Τοποθέτηση Duevel Planets

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Φιλε Zarastro το πατωμα ειναι χωρις χαλι και θα εχει πολλες ανακλασεις ο ηχος.
Σε review από αμερική καθώς και σε κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι την προέλευση του, επισημαίνεται η ακαταλληλότητα χρήσης του συγκεκριμένου ηχείου με χαλί. Σε περίπτωση που υπάρχει χαλί πρέπει να τοποθετηθεί βάση από γρανίτη ή άλλο υλικό. Τώρα εάν ειδικά το ξύλινο πάτωμα επιδρά αρνητικά στον ήχο αυτό δεν το γνωρίζω.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

το γραφουν αυτο, γιατι οι οπες ανακλασης χαμηλων ειναι στο κατω μερος του ηχειου και αν βαλεις χαλι αποκατω, θα αποροφησει μερος των χαμηλων συχνοτητων - αν δεν τριζει το πατωμα δεν εχεις προιβλημα με το ξυλο.

Οπως τα βλεπω δεν σου μπουμαρουν λιγο; Δηλαδη δεν εχεις λιγο παραπανω χαμηλο και ελαχιστα πιο ογκωδες απο το κανονικο.
Ο Αντβανς που τα οδηγεις επισης πρεπει να τα τσιμπαει λιγο στα πριμα, οποτε τον χειμωνα με ενα παχι χαλι στρωμενο, ο ηχος θα γινει πιο μαλακος - καλοκαιριατικα τι χαλι να στρωσει; - ιδιαιτερα αν ειναι και σκλαβος σαν κι εμενα.
Προταση στην γυναικα μου με φωτο απο το ιντερνετ για τεκμηριωση, οτι οι φλοκατες ειναι μοδα και το καλοκαιρι δεν επιασε.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Και γιατί δεν έβαλες 2 κομμάτια μοκέτα μόνο κάτω απ τα ηχεία?Έχει και κάτι στρογγυλά χαλάκια το ΙΚΕΑ μούρλια!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Σελ 294,κάτω αριστερά RINGUM.70 cm διάμετρος (είναι και παχιά τ άτιμα),9 ευρά το κομμάτι.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Σε review από αμερική καθώς και σε κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι την προέλευση του, επισημαίνεται η ακαταλληλότητα χρήσης του συγκεκριμένου ηχείου με χαλί. Σε περίπτωση που υπάρχει χαλί πρέπει να τοποθετηθεί βάση από γρανίτη ή άλλο υλικό. Τώρα εάν ειδικά το ξύλινο πάτωμα επιδρά αρνητικά στον ήχο αυτό δεν το γνωρίζω.
Η παρατηρηση μου για τα χαλια εχει να κανει με τον χωρο εμπρος απο τα ηχεια και οχι στο να τοποθετηθουν απο κατω.
Οταν η γυναικα μου βαζει τα λεπτα καλοκαιρινα χαλια ο ηχος ειναι για τα σκουπιδια με ξυλινο πατωμα.
Κανω υπομονη να ρθει το φθινοπωρο.
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, πράγματι είναι δύσκολο να βάλω χαλί τώρα. Η γυναίκα μου αγαπάει την καλή μουσική και έχει κατανόηση αλλά όχι και τόση ώστε να μου επιτρέψει χαλί καλοκαιριάτικα. Σκλάβος και εγώ:142:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

δεν βαριεσαι καλοκαιρι ειναι, ακουμε λιγο πιο ψυχρο ηχο
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Ο Αντβανς που τα οδηγεις επισης πρεπει να τα τσιμπαει λιγο στα πριμα
Ο Advance τσίμπαγε πολύ περισσότερο με τα παλιά μου B&W DM640i, τώρα μου φαίνεται πολύ πιο γλυκός και ατμοσφαιρικός ο ήχος για αυτό και δεν παραπονιέμαι. Επειδή όμως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο ίσως τελικά ένας σχετικά δυνατός ενισχυτής σαν τον Advance να μην είναι ιδανικό ταίρι για αυτά τα ηχεία.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

παντως μην νομιζεις, το ρευμα τους το θελουνε, δεν ειναι τοσο ευκολα φορτια, οπως τα υπολοιπα DUEVEL
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Με ένα φτηνό Dared ολοκληρωμένο που τα άκουσα είχαν πολύ γλυκό ήχο σε όπερα αλλά κάπως πιο αφράτο από ότι θα τον ήθελα σε πιο rock καταστάσεις και απογοητεύτηκα. Αν όλες οι λάμπες παίζουν έτσι τότε δύσκολα τα πράγματα για κάποιον σαν εμένα που ακούει ετερόκλητα είδη μουσικής.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Τον καλυτερο ηχο με τα συγκεκριμενα ηχεια τα εχω παρει με τον MCINTOSH MC275, αρκετα ακριβη ομως λυση. Ετσι θα ακουγα καποιες αλλες υλοποιησεις με δυο εως τεσσερεις KT-88 στο καναλι.
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Συμπτωματικά σήμερα τα άκουσα να παίζουν με ένα σύστημα KingRex λίγων βατ και όμως έπαιξαν εξαιρετικά. Αυτό ομολογώ με έβαλε σε σκέψεις σχετικά με το τι χρειάζονται αυτά τα ηχεία για να παίξουν σωστά, αλλά η απειρία μου στο ατνικείμενο αφού δεν έχουν περάσει από τα χέρια μου μηχανήματα για να κάνω συγκρίσεις δεν με βοηθάει.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

