτό αγαπητή Μελίνα φταίει δυστυχώς η πρώτη ύλη, έτσι ξηγιέται αυτος του σούπερ μάρκετ, δοκίμασε να βάλεις λιγότερη ποσότητα τραχανά, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.
Ο θκόσμ ο τραχανάς όταν στεγνώσει γίνεται σαν μικρές πέτρες, δύσκολα ακόμα και με σφυρί να τον κάνεις σκόνη.
Βγάζω από το ψυγείο έτοιμο βρασμένο, τον ξανά ζεσταίνω και είναι ξανά σούπα.
Πέραν αυτού έχουν και μεγάλη διαφορά στη γεύση και τη υφή.
Τα καλά να είσαι βλάχος είναι αυτά!!

Σύγκρινε τη εικόνα και το χρώμα σε σχέση με αυτό που αγοράζεις.

20191215_193448.jpg
 
Last edited:

D

Deleted member 23222

Guest
Την αναλογία νερού τραχανά ψάχνω, συνήθως το κάνω με το μάτι. Βγαίνει περίπου σωστά αλλά όταν μείνει και κρυώσει τις περισσότερες φορές γίνεται μια μάζα που μετά την τρως με μαχαίρι και πηρούνι :roflmao:
Έλεγα μετά από τόσες φορές που τον μαγειρεύει μήπως έχει καταλήξει σε κάποια βέλτιστη αναλογία.
Σε αυτό αγαπητή Μελίνα φταίει δυστυχώς η πρώτη ύλη, έτσι ξηγιέται αυτος του σούπερ μάρκετ, δοκίμασε να βάλεις λιγότερη ποσότητα τραχανά, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.
Ο θκόσμ ο τραχανάς όταν στεγνώσει γίνεται σαν μικρές πέτρες, δύσκολα ακόμα και με σφυρί να τον κάνεις σκόνη.
Βγάζω από το ψυγείο έτοιμο βρασμένο, τον ξανά ζεσταίνω και είναι ξανά σούπα.
Πέραν αυτού έχουν και μεγάλη διαφορά στη γεύση και τη υφή.
Τα καλά να είσαι βλάχος είναι αυτά!!
Πετάγομαι, και χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά δεν καταλαβαίνω Bretsos , πως μένει αραιό κι ας κρυώσει κάτι αμυλούχο, ενώ (melina), εφόσον τον βράζει 30!!! λεπτά, ξεφεύγει από αυτό που ξέρουμε ως τυπικό "ζυμαρικό" που απαιτεί περίπου 1:3 όπως στον ξινό πχ....

Τα φώτα σας παρακαλώ...;)
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Συμφουριτες - σσες!
Μεγάλη προσοχή! Αν στο κινητό σας τηλέφωνο εμφανιστεί το παρακάτω εικονιζόμενο μήνυμα μην το πατήσετε προκειμένου να το δείτε....
Σίγουρα θα περιλαμβάνει εικόνες με μπάμιες, τραχανάδες, φασολάκια και άλλα τέτοιου είδους φαγητά....
IMG_20191215_192413.jpg

Είναι αδίστακτος....!
Διαδώστε το....!!!!!!
.
.
.
:tongue:
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Δεν είναι και πολύ εύκολο, προϋποθέτει, χώρο, χρόνο και αγνά υλικά αλλιώς τσάμπα ο κόπος.
Ειδικά στο στέγνωμα έχει πολύ ταλέπα.
Αν εννοεί αυτό δίνω επίσης τα φώτα.
Μια πουταναφέραμε, εμένα με ενδιαφέρει!!!;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.207
Ο τραχανάς είναι της θείας από το χωριό και είναι άπαιχτος όπως ότι κάνει η θεία ;)

