Το βουνό των Κενταύρων

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Το Πήλιο το εξοχικό των θεών....


Και όχι άδικα......

Λεω ξεκινήσω μια γνωριμία μεταξύ των μελών και του απίστευτου αυτού βουνού (ένα μικρό, μεγάλο αφιέρωμα) που όσα χρόνια και αν περάσουν δεν θα το μάθω ποτέ όλο....
Αυτή η γνωριμία θα γίνει σιγά σιγά γιατί τα σημεία που προσφέρει είναι αμέτρητα και πανέμορφα.....
Τα γνωστά και τουριστικά Πορταριά, Μακρυνίτσα και Χάνια δεν μας πολυαπασχολουν ναι μεν είναι πολύ όμορφα και γραφικά χωριά αλλά όπως είπα είναι για τους τουρίστες..... για εκείνους που έρχονται μια βόλτα στον Βόλο και θα περάσουν από κει για ένα φαγητό ή καφε ένα σουβενίρ μαγνητικό και πίσω.... εμείς οι ντόπιοι έχουμε ανακαλύψει άλλους παραδείσους....
Θα μοιραστώ κάποιους από αυτούς.....



Ανεβαίνοντας λοιπόν την κορυφή του Πηλίου μετά το τελευταίο χωριό που είναι τα Χάνια ακολουθουμε τον δρόμο για αγριολευκες που είναι και το χιονοδρομικό κέντρο, κατεβαίνουμε τον δρόμο του κισσού και πάμε προς στα κάτω πάλι το βουνό αυτή τη φορά για την ανατολική πλευρά του..... πού δεν είναι γνωστή στους πολλούς



Όπου θα συναντήσουμε μερικές από τις ΟΜΟΡΦΌΤΕΡΕΣ παραλίες της Ελλάδας που είναι και πάρα πολλές ...τουλάχιστον 30
Για καταρράχτες φυσικές πισίνες φαράγγια κλπ θα τα πούμε μετά.....

Ξεκινάμε....
Χορευτό
Πλακα
Παπά νεο
Ποτιστικα
 

Attachments




Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Οπωσδήποτε στάση στον Κισσό, φαγητό ή περίπατο, οι γνώστες το ξέρουν, καιρός να το μάθουν και άλλοι...

;)
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Είναι κεντρική Ελλάδα
Είναι κοντά σε όλους
Είναι φτηνά
Είναι πανέμορφα


Και τώρα που τα οικονομικά είναι κάπως......
Ο εσωτερικός τουρισμός μπορεί να φέρει ευκαιρίες να γνωρίσουμε και άλλα μέρη.....
Θα ακολουθήσει αναλυτικός οδηγός για παραλίες περιπάτους και καταλύμματα.....
 

