Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



Μηνύματα
20.192
Reaction score
14.693
Κανελόνια γεμιστά με σπανάκι και κιμά,τυλιγμένα με φέτες μελιτζάνας,λουσμένα με μοτσαρέλα και φύλλα βασιλικού.

Το φωτογράφηςα μόλις βγήκε απο το φούρνο και το λάθος μου ήταν που έφυγα σε ραντεβού.

Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω,αν πέτυχε κι αν θα πρέπε να το ξαναμαγειρεψω.Η μελιτζάνα ήταν από τον κήπο φρεσκοκομμένη,όπως και ο βασιλικός.Ο χυμός της ντομάτας — σάλτσα ήταν επίσης από τις δικές μου ντομάτες.

Έτσι μου ρίχνεται να κλάψω.... Κανένας σεβασμός στον σεφ....

54A379E1-12A3-4065-BCA1-FE62A34B7DB5.jpeg
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.713
Reaction score
43.096
Η πρωτη μου φορα ...
πριν
View attachment 100119
και μετα
View attachment 100120 :drinks:
Γ@μω τα φαγητά, πως τα πήγες για πρώτη φορά?
[DOUBLEPOST=1530372584][/DOUBLEPOST]
Ωχ, ξέχασες τον κιμά;
Στη Κρήτη συνήθως δεν βάζουν κιμά, ορφανά έτσι όπως τα φτιάχνουν (οι μερακλήδες) είναι πολύ καλύτερα απ ότι με κιμά.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ωχ, ξέχασες τον κιμά;
Με τα χρονια ανακαλυψα πως αυτο το φαϊ δε θελει κιμα ή τουλαχιστον δεν εχω βρει ακομα τσι σωστες αναλογιες ... πιουρ βετζετεριαν λοιπον - να μη μας 'ε' λενε και σαρκοφαγους σκετους ...

θενκς μπρετσος, το τσακισανε - ηβαλα μαϊντανο σχεδον ενα ματσακι ομως και βγανει εντονη η γευση του ενω εγω θελω τσι γευσεις να υπαρχουνε μα να μη "σκεπαζουνε" .
:drinks:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.713
Reaction score
43.096
Έβαλες πολύ μαϊντανό μάστορα, την επόμενη φορά βάλε το μισό, λίγο άνηθο τα υπόλοιπα που βάζεις και τρίψε λιγο φρυγανιά στο καπάκι.
Τα καλύτερα ορφανά γεμιστά με διαφορά τα έχω φάει από μια ηλικιωμένη χανιωτισα νοικοκυριά.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Έβαλες πολύ μαϊντανό μάστορα, την επόμενη φορά βάλε το μισό, λίγο άνηθο τα υπόλοιπα που βάζεις και τρίψε λιγο φρυγανιά στο καπάκι.
Τα καλύτερα ορφανά γεμιστά με διαφορά τα έχω φάει από μια ηλικιωμένη χανιωτισα νοικοκυριά.
η φρυγανια ποτε μπαινει ?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.027
Reaction score
41.393
στο τέλος από πάνω στα καπάκια (οι τάπες στη ντομάτα, πιπεριά) για να ψηθεί και να κάνει κρούστα, πάει κάτω μετά το καπάκι μόνο του :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.713
Reaction score
43.096
Όπως τα λέει το Μελινακι από πάνω.

Εγώ ότι περίσσεψε από εχθές που δεν έκανα περιγραφή.
Κινέζικο με κοτόπουλο, λαχανικά και μπολικη καυτερή πιπεριά! :focus:
20180630_190522-01.jpeg
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.292
Reaction score
28.036
Με τα χρονια ανακαλυψα πως αυτο το φαϊ δε θελει κιμα ή τουλαχιστον δεν εχω βρει ακομα τσι σωστες αναλογιες ... πιουρ βετζετεριαν λοιπον - να μη μας 'ε' λενε και σαρκοφαγους σκετους ...

θενκς μπρετσος, το τσακισανε - ηβαλα μαϊντανο σχεδον ενα ματσακι ομως και βγανει εντονη η γευση του ενω εγω θελω τσι γευσεις να υπαρχουνε μα να μη "σκεπαζουνε" .
:drinks:
Προτείνω σαν εναλλακτική πρόταση να βάζεις και κιμά μαζί με το ρύζι με αναλογία 60 - 40 (υπέρ του κιμά) :D

Και από πάνω αντί για τριμμένη φρυγανιά να ρίξεις μπόλικη τριμμένη παρμεζάνα ή τριμμένο κεφαλοτύρι.
Κι αυτά κάνουν κρούστα!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.900
Reaction score
84.113
Όχι βρε παιδιά κιμά στα γεμιστά. :)

Οτιδήποτε έχει ανακατεμένο κιμά με ρύζι, μου θυμίζει γιουβαρλάκια και ξενερώνω. :D

Το τυρί πάνω από τα γεμιστά είναι απαραίτητο για νοστιμιά.
 
