Τοποθέτηση subwoofer

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Καλησπέρα σας, εχω στην κατοχή μου το subwoofer yamaha ns sw-100. Όσον αφορά την ποιότητα ήχου του στις χαμηλές συχνότητες είμαι αρκετά ευχαριστημένος, δεν έψαχνα κάτι παραπάνω. Παρ' όλα αυτά υπάρχει ένα θέμα που δεν γνωρίζω κιολας κατά πόσο και αν διορθώνεται. Το sub το έχω τοποθετημένο σε χώρο τετραγώνου δωματίου, περιπου 20 τμ. Αν κοιτάξεις πανοραμικά το δωμάτιο από ψηλά το sub το έχω τοποθετημένο στη δεξιά γωνια (οχι ακριβώς στη γωνία απέχει περίπου από αυτήν 1 μετρο). Το θέμα μου είναι πως δεν καλύπτει ολόκληρο τον χώρο του δωματίου, δηλαδή αλλιώς το ακούω στην κατω αριστερά γωνια (δηλαδή πιο δυνατά), αλλιώς στο κέντρο του δωματίου ( αρχίζουν και χάνονται οι χαμηλές συχνότητες) και στη δεξιά κάτω γωνία είναι σαν να μην υπάρχει το sub. Το εχω δοκιμάσει και σε άλλες θέσεις στο δωματιο όπως πχ στην αριστερή πάνω γωνια ή στο κεντρικά και είναι το ίδιο δεν υπάρχει κάποια "ισορροπία" ή θα ακούγεται πολύ δυνατά, δηλαδή θα μπουμάρει, ή δεν θα ακούγεται σχεδόν καθόλου... Ακούω γνώμες!😁 Τι μπορεί να φταίει; λύνεται; αν ναι που λέτε να το τοποθετήσω; (φυσικά λίγο δύσκολο να βοηθήσει κάποιος χωρίς εικόνα, μόνο από το λόγια μου αλλά έστω στο περίπου)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
; (φυσικά λίγο δύσκολο να βοηθήσει κάποιος χωρίς εικόνα, μόνο από το λόγια μου αλλά έστω στο περίπου)
Καλησπέρα φίλε μου....

καθόλου δύσκολο

είναι ο λόγος που απαγορεύεται να παίρνουμε ένα sub για τον χώρο μας...

η σωστή λύση είναι να βρεις να πάρεις άλλο ένα((τουλάχιστον και βλέπουμε)
και
η λύση ως μπάλωμα είναι να τοποθετήσεις το sub στην θέση ακρόασης και στο ύψος των αυτιών σου-εκεί που κάθεσαι δηλαδή και ακούς...

να βάλεις ένα μπασάτο κομμάτι να παίζει

και να αρχίσεις τις βόλτες στα 4 γύρω απ το δωμάτιο


ε εκεί που θα ακούσεις καλύτερα τα μπάσα να παίζουν....θα πας να βέλεις το sub σου
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Η αλήθεια είναι ότι ένα μόνο σαμπ δεν φτάνει. Αυτό που μπορείς να κάνεις μέχρι να πάρεις κι άλλα, είναι να το βάλεις στη θέση ακρόασης και να... στοπ, με πρόλαβε ο 999. Ο οποίος πρέπει να μου πει γιατί δεν μπορώ να βάλω φατσούλα απ'το κινητό.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Το έχω κάνει αυτό το κόλπο και δουλεύει. Προς το παρών το έχω τοποθετημένο σε καλή θεση από την θέση ακρόασής μου ...απλά πίστευα πως και με ένα μονο sub καλύπτεις όλα τα σημεία του χώρου...ευχαριστώ για την απαντηση φιλε!!!
Καλησπέρα φίλε μου....

καθόλου δύσκολο

είναι ο λόγος που απαγορεύεται να παίρνουμε ένα sub για τον χώρο μας...

