Το επίσημο Τέλος Των Διακοπών...Τι τραβήξαμε/Με ποιά κάμερα

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Τελειώνοντας ο Αύγουστος και ενώ οι περισσότεροι από εμάς επιστρέφουμε στα σπίτια μας και τις δουλειές μας , έχουμε στα χέρια μας κασσέτες / dvd με αναμνήσεις του τι ζήσαμε στις καλοκαιρινές μας διακοπές και πως συμπεριφέρθηκε η νέα μας ......... ή η παλαιά μας αγαπημένη βιντεοκάμερα.

Θα ήθελα σε αυτό το topic, να γράψουμε όλοι δύο λόγια για την βιντεοκάμερα που έχουμε , μιας και είναι το πιο σημαντικό audio / visual προϊόν αυτή τη στιγμή, επιτρέποντας με έναν "μαγικό" τρόπο να απαθανατίζουμε εικόνα / ήχο / κίνηση.

Δύο λόγια λοιπόν για την βιντεοκάμερα μας και πως μας συμπεριφέρθηκε στους μήνες των διακοπών..............[/b]
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...

Στέλιο εγώ έχω μια SONY D8.

Τα video που συνήθως τραβάω είναι ο γιός μου, ο μικρός μου, ο μικρός Ηλίας, το παιδί μου. :lol:

Εντάξει που και που τραβάω φάσεις από ταξίδια, τοπία και "μαζώξεις" φίλων. Φέτος δυστυχώς δεν πήγα και πουθενά ιδιαίτερα και συνεπώς έκανα άλη μια 30' ταινιούλα με τι άλλο? Τον μικρό να μαθαίνει μπάνιο...
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Άψογο....

Φαντάσου τον Γιό σου να κοιτάει τα βίντεο μετά από 20χρόνια!!!! Και σε τι ποιότητα ε?

Ούτε scratches, ούτε θόρυβος τίποτα......

Έχεις σκεφτεί να τα κάνεις dvd?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...

τα κάνω ήδη στέλιο...
ο μικρός είναι 22 μηνών και έχω ήδη 8 DVD με τη πάρτη του :lol:
ψώρα....
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Re: ...

1 μέρα πριν ξεκινήσω τις διακοπές μου παρέλαβα την Panasonic NV-GS400, από το www.nomatica.com.

Χρησιμοποιώντάς την κατά κόρον στις διακοπές, έμεινα ευχαριστημένος τόσο από την ευκολία χρήσης, την ποιότητα εικόνας, αλλά και τις δυνατότητες manual ρυθμίσεων οι οποίες είναι πάρα πολλές και χρήσιμες. (σημειώστε ότι η video camera, ήρθε -δυστυχώς- χωρίς αγγλικό manual, οπότε η πρώτη χρήσης της ήταν "εμπειρική". Κατέβασα αγγλικό manual μόλις πριν λίγες μέρες και δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμη).

Επίσης, είχα την ευκαιρία να τραβήξω πολλές σκηνές από διάφορα αθλήματα στη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων.

Έχω κατεβάσει μερικές από τις κασέτες στο PC (με σύνδεση firewire) και τώρα ψάχνω χρόνο για μοντάζ του υλικού και δημιουργία DVD (η αλήθεια είναι ότι έχω πειραματισθεί λίγο τόσο με authoring προγράμματα, όσο και με προγράμματα δημιουργίας DVD).

Περιτό να αναφέρω ότι βασικός πρωταγωνιστής είναι η 9χρονη κόρη μου, ή οποία έχει αναλάβει τη μουσική επένδυση των σκηνών.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Δημήτρη,

Πολύ καλή κάμερα και συγχαρητήρια για τη κορούλα σου......

Η επόμενη Κόπολλα :) να σου ζήσει....
 


Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Χρήστο,

δεν ξέρω αν συμφωνείς ή όχι..... αλλά η 109 είναι άψογη....

Μικρή.... οικονομική..... gadgetοειδές...... και με πολύ καλή ποιότητα....