Έχω πολύ καιρό να φτιάξω, έχω κάμποσο στο ντουλάπι και τον φυλάω και ένας λόγος που δεν τον φτιάχνω είναι και ότι δεν έχω καταλήξει στη σωστή συνταγή.
Κάπου είχα βρει στο ψάξιμο στο διαδίκτυο κάποια αναλογία αλλά δεν τη θυμάμαι τώρα. Πρέπει να κάτσω να ξαναψάχνω.
Το βράζω τόσο ώστε με το μάτι να φαίνεται ότι έχει γίνει, ψιλοχυλώνει το νερό που βράζει, όχι πολύ και ο τραχανάς μαλακώνει, και λίγο δοκιμή την ώρα που βράζει, κάπως έτσι.
Το ότι γίνεται μια μάζα μετά όταν κρυώσει κατά τη γνώμη μου οφείλεται κυρίως στο ότι μάλλον βάζω πολύ τραχανά σε σχέση με το νερό. Σε αυτή την κατάσταση ο μόνος τρόπος να τον ξαναζεστάνεις είναι ρίχνοντας εκ νέου καυτό νερό αλλά μετά μου φαίνεται νερουλός.
Πρέπει να ασχοληθώ πιο επιστημονικά με το θέμα, καταγραφή των δοσολογιών αξιολόγηση αποτελέσματος διόρθωση αναλογιών και ξανά μανά... μόνο που το βαριέμαι αυτό όταν είναι για μαγείρεμα, χάνει όλη την πλάκα και την ψυχοθεραπευτική του ιδιότητα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
Τα φώτα σας παρακαλώ...;)
Έχει να κάνει προφανώς με τη ποσότητα, τη ποιότητα του σιταριού, τη μέθοδο στο στέγνωμα, γενικότερα όμως με τα υλικά.
Ο λόγος που το χρώμα του έτοιμου είναι σχεδόν άσπρο έχει κατά βάση να κάνει με τα τζούφια αυγά του εμπορίου, κατ'επέκταση και με τη γεύση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.207
Μια πουταναφέραμε, εμένα με ενδιαφέρει!!!
ταλαιπωρία μεγάλη, γενικά η συνταγή μοιάζει με τις χωριάτικες χυλόπιτες (νερό, αλεύρι, αυγά βασικά) αλλά θέλει ιστορία να "απλώσεις τραχανά" όπως λέγεται να ξεραίνεται και να τον τρίβεις όλο και πιο πολύ μέχρι να φτάσει στην κοκκομετρία 8-) που θέλεις. Θέλει χώρο (εγώ θυμάμαι τη θεία μου και τη γιαγιά μου να τον απλώνει σε ένα κρεβάτι) και χρόνο (μένει εκεί για μέρες).
Ο λόγος που το χρώμα του έτοιμου είναι σχεδόν άσπρο
Το άσπρο χρώμα οφείλεται στα αυγά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι τζούφια τα αυγά. Ανάλογα του τι τρώει η κότα βγαίνει και το χρώμα του κρόκου, άλλοτε πιο έντονα κόκκινος και άλλοτε πιο ωχρός.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
Ο τραχανάς είναι της θείας από το χωριό και είναι άπαιχτος όπως ότι κάνει η θεία ;)

Έχω πολύ καιρό να φτιάξω, έχω κάμποσο στο ντουλάπι και τον φυλάω και ένας λόγος που δεν τον φτιάχνω είναι και ότι δεν έχω καταλήξει στη σωστή συνταγή.
Κάπου είχα βρει στο ψάξιμο στο διαδίκτυο κάποια αναλογία αλλά δεν τη θυμάμαι τώρα. Πρέπει να κάτσω να ξαναψάχνω.
Το βράζω τόσο ώστε με το μάτι να φαίνεται ότι έχει γίνει, ψιλοχυλώνει το νερό που βράζει, όχι πολύ και ο τραχανάς μαλακώνει, και λίγο δοκιμή την ώρα που βράζει, κάπως έτσι.
Το ότι γίνεται μια μάζα μετά όταν κρυώσει κατά τη γνώμη μου οφείλεται κυρίως στο ότι μάλλον βάζω πολύ τραχανά σε σχέση με το νερό. Σε αυτή την κατάσταση ο μόνος τρόπος να τον ξαναζεστάνεις είναι ρίχνοντας εκ νέου καυτό νερό αλλά μετά μου φαίνεται νερουλός.
Πρέπει να ασχοληθώ πιο επιστημονικά με το θέμα, καταγραφή των δοσολογιών αξιολόγηση αποτελέσματος διόρθωση αναλογιών και ξανά μανά... μόνο που το βαριέμαι αυτό όταν είναι για μαγείρεμα, χάνει όλη την πλάκα και την ψυχοθεραπευτική του ιδιότητα.
Άρα αφού μιλάμε για καλής ποιότητας τραχανά το χάνεις όντως στη αναλογία, δοκίμασε αυτό που έγραψα πιο πάνω, 6 κουταλιές της σούπας, γύρω στα 30 λεπτά βράσιμο και συμπλήρωνε νερό, πάντα καυτό το νερό που προσθέτεις.
 

D

Deleted member 23222

Guest
ταλαιπωρία μεγάλη, γενικά η συνταγή μοιάζει με τις χωριάτικες χυλόπιτες (νερό, αλεύρι, αυγά βασικά) αλλά θέλει ιστορία να "απλώσεις τραχανά" όπως λέγεται να ξεραίνεται και να τον τρίβεις όλο και πιο πολύ μέχρι να φτάσει στην κοκκομετρία 8-) που θέλεις. Θέλει χώρο (εγώ θυμάμαι τη θεία μου και τη γιαγιά μου να τον απλώνει σε ένα κρεβάτι) και χρόνο (μένει εκεί για μέρες).


Το άσπρο χρώμα οφείλεται στα αυγά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι τζούφια τα αυγά. Ανάλογα του τι τρώει η κότα βγαίνει και το χρώμα του κρόκου, άλλοτε πιο έντονα κόκκινος και άλλοτε πιο ωχρός.
Χυλοπίτες (για όλη τη χρονιά!!) φτιάχναμε στο χωριό με τη γιαγιά μου και την ξέρω καλά όλη την διαδικασία...(άλλωστε και σήμερα όταν έχω όρεξη φτιάχνω "μακαρόνια" φρέσκα)...

