Τι Sub για τα Focal Chorus 706?

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Τι Sub θα προτεινατε για τα Focal Chorus 706 για ενα χωρο 16τμ.?
Για μουσικη μιλαμε παντα, οχι ταινιες.
 








costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ενα σαμπακι να συμπληρωνει λιγο το χαμηλο σε ενα δωματιο θελω,
οχι να ανοιξω μαγαζι
Αν είναι για ένα σαμπ, άστο, μη πάρεις.

Σε μικρό δωμάτιο (16τμ) θα είναι δράμα το ένα σαμπ, θα ψοφήσεις στα στάσιμα, τα μπουμπουνητά και τις ακυρώσεις.

Χρειάζεται σε τόσο μικρό δωμάτιο 4 σαμπ για να ακούγεται σωστά και ισορροπημένα το μπάσο, και η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη, τέρμα πάνω στο ταβάνι, είτε στις 4 γωνίες είτε στις 4 μεσότητες των τοίχων (στη γωνία τοίχου ταβανιού). Αν είναι μικρά άσπρα, ούτε που θα τα βλέπει κανείς. ;)

Πάρε πολύ μικρά σαμπ, είτε 8" είτε 6", οτιδήποτε μικρό, αλλά 4, για να μην έχεις προβλήματα.

Μαγαζί δεν ανοίγεις με τίποτα, δε χωράει κόσμος, ούτε στάθμες θα έχεις φοβερές, ούτε απόκριση στους 20 κύκλους, ξέχνα τα αυτά εκτός κι αν πάρεις 8 τεμάχια 12".
 




gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
ενα σαμπακι να συμπληρωνει λιγο το χαμηλο σε ενα δωματιο θελω,
οχι να ανοιξω μαγαζι
Ο χώρος μου είναι περί τα 16τμ και έχω ένα σαμπ. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, απολαμβάνω ταινίες και μουσική κάθε μέρα και το σαμπ έχει μεγάλη συμβολή σ' αυτό. Δεν αντιλαμβάνομαι καμία ακύρωση, ή στάσιμο, ή μπουμάρισμα, ή άλλη ανωμαλία, όσο κι αν προσπαθώ. :biggrin:

Εϊμαι τόσο ευχαριστημένος που, όταν επιστρέψει το 2ο σαμπ από το σέρβις όπου βρίσκεται εδώ και 6+ μήνες, δεν θα το εγκαταστήσω, μάλλον θα το χαρίσω. Δεν έχω ακούσει ποτέ τα δύο μαζί, σίγουρα θα είναι λίγο καλύτερα, πώς θα μπορούσε να μην είναι, αλλά είμαι ήδη τόσο καλά καλυμμένος που δεν....

Σου προτείνω λοιπόν να πάρεις ένα, να το στήσεις σωστά (κροσάρισμα και θέση), και να δοκιμάσεις για κάποιο καιρό να δεις αν καλύπτεσαι.
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Χρειάζεται σε τόσο μικρό δωμάτιο 4 σαμπ για να ακούγεται σωστά και ισορροπημένα το μπάσο, και η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη, τέρμα πάνω στο ταβάνι, είτε στις 4 γωνίες είτε στις 4 μεσότητες των τοίχων (στη γωνία τοίχου ταβανιού). Αν είναι μικρά άσπρα, ούτε που θα τα βλέπει κανείς. ;)
Πού να ήταν και δύσκολη δηλαδή... :p
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Δινεται ενα focal 10αρι απο την επαγγελματικη σειρα στα μτχ. Του site. Νομιζω ειναι ιδανικο.
Για αρχη :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
26071811_377233646075259_64876266985095168_n.jpg


