Το Χειροτερο!

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πολλες φορες εδω μεσα γραφουμε για την ταδε καλυτερη συσκευη, η εκεινο το ηχειο που μας εντυπωσιασε κλπ.

Δεν πρεπει ομως να ξεχναμε πως το avsite ειναι ελευθερος χωρος
Και σαν τετοιος θα πρεπει να αναφερει οχι μονο τα καλα, μα και τα χειριστα.

Οποτε ας αντλησουμε το θαρρος να γραψουμε σημερα για την χειροτερη συσκευη που εχουμε ακουσει σε ενα πολυκαναλο συστημα.
Ηχειο, ενισχυτη, οτι θελετε...

Ποια ηταν λοιπον η συσκευη εκεινη που σας εντυπωσιασε περισσοτερο αρνητικα?

Για να μετρησω θαρρος... :wink:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αντρέα η αναφορά μου, δεν έχει να κάνει με το χειρότερο αλλά με το τι με ικανοποίησε λιγότερο!
Και δεν λέω για "το χειρότερο" γιατί τουλάχιστον σε θέμα ήχου η άποψή μας γενικά δεν είναι πάντα αντικειμενική
Και το κυριότερο..........δεν σημαίνει πως κάτι που εμείς θεωρούμε κακό θα πρέπει να βρίσκει σύμφωνους και τους υπόλοιπους :wink:


Τέλος πάντων......

Αυτό που δεν γενικά δεν με ικανοποιεί σε θέμα ήχου, είναι τα περισσότερα από εκείνα τα πακέτα Home Cinema (ενισχυτής + DVDp + ηχεία + δώρο........ένα ηλεκτρικό σκουτεράκι κ.ο.κ.). Και ιδιαίτερα στον τομέα των ηχείων!

Τελικά το πλαστικό στα ηχεία είναι ό,τι χειρότερο. :( :(
Έτυχε να συγκρίνω τον ήχο από 3-4 διαφορετικά πακέτα (δεν θυμάμαι μοντέλα) παράλληλα με ένα συστηματάκι της Crystal Audio (όχι το καλύτερό της......αν θυμάμαι καλά ήταν το System4 (Main L-R), System4c (center), System2 (surround) και για sub το 10")
Η τιμή του πακέτου της Crystal Audio + ενισχυτή + DVDp ήταν αρκετά κοντά σε σχέση με τα "πλαστικά" (υπήρχε κατά μέσο όρο μια διαφορά 200ευρώ) αλλά η σύγκριση ηχητικά ήταν εύκολη! Το πακέτο της Crystal Audio έπαιζε κλάσεις ανώτερα!
Ζεστές φωνές, σωστές υψηλές, δεμένο χαμηλό.

Ακριβώς το ίδιο CD μουσικής έπαιξα και στα άλλα πακέτα......τα "πλαστικά"
Χάλι μαύρο! :( Ξερές οι φωνές, οι ψηλές συχνότητες θύμιζαν κάτι από καρφιά, τρύπα στις μεσαίες...................

Νόμιζα ότι άκουγα λάθος. Ότι δεν ήταν ρυθμισμένα σωστά! Έλεγξα αν υπήρχε κάποια περίεργη ρύθμιση αλλά όλα ήταν flat!
Μετά από έναν γύρο απ' τα "πλαστικά" ηχεία, άφησα για το τέλος τα Crystal Audio.
Μέχρι εκείνη την ώρα είχα....αγριέψει! Δεν άκουγα μουσική. Ήχους ξεκάρφωτους άκουγα απλά να γίνεται σαματάς!
Επιστροφή στην αρχή και Crystal Audio! :D ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΗ!!

Και για να μην μου πείτε ότι τα πακέτα δεν είναι για μουσική αλλά για ταινίες, πιστέψτε με και στις ταινίες αντίστοιχα ήταν τα πράγματα. Και η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στο κεντρικό κυρίως που έπαιζε πολύ ωραία τις φωνές (το σημαντικότερο για μια ταινία)

Τελικά ένα ηχείο φτιαγμένο από ξύλο είναι πολύ καλύτερο απ' τα πλαστικά! :roll:

Και δυστυχώς όλα (ή μάλλον τα περισσότερα) πακέτα είναι......πλαστικούρα! :(
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Οφειλω να πω οτι δεν με ενθουσιασαν τα Grande Utopia... περιμενα ισως κατι καλυτερο, ισως να εφταιγε το set up, αλλα για τα λεφτα τους και το σουσουρο που εγινε για αυτα εμενα μου ακουγονταν χαλια...
 



