"Το καλο" καλωδιο ρευματος ,στον προενισχυτη; ...η στον τελικο;

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Δοκιμαζοντας 5 διαφορετικα καλωδια ρευματος ...κοστους 100 εως200€... που εχω στη κατοχη μου σε pre κ τελικο (2 συστηματα),εναλλαξ κ αλλεπαλληλα , διαπιστωσα οτι το ενα εκανε την μεγαλη διαφορα συνδεωμενο Μονο στον Pre. Εκει εβλεπα κ την οποια διαφορα μπορουσα αναμεσα σε ολα μεταξυ τους.
Aρχισα κ τις δοκιμες σε dac κ σε cd ,αλλα εκει εχασα καπου το μπουσουλα μια κ οι συνδιασμοι ηταν πολλοι. Σιγουρα ομως επαιζαν καλυτερα ...ιδιως στο dac ...απ τα απλα κλασσικα "εργοστασιακα".
Οπως κ σε εναν ολοκληρωμενο (Exposure 3010s2d) που κ εκει ειδα διαφορες μεταξυ τους , οχι ομως την μεγαλη με το "καλο" οπως στον pre με τελικο.
Υπαρχει καποιος κανονας συνδεσης αναμεσα στα δυο ,η γενικα;
Οταν ρωτησα μου ειπαν ...."δοκιμαζεις κ οπου σου κατσει"
 







Μηνύματα
303
Reaction score
306
Δοκιμαζοντας 5 διαφορετικα καλωδια ρευματος ...κοστους 100 εως200€... που εχω στη κατοχη μου σε pre κ τελικο (2 συστηματα),εναλλαξ κ αλλεπαλληλα , διαπιστωσα οτι το ενα εκανε την μεγαλη διαφορα συνδεωμενο Μονο στον Pre. Εκει εβλεπα κ την οποια διαφορα μπορουσα αναμεσα σε ολα μεταξυ τους.
Aρχισα κ τις δοκιμες σε dac κ σε cd ,αλλα εκει εχασα καπου το μπουσουλα μια κ οι συνδιασμοι ηταν πολλοι. Σιγουρα ομως επαιζαν καλυτερα ...ιδιως στο dac ...απ τα απλα κλασσικα "εργοστασιακα".
Οπως κ σε εναν ολοκληρωμενο (Exposure 3010s2d) που κ εκει ειδα διαφορες μεταξυ τους , οχι ομως την μεγαλη με το "καλο" οπως στον pre με τελικο.
Υπαρχει καποιος κανονας συνδεσης αναμεσα στα δυο ,η γενικα;
Οταν ρωτησα μου ειπαν ...."δοκιμαζεις κ οπου σου κατσει"
Γενικά δεν υπάρχει κάποιος κανόνας, διότι το κατά πόσο επηρεάζεται μια συσκευή από το καλώδιο παροχής έχει να κάνει με το σχεδιασμό και τις προστασίες που έχει βάλει ο κατασκευαστής στο τροφοδοτικό του, οπότε πράγματι μόνο μέσω δοκιμών μπορεί να σιγουρευτείς.

Υπάρχουν βέβαια, κάποιες γενικές κατευθύνσεις, πρώτον οι ψηφιακές πηγές κατά κανόνα ωφελούνται, οι προενισχυτές που είναι και οι "μαέστροι" του συστήματος, εάν δεν πρόκειται για εκείνους που διαθέτουν ειδικές προστασίες στο τροφοδοτικό τους, επίσης ωφελούνται, το ίδιο ισχύει και για τους τελικούς.

Τέλος αν έχεις ένα "καλό" καλώδιο και προβληματίζεσαι που θα το συνδέσεις, αυτό έχει να κάνει με την συνέργεια του δεδομένου συστήματος που έχεις, για παράδειγμα σε ένα σύστημα ο τελικός συνδέεται με "αναίσθητα" ηχεία οπότε οι ανάγκες σε παροχή ρεύματος γίνονται εντονότερες τότε είναι φρονιμότερο να συνδέσεις τον τελικό με το καλύτερο καλώδιο, αντίθετα αν ο τελικός δεν "προβληματίζεται" με την ευαισθησία των ηχείων, μπορεί να δεις καλύτερο αποτέλεσμα, είτε στην πηγή, είτε στον προενισχυτή.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Το καλό καλώδιο ρεύματος είναι αυτό το οποίο δεν προκαλεί διαφορά στο άκουσμα.

