Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;








Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Όπως μου τα είπε (και λίγο στην τύχη υποπτεύομαι :biggrin: ):

Στρώνουμε στο ταψί 3 μήλα (όσα απαιτούνται για να απλωθεί σε όλο το ταψί).

Παίρνουμε:
½ Βούτυρο (125gr)
1 φλυτζάνι άχνη
Κονιάκ, κανέλα, γαρύφαλλο
Τα χτυπάμε, τα ρίχνουμε στα μήλα και τα βάζουμε στο φούρνο, ίσα-ίσα να λιώσουν.

Ματαπαίρνουμε:
2 αυγά
1½ φλυτζανάκι ζάχαρη*
Κανέλα, πορτοκάλι
2 φλυτζάνια αλεύρι
Τα χτυπάμε κι αυτά (ΜΗΝ ΠΗΞΕΙ ΠΟΛΥ! ) και τα προσθέτουμε αποπάνω στο ταψί.

30 λεπτά στους 200°.

*Η ζάχαρη μπορεί να είναι λιγότερη για 'σάς τις αθλήτριες, λέει οτι έβαλε λιγότερη.

Έτοιμη:


IMG_20200403_190815.jpg





Είναι η τούρτα γενεθλίων μου. Το Fresh δεν κάνει deliveries.
Τώρα θέλει να βάλει κανονικά κεριά. :roflmao:
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Όπως μου τα είπε (και λίγο στην τύχη υποπτεύομαι :biggrin: ):

Στρώνουμε στο ταψί 3 μήλα (όσα απαιτούνται για να απλωθεί σε όλο το ταψί).

Παίρνουμε:
½ Βούτυρο (125gr)
2 φλυτζάνια άχνη
Κονιάκ, κανέλα, γαρύφαλλο
Τα χτυπάμε, τα ρίχνουμε στα μήλα και τα βάζουμε στο φούρνο, ίσα-ίσα να λιώσουν.

Ματαπαίρνουμε:
2 αυγά
1½ φλυτζανάκι ζάχαρη*
Κανέλα, πορτοκάλι
2 φλυτζάνια αλεύρι
Τα χτυπάμε κι αυτά (ΜΗΝ ΠΗΞΕΙ ΠΟΛΥ! ) και τα προσθέτουμε αποπάνω στο ταψί.

30 λεπτά στους 200°.

*Η ζάχαρη μπορεί να είναι λιγότερη για 'σάς τις αθλήτριες, λέει οτι έβαλε λιγότερη.

Έτοιμη:


View attachment 159971




Είναι η τούρτα γενεθλίων μου. Το Fresh δεν κάνει deliveries.
Τώρα θέλει να βάλει κανονικά κεριά. :roflmao:
Χρόνια πολλά .Νόστιμη δεν ξέρω αν είναι ,το εύχομαι .Απο μούρη γίνεται και καλύτερα....
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Όπως μου τα είπε (και λίγο στην τύχη υποπτεύομαι :biggrin: ):

Στρώνουμε στο ταψί 3 μήλα (όσα απαιτούνται για να απλωθεί σε όλο το ταψί).

Παίρνουμε:
½ Βούτυρο (125gr)
2 φλυτζάνια άχνη
Κονιάκ, κανέλα, γαρύφαλλο
Τα χτυπάμε, τα ρίχνουμε στα μήλα και τα βάζουμε στο φούρνο, ίσα-ίσα να λιώσουν.

Ματαπαίρνουμε:
2 αυγά
1½ φλυτζανάκι ζάχαρη*
Κανέλα, πορτοκάλι
2 φλυτζάνια αλεύρι
Τα χτυπάμε κι αυτά (ΜΗΝ ΠΗΞΕΙ ΠΟΛΥ! ) και τα προσθέτουμε αποπάνω στο ταψί.

30 λεπτά στους 200°.

*Η ζάχαρη μπορεί να είναι λιγότερη για 'σάς τις αθλήτριες, λέει οτι έβαλε λιγότερη.