Last edited:


D

Deleted member 23222

Guest
Κανελόνια γεμιστά με σπανάκι και κιμά,τυλιγμένα με φέτες μελιτζάνας,λουσμένα με μοτσαρέλα και φύλλα βασιλικού.

Το φωτογράφηςα μόλις βγήκε απο το φούρνο και το λάθος μου ήταν που έφυγα σε ραντεβού.

Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω,αν πέτυχε κι αν θα πρέπε να το ξαναμαγειρεψω.Η μελιτζάνα ήταν από τον κήπο φρεσκοκομμένη,όπως και ο βασιλικός.Ο χυμός της ντομάτας — σάλτσα ήταν επίσης από τις δικές μου ντομάτες.

Έτσι μου ρίχνεται να κλάψω.... Κανένας σεβασμός στον σεφ....

View attachment 100062
Σωτηράκη, μάλλον δεν πέτυχε...:(
Βάλε το κατάψυξη και στείλε το μου με courier να σου πω την επόμενη φορά, τι να διορθώσεις.;)

Έξοδα αποστολής δικά σου (τα λάθη πληρώνονται :geek: αν και μάλλον δεν θέλεις να ξέρεις που πρέπει να το στείλεις):laugh:, αλλά αφού επιμένεις, θα σου στείλω πμ...


ΥΓ.
Οπως καταλαβαίνετε, σήμερα θα φάω κάτι πρόχειρο, γιατί δεν θέλω να φορτωθώ με χοληστερίνη από τα κανελόνια με κιμά και μοτσαρέλα, που έχω βάλει στο πρόγραμμα από Δευτέρα...:D
[DOUBLEPOST=1530380427][/DOUBLEPOST]
Οτιδήποτε έχει ανακατεμένο κιμά με ρύζι, μου θυμίζει γιουβαρλάκι και ξενερώσω. :D
Εμένα μου θυμίζει μαγειρική για σκύλο.

Εκτός αν ενισχύσουμε την αναλογία κιμά ,όπως επιτάσσει ο Μιχάλης, αλλά σε επίπεδα 95-5%, ίσα ίσα να σπάει το χρώμα και να τραβάει τα υγρά του κιμά λίγο ρύζι..,.
 
Last edited by a moderator:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.322
Reaction score
7.874
Ωχ, ξέχασες τον κιμά;
:banned:
Μια μπουγατσα με γεμιστα στον κυριο!

Όχι βρε παιδιά κιμά στα γεμιστά. :)

Οτιδήποτε έχει ανακατεμένο κιμά με ρύζι, μου θυμίζει γιουβαρλάκι και ξενερώσω. :D

Το τυρί πάνω από τα γεμιστά είναι απαραίτητο για νοστιμιά.
Ευτυχως εχουμε τους ραϊτλιμπερταριανιστές, που ξερουν απο γεμιστα!:)
 

Μηνύματα
20.192
Reaction score
14.693
53AF99A5-0281-409A-AF40-E7F9F10BCF99.jpeg


Με 30 βαθμούς μόνο σαλάτα.

Παλμιτος με φρέσκα σπαράγγια,ψιλοκομμένο βερίκοκο,καλαμποκακι τουρσί και πολλά αλλά συστατικά που πρέπει να τα γράψω μην τα ξεχάσω,μιας και είναι ιδέα της στιγμής....και πολύ γευστική με το μπαλσαμικο,χυμό λιμετας, λεμονιού και μουστάρδα,όπως και σιρόπι από ρόδι ....
Η ρόκα από τον κήπο μου.

Μπελουγκα φακές,20 λεπτά βρασμένες και κρύες.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.168
View attachment 100125

Με 30 βαθμούς μόνο σαλάτα.

Παλμιτος με φρέσκα σπαράγγια,ψιλοκομμένο βερίκοκο,καλαμποκακι τουρσί και πολλά αλλά συστατικά που πρέπει να τα γράψω μην τα ξεχάσω,μιας και είναι ιδέα της στιγμής....και πολύ γευστική με το μπαλσαμικο,χυμό λιμετας, λεμονιού και μουστάρδα,όπως και σιρόπι από ρόδι ....
Η ρόκα από τον κήπο μου.

Μπελουγκα φακές,20 λεπτά βρασμένες και κρύες.
Το βερίκοκο Μπεμπέκου ή Διαμαντοπούλου; :D

Κάτι έχεις πάθει εκεί στα ξένα και ξέχασες τι σημαίνει φρουτοσαλάτα. :p:roflmao:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.945
Reaction score
3.759
Όχι βρε παιδιά κιμά στα γεμιστά. :)

Οτιδήποτε έχει ανακατεμένο κιμά με ρύζι, μου θυμίζει γιουβαρλάκι και ξενερώσω. :D

Το τυρί πάνω από τα γεμιστά είναι απαραίτητο για νοστιμιά.
Και για μία ακόμη παραλαγή, η δικιά μου προτίμηση χωρίς κιμά ή τυρί στο ψήσιμο, αλλά παρέα με φέτα στο πιάτο...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.438
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top