ε και; Παντα να επιλεγεις αυτο που σου αρεσει εσενα και οχι αυτο που θεωρουν οι αλλοι σωστο, μιας και εσυ θα ζησεις μαζι τους, απλα προσεξε αν μπορει ο ενισχυτης να τα δουλεψει - αν μπορει να τα αναιβαζει σε σταθμες χωρις να συμπιεζει και να κανει επιπεδη την εικονα
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Εντάξει το KingRex είχε τους περιορισμούς του στην ένταση....
Απλά είναι εντυπωσιακό πως ένα τόσο μικρό ενισχυτάκι μπορεί να παίξει γιατί δεν το πιάνει το μάτι σου.
Αναρωτιέμαι εάν υβριδικοί ενισχυτές έχουν νόμηα σε μία τέτοια περίπτωση ή είναι απλά προιόντα μάρκετινγκ χωρίς πραγματικά να παντρεύουν τις λάμπες με τα τρανζίστορ όπως διαφιμίζουν. Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα και εγώ ένα Mcintosh αλλά πράγματι είναι ακριβές λύσεις και όχι για όλους.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Παιδια πειραματιστειτε με την θεση τους, στον χωρο. Μπορει να βολευονται σχετικα ευκολα αλλα για να παρετε τα βελτιστα θελει δουλιτσα. Σε αλλο χωρο ακουγονται καλυτερα με τα tweeter μεσα σε αλλο καλυτερα εξω. Επισης η τοποθετηση τους σε σχεση με τους τοιχους, πλαινους και πισω, εχει μεγαλη σημασια στην εικονα που στηνουν και στον εστιασμο, οσο ειναι δυνατον αυτος να επιτευχθει με παντοκατευθυντικο ηχειο. Επισης μην λυπηθειτε τα "καλα" βαττ του ενισχυτη. Τα χρειαζεται. Προσωπικα μου αρεσουν πολυ με densen.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

και οι απαντησεις του MARKUS DUEVEL στα παραπανω ερωτηματα

How much power do the Planets need?

The Planets need as little as 10 watts to sing. If you're familiar with speaker sensitivity, you may ask yourself how this is possible with the Planets' rated sensitivity of 85dB. The reason is that all omni speakers measure differently from traditional speakers. Omnis disperse the sound in a 360 degree pattern. So where the studio measurement microphone won't pick up this omni information, your ears will. This means that where a traditional speaker with a sensitivity of 85dB would require serious amounts of power to come alive, the Planets need as little as 10 watts. The Planet drivers, if measured facing forward, would rate in the low to mid 90s, thus revealing their true high efficiency. Of course, if you have any questions about whether an amplifier of yours will work with the Planets, don't hesitate to contact us.

Where should I place the Planets in my room?

The Planets, like all high performance loudspeakers, should be placed a couple feet out from the wall. The Planets, because they are omni speakers, utilize this space behind the speakers to create their amazing sense of space and depth. Two to three feet is perfect. Anything more than three feet out from the back wall will affect the bass.

Additionally, place the Planets farther apart than usual. Also, placing the Planets -- and any speaker, for that matter -- directly next to the side of a TV will squash the sonic image. While it will sound acceptable, moving the speakers farther out will make them sound concert-like.

Tweeters inside or outside?

Follow this simple rule: position the tweeters on the inside for stereo systems and outside for home theater systems with a center channel. When the tweeters are on the inside, they create a more defined center image for stereo listening. When on the outside, the tweeters create a wider image and rely on the center channel for fill.

Does my wood floor type matter?

If you have a wood, tile or other type of hard surface floor, the Planets are ready to go. If you have thick carpet, you will need to place something under the Planets in order to allow the bottom bass ports to breath property. Customers typically use a single large tile or piece of wood. The platform really doesn't matter, as long as the bottom of the speaker has space for airflow.

Any tweaking ideas?

Of course! The Planets' ingenious design allows them to be time aligned to your liking. Twist the speaker to move the tweeter sphere closer and farther away from you and see which you like. Chances are within a few minutes you'll find a place that sings to your ears.

Additionally, bass can be modified in the typical way: move the speakers closer to and farther from the back wall to suit your taste. The closer to the back wall, the deeper and more boomy the bass (this effect is called "room gain"). Move the speakers away from the back wall and the bass will flatten out. You should be able to find your happy place in just a few minutes (make sure you run a single bass heavy track on repeat).
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

Θανάση αυτές τις οδηγίες του Duevel που τις βρήκες? Υπάρχουν αντίστοιχες και για τα Bella Luna που με ενδιαφέρουν πολύ και θα είναι το επόμενο ηχείο μου?
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τοποθέτηση Duevel Planets

αυτες οι απαντησεις ειναι απο τον ιδιο τον DUEVEL, παρε τα BELLA LUNA και στην αναγκη θα του γραψουμε να μας απαντησει σε οτι χρειαστουμε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.405
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top