Μηνύματα
10
Reaction score
0
Οφειλω να πω οτι δεν με ενθουσιασαν τα Grande Utopia... περιμενα ισως κατι καλυτερο, ισως να εφταιγε το set up, αλλα για τα λεφτα τους και το σουσουρο που εγινε για αυτα εμενα μου ακουγονταν χαλια...
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Γιωργο.Δε ξερω τι εφταιγε,αλλα στην εκθεση που τα ακουσα ο ηχος ηταν απαραδεκτος.Καμμια φυσικοτητα στης μεσαιες,αερας γιοκ αναμεσα στα οργανα,ενα μουντο πραγμα.Καποιοι ειπαν οτι εφταιγε ο χωρος.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Οφειλω να πω οτι δεν με ενθουσιασαν τα Grande Utopia... περιμενα ισως κατι καλυτερο, ισως να εφταιγε το set up, αλλα για τα λεφτα τους και το σουσουρο που εγινε για αυτα εμενα μου ακουγονταν χαλια...
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Γιωργο.Δε ξερω τι εφταιγε,αλλα στην εκθεση που τα ακουσα ο ηχος ηταν απαραδεκτος.Καμμια φυσικοτητα στης μεσαιες,αερας γιοκ αναμεσα στα οργανα,ενα μουντο πραγμα.Καποιοι ειπαν οτι εφταιγε ο χωρος.
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Οφειλω να πω οτι δεν με ενθουσιασαν τα Grande Utopia... περιμενα ισως κατι καλυτερο, ισως να εφταιγε το set up, αλλα για τα λεφτα τους και το σουσουρο που εγινε για αυτα εμενα μου ακουγονταν χαλια...
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Γιωργο.Δε ξερω τι εφταιγε,αλλα στην εκθεση που τα ακουσα ο ηχος ηταν απαραδεκτος.Καμμια φυσικοτητα στης μεσαιες,αερας γιοκ αναμεσα στα οργανα,ενα μουντο πραγμα.Καποιοι ειπαν οτι εφταιγε ο χωρος.
Ναι...παντα κατι αλλο φταιει σε αυτη τη χωρα....εκτος απο τους υπευθυνους... :x
Δεν παμε καλα...αλλα δε με πειραζει γιατι ποτε δεν θα τα αγοραζα...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Τώρα που σας γράφω προσπαθώ να συγκρατήσω τα νεύρα που δημιούργησε ξανά μια πολύ γνωστή φίρμα του χώρου!

Αλλά για πέστε μου τη είναι χειρότερο? αυτό με τη μέτρια απόδοση και χαμηλή τιμή? η το ακριβό με την σχετικά καλύτερη ποιότητα που αντέχει δεν αντέχει τα 2 χρόνια?
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Τώρα που σας γράφω προσπαθώ να συγκρατήσω τα νεύρα που δημιούργησε ξανά μια πολύ γνωστή φίρμα  του χώρου!

Αλλά για πέστε μου τη είναι χειρότερο? αυτό με τη μέτρια απόδοση και χαμηλή τιμή? η το ακριβό με την σχετικά καλύτερη ποιότητα που αντέχει δεν αντέχει τα 2 χρόνια?
:twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
Γιατι απορεις? Τα ακριβα δεν χαλανε?

[scroll]Εδω ακομα και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ χανει καμια φορα....[/scroll]
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Για να γίνω πιο σαφής δεν θα έχουν περάσει 2 που αγόρασα το pioneer DEH7400MP αν θυμάμαι καλά περίπου 350 λίρες Κύπρου και ίσως τώρα χρειαστεί να πληρώσω το μισό της άξιας του επειδή οθόνη του τρελάθηκε αναβοσβήνει παρουσιάζει άσχετες κάθετες γραμμές και ώρες ώρες σβήνει τελείως.

Δεν είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει με τα pioneer όταν παρουσιαστεί βλάβη είναι προτιμότερο να δόσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις καινούργιο.