N

nickmitro

Guest
Εχω παει διακοπες στο Πηλιο 5 φορες,τις 4 στη μερια του Αιγαιου,παντοτε Αυγουστο.Αφου σημειωσω οτι διπλα στα Ποτιστικα υπαρχουν 2 ισαξιες παραλιες,η Παλτση και η Μελανη,για μενα,η καλυτερη παραλια του Πηλιου ειναι οι Αγιοι Σαραντα,κοντα στο Χορευτο.Ειναι η μοναδικη απο τις παραλιες γυρω απο το Χορευτο που δεν εχει γεμισει πετρες ο πυθμενας της, με τα χρονια και εχει παραμεινει σχεδον "απειραχτη" απο εξοχικα και καταστηματα.Καποτε, ετσι ηταν και το Παπα Νερο αλλα...
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Εχω παει διακοπες στο Πηλιο 5 φορες,τις 4 στη μερια του Αιγαιου,παντοτε Αυγουστο.Αφου σημειωσω οτι διπλα στα Ποτιστικα υπαρχουν 2 ισαξιες παραλιες,η Παλτση και η Μελανη,για μενα,η καλυτερη παραλια του Πηλιου ειναι οι Αγιοι Σαραντα,κοντα στο Χορευτο.Ειναι η μοναδικη απο τις παραλιες γυρω απο το Χορευτο που δεν εχει γεμισει πετρες ο πυθμενας της, με τα χρονια και εχει παραμεινει σχεδον "απειραχτη" απο εξοχικα και καταστηματα.Καποτε, ετσι ηταν και το Παπα Νερο αλλα...
Καλά τα λες.....
Είπα να μην φανώ υπερβολικός αλλά θα φανώ.....
Άγιοι Σαράντα η πιο ωραία παραλία που έχω δεί στη ζωή από κοντά.....και όχι σε καρτ ποσταλ....
Νερά αμμουδιά και background ότι πιο ωραίο μπορείς να συναντήσεις
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Το έχω γυρίσει όλο , κάμποσες φορές , με βάση πάντα τον Αη Γιάννη. Μία από τις ωραιώτερες παραλίες , ο Μυλοπόταμος, να παέι όποιος δεν έχει πάει. Το ίδιο η πλάκα ,Νταμούχαρη , Αγιοι σαράντα , χορευτό , και πολλές ακόμη που δεν θυμάμαι . Εχω χρόνια να πάω. Φαγητό στον Κισσό υποχρεωτικά , ή και στο μούρεσι .
Πιο πάνω στα χάνια , επίσης πολύ καλή , εννοείται και η τσαγκαράδα με τον Πλάτανο των 1800 ετών.
Εχει κιάλλα , δεν τα θυμάμαι τώρα.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Το έχω γυρίσει όλο , κάμποσες φορές , με βάση πάντα τον Αη Γιάννη. Μία από τις ωραιώτερες παραλίες , ο Μυλοπόταμος, να παέι όποιος δεν έχει πάει. Το ίδιο η πλάκα ,Νταμούχαρη , Αγιοι σαράντα , χορευτό , και πολλές ακόμη που δεν θυμάμαι . Εχω χρόνια να πάω. Φαγητό στον Κισσό υποχρεωτικά , ή και στο μούρεσι .
Πιο πάνω στα χάνια , επίσης πολύ καλή , εννοείται και η τσαγκαράδα με τον Πλάτανο των 1800 ετών.
Εχει κιάλλα , δεν τα θυμάμαι τώρα.
Και το ξενοδοχείο απέναντι από τον πλάτανο;
Μοναδικό.....και τζαμπα
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Το έχω γυρίσει όλο , κάμποσες φορές , με βάση πάντα τον Αη Γιάννη. Μία από τις ωραιώτερες παραλίες , ο Μυλοπόταμος, να παέι όποιος δεν έχει πάει. Το ίδιο η πλάκα ,Νταμούχαρη , Αγιοι σαράντα , χορευτό , και πολλές ακόμη που δεν θυμάμαι . Εχω χρόνια να πάω. Φαγητό στον Κισσό υποχρεωτικά , ή και στο μούρεσι .
Πιο πάνω στα χάνια , επίσης πολύ καλή , εννοείται και η τσαγκαράδα με τον Πλάτανο των 1800 ετών.
Εχει κιάλλα , δεν τα θυμάμαι τώρα.
εδω δεν εχεις παει :fuckyou:
......και ουτε να πας...
δεν θα σε δεχτουν...:laugh:
φακιστρα...

προτεινω να μην πατε απογευμα που πεφτει ο ηλιος .....:biggrin:

φακιστρα.jpg




καθε χρονο παω μια βδομαδουλα (30χρονια) τσαγκαραδα....
......φαγητο-μπανιο-υπνο........
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Κόκορα κοκκινιστό με χοντρό μακαρόνι στην τσαγκαραδα, στο αγναντι, κάτω από τον πλάτανο.

Κοψίδια στα 5 Πλατάνια, αν βρείτε να κάτσετε αφού κρατήσεις δεν κάνει..

Επίσης στον Κισσό στον Μάκη, η στην Ρια (Συνάντηση)
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το 16 δεν κοιμηθηκα γιατι παιζαμε χαρτια και τραβηξα το ξημερωμα :lolsign:

........αλλο να το βλεπεις ζωντανα βεβαια..😍

 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
εδω δεν εχεις παει :fuckyou:
......και ουτε να πας...
δεν θα σε δεχτουν...:laugh:
φακιστρα...

προτεινω να μην πατε απογευμα που πεφτει ο ηλιος .....:biggrin:

View attachment 167879



καθε χρονο παω μια βδομαδουλα (30χρονια) τσαγκαραδα....
......φαγητο-μπανιο-υπνο........
Αστο Κωστάκη στην Φακίστρα πήγαινα , από όταν ήμον φοιτητής. Ακόμα με θυμούνται , άσε που σου λέω , το πήλιο το έχω χτίσει . Εχω δουλέψει ρε συ στό πήλιο. Το έχω ζήσει σου λέω.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Up

Πρόταση παρακαλώ για ξενοδοχεία στο Χορευτό ή Τσαγκαράδα.
Ποια είναι τα καλύτερα στην περιοχή;
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Πήλιο πήγαινα από 5 χρόνων ως 15. Καθόμουν 1 με 2 μήνες μιας που είχα θείο με σπιτι εκεί,φοβερό αρχοντικό βασικά. Έχω γυρίσει τα πάντα εκεί.. δεκαετία 80-90 ήταν τέλεια. Από τα αγαπημένα μου μέρη.
Μη ξεχάσω το αγαπημένο μου σπετζοφαι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top