Το Μουντιάλ σε Ultra HD (4K) από το TRT 4k

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Το Μουντιάλ της Ρωσίας θα μεταδοθεί με ανάλυση Ultra HD (4K) μέσω της τουρκικής κρατικής τηλεόρασης TRT, η οποία εκπέμπει δορυφορικά.
https://digitaltvinfo.gr/news/sportplus/item/22553-to-mountial-se-ultra-hd-4k-apo-to-trt

ηδη στο προγραμμα που μεταδιδει εμφανιζει καρτα με τα παιχνιδια ανα γκρουπ και τις ωρες μεταδοσης,

τα στοιχεια μεταδοσης
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
O πιο βρωμικος παικτης αυτος ο ραμος.....δεμ βρισκεται ενας να του δειξει πως κανουν κακο.....μονο αυτος θα κανει τοσα χρονια?
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Που είναι οι εποχές που βλέπαμε τα Μουντιάλ στις καφετέριες;:(
 

Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
Που είναι οι εποχές που βλέπαμε τα Μουντιάλ στις καφετέριες;:(

ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΑ.....

ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΦΕΦΑΓΑΔΙΚΟ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ 3 ΙΔΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΙΝΕΤΑΣ.
 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Για όσους είδαν και τον τελικό του CL σε 4Κ, υπάρχει και 2ος ήχος ή μόνο τουρκική περιγραφή;
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
μονο τουρκικη αυτο βεβαια μπορει να μην υσχυει κατα την διαρκεια του mundial.
 






Μηνύματα
92
Reaction score
120
Τελικά η περιγραφή είναι μόνο σε "τούρκικ" που έλεγε ο γίγαντας Χάμπο στο "Σειρήνες στο Αιγαίο" ή έχουμε και αγγλική;
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Χαμός!!! Πολλές πληροφορίες σε μια μέρα. Μέρες τώρα με έτρωγε το θέμα του τηλεοπτικού uhd. Δεν μπορούσα να δεχτώ ότι το όλο project αφορά μόνο την ανάλυση, ακόμα και στα σπάργανα του.
Ενώ με όλες τις πηγές μου είχα απόλυτη επιτυχία στο να καταφέρω να περάσω σήμα μεγάλου bandwith (φυσικά hdr), με τον vu+ φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα στο edid πριν φτάσει στην input του lumagen. Κάποιες φορές μου έστελνε την εικόνα σε uhd sdr709, κάποιες σε sdr2020. Θεώρησα ότι καμία απ' τις 2 ενδείξεις δεν είναι σωστή.
Γενικά κάτι μεταξύ vu+, yamaha cx-a5100, lumagen pro δε "ματσάρει" σωστά. Απ' την άλλη συνδέοντας τον vu+ απευθείας στην oled (c6) δεν έπαιρνα σήμα (κατά την αναπαραγωγή uhd καναλιού).
Μετά από πολύ ώρα ψάξιμο τα κατάφερα. Ο vu+ πέρασε τηλεοπτικό hdr (hlg) στο lumagen. Η τηλεόραση μπήκε σε hdr mode.
Η εικόνα δείχνει υποσχόμενη, αλλά κάπως σκοτεινή. Υπάρχει λόγος γι' αυτό φυσικά. Θα χρειαστεί εκ νέου ρύθμιση με τη βοήθεια του lumagen.
Το hlg "χτίζει" την καμπύλη gamma πάνω στο μετρημένο λευκό του προβολικού, γι' αυτό και θεωρείται ιδανική λύση!
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Χαμός!!! Πολλές πληροφορίες σε μια μέρα. Μέρες τώρα με έτρωγε το θέμα του τηλεοπτικού uhd. Δεν μπορούσα να δεχτώ ότι το όλο project αφορά μόνο την ανάλυση, ακόμα και στα σπάργανα του.
Ενώ με όλες τις πηγές μου είχα απόλυτη επιτυχία στο να καταφέρω να περάσω σήμα μεγάλου bandwith (φυσικά hdr), με τον vu+ φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα στο edid πριν φτάσει στην input του lumagen. Κάποιες φορές μου έστελνε την εικόνα σε uhd sdr709, κάποιες σε sdr2020. Θεώρησα ότι καμία απ' τις 2 ενδείξεις δεν είναι σωστή.
Γενικά κάτι μεταξύ vu+, yamaha cx-a5100, lumagen pro δε "ματσάρει" σωστά. Απ' την άλλη συνδέοντας τον vu+ απευθείας στην oled (c6) δεν έπαιρνα σήμα (κατά την αναπαραγωγή uhd καναλιού).
Μετά από πολύ ώρα ψάξιμο τα κατάφερα. Ο vu+ πέρασε τηλεοπτικό hdr (hlg) στο lumagen. Η τηλεόραση μπήκε σε hdr mode.
Η εικόνα δείχνει υποσχόμενη, αλλά κάπως σκοτεινή. Υπάρχει λόγος γι' αυτό φυσικά. Θα χρειαστεί εκ νέου ρύθμιση με τη βοήθεια του lumagen.
Το hlg "χτίζει" την καμπύλη gamma πάνω στο μετρημένο λευκό του προβολικού, γι' αυτό και θεωρείται ιδανική λύση!
σε ποια καναλια βρηκες να βγαζει HDR ?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Το Ολλανδικό npo 1 UHD περιλαμβάνει hlg. Το Τούρκικο όχι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top