Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Όπως το ζητήσεις έρχεται. Αν δεν μιλήσεις το ψήνουν στο γούστο του μέσου πελάτη, άρα πολύ.
Το λέω γιατί μετά τη τρίτη φορά που πήγα (τις 2 τελευταίες με σύρανε παρά τη θέληση μου λόγω κακής πρώτης εμπειρίας χαχαχα) το μπιφτέκι ήταν μάυρο-πικρό-δυσάρεστο (και τις 3!!!) μου υπέδειξαν ότι είναι σαφέστατα μέτριο και ότι δε γνωρίζω. Αυτή ήταν η τελευταία φορά πριν 3 ή 4 χρόνια. Από τη παρέα υπάρχουν ορκισμένοι στον συγκεκριμένο, εγώ πιστεύω ότι ή με τρόλάρε ή δε ξέρει να ψήνει λολ
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.746
Reaction score
83.527
Το παλιό (της...υπομονής λόγω αναμονής) το ξέρω. Πού πήγε δεν ήξερα. Επιτέλους μεγάλωσε και φαίνεται πολύ ωραίο! :thumbsup:
Το σημαντικότερο, κάνει πλέον κρατήσεις. Δεν υπήρχε περίπτωση να πάω και να περιμένω μέχρι να σηκωθεί κάποιος, γι' αυτό και πήγαινα καθημερινές μεσημέρι μόνο.

Όσο κι ωραίο να είναι το φαγητό, σε λίστα αναμονής δεν μπαίνω. Η όλη εμπειρία είναι άθροισμα αρκετών παραγόντων.
Ο χώρος και η εύρυθμη εξυπηρέτηση είναι στην κορυφή της λίστας μου. Δεν θα προτιμήσω δηλαδή προχειροφτιαγμένο, παλιομοδίτικο, στριμόκωλο μαγαζί επειδή έχει "καλό" φαΐ.


Το λέω γιατί μετά τη τρίτη φορά που πήγα (τις 2 τελευταίες με σύρανε παρά τη θέληση μου λόγω κακής πρώτης εμπειρίας χαχαχα) το μπιφτέκι ήταν μάυρο-πικρό-δυσάρεστο (και τις 3!!!) μου υπέδειξαν ότι είναι σαφέστατα μέτριο και ότι δε γνωρίζω. Αυτή ήταν η τελευταία φορά πριν 3 ή 4 χρόνια. Από τη παρέα υπάρχουν ορκισμένοι στον συγκεκριμένο, εγώ πιστεύω ότι ή με τρόλάρε ή δε ξέρει να ψήνει λολ
Να σου πω την αλήθεια, το μπιφτέκι του Juicy Grill δεν είναι από τα αγαπημένα μου. Είναι ελληνικής τεχνοτροπίας, πολύ ζυμωμένο και με πρόσθετα υλικά. Στο ψήσιμο όμως δεν είχα ποτέ παράπονο. Σημειωτέον, ότι λόγω του τρόπου παρασκευής του, αν ψηθεί λιγότερο θα είναι χάλια. Επίσης, το medium-rare ψήσιμο είναι για κρέατα Α' ποιότητας,αλλιώς η φτήνια γίνεται πιο εύκολα αντιληπτή στη γεύση. 8-)

Το Burger Joint έχει το πιο κοντινό στο γούστο μου μπιφτέκι αλλά τις τελευταίες 2 φορές που πήγα κάτι μου φάνηκε αλλαγμένο προς το χειρότερο. Ελπίζω να ήταν τυχαίο.

Εννοείται ότι όλα όσα σχολιάζουμε είναι για τα μπεργκερομάγαζα που είναι ένα κλικ πάνω από τα φαστφουντάδικα. Οπότε και οι απαιτήσεις είναι σχετικά απλές. Για παράδειγμα, αν θεωρήσουμε κορυφαίο μπέργκερ αυτό που σερβίρεται σε καλά αμερικανικά steakhouses, αυτά που συζητάμε εδώ είναι για ...σκύλους. :biggrin:
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.746
Reaction score
83.527
Βεβαια με 12-15 ευρω το μπεργκερ δεν το λες και φτηνο. Κατα τα λοιπα συμφωνω σε ολα 100%.
Εξαρτάται από το πώς εκτιμούμε κάθε είδος φαγητού και πού βρίσκεται στις προτιμήσεις μας.

Ο μέσος Έλληνας θεωρεί το σουβλάκι, το μπέργκερ, την πίτσα, φτηνά/πρόχειρα φαγητά. Και συγκρίνει με βάση τους φτηνότερους του είδους, οπότε όταν η τιμή ενός καλού προϊόντος είναι πολλαπλάσια αυτής του φτηνότερου, αυτομάτως δημιουργείται αρνητικό συναίσθημα. Όμως, το φτηνό αποκλείεται να είναι καλής ποιότητας, ενώ το ακριβότερο μπορεί και να είναι. Αν στα μπέργκερ έβαζαν τον κιμά που θα ήθελα (όπως τα steakhouses στις ΗΠΑ) η τιμή θα εκτοξευόταν πάνω από 20€ και ...θα έκλειναν. :lolsign:

Η ιεραρχία των προτιμήσεών μας είναι επίσης σημαντική στην επιλογή του φαγητού έξω. Άλλος διαβάζει στον κατάλογο "σπιτικά φαγητά" ή "μαγειρευτά" και του τρέχουν τα σάλια. Εγώ θα φύγω. :biggrin:
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Εξαρτάται από το πώς εκτιμούμε κάθε είδος φαγητού και πού βρίσκεται στις προτιμήσεις μας.

