Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.315
Reaction score
42.052
- ok , θα τσι ρωτήσω πάντως
Άμα μου το έλεγες νωρίτερα πως έχεις ικανότητες να επικοινωνείς με πτηνά θα τη έβγαζε καθαρή ο κόκορας... 🤣
Πήρα άλλον γιατί ο προηγούμενος μας ζάλισε τα ούμπαλα με το κακάρισμα 🐓
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.459
Reaction score
50.626
- btw , ο χασάπης μου ο Γιάννης * ( https://popaganda.gr/table/o-chasapis-pou-ekane-oli-tin-ellada-na-fonazi-sta-boutia/ ) , έχει φέρει κάτι μικρά κοκοράκια . . . για πές/τε καμιά συνταγή


* . . . ο Γιάννης κάθε πρωί που ανοίγει το μαγαζί βάζει στο dvd player που έχει πάνω δεξιά του, live από τους Blue Oyster Cult, τους Led Zeppelin, τον Rory Gallagher κι όλα αυτά που άκουγε μικρός . . .



 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.459
Reaction score
50.626
Αρχίσαμε.......ψαράκια,χταποδάκι με πικάντικες πιπεριές και μύδια με κριθαράκι (κριθαροτό ) και ντεκόρ ντομάτα,
λεμόνι
αγγούρι ;)

- fixed :rolleyes: . . . αν και περί ορέξεως :whistling:
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μην σε φουσκώσει μονάχα.
Εγώ πάντως είμαι σε διαδικασία παρασκευής κεφτέδων. Κιμάς , μαιντανός , δυόσμος , αυγό , ψωμί μούλιασμα , διάφορα μπαχάρια, ούζο, διάφορα άλλα , καλό ζήμωμα , να μπεί ψυγείο να ξεκουραστεί το μείγμα για κανά δυό ώρες, κλπ κλπ .
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.315
Reaction score
42.052
Μην σε φουσκώσει μονάχα.
Εγώ πάντως είμαι σε διαδικασία παρασκευής κεφτέδων. Κιμάς , μαιντανός , δυόσμος , αυγό , ψωμί μούλιασμα , διάφορα μπαχάρια, ούζο, διάφορα άλλα , καλό ζήμωμα , να μπεί ψυγείο να ξεκουραστεί το μείγμα για κανά δυό ώρες, κλπ κλπ .
Όλα τα παραπάνω συν Καπνιστό πιπέρι Αριδαίας.
Ψάξε να το βρεις, δοκίμασε και θα θυμάσαι πως κάποτε ένας μπάμιας σε ένα φόρουμ είχε δίκιο... ;)
 





Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Κάτι έλεγε χτές προχτές ο Μπρέτσος για τέτοιου είδους αντικοινωνικές συμπεριφορές. :lolsign:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.315
Reaction score
42.052
Πρός το παρόν έχω καπνιστή πάπρικα.
Θα το ψάξω όμως.
Να το ψάξεις αλλά να θυμάσαι ότι πέραν της ιδιαίτερης γεύσης που θα δώσει στο κιμά, είναι πιπέρι, άρα μισό μισό και όχι μόνο καπνιστό αλλιώς θα καλύψει όλα τα υλικά.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ευχαριστώ.
Από ότι είδα είναι κόκκινο , πιπέρι. Δλδ , πάπρικα περίπου. Σωστά?
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.315
Reaction score
42.052
Ευχαριστώ.
Από ότι είδα είναι κόκκινο , πιπέρι. Δλδ , πάπρικα περίπου. Σωστά?
Copy-paste

Πρόκειται για ένα μπαχαρικό το οποίο παράγεται από κόκκινη πιπεριά, αφού πρώτα αποξηραθεί με τη χρήση φωτιάς και καπνού, ο οποίος προέρχεται από ατόφιο ξύλο οξιάς. Για την παραγωγή του προϊόντος χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο ποικιλία πιπεριάς της Αριδαίας (Καρατζόβας), η οποία βρίσκεται στην περιοχή από την περίοδο της τουρκοκρατίας όπου και παρέμεινε.

Το όνομα προήλθε -σύμφωνα πάντα με τις φημολογίες παλαιότερων από εμάς- τη στιγμή που άλεθαν την αποξηραμένη πιπεριά και τους προκαλούσε το ανάλογο φτέρνισμα με το ανάλογο κάψιμο στον ουρανίσκο όπως συμβαίνει και με το μαύρο πιπέρι. Έτσι έδωσαν το όνομα πιπέρι που υποδεικνύει τα χαρακτηριστικά που ομοίαζαν με το μαύρο πιπέρι αν και επρόκειτο για τελείως διαφορετικό φυτό. Επίσης έδωσαν το όνομα Καρατζόβας το οποίο υποδηλώνει την καταγωγή του προϊόντος. Από την άλλη η ονομασία πάπρικα χρησιμοποιείται όταν πρέπει να δηλωθεί ένα απλώς κόκκινο γλυκό πιπέρι, το οποίο είναι αρκετά καλό για το λόγο που επιλέγεται να χρησιμοποιηθεί αλλά δεν φτιάχνεται από την ποικιλία της πιπεριάς της Αριδαίας, η οποία έχει φυσικά τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

Η πιπεριά συλλέγεται αφού πρώτα φτάσει στο κατάλληλο σημείο ωρίμανσης, όταν και μόνο όταν έχει αποκτήσει την καλύτερη δυνατή γεύση και άρωμα. Καθαρίζεται προσεκτικά από τυχόν ξένες ύλες οι οποίες μπορεί να υπάρχουν. Έπειτα οδηγείται σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους στους οποίους αφυδατώνεται αλλά παράλληλα καπνίζεται. Έχοντας πλέον αποξηρανθεί οδηγείται στους μύλους κοπής όπου και αποκτάει την τελική μορφή της, έχοντας συγκεντρώσει όλα τα τελικά αρώματα και χαρακτηριστικά γεύσης και υφής.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα προϊόν το οποίο δεν περιέχει συντηρητικά ή οποιαδήποτε άλλα πρόσθετα γεύσης. Είναι απλώς μια έντονα συμπυκνωμένη γεύση καπνιστής κόκκινης πιπεριάς σε μορφή σκόνης έτοιμη προς χρήση για να αναδείξει ή να συμπληρώσει αρώματα στις μαγειρικές σας ανησυχίες.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Πολλά Thanks.
Είδα ότι Εν αθήναις έχει το my market. Θα πάω να πάρω , μαζί με μπούκοβο επίσης καπνιστό επίσης αριδαίας.
Θα αναφέρω δραστηριότητα. :lolsign:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.507
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top