Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.600
Reaction score
4.135
Το κυπριακό σουβλάκι είναι σχεδόν διπλάσιο από το ελληνικό (ίσως και μεγαλύτερο, σε περιπτώσεις) και συνιστά στοιχείο αναγνώρισης τουριστών εξ Ελλάδος. :)
Έρχονται, παραγγέλνουν 3-4 σουβλάκια το άτομο, γελάει λίγο ο σερβιτόρος/σουβλατζής, καλόκαρδα πάντα κι αφού ακολουθήσει ο κλασσικός διάλογος "Από Ελλάδα είστε;" "Ναι", περνάει στο "παρασύνθημα" όπου εξηγεί τη διαφορά στο μέγεθος, για να καταλήξει στο γεγονός ότι ένα σουβλάκι για έναν ενήλικο (normal σωματικής διάπλασης) είναι αρκετό - εάν το παραγγείλει ο @Kotsidis John, θα περισσέψει, εάν το παραγγείλει ο @mitsubae, θα θέλει και δεύτερο.:roflmao:
Και που λες, στο μακρινό 2001, μου είπαν το ''παρασύνθημα'' και μετά από στοίχημα δεν πλήρωσα τα 3 που έφαγα. :fuckyou:
Τώρα στα γεράματα άντε να καταφέρω τα 2 ..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Και που λες, στο μακρινό 2001, μου είπαν το ''παρασύνθημα'' και μετά από στοίχημα δεν πλήρωσα τα 3 που έφαγα. :fuckyou:
Τώρα στα γεράματα άντε να καταφέρω τα 2 ..
Τρία δεν έφαγα πότε. Δύο τα καταφέρνω ακόμα και σήμερα, αλλά την επόμενη ημέρα έχει νηστεία και προσευχή. :roflmao:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.571
Όλα αυτά θα ονειρεύομαι στην δουλειά που πάω τώρα :D

View attachment 231656 View attachment 231658
Γλυκά από τα χέρια της ξαδέρφης Σεφ @ Panorama Skiathos... σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια και σως παγομένης σοκολάτας... μπανόφι στο ποτήρι μου :D με την καραμέλα σε κρεμμώδη μορφή εντός :D

View attachment 231659
Επειδή είμαστε ζυμαρικάδες... αυθεντική... with a twist, Ιταλική καρμπονάρα με αυγό, λάδι τρούφας, και κομμάτια μπέικον και guanciale... στο επίσης εκπληκτικό Ricchi e Poveri στην Σκιάθο.

View attachment 231660 View attachment 231661
Και για τα κρεατικάκια μας... σταυλίσια... και μοσχαρίσια ταλιάτα όνειρο... στο καταπληκτικό, must visit restaurant των Μετέωρων/Καλαμπάκας, "Meteoron Panorama" (just google it!)

Καλή σας όρεξη! Εγω θα την βγάλω πάλι με κανένα club sandwich στην δουλειά δίπλα στα τρυπάνια.
Τάκος στην Θέρμη. Κουμπάρος.

Κανταϊφάκια τυριών
Καρπάτσιο χταπόδι
Λαυράκι σεβίτσε
Πεστροφοσαλάτα
Τσιπούρα Καρπάτσιο
Η τσιπούρα ήταν ποίηση, αφρός.
Κορυφή από κάθε άποψη.
Τρομερό πιάτο.

Ανέλπιστα νόστιμο και δροσιστικό το πιάτο με τα κανταΐφάκια τυριών.

Το μπουρδετο με κουτσομουρες δε πρόλαβε φωτογράφισης, όπως και κείνο το πιάτο με τις γαρίδες εν λευκό ταραμά σε μορφή μπουρεκιου.

Γενικά ο σεφ στο μαγαζί είναι πολύ δυνατός. Αξιος.

Την επόμενη φορά θέλω οπωσδήποτε το σούσι τους.
Από δω και μπρος, όταν θα ποστάρετε μαγαζιά, θα αναφέρετε και τις αντιλήψεις του μαγαζάτορα.
Διάβασα αναφορά σε Καλαμπάκα και τσιτώθηκα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Χθες το βράδυ κύλισα στο βούρκο της ακολασίας (= παράγγειλα φαγητό από έξω)... :biggrin:

Κυπριακό σουβλάκι κοτόπουλο με συνοδεία από τηγανητές πατάτες με πάπρικα.
View attachment 231672

Σήμερα έχει προπόνηση 1.5 ώρας, μπας και "κάψω" κάτι!:roflmao:
Τι μου θύμισες... Όταν ερχόμουν πριν 15+ χρόνια στη Λευκωσία, το Big Hit ήταν ένα από τα αγαπημένα μου μαγαζιά για σουβλάκι. Με είχε πάει ένας συνεργάτης γιατί δεν είναι σε εύκολο μέρος για επισκέπτη.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Τι μου θύμισες... Όταν ερχόμουν πριν 15+ χρόνια στη Λευκωσία, το Big Hit ήταν ένα από τα αγαπημένα μου μαγαζιά για σουβλάκι. Με είχε πάει ένας συνεργάτης γιατί δεν είναι σε εύκολο μέρος για επισκέπτη.
Εάν μιλάς για αυτό το Big Hit, τότε ο συνεργάτης σου είναι άνθρωπος που ξέρει να τρώει.:thumbsup:
 







billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Από δω και μπρος, όταν θα ποστάρετε μαγαζιά, θα αναφέρετε και τις αντιλήψεις του μαγαζάτορα.
Διάβασα αναφορά σε Καλαμπάκα και τσιτώθηκα.
Επαγγελματίες, ιδιοκτησία, προσωπικό με εκπαίδευση και χαρακτήρα που συναντάς σε καλά εστιατόρεια στην Αμερική, Αυστραλία, κλπ.
Κυρίλα μαγαζί και αντίστοιχα κυρίλα (με την καλή έννοια) το προσωπικό.
Όλα τα μέτρα τηρούνταν, εμβολιασμένοι, ευγενέστατοι, φαγητάρες, υπέροχος χώρος.
Άνετα έκανα μονοήμερο για να φάω τα κρέατα και τα γλυκά τους κάτω από τον βράχο των Μετέωρων!

Και μιας και βρεθήκαμε πάλι... πάμε μια ακόμα γύρα :D

IMG_20210905_041947.jpg
Homemade banana cake with Betty Crocker Vanilla Icing ως topping :)
Ασύλληπτα yummy!

IMG_20211120_221148.jpg IMG_20211120_221151.jpg
Burger με Jack Daniel's, και το άλλο με σως έμπνευσης του σεφ του μαγαζιού.
Πολύ τίμια, ωραίο κρέας, καλό ψήσιμο, ωραία υλικά, ευφάνταστοι συνδυασμοί, ωραίες πατατούλες, νορμάλ τιμές, ωραίος χώρος στην Πεντέλη ( Burger Ground ).
Σε ίδιο επίπεδο θα έλεγα με το Barbara Que στα Βριλήσσια.
Recommended :)
 










Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top