Το συγκεκριμένο, το DVD-LD 919, και ακόμα 2 dvd player του αδελφού μου παρουσίασαν πρόβλημα στο hardware και η επισκευή τους η καλύτερα η αντικατάσταση τον hardware κρίθηκε ασύμφορη.

Και μόνο που σκέφτομαι ότι στο σπίτι μου υπάρχουν ακόμα 2 dvd player της pioneer που δεν έχουν κλίσει ακόμα τα δεύτερα τους γενέθλια με πιάνει πανικός.





Θαυμάστε το.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Μόλις το παρέδωσα στην αντιπροσωπεία στην Πάφο για να αποσταλεί στην Λευκωσία για επισκευή.

Ακουστέ τώρα σενάριο.

Θα με αφήσουν κανένα μήνα χωρίς ράδιο στο αυτοκίνητο και στον μήνα περίπου θα μου ανακοινώσουν ότι χρειάζεται αντικατάσταση η πρόσοψη αλλά δεν έχουν σε stock και θα πρέπει να περιμένω να κάνουν εισαγωγή από την Ιαπωνία.
Και αν μου πουν ότι στοιχίζει 150 λίρες εγώ τι πρέπει να κάνω? να χαμογελάσω και να τους τα ακουμπήσω? η να τους βρίσω και να τους πω να μου το στείλουν πίσω και να αρχίσω να ψάχνω για καινούργιο?

Επειδή το πιο πάνω σενάριο δεν είναι επιστημονικής φαντασίας θα περιμένω καμία εβδομάδα και μετά αγοράζω άλλο.

Και σίγουρα δεν θα είναι pioneer.
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Παναγιωτη, μην τον παρεξηγεις.... καμια φορα μπορει και να δουλεψει το μυαλο του....εδω σε αλλο ποστ ελεγε οτι εχει μνημη ελεφαντα...
Ο γιατρος ειπε παντως να του λεμε ''Ναι''.

(Ααα...Γιαννη τον λενε, οχι Δημητρη :)... Δεν θα ταιριαζε αλλωστε να τον λενε Δημητρη Γιαννητροπουλο... δεν ειναι καλλιτεχνικο)
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μόλις  το παρέδωσα στην αντιπροσωπεία στην Πάφο για να αποσταλεί στην Λευκωσία για επισκευή.

Ακουστέ τώρα σενάριο.

Θα με αφήσουν κανένα μήνα χωρίς ράδιο στο αυτοκίνητο και στον μήνα περίπου θα μου ανακοινώσουν ότι χρειάζεται αντικατάσταση η πρόσοψη αλλά δεν έχουν σε stock και θα πρέπει να περιμένω να κάνουν εισαγωγή από την Ιαπωνία.
Και αν μου πουν ότι στοιχίζει 150 λίρες εγώ τι πρέπει να κάνω? να χαμογελάσω και να τους τα ακουμπήσω? η να τους βρίσω και να τους πω να μου το στείλουν πίσω και να αρχίσω να ψάχνω για καινούργιο?
Επειδή το πιο πάνω σενάριο δεν είναι επιστημονικής φαντασίας θα περιμένω καμία εβδομάδα και μετά αγοράζω άλλο.

Και σίγουρα δεν θα είναι pioneer.

Υπαρχει τιποτα περι ''ελαχιστης χρεωσης'' για την περιπτωση της μη αποδοχης του κοστους επισκευης ή για τον ελεγχο????
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Γιώργο περί ελάχιστης χρέωσης δεν νομίζω τουλάχιστον δεν μου έτυχε ποτέ.

Η τιμή της πρόσοψης για το ράδιοcd στο επίσημο site της pioneer στοιχίζει $187 περίπου 90 λίρες Κύπρου και η αντιπροσωπεία το δίνη 150-160 λίρες Κύπρου!

Ακούστε και το άλλο..

Πριν μερικούς μήνες αγόρασε ο πατέρας μου από τη Συρία το νέο μοντέλο μόνο 140 κυπριακές λίρες!

Δεν σας κρύβω ότι τώρα βρίσκετε στην Συρία ξανά και κάνω ανώμαλες σκέψεις για να του πω να φέρει ένα από εκεί!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top