Εκτός κι εάν ο ακροατής έχει πείσει εκ των προτέρων τον εαυτό του ότι θα ακούσει διαφορές. Στην περίπτωση αυτή, "καληνύχτα".:)
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Αν τα καλώδια είναι σωστά κατασκευασμένα και καλύπτουν τις προδιαγραφές που απαιτούν τα μηχανήματά σου, λογικά δεν θα ακούσεις καμία διαφορά. Μπορείς να κάνεις μία δοκιμή με παραβάν και ένα φίλο να σε βοηθήσει στη διαδικασία αλλάζοντας τα καλώδια σε τυχαία κρατώντας σημειώσεις.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Και εγώ έτσι πίστευα, μέχρι που έβαλα επάργυρο (της supra όχι καμμια υπερπαραγωγή). H διαφορά είναι εμφανέστατη όταν το βάζω στον προ, όχι προς το καλύτερο, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα. Οπότε παρέμεινε το belden.
Στον τελικό δεν,μία από τα ίδια.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Εχεις δύο επιλογές :

1) Δοκιμάζεις και όπου σου κάτσει
2) Δοκιμάζεις που κάθεται, αλλά περιμένεις την επιστημονική τεκμηρίωση και το βάζεις όπου λέει αυτή, κι' ας σου 'χει κάτσει αλλού
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... κατοπιν καμποσων χρονων ενασχολησης με τον διαδικτιακο χωρο του οντιο , προσωπικα .... εχω καταληξει στο συμπερασμα, οτι ακους(ή πσαχνεις να ακουσεις) διαφοροποιησεις οταν δεν εχεις ακουσει αρκετα (ειτε αρκετα αλμπουμ, ειτε αρκετα ειδη , ειτε αρκετα δυνατα). 🐒
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Το καλό καλώδιο ρεύματος πάει στο πολυμπριζο
Κ αυτο το δοκιμασα ...κ στα 2 συστηματα...σε πολυμπριζο Tsakiridis κ σε απλο . Οχι ,καμια ιδιαιτερη ακουστικη διαφορα.. ειμασταν κ ακουγαμε 3 ατομα.
Εχεις δύο επιλογές :

1) Δοκιμάζεις και όπου σου κάτσει
2) Δοκιμάζεις που κάθεται, αλλά περιμένεις την επιστημονική τεκμηρίωση και το βάζεις όπου λέει αυτή, κι' ας σου 'χει κάτσει αλλού
Θα τις ακουσω τις "επιστημονικες τεκμηριωσεις"🙂 ...γιαυτο αλλωστε ζητησα γνωμες κ γνωσεις που δεν ξερω. Θα κατσω ομως τελικα εκει που μαρεσει🙂
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Το καλό καλώδιο ρεύματος είναι αυτό το οποίο δεν προκαλεί διαφορά στο άκουσμα.

Εκτός κι εάν ο ακροατής έχει πείσει εκ των προτέρων τον εαυτό του ότι θα ακούσει διαφορές. Στην περίπτωση αυτή, "καληνύχτα".:)
Η διαφορα ...αν υπαρχει...θα ειναι συγκρισιμη με καποιο-καποια προηγουμενα.

Ισα ισα με το συγκεκριμενο καλωδιο δεν ηθελα να πεισω τον εαυτο μου οτι παιζει καλα ,απ την αρχη δεν το συμπαθησα....χοντρο κ δυσχρηστο (αντε εδωσα στοιχεια😆) και το χαρισα στο γιο μου....μετα ετρεχα να παρω παλι για μενα.🤗
Οταν ομως μετα καποια στιγμη που ειχαμε ορεξη κ χρονο να παιξουμε συνδεοντας το στους 2 pre ,κερδισε καθαρα τα 3 κ λιγο πιο κοντα ακολουθησαν τα αλλα 2 ...6 ηταν στο συνολο, χωρια το τυπικο εργοστασιακο.
Ειμαστε κ τρεις στη δοκιμη για να εχουμε οσο γινεται πιο αντικειμενικη γνωμη , ολοι ειχαμε την ιδια με αποκλιση λιγο στο ποσοστο της διαφορας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
χωρια το τυπικο εργοστασιακο.
Αυτό είναι το καλύτερο καλώδιο ρεύματος, το "μαμά", γιατί είναι "ταιριασμενο" με τη συσκευή, με πολύωρες ακροάσεις και τέτοια.

Άμα το πειράζεις, θα χαλάσει στο τέλος ο ήχος και θα ψάχνεσαι τι φταίει και θα τα πουλήσεις όλα να ασχοληθείς με το ψάρεμα.

Στο ψάρεμα που λες, όλη η δουλειά είναι το αγκίστρι και το δόλωμα. Για δόλωμα, λένε πως το σκουλήκι είναι η καλύτερη λύση, αλλά τι σκουλίκι; Εδώ σε θέλω.

Δοκιμές που έχουν γίνει, έχουν...

(Η συνέχεια σε άλλο ποστ)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.069
Ήθελα να ήξερα τι αυτιά έχετε, ώστε να μπορείτε να διακρίνετε διαφορές στον ήχο, μεταξύ καλωδίων ρεύματος!
Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top