Νομίζω πως η επιλογή σου να κρατήσεις για πάντα τους αγώνες σε dv με αυτή την κάμερα ..... ήταν απλά άψογη.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Διακοπές.... καλά φέτος δεν πήρα.
Ειχαμε την μετακόμιση στην Αθήνα , τις δουλειές αντίστοιχα, με συνέπεια να προγραμματίζω για τα Χριστούγεννα... Κοντά είναι και ας φαίνονται μακριά.

Πάντως μπορώ να πώ ότι ΕΛΕΙΩΣΑ την Canon 750i , στην Πορτογαλία, όπου είμουν στους τρείς τελευταίους αγώνες της Εθνικής και κατέγραψα τα ΠΑΝΤΑ!!! 8)
(και τις πορτογαλέζες, γαλλίδες, σουηδέζες και λοιπών χωρών που συμμετείχαν...!!!) να μην το ακούσει η σύζυγος.... :roll:

Μπορώ να πώ ότι η 750i ανταποκρίθηκε πλήρως στις απαιτήσεις ώς κάμερα αλλά και ώς ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και ιδιαίτερα βοήθησε πολύ το ισχυρό οπτικό zoom 22x (ξέρετε που, στις κοντινές φάσεις...).
:shock: Τράβηξα 8 κασσέτες MiniDV 1ας ώρας.
Μόνο παραλειπόμενο η δύστυχη μπαταρία, αλλά και εγώ, που όπου βρισκόμουν εψαχνα για ρεύμα και φόρτιση.
Δεν είχα προβλέψει βλέπετε για 2η ισχυρότερη μπαταρία.

Τέλος πάντων έμεινα πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοση και την χρήση της. :D
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Να σου πώ την αλήθεια δεν το εχω δοκιμάσει, στοιχεία πάντως θα βρείς εδώ.

Θα το τεστάρω και θα σου πώ...
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Sony PC120.

Πολύ καλή κάμερα, άνω των δυνατοτήτων μου και αρκετά ανθεκτική αφού μέσα στο σπήλαιου του Δυρού έφαγε τούμπα από το 1,5 μέτρο πάνω σε σταλακτίτες και άντεξε με μια δυο γρατζουνιές.

Πολύ ευχαριστημένος.

Μόνιμα μαζί μου στις διακοπές μου.

Για τον γιο μου έχουν γραφτεί πολλλλλές κασετούλες ήδη. Να δούμε πότε θα τις τακτοποιήσω........

ΥΓ. Στέλιο μου τι κάνουμε με το θέμα μας; μήπως το ρίξαμε στο σορολό;
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Βαγγέλη,

Ίσως να περνάω τον χειρότερο μήνα της ζωής μου όσον αφορά την τύχη μου....

Πρώτον αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με τον δίσκο μου..... Δες εδώ http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=415 και όταν το λύσω αν το λύσω να δω τι θα κάνω..... Δεν είναι μόνο τα δικά σου.... αλλά και 10000άδες δικά μου backup αρχεία.....

και δεύτερον και να μην αντιμετώπιζα πρόβλημα με το δίσκο αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατον να συγκεντρωθώ για προσωπικούς λόγους....

Ένα είναι σίγουρο ...... ότι αν τα πράγματα πάνε τόσο σκατά όσο περιμένω..... θα σε χρειαστώ για εγκατάσταση στο νέο σπίτι μου που θα μένω μόνος.....

Φιλιά και συγγνώμη φίλε
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Καταρχήν σου εύχομαι να είναι όλα περαστικά...

Η 109 είναι πράγματι καταπληκτική κάμερα... Πολύ καλή ποιότητα εικόνας και το ένα και μοναδικό μειονέκτημα που έχει (το μικρό ζοομ) το έλυσα με έναν φακό 2Χ από την Αμερική με μόλις 70 Ευρώ τελική τιμή (μαζί με τα μεταφορικά)

Κατά τα λοιπά το μέγεθός της ήταν ιδανικό για τους Ολυμπιακούς Αγώνες...

Πολύ καλή η επιλογή μου...

Βέβαια από ότι θυμάσαι με είχες βοηθήσει και εσύ αρκετά!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.881
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top