η σωστή λύση είναι να βρεις να πάρεις άλλο ένα((τουλάχιστον και βλέπουμε)
και
η λύση ως μπάλωμα είναι να τοποθετήσεις το sub στην θέση ακρόασης και στο ύψος των αυτιών σου-εκεί που κάθεσαι δηλαδή και ακούς...

να βάλεις ένα μπασάτο κομμάτι να παίζει

και να αρχίσεις τις βόλτες στα 4 γύρω απ το δωμάτιο


ε εκεί που θα ακούσεις καλύτερα τα μπάσα να παίζουν....θα πας να βέλεις το sub σου
Το έχω κάνει αυτό το κόλπο και δουλεύει. Προς το παρών το έχω τοποθετημένο σε καλή θεση από την θέση ακρόασής μου ...απλά πίστευα πως και με ένα μονο sub καλύπτεις όλα τα σημεία του χώρου...ευχαριστώ για την απαντηση φιλε!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Το έχω κάνει αυτό το κόλπο και δουλεύει. Προς το παρών το έχω τοποθετημένο σε καλή θεση από την θέση ακρόασής μου ...απλά πίστευα πως και με ένα μονο sub καλύπτεις όλα τα σημεία του χώρου...ευχαριστώ για την απαντηση φιλε!!!
2 subs συγκριτικά με 1....είναι χαοτική η διαφορά
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Δυστυχώς ο ενισχυτής μου έχει έξοδο μόνο για ένα sub...μήπως υπάρχει κάποια πατέντα;😁
η χωριάτικη και φθηνή λύση είναι το γνωστό καλωδιάκι Τ....
η σωστή κοστίζει κάνα 200ρι
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
γιατί για τη σωστή/ακριβής/ακούνητη θέση ακρόασης στην κορυφή του τριγώνου, διυλίζουμε τον κώνωπα και όταν μιλάμε για σαμπ ξαφνικά θέλουμε να κόβουμε βόλτες στο δωμάτιο; :p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
γιατί για τη σωστή/ακριβής/ακούνητη θέση ακρόασης στην κορυφή του τριγώνου, διυλίζουμε τον κώνωπα και όταν μιλάμε για σαμπ ξαφνικά θέλουμε να κόβουμε βόλτες στο δωμάτιο; :p
Κάτω από 80 περίπου, παύει να είναι αντιληπτή η κατευθυντικότητα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
MiniDSP για την προσθήκη παραπάνω από 1 sub στον ενισχυτή σου.
Για φουλ κάλυψη του δωματίου σωστά, δεν θες να ρωτήσεις πόσα subs χρειάζονται.

Εσύ το θέμα είναι να καλύψεις τις θέσεις ακρόασης. Αυτός είναι ο στόχος, ότι όλο το δωμάτιο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κάτω από 80 περίπου, παύει να είναι αντιληπτή η κατευθυντικότητα.
Ναι, αλλά γιατί μας ενδιαφέρει να παίζει σωστά σ όλο το δωμάτιο;;;
Οι υπόλοιπες συχνότητες παίζουν σωστά όπου και αν πάμε;;;
Δεν υποτίθεται πως σωστά ακούμε στην κορυφή του ισόπλευρου τριγώνου;;;;
Εεεε ας ρυθμίσουμε το sub να ακούγεται σωστά εκεί!!!
Γιατί αυτό πρέπει με κάθε τρόπο να παίζει σωστά σ' όλο το δωμάτιο αλλά για τις υπόλοιπες συχνότητες το κάνουμε ..γαργάρα;;; :p :p :p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
γιατί μας ενδιαφέρει να παίζει σωστά σ όλο το δωμάτιο;
Μα ήταν το ερώτημα του φίλου μας εδώ.

να παίζει σωστά σ' όλο το δωμάτιο
Α, να ρωτήσεις τους πολυκάναλους μαλλιάδες :laugh:

ή... πάρε Τζέρμαν Φύσικς :biggrin:
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top