Έτοιμη:


View attachment 159971




Είναι η τούρτα γενεθλίων μου. Το Fresh δεν κάνει deliveries.
Τώρα θέλει να βάλει κανονικά κεριά. :roflmao:
εμείς έχουμε μάθει όταν μας φιλεύουν να ανταποδίδουμε το φίλεμα, ορίστε λοιπόν ένα μπανανοκέικ (banana bread)

χωριά τα στεγνά από τα υγρά στην αρχή

190 gr αλεύρι (εγώ έβαλα μισό μισό ολικής με λευκό γοχ)
1 κ.σ. μπεικινγκ πάουντερ (αν και μάλλον θα ήταν καλύτερο μπεικινγκ σόδα που δεν είχα)
0.5 κ.σ. αλάτι
0.75 κ.σ. κανέλα τριμένη
Τα ανακατεύεις αυτά να γίνουν ένα

Παίρνεις μπανάνες ώριμες, πολύ ώριμες, αυτές που έχουν ξεμείνει, ποσότητα 2 μεγάλες (εγώ έβαλα 8 μικρές, από τις πολύ μικρές τύπου Κρήτης αλλά ήταν Dole)
Τις λιώνεις με το πηρούνι να γίνουν χυλός (σε άλλο μπολ τα υγρά είπαμε)
Βάζεις 2 αυγά τα χτυπάς λίγο (λίγο, ε!)
Άλλοι βάζουν ζάχαρη (0.5-1 κούπα, σε αυτήν την περίπτωση στο άλλο μπολ με τα στεγνά) εγώ δεν έβαλα, έβαλα μια κ.σ. μέλι (και χωρίς αυτό γίνεται)
Αν έχεις βάζεις λίγο βανίλια για άρωμα (εγώ δεν έβαλα, δεν έλλειψε)
Ξύσμα από ένα λεμόνι
Χυμό από μισό λεμόνι (2 κ.σ.)
5 κ.σ. ελαιόλαδο
Μαλακό ανακάτεμα να γίνουν ένα όλα τα υγρά

Μετά βάζεις λίγο λίγο (3-4 κουταλιές κάθε φορά) το μείγμα της σκόνης στα υγρά και ανακατατεύεις μαλακά να ενσωματτωθούν τα στερεά στα υγρά, επαναλαμβάνεις σε batches για όλη την ποσότητα.

Παίρνεις μια κλασική φόρμα κέικ. Τη λαδώνεις με ελαιόλαδο. Αν θες βάζεις και ένα κομμάτι λαδόκολλα μέσα. Αδειάζεις το μείγμα μέσα στη φόρμα. Επιεπδώνεις με ελαφρά ανατάραξη. Το βάζεις στη μέση του φούρνου, προθερμασμένος στος 180.
Στη μισή ώρα ρίχνεις μια ματιά μην τυχόν και αρπάζει η πάνω πλευρά, αν ναι σκέπασε το χαλαρά με ένα αλουμινόχαρτο.
Θέλει 55-65 λεπτά. Ελέγχεις με ένα μαχαίρι ή ξύλινο καλαμάκι, το χώνεις μέσα και το βγάζεις έξω, αν είναι στεγνό είναι έτοιμο αν έχουν κολλήσει πράγματα πάνω του το αφήνεις ακόμα να ψηθεί.

Το βγάζεις από το φούρνο και το βάζεις πάνω σε μια σχάρα 10 λεπτά να κρυώσει λίγο μέσα στη φόρμα.
Το βγάζεις από τη φόρμα και το αφήνεις πάνω στη σχάρα να κρυώσει κάνα 20 λεπτό.
Μαχαιρώνεις, τρως, ξανατρώς, θυμάσαι ότι δεν έβγαλες φωτογραφία όταν έπρεπε λες δεν γ@μιέται βγάζεις μία με ότι έχει απομείνει. Ποστάρεις στο "Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;" στο avsite.

91A71F3F-ACDB-4A46-967D-24AF65A3D57C_1_201_a.jpeg



ΥΓ δεν βγήκε πολύ φουσκωμένο αλλά ήταν αφράτο, Επειδή ήταν πιο φουσκωμένο την ώρα που ψηνόταν πιθανολογώ δύο τινά,
1. άνοιξα το φούρνο νωρίς να τεστάρω και του έκοψα τη φόρα, μην το κάνεις, άνοιξε το στη μία ώρα
2. ίσως με μπεικιγνκ σόδα να γινόταν καλύτερη δουλειά ή λίγο περισσότερο πάουντερ


Όπως βλέπεις ελαφρύ και κατάλληλο για ευπαθείς ομάδες
 
Last edited:

