Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μόλις καταναλώθηκαν.
Κολοκυθάκια με γιαούρτι και λάδι με δυόσμο. Ρύζι με διάφορα μανιτάρια και γραβιέρα. Κεφτεδάκια γιαουρτλού. Μαριναρισμένα χοιρινά κοψίδια.

View attachment 215943 View attachment 215942 View attachment 215941 View attachment 215944
Αααα... και φάβα με λούζα Τήνου. Άπαιχτη.

View attachment 215945
μιαολια λαδι θελει η φαβα :biggrin:
 







Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Φάε και στην πεθερά κάνα σκ ρε xfader....
Ούτε για στοίχημα δεν τρώω σε ξένο σπίτι. Μόνο BBQ.

Έπρεπε να σε είχα όταν πρωτοέβγαινα με τη γυναίκα μου και η πεθερά ήθελε να με εντυπωσιάσει με τις σαχλαμάρες της. Έτρωγαν όλοι στο τραπέζι κι εγώ έφερνα απ' έξω. Σιγά-σιγά το γυρίσαμε όλοι στο απ' έξω και ησυχάσαμε.
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Έχεις δοκιμάσει να προσθέσεις και λίγο μαϊντανό στη μαριναδα;
Ναι, αλλά δεν είχα φρέσκο, μόνο κατεψυγμένο, γιαυτο δεν έβαλα, αλλά το ταίριαξα περίφημα με το κρεμμύδι από τη χωριάτικη.
Γενικά δεν βάζω σκόρδο ή καυτερή για να είναι γενικής αποδοχής.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τι να έκανα; Να έτρωγα με το ζόρι και να το έπαιρνε και πάνω της; Κυνικός είμαι, όχι υποκριτής. :biggrin:
Δε σου λέω να υποκριθεις πως όλα είναι τέλεια και πεντανοστιμα ρε πουλάκι μου!
Αλλά υπάρχει και κάτι που λέγεται σεβασμός απέναντι σε αυτόν που μας ανοίγει το σπίτι του, μας φιλοξενεί και μας κανει το τραπέζι.
Ψιλά γράμματα θα μου πεις...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Δε σου λέω να υποκριθεις πως όλα είναι τέλεια και πεντανοστιμα ρε πουλάκι μου!
Αλλά υπάρχει και κάτι που λέγεται σεβασμός απέναντι σε αυτόν που μας ανοίγει το σπίτι του, μας φιλοξενεί και μας κανει το τραπέζι.
Ψιλά γράμματα θα μου πεις...
Έτσι δημιουργούνται οι καταναγκασμοί και τα τραύματα. :biggrin:

Όταν σου λέει ο άλλος "θα σου φτιάξω πιάτα που δεν έχεις ξαναφάει!" για μένα κυριολεκτεί για λάθος λόγο.

Καταλαβαίνω ότι το κάνει για να μ' ευχαριστήσει, αυτή όμως δεν καταλαβαίνει ότι άλλο μ' ευχαριστεί. Παρόλο που της το 'χα πει από πριν. Ζούνε στη φούσκα τους για δεκαετίες και δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι κάποιοι δεν ανήκουν σε αυτήν, ούτε καν τη δέχονται.

Μια χαρά πάντως τα πάω με την πεθερούλα μου. Με ρωτάει για συνταγές, για υλικά, για τάσεις. Ξέφυγε! :)
Πες τα ρε Χάρη.
Να φτιάξει φαΐ η πεθερά και να της φέρω απέξω? Και ποιος ακούει τη γκρίνια μάνας κόρης μετά?
Ας κάνει ότι γκρινιάζει η κόρη να την αφήσω νηστική μετά. Μόνο εγώ μαγειρεύω στο σπίτι. ;):biggrin:
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια κλασική χωριάτικη τούμπανο, στην οποία προσέθεσα κριθινα παξιμαδακια, κατικι αντί για φέτα και στην κορυφή 5-6 φιλετάκια γάβρο μαρινατο που είχα στο ψυγείο, γιατί ζήλεψα από τον Αρτέμιο. Αγαπημένο μπαλκονατο καλοκαιρινό γεύμα.
Δεν είχα φάει όλη μέρα και τσακισα μια γαβάθα. Τώρα είμαι στο δεύτερο τσιγάρο και μάλλον θα βάλω ένα ποτήρι κόκα κόλα να χωνέψω, γιατί το παράκανα με το κρεμμύδι...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top