Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
ναι, λεει στο κανα οπως το θελεις, μετριο και παραπανω, γιατι ρε του λεω, που σου ρθε αυτο τωρα ξαφνικα??
- όσο μέτριοι είναι οι καφέδες που παραγγέλνουμε συνήθως απ'έξω... προφανώς τούς γλυκούς τους σερβίρουν ως ζαχαρωτά
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σου έβαλε πατάτες όμως αντί για τον χαζοπουρέ
Ναι, δεν εχω παραπονο, μας περιποιηθηκε, πες του κι εσυ και θα στο κανει εννοειται οταν θα πας, ημασταν οι 3 μας, ζητησε η μικρη εκει διαφορα και τι δε της εφερε, γιαουρτι, τοματινια πολυχρωμα, μπιφτεκι, γλυκα, τρελλαθηκε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Να λέμε και τα στραβά.

Χθες το βράδυ ο πεθερός μου ήθελε να πάμε σε ψαροταβερνάκι γνωστής του για να την "ενισχύσει". Από μόνος μου δεν θα καθόμουν ποτέ αλλά είπα ΟΚ.

Γραφικό (με την κακή έννοια) μαγαζάκι μπροστά στη θάλασσα με 10 τραπέζια εκ των οποίων τα μισά ήταν γεμάτα. Ήρθε ο τύπος για παραγγελία και μας αράδιασε (λεκτικά) αμέτρητα φαγητά, "όλα φρέσκα και υπέροχα". Διαλέξαμε περίπου 10 πιάτα, πρώτα και κυρίως. Στις 9:30μ.μ.
Τα πρώτα 2 (κυρίως) ήρθαν στις 10:15...
Μετα από ένα τέταρτο ένα πρώτο, στις 11:00 άλλα 2...

Η καθυστέρηση αυτή ήταν το λιγότερο. Το καλύτερο πιάτο ήταν το ...μπαγιάτικο ψωμί.

Τα τηγανητά κολοκυθάκια μέσα στη λαδίλα, κομμένα στο χέρι στο περίπου. Άλλα τσιγαρόχαρτα και καμένα κι άλλα ένα εκατοστό πάχος και ωμά.

Το αποκορύφωμα ήταν ο δικός μου τόνος. Μερίδα, με το ζόρι 150 γραμμάρια. Πρέπει να ήταν φρέσκος πριν 5-6 μέρες. Και σερβιρισμενος πάνω σ' ένα μπαγιάτικο μαρουλόφυλλο.

Λόγω της γνωριμίας του πεθερού δεν ήθελα να μιλήσω. Έφυγα πεινασμένος και νευριασμένος.

IMG_20210731_221212.jpg



IMG_20210731_222600.jpg
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Χταπόδι λιαστό στα κάρβουνα (μετρήστε πλοκάμια παρακαλώ), χταποδοκεφτέδες, φούσκες σπινιάλο, αχινοσαλάτα, καλύμνικη σαλάτα (μερμιζέλι) και τούνα, ψημένη παραπάνω από όσο ήθελα
5B5481D3-9E38-4693-83C1-4A99DDB3FA97.jpeg
6165E995-A1D8-4FD8-9E76-E072F62B4990.jpeg
96BF3352-59D7-4FE4-8747-E45A2EAD93D5.jpeg
0751ECB2-4CD1-4907-AFD9-D98A50E71D68.jpeg

7CE5F884-ABBC-4CF2-971F-7FFBCD3E0886.jpeg
BF5BAC94-B3B8-4F1B-A697-85F7AEF0E795.jpeg
F6F27E9A-F159-469B-A1E5-E34256E8B271.jpeg
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Έχω να μαγειρέψω ένα μήνα.

Αυτες τις τριάντα μέρες που έμεινα σε διαφορά μερη έχω φάει πεντε φορές νόστιμα πιατα.Εννοείται πως ζητάω τροφές που μου λείπουν.

