Τι συνεισφέρει περισσότερο στον ΗΧΟ ΣΑΣ ? - ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ...

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Στη δική μου περίπτωση, τώρα πια, περισσότερο συνεισφέρει:
1) η ψηφιακή πηγή (AUDIO AERO PRIMA) και μετά έρχονται τα:
2) ηχεία AS ATREMIS V2
3) ενισχυτής AVM A2
4) καλώδια KIMBER
Από την άλλη όμως πιστεύω ότι ο χώρος μου είναι απαράδεκτος και ουσιαστικά εκμεταλλεύομαι το 60% των δυνατοτήτων του συστήματος. Χώρος: τετράγωνος και με μεγάλο ύψος ταβανιού 4,35 Χ 4,00 Χ 3,40ύψος. Ή γνώμη μου είναι ότι έστω και έναν αδύναμο κρίκο να έχεις στην αλυσίδα, η συνταγή χαλάει….Και αν αυτός είναι ο σπουδαιότερος (χώρος), τότε τίποτα από τα άλλα δεν συνεισφέρει ουσιαστικά.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Χρήστο για να μάθω-ουμε σε ρωτάω…

Εγώ δεν έχω την δική σου εμπειρία και πως θα την είχα αφού 1ον δεν έχω πικάπ και 2ον ακούω αποκλειστικά από ψηφιακή πηγή συνδεδεμένη απ’ ευθείας σε ψηφιακό ενισχυτή… και ας μην γελιόμαστε άλλα «σοβαρά» ακούσματα από "σοβαρά" set up δεν έχω.

Η σειρά προτίμησης που έθεσα είναι:
α. Χώρος για τους λόγους που και εσύ είπες και φυσικά έχοντας σαν πρώτη προτεραιότητα το μέγεθος αφού σε τελική ανάλυση σε «περίπτερο» το συχνοτικό φάσμα που θα φάσει στα αυτιά μας είναι περιορισμένο. Η ακουστική συμπεριφορά του χώρου ακρόασης είναι κάτι που αποτελεί την κορυφή των προβλημάτων ακρόασης. Είτε γιατί συνήθως ακούμε με τα ηχεία πολύ κοντά σε εμάς, είτε γιατί ακούμε περισσότες αντανακλάσεις παρά το ευθύ ακουστικό κύμα. Βασικό πρόβλημα η ανάκλαση που σημαίνει ότι ένα κύμα που πέφτει σε μία πλήρως σταθερή επιφάνεια γυρνάει πίσω φυσικά με μειωμένη ένταση. Το καλό είναι ότι μπορούμε να προβλέψουμε τη γωνία. Επίσης σοβαρό πρόβλημα είναι η απορρόφηση με την έννοια της κατανάλωσης της ενέργειας από τα εμπόδια που βρίσει το ακουστικό κύμα ειδικά στις υψηλές συχνότητες λόγω μικρού μήκους κύματος. Και τέλος πάντων τα προβλήματα στον κάθε χώρο είναι πάμπολλα. Το καλό είναι ότι όλα αυτά είναι μετρήσιμα. Το κακό είναι ότι δεν έχουμε όλοι ούτε μεγάλους χώρους ούτε ιδανικά προσαρμοσμένους για να ακούμε μουσική μιας και μιλάμε πάντα για σπίτια.
Με αυτή τη λογική μπορείς να βάλεις ένα πάρα πολύ καλό μηχάνημα σε έναν ακατάλληλο χώρο και να μην ακούσεις το προσδοκόμενο αποτέλεσμα.
β. Ηχεία γιατί ότι και να υπάρχει από πίσω το τελικό μέσο είναι αυτό. Από εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό το αν θέλει κάποιος να ακούει κουτί ή να ακούει panel. Και εγώ έχω προτίμηση στα panel μιας και το τεράστιο πεδίο είναι κάτι που δεν συγκρίνεται με τίποτα (τουλάχιστον λογικών διαστάσεων).
γ. Ο ενισχυτής είναι το αμέσως πιο πίσω στάδιο. Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν τη σημασία της συσκευής και εδώ δεν χρειάζεται να επεκταθούμε σε τεχνολογίες.
δ. Ψηφιακή πηγή γιατί οι άλλες πεθαίνουν, αλλά και γιατί τουλάχιστον τεχνολογικά δεν υπάρχει εξήγηση για το πως μπορεί κάτι άλλο να παίξει καλύτερα... Εξάλλου "Rubbish in ---> rubbish out" που λένε και οι φίλοι μας οι εγγλέζοι.