Ειδικά σε μικρούς χώρους η τοποθέτηση subs στο ταβάνι ίσως να είναι και μονόδρομος λόγο χωροταξίας. Αν υπάρχει χρήμα θα μπουν μέσα στις γυψοσανίδες και ενώ δεν θα βλέπεις τίποτα θα είσαι από τους ελάχιστους που κατάφεραν το ιδανικό αποτέλεσμα που είναι και αόρατο.
Το να υπάρχει ή όχι ακύρωση, ή στάσιμο, ή μπουμάρισμα, ή άλλη ανωμαλία έχει να κάνει με το τι μπορούμε να καταλάβουμε.
Σίγουρα υπάρχουν προβλήματα σε ένα κλασικό σαλόνι με ένα Sub. Το θέμα είναι κατά πόσο είμαστε σε θέση να τα καταλάβουμε και αν αυτά μας ενοχλούν.
Όλοι θεωρούσαμε τη 46αρα TV τεράστια στο χώρο μας, μέχρι που μπήκε η 65αρα ή 75αρα. Ελάχιστοι κατάλαβαν την διαφορά ενός με δύο Sub, κυρίως αν τα 2 μπήκαν σωστά στο χώρο. Ελάχιστοι γιατί τόσοι το έκαναν.
Ακόμη και μια και μοναδική θέση ακρόασης - θέασης θέλει 2, αν είσαι μοναχοφάης.
Αν τώρα θες απλά να ακούς μπουμ μπουμ να γεμίσει εκεί κάτω παίρνεις ένα, κάνεις κάποια βασικά και τέλος. Μια χαρά θα είσαι. Έτσι κ αλλιώς δεν καταλαβαίνεις. Για εμένα είσαι ευτυχισμένος, και σε ζηλεύω. Με την καλή την έννοια.
 
Last edited:


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Αν υπάρχει έξοδος σαμπ του προενισχυτή ρωτάω
Jeff Rowland Coherence One ειναι ο προ αγαπητε
η παιρνεις απο τα δευτερα pre-out η σκεφτομουν να παω απο τον τελικο σε high-level in
στο sub και απο κει out στα focal ωστε να κροσαρει το sub
Και σε μικρούς χώρους όπως του φίλου, τέσσερα!!! :drinks:
αμα ειναι ρε μαγκες να παρω 4 σαμπ και να γεμισω το δωματιο μπαουλα και καλωδια και να παω στα 4-5 χιλιαρικα
τα δινω και παιρνω μια ηχειαρα βαρβατη που μαμαει και δεν χρειαζομαι σαμπ
και μη με ρωτατε ποια ηχειαρα, γιατι εχω στο νου μου πολλες που εχουν ικανοποιητικο χαμηλο
και χωρις σαμπ
Δινεται ενα focal 10αρι απο την επαγγελματικη σειρα στα μτχ. Του site. Νομιζω ειναι ιδανικο.
Για αρχη :p
ναι, το ειδα αυτο που δινει ο τυπος
Ο χώρος μου είναι περί τα 16τμ και έχω ένα σαμπ. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, απολαμβάνω ταινίες και μουσική κάθε μέρα και το σαμπ έχει μεγάλη συμβολή σ' αυτό. Δεν αντιλαμβάνομαι καμία ακύρωση, ή στάσιμο, ή μπουμάρισμα, ή άλλη ανωμαλία, όσο κι αν προσπαθώ. :biggrin:

Εϊμαι τόσο ευχαριστημένος που, όταν επιστρέψει το 2ο σαμπ από το σέρβις όπου βρίσκεται εδώ και 6+ μήνες, δεν θα το εγκαταστήσω, μάλλον θα το χαρίσω. Δεν έχω ακούσει ποτέ τα δύο μαζί, σίγουρα θα είναι λίγο καλύτερα, πώς θα μπορούσε να μην είναι, αλλά είμαι ήδη τόσο καλά καλυμμένος που δεν....

Σου προτείνω λοιπόν να πάρεις ένα, να το στήσεις σωστά (κροσάρισμα και θέση), και να δοκιμάσεις για κάποιο καιρό να δεις αν καλύπτεσαι.
τι σαμπ ειναι αυτο που περιμενεις κυρ'αυτε μου? κανει για να συνοδεψει τα Focal?
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top