Οι δυο ήταν στον Νινο στην πόλη της Κέρκυρας ( χόρτα βραστά,φασολάκια πράσινα,γεμιστες πιπεριές και σοφριτο ),στο Γιαλό στο Μπουκαρι ( πρώτη φορά δοκίμασα αρμυριχα κι ενθουσιάστηκα )και στην παλιά Περιθεια.

Δυο φορές πέταξα φαγητό: Το πρώτο σουβλάκι με πίτα που θα το έτρωγα με λαχτάρα και για δεύτερη φορά γεμιστά από ένα χωριό που δεν θυμάμαι καν πως λέγεται και έκλαιγα ....Δεν τρώγονταν.

Αυτα που δεν υπήρχαν πουθενά: τηγανητα κολοκυθάκια και χόρτα σαλάτα.

Τα κολοκυθάκια τους τελείωσαν,το λαυράκι τους τελείωσε και παράλληλα οι καταστηματάρχες παραπονιόταν για τον μειωμένο τουρισμό.Τα ρεστοραν που έτυχε να επισκευθουμε ήταν πλήρη στην πλειοψηφία τους.

Μια καλή φιλη μου έκανε το χατίρι να μου φτιάξει μαντι και ντολμαδάκια με αμπελόφυλλα στο σπίτι της κι έφυγα μ αυτές τις γευσεις στο στόμα.

Το σχολίασα μπροστά στον πατέρα μου το ποσο έχω πεινάσει αυτή τη φορά στην Ελλάδα ( οσο δεν έχω πεινάσει ποτε!) και τι μου απαντά?

» Δεν έχασες όμως κιλά...»:roflmao:
Χταπόδι λιαστό στα κάρβουνα (μετρήστε πλοκάμια παρακαλώ), χταποδοκεφτέδες, φούσκες σπινιάλο, αχινοσαλάτα, καλύμνικη σαλάτα (μερμιζέλι) και τούνα, ψημένη παραπάνω από όσο ήθελα

View attachment 219576 View attachment 219577
Βλεπω αυτά τα πράσινα χόρτα και έτσι μου ρχεται να τ αρπάξω!
 





Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Να λέμε και τα στραβά.

Χθες το βράδυ ο πεθερός μου ήθελε να πάμε σε ψαροταβερνάκι γνωστής του για να την "ενισχύσει". Από μόνος μου δεν θα καθόμουν ποτέ αλλά είπα ΟΚ.

Γραφικό (με την κακή έννοια) μαγαζάκι μπροστά στη θάλασσα με 10 τραπέζια εκ των οποίων τα μισά ήταν γεμάτα. Ήρθε ο τύπος για παραγγελία και μας αράδιασε (λεκτικά) αμέτρητα φαγητά, "όλα φρέσκα και υπέροχα". Διαλέξαμε περίπου 10 πιάτα, πρώτα και κυρίως. Στις 9:30μ.μ.
Τα πρώτα 2 (κυρίως) ήρθαν στις 10:15...
Μετα από ένα τέταρτο ένα πρώτο, στις 11:00 άλλα 2...

Η καθυστέρηση αυτή ήταν το λιγότερο. Το καλύτερο πιάτο ήταν το ...μπαγιάτικο ψωμί.

Τα τηγανητά κολοκυθάκια μέσα στη λαδίλα, κομμένα στο χέρι στο περίπου. Άλλα τσιγαρόχαρτα και καμένα κι άλλα ένα εκατοστό πάχος και ωμά.

Το αποκορύφωμα ήταν ο δικός μου τόνος. Μερίδα, με το ζόρι 150 γραμμάρια. Πρέπει να ήταν φρέσκος πριν 5-6 μέρες. Και σερβιρισμενος πάνω σ' ένα μπαγιάτικο μαρουλόφυλλο.

Λόγω της γνωριμίας του πεθερού δεν ήθελα να μιλήσω. Έφυγα πεινασμένος και νευριασμένος.