Πάντως θεωρώ τον χώρο το μεγαλύτερο πρόβλημα και θέμα προς συζήτηση.

Φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος και γι αυτό ζητάω τη γνώμη σου. Και είμαι σίγουρος ότι έχεις... :wink:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δεν έχω αμφιβολία ότι ο χώρος μπορεί να μεταμορφώσει ένα σύστημα, αλλά αν μιλούμε για συγκρίσεις και αξιολογήσεις μηχανημάτων αυτές πρέπει να φυσικά να γίνονται πάντα στον ίδιο χώρο, και είναι εδώ που πιστεύω ότι τα καλά μηχανήματα σε ένα χώρο που έχει της στοιχειώδεις προδιαγραφές ακουστικής πάντα αξιολογούνται σωστά. Όπως δηλαδή μπορεί να μεταμορφώσει ένα μέτριο σύστημα σε καλό μπορεί το καλό να το μεταμορφώσει σε πολύ καλό.

Δηλαδή δεν πιστεύω ότι είναι ποτέ δυνατόν στον δικό μου χορό να βάλω καλύτερα μηχανήματα και να πάρω χειρότερο ήχο αν γίνει αυτό τότε τα μηχανήματα δεν είναι καλύτερα.

Με μια ίσος εξαίρεση ορισμένα πολύ μεγάλα ηχεία με αρκετές δυνατότητες αναπαραγωγής χαμηλών συχνοτήτων.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Αντώνης K. said:
...δεν πιστεύω ότι είναι ποτέ δυνατόν στον δικό μου χορό να βάλω καλύτερα μηχανήματα και να πάρω χειρότερο ήχο...
Μπορεί Αντώνη, αν οι χαμηλές είναι καλύτερες, τότε και οι συντονισμοί θα είναι "καλύτεροι"... (με πιάνεις?)
Αν έχει απουσία χαμηλού δεν θα έχει και συντονισμούς (που λέει ο λόγος... :wink: )

Αλήθεια, τι σημαίνει καλύτερο μηχάνημα?
  • πιό ακριβό?
    πιό κατάλληλο στο χώρο μου?
    πιό ευχάριστο σε μένα?
    πιό δυνατό?
    πιό legendary...?[/list:u]ΧΣ
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...

Υποκειμενικά, καλύτερο μηχάνημα είναι αυτό που είναι καταλληλότερο για μένα και ενδεχομένως να πληρεί μία ή όλες τις προϋποθέσεις που θέσατε αναλόγως με τις προτεραιότητες του καθενός.

Λίγο πιο αντικειμενικά, καλύτερο μηχάνημα μάλλον είναι αυτό το οποίο συγκρινόμενο με ένα άλλο, που και τα δύο παίζουν με ιδανικές συνθήκες χώρου, συνοδών, καλωδίων κλπ... παίζει καλύτερα.
Αν και νομίζω ότι ο όρος καλύτερο μηχάνημα δεν πολυστέκει γιατί το αποτέλεσμα έχει να κάνει με το όλο setup. Μια συσκευή δεν δένει πάντα με μια άλλη κοκ. Το σύνολο όμως είναι συγκρίσημο.

Γνώμη μου...
 

Μηνύματα
402
Reaction score
2
1 ) Διάθεση. Θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο για να ακούσεις μουσική
2 ) Χώρος. Σημαντικό για να αποδώσει το σύστημα που έχουμε ακριβοπληρώσει.
3 ) Ρεύμα, χωρίς αυτό δεν παίζει τίποτα.
4 ) Πηγή. Τι να κάνω την ακριβή, καλοπληρωμένη παραγωγή ενός δίσκου, ψηφιακή ή αναλογική, όταν η πηγή μου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει;
5 ) Σωστή επιλογή ενισχυτή- ηχείου, για την οδήγηση- για το χώρο που έχω.
6 ) Καλώδια- αντικραδασμικά για τις μικρορυθμίσεις στο σύστημα.
Απάντησα με περισσότερες επιλογές γιατί όλα αυτά συνδέονται άμμεσα μεταξύ τους. Το κάθετι συμπληρώνει το άλλο. Δεν έγραψα για προεν/τή γιατί τον θεωρώ συνέχεια της πηγής.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Χρήστο πιάνω το νόημα σου και συμφωνώ, ο χώρος παίζει μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα από εκεί και πέρα αναλαμβάνουν τα μηχανήματα και το κύριο βάρος πέφτει στα ηχεία και το ερώτημα που τίθεται είναι, θα μπορέσουν να δονήσουν το χώρο ώστε να παίξει μαζί με τα ηχεία?