Ο μέσος Έλληνας θεωρεί το σουβλάκι, το μπέργκερ, την πίτσα, φτηνά/πρόχειρα φαγητά. Και συγκρίνει με βάση τους φτηνότερους του είδους, οπότε όταν η τιμή ενός καλού προϊόντος είναι πολλαπλάσια αυτής του φτηνότερου, αυτομάτως δημιουργείται αρνητικό συναίσθημα. Όμως, το φτηνό αποκλείεται να είναι καλής ποιότητας, ενώ το ακριβότερο μπορεί και να είναι. Αν στα μπέργκερ έβαζαν τον κιμά που θα ήθελα (όπως τα steakhouses στις ΗΠΑ) η τιμή θα εκτοξευόταν πάνω από 20€ και ...θα έκλειναν. :lolsign:

Η ιεραρχία των προτιμήσεών μας είναι επίσης σημαντική στην επιλογή του φαγητού έξω. Άλλος διαβάζει στον κατάλογο "σπιτικά φαγητά" ή "μαγειρευτά" και του τρέχουν τα σάλια. Εγώ θα φύγω. :biggrin:
Κάνε μια βόλτα από το Dry&Raw.
Δοκίμασα από τη παρέα, γιατί δε μπορώ να πάω εκεί συγκεκριμένα για φαγητό και να μη πάρω ένα από τα καταπληκτικά Steak που έχει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.262
Reaction score
41.943
Εγω κερδίζω κάθε βδομάδα το βραβείο για το καλύτερο σπανακόρυζο!!
Φρέσκο σπανάκι, μπόλικο άνηθο, ρύζι Ά ποιότητας και μπόλικη αγάπη :)

MVIMG_20200217_141045.jpg


Μία δοκιμή θα σε πείσει, έχω αρχίσει και ανησυχώ λίγο με τη διατροφή σου αφεντικό... :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.746
Reaction score
83.527
Κάνε μια βόλτα από το Dry&Raw.
Δοκίμασα από τη παρέα, γιατί δε μπορώ να πάω εκεί συγκεκριμένα για φαγητό και να μη πάρω ένα από τα καταπληκτικά Steak που έχει.
Ναι, ο Δρακούλης πλησιάζει την αμερικανική λογική. Αλλά, όπως είπες, αν πας εκεί θα φας άλλα πράγματα.
 





Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Καλές οι μπάμιες, τα κουνουπίδια και τα σπανακόριζα, αλλά μερικά πράγματα είναι ανωτέρου επιπέδου.
Πλησιάζει και η τσικνοπέμπτη!

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- δυστυχώς η Τσικνοπέμπτη δεν είναι για Αθήνα . . . στην επαρχία το γλεντάν από της 11 το πρωί ( μην πω νωρίτερα ) , ενώ εδώ περιμένουμε να βγούμε για βράδυ . . . κουρασμένοι , τρώμε και πίνουμε βιαστικά και μετά στο κρεβάτι ( κακό και ανθυγιεινό ) γιατί η επόμενη είναι εργάσιμη

- μιά φορά την πέρασα τυχαία λόγω δουλειάς στο Αγρίνιο και κατάλαβα πως είναι το ''πρωτόκολλο''
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Ναι, ο Δρακούλης πλησιάζει την αμερικανική λογική. Αλλά, όπως είπες, αν πας εκεί θα φας άλλα πράγματα.

Τις προάλλες ειχες παει σε ενα Ταυλανδεζικο στο κεντρο νομιζω. Με σουπα ραμεν αν θυμαμαι καλα;
Ποιο ηταν αυτο να μην ψαχνω;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Τι στην ευχή συμβαίνει και δεν παίζουν μερικά βίντεο;
Ή που παίζουν την μια μέρα και δεν παίζουν την άλλη! >:( >:( >:(
Επειδή δεν παίζει το βίντεο και έρχεται τσικνοπέμπτη, θα βάλω παλιότερες φωτο.

psito.jpg


psito2.jpg
 
Last edited:

jag

Μηνύματα
9.276
Reaction score
27.595
- δυστυχώς η Τσικνοπέμπτη δεν είναι για Αθήνα . . . στην επαρχία το γλεντάν από της 11 το πρωί ( μην πω νωρίτερα ) , ενώ εδώ περιμένουμε να βγούμε για βράδυ . . . κουρασμένοι , τρώμε και πίνουμε βιαστικά και μετά στο κρεβάτι ( κακό και ανθυγιεινό ) γιατί η επόμενη είναι εργάσιμη

- μιά φορά την πέρασα τυχαία λόγω δουλειάς στο Αγρίνιο και κατάλαβα πως είναι το ''πρωτόκολλο''
Σωστα τα λες. Αναβουμε καρβουνα απο νωρις, ψησταριες παντου, σε καθε γειτονια, κρασορακομπυρες γινεται χαμος απο το πρωι μεχρι το ξημερωμα. της παρασκευης.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.746
Reaction score
83.527


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
πρόσφατα μεταφέρθηκε σε μεγάλο κεντρικό χώρο. Ο Δημοσθένης που το έχει, είναι σωστός επαγγελματίας
Αφού τα μαθαίνεις όλα, ρίξε μια ειδοποίηση να πουλήσουμε κανα ήχείο. 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.867.525
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top