Τότε μάλιστα που δεν υπήρχαν ούτε καν κοφτήρια για το φύλο, όλες κόβονταν στο χέρι με μαχαίρι και ήθελε πολύ υπομονή και πολύ σταθερό χέρι για ομοιομορφία...
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
Το άσπρο χρώμα οφείλεται στα αυγά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι τζούφια τα αυγά. Ανάλογα του τι τρώει η κότα βγαίνει και το χρώμα του κρόκου, άλλοτε πιο έντονα κόκκινος και άλλοτε πιο ωχρός.
Κατά βάσει έτσι είναι αλλά έχουν αυτοί το τρόπο να σου δίνουν ότι χρώμα θέλουν στο κρόκο, στη γεύση όμως που αυτή είναι που μετράει λίγα καταφέρνουν, να μη μιλήσω για το ασπράδι που είναι σκέτο νερό...
Αφού πλέον είναι γνωστό, στο βωμό του χρήματος θυσιάζουν μερικοί ακόμα και τη ίδια τους τη μάνα.
Τις θκιεσμ της κότες ριχνω καλαμπόκι, σιτάρι και ότι παίζει σε λαχανικό που είτε περισσεύει από τη κουζίνα είτε μένει από το μπαξέ, είναι ελεύθερες σε περιορισμένο χώρο και όχι στοιβαγμένες η μία πάνω στη άλλη...
Αξία ανεκτίμητη, μπαίνεις στο κοτέτσι πας στο χώρο που γεννάνε, η κότα κάθεται πάνω στα αυγά και σε στραβωκοιταει, βάζεις το χέρι πέρνεις ζεστά τα αυγουλάκια και η κότα πίσω φεύγοντας στη γλώσσα της σε βρίζει... :roflmao:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Η αναλογία τραχανά - νερού είναι 1 μέρος προς 8 η 1 προς 10 ανάλογα και τι τραχανάς/μάρκα είναι, αυτοί του σούπερ μάρκετ θέλουν συνήθως χρόνο βρασμού 15-20' (μόλις βράσει το νερό χαμηλώνουμε τη φωτιά και τον ρίχνουμε να βράσει σε χαμηλή φωτιά και ανακατέβουμε πολύ συχνά (κάθε 2 λεπτά), ο τραχανάς πού μένει ρουφάει όλα τα υγρά που έχει η κατσαρόλα μετά από ώρα και σιγά-σιγά σβολιάζει (θυμάται την αρχική του μορφή) :p για αυτό όταν είναι να τον ξαναζεστάνουμε ρίχνουμε όσο νερό χρειάζεται για να αραιώσει κι αν δεν διαλύεται με ένα πιρούνι φοράμε ένα νάιλον γάντι κουζίνας μιας χρήσης και τον διαλύουμε με το χέρι μας, δεν είναι δα και τραγική η φάση, ωστόσο θα έχει χάσει την αρχική του γεύση αφού τον έχουμε αραιώσει τόσο πάντως μπορούμε να προσθέσουμε λίγο ελαιόλαδο ακόμη και λίγη ντομάτα για να αποκαταστήσουμε την αρχική του γεύση, νομίζω πως όλοι οι τραχανάδες έχουν αυτή την ιδιότητα - ακόμη και του Μπρέτσου - άσχετα αν μας τον παρουσιάζει σαν σούπερ ντούπερ ουάου τραχανά που δεν γίνεται ποτέ χαλίκι μετά από ώρες.. :lol:
Μπορεί να κάνω και λάθος όμως και να είναι όντως έτσι..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
νομίζω πως όλοι οι τραχανάδες έχουν αυτή την ιδιότητα - ακόμη και του Μπρέτσου - άσχετα αν μας τον παρουσιάζει σαν σούπερ ντούπερ ουάου τραχανά που δεν γίνεται ποτέ χαλίκι μετά από ώρες.. :lol:
Μπορεί να κάνω και λάθος όμως και να είναι όντως έτσι..
Αφού τόση ώρα εξηγώντας βάζω ως σύγκριση το έτοιμο με το χειροποίητο, για να το κάνω αυτό σημαίνει πως εχω δοκιμάσει και από τις 2 ποιότητες.
Ακόμα και έτσι να είναι λοιπόν, σου κάνω το τραπέζι με τραχανά της προηγούμενης μέρας (μην ανησυχείς πάντα παίζει στο ψυγείο) θα τον ζεστάνεις μόνος σου και άμα δεν είναι έτσι όπως τα λες σου έχω τιμωρίες.

Ερχεσαι στο χωριό μαζί με το Βαγγέλη μας απλώνεις το τραχανά σύμφωνα με τις δικές μου οδηγίες και εχοντάς με συνέχεια πάνω από το κεφάλι σου, όπου κάνεις λάθος θα βάζω το Βαγγέλη με βιτσα βρεγμένη να σε τιμωρεί ( μιας και αυθαδιασες μαζί του :roflmao: )
Στο τέλος βέβαια θα πάρεις και εσύ λίγο τραχανά μαζί σου, ο Βαγγος θα πάρει περισσότερο!!
Πώς σου φαίνεται?
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.374
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top