View attachment 219560


View attachment 219561
Δεν έπρεπε να μείνεις σιωπηλός.
Έπρεπε να πας διακριτικά (ή και όχι) να ζητήσεις τον υπεύθυνο και να του πεις τα χάλια του.
Αλλιώς δεν πρόκειται (ίσως) να διορθωθεί.
Αυτά τα μαγαζιά πρέπει να τρώνε κόκκινη κάρτα με μια φορά.
Εγώ σ΄ αυτά είμαι κέρβερος.
Αν κάτι δεν είναι καλό, τους το λέω.
Π.χ. αν οι πατάτες οι τηγανιτές δεν είναι τραγανές (πάντα τους το λέω και το τονίζω) τις στέλνω πίσω για περαιτέρω ψήσιμο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Δεν έπρεπε να μείνεις σιωπηλός.
Έπρεπε να πας διακριτικά (ή και όχι) να ζητήσεις τον υπεύθυνο και να του πεις τα χάλια του.
Αλλιώς δεν πρόκειται (ίσως) να διορθωθεί.
Αυτά τα μαγαζιά πρέπει να τρώνε κόκκινη κάρτα με μια φορά.
Εγώ σ΄ αυτά είμαι κέρβερος.
Αν κάτι δεν είναι καλό, τους το λέω.
Π.χ. αν οι πατάτες οι τηγανιτές δεν είναι τραγανές (πάντα τους το λέω και το τονίζω) τις στέλνω πίσω για περαιτέρω ψήσιμο.
Στα 15 χρόνια που έρχομαι στην περιοχή πήγα πρώτη (και τελευταία) φορά. Το μαγαζί το έχει μία χωρισμένη με τον γιο της. Προσπαθούν να βγάλουν τη σεζόν με τα ελάχιστα έξοδα. Προλαμβάνουν και δυο πιτσιρικάδες τον Αύγουστο που έχει κίνηση. Η μαμά μαγειρεύει σε μία κουζίνα επιπέδου μικρού σπιτιού και ο γιος παίρνει παραγγελίες. Η σχέση της με τη μαγειρική είναι όση του ΚΚΕ με τις ΗΠΑ.

Ο ορισμός του μαγαζιού που δεν πατάω.

Σέβομαι όμως τον πεθερό μου και τις σχέσεις του στο χωριό της καταγωγής του. Εγώ είμαι επισκέπτης. Αυτός θέλει να τους υποστηρίζει όλους, ανεξαρτήτως υπηρεσιών που του προσφέρονται. Και το βασικό: Πλήρωσε αυτός. :biggrin:

Υ.Γ. Αυτά τα μαγαζιά δεν διορθώνονται για έναν απλό λόγο: Τα αφεντικά τους δεν ξέρουν τι είναι το "καλύτερο". Ζουν σε μία μικρή επαρχιακή κοινωνία με μηδενικές έως ελάχιστες εμπειρίες έξω από αυτήν.
Μόνο να κλείσουν μπορούν.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.320
Υ.Γ. Αυτά τα μαγαζιά δεν διορθώνονται για έναν απλό λόγο: Τα αφεντικά τους δεν ξέρουν τι είναι το "καλύτερο". Ζουν σε μία μικρή επαρχιακή κοινωνία με μηδενικές έως ελάχιστες εμπειρίες έξω από αυτήν.
Μόνο να κλείσουν μπορούν.
Να ήξερες πόσο συμφωνώ!
Θα ήθελα να συμπληρώσω και πολλές λεπτομέρειες, φοβάμαι όμως ότι θα φωτογραφίσω ανθρώπους και επιχειρήσεις... οπότε θα το αποφύγω...

Τεσπα, στο θέμα μας.

Δεκατιανό.
IMG_20210801_135642.jpg



Μεσημεριανό.
IMG_20210802_141440.jpg


Για βράδυ έχω πίτα :)

ΥΓ.
Ξέχασα το παγωτό!!
IMG_20210802_145713.jpg
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top