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Από μούρη σίγουρα γίνεται καλύτερα , αφού την έκανε σαν τη μούρη του. :lolsign:
Γιατί ρε σύ,γλυκούλης είναι;)
εμείς έχουμε μάθει όταν μας φιλεύουν να ανταποδίδουμε το φίλεμα, ορίστε λοιπόν ένα μπανανοκέικ (banana bread)

χωριά τα στεγνά από τα υγρά στην αρχή

190 gr αλεύρι (εγώ έβαλα μισό μισό ολικής με λευκό γοχ)
1 κ.σ. μπεικινγκ πάουντερ (αν και μάλλον θα ήταν καλύτερο μπεικινγκ σόδα που δεν είχα)
0.5 κ.σ. αλάτι
0.75 κ.σ. κανέλα τριμένη
Τα ανακατεύεις αυτά να γίνουν ένα

Παίρνεις μπανάνες ώριμες, πολύ ώριμες, αυτές που έχουν ξεμείνει, ποσότητα 2 μεγάλες (εγώ έβαλα 8 μικρές, από τις πολύ μικρές τύπου Κρήτης αλλά ήταν Dole)
Τις λιώνεις με το πηρούνι να γίνουν χυλός (σε άλλο μπολ τα υγρά είπαμε)
Βάζεις 2 αυγά τα χτυπάς λίγο (λίγο, ε!)
Άλλοι βάζουν ζάχαρη (0.5-1 κούπα, σε αυτήν την περίπτωση στο άλλο μπολ με τα στεγνά) εγώ δεν έβαλα, έβαλα μια κ.σ. μέλι (και χωρίς αυτό γίνεται)
Αν έχεις βάζεις λίγο βανίλια για άρωμα (εγώ δεν έβαλα, δεν έλλειψε)
Ξύσμα από ένα λεμόνι
Χυμό από μισό λεμόνι (2 κ.σ.)
5 κ.σ. ελαιόλαδο
Μαλακό ανακάτεμα να γίνουν ένα όλα τα υγρά

Μετά βάζεις λίγο λίγο (3-4 κουταλιές κάθε φορά) το μείγμα της σκόνης στα υγρά και ανακατατεύεις μαλακά να ενσωματτωθούν τα στερεά στα υγρά, επαναλαμβάνεις σε batches για όλη την ποσότητα.

Παίρνεις μια κλασική φόρμα κέικ. Τη λαδώνεις με ελαιόλαδο. Αν θες βάζεις και ένα κομμάτι λαδόκολλα μέσα. Αδειάζεις το μείγμα μέσα στη φόρμα. Επιεπδώνεις με ελαφρά ανατάραξη. Το βάζεις στη μέση του φούρνου, προθερμασμένος στος 180.
Στη μισή ώρα ρίχνεις μια ματιά μην τυχόν και αρπάζει η πάνω πλευρά, αν ναι σκέπασε το χαλαρά με ένα αλουμινόχαρτο.
Θέλει 55-65 λεπτά. Ελέγχεις με ένα μαχαίρι ή ξύλινο καλαμάκι, το χώνεις μέσα και το βγάζεις έξω, αν είναι στεγνό είναι έτοιμο αν έχουν κολλήσει πράγματα πάνω του το αφήνεις ακόμα να ψηθεί.

Το βγάζεις από το φούρνο και το βάζεις πάνω σε μια σχάρα 10 λεπτά να κρυώσει λίγο μέσα στη φόρμα.
Το βγάζεις από τη φόρμα και το αφήνεις πάνω στη σχάρα να κρυώσει κάνα 20 λεπτό.
Μαχαιρώνεις, τρως, ξανατρώς, θυμάσαι ότι δεν έβγαλες φωτογραφία όταν έπρεπε λες δεν γ@μιέται βγάζεις μία με ότι έχει απομείνει. Ποστάρεις στο "Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;" στο avsite.

View attachment 159981


ΥΓ δεν βγήκε πολύ φουσκωμένο αλλά ήταν αφράτο, Επειδή ήταν πιο φουσκωμένο την ώρα που ψηνόταν πιθανολογώ δύο τινά,
1. άνοιξα το φούρνο νωρίς να τεστάρω και του έκοψα τη φόρα, μην το κάνεις, άνοιξε το στη μία ώρα
2. ίσως με μπεικιγνκ σόδα να γινόταν καλύτερη δουλειά ή λίγο περισσότερο πάουντερ
Λογικά ειναι καλό.Είναι βέβαια κέικ μήλου όχι μηλόπιτα:)
 
Last edited:




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top