Μετά η υπόλοιπη ηχητική αλυσίδα πρέπει να έχει ουδέτερο και αχρωμάτιστο ήχο για να μπορέσουν τα ηχεία και ο χώρος να αποδώσουν τα μέγιστα. :wink:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Τελική εκτίμηση ...

Μπορεί κάποιος να κάνει κάποια εκτίμηση - συμπέρασμα από τις μέχρι τώρα εισαγωγές για το ποιά είναι τα σημαντικότερα που επηρεάζουν τον ήχο?

Εγώ θα σας δώσω τι περίπου βγαίνει από κάποιο poll που έχουμε για κάμποσο διάστημα μέσα στο site του A.C.A.

What counts most for sound playback? (αν θέλετε ψηφίζετε κιόλας...)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...

Με σειρά προτεραιότητας λοιπόν και με βάση τις πρώτες 4 απαντήσεις που έδωσε ο καθένας :
1. Χώρος
2. Ηχεία
3. Ενισχυτής (ισοψηφεί με ηχεία)
4. Ψηφιακή πηγή

Ακολουθούν διάθεση, προενισχυτής και αναλογική πηγή (ισοψηφούν περίπου).
p.s. Αν έχω λάθος διορθώστε με.

Συμπέρασμα:
- Όλοι θεωρούμε τον χώρο το Α & Ω. Συνεπώς όλοι θέλουμε να αλλάξουμε σπίτι ή να κάνουμε "σοβαρές" αλλαγές..!
- Οι περισσότεροι θεωρούμε ηχεία και ενισχυτή τα αμέσως πιο σοβαρά θέματα. Άρα σε ενδεχόμενη αναβάθμιση κοιτάμε πρώτα για ένα από τα δύο?
- Οι περισσότεροι θεωρούμε τις ψηφιακές πηγές καλύτερες από τις αναλογικές ή δεν έχουμε αναλογική και δεν σκοπεύουμε να πάρουμε!

Σωστά?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Re: ...

Τσαρουχάς Νίκος said:
... Οι περισσότεροι θεωρούμε τις ψηφιακές πηγές καλύτερες από τις αναλογικές...
ΤΙ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΞΕΣΤΟΜΗΣΕΙΣ ??? :evil:
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Εντάξει, δεν είναι πως δε μας αρέσει κιόλας...!!
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο κάποιος να ακούσει ήχο απο βινύλιο και να παραμείνει ασυγκίνητος..Απλά, εγώ τουλάχιστον, είχα σαν προτεραιότητα να φέρω το ηχοσύστημά μου σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο πριν αποκτήσω ένα..Με την πρώτη ευκαιρία θα χτυπήσω ένα Project!
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Και η ψηφοφορία που τρέχει κάτι φεγγάρια στο www.aca.gr (What counts most for sound playback?) δίνει τα εξής:

Speakers 378 38.9%
Listening room 231 23.8%
Front End 137 14.1%
Recording 125 12.9%
Amplification 59 6.1%
Signal cables 11 1.1%
Elecric. install 6 0.6%
Rack/access 3 0.3%
Other 22 2.3%

Συμφωνώ και εγώ ότι το amplification δεν έχει ΤΟΟΟΣΗ βαρύτητα που μερικοί θεωρούν...

Γενικά οι ηλεκτρομηχανικοί μετατροπείς ενέργειας είναι οι περισσότερο κρίσιμοι στην αναπαραγωγή (και ποιοί είναι αυτοί???) :wink:
 




Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Nαι! Την κεφαλή του πικάπ συγκεκριμένα. Τα μεγάφωνα λειτουργούν αντίστροφα από την κεφαλή. Η κεφαλή μετατρέπει τις μηχανικές δονήσεις σε ηλεκτρική τάση ενώ τα μεγάφωνα το ρεύμα σε μηχανική ενέργεια. (Κίνηση κώνων).
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
ΣΩΣΤΟ αλλά...

Τα αυτιά μας είναι μετατροπείς ενέργειας ???
ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΚΟΥΦΑΝΑ ΕΤΣΙ ???

ΧΣ
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top