"Το καλο" καλωδιο ρευματος ,στον προενισχυτη; ...η στον τελικο;



Μηνύματα
31
Reaction score
34
Αυτό είναι το καλύτερο καλώδιο ρεύματος, το "μαμά", γιατί είναι "ταιριασμενο" με τη συσκευή, με πολύωρες ακροάσεις και τέτοια.

Άμα το πειράζεις, θα χαλάσει στο τέλος ο ήχος και θα ψάχνεσαι τι φταίει και θα τα πουλήσεις όλα να ασχοληθείς με το ψάρεμα.

Στο ψάρεμα που λες, όλη η δουλειά είναι το αγκίστρι και το δόλωμα. Για δόλωμα, λένε πως το σκουλήκι είναι η καλύτερη λύση, αλλά τι σκουλίκι; Εδώ σε θέλω.

Δοκιμές που έχουν γίνει, έχουν...

(Η συνέχεια σε άλλο ποστ)
Παντως με το ιδιο δολωμα ..σκουλικι;...επιασα κ μια πελαγισια κ μια ιχθυοτροφειου😄 Αρα;; ...κατι αλλο θα κανει τη διαφορα😄
Τον έδωσες τον άνθρωπό, αφού θα πάει για ψάρεμα...
View attachment 303859
:party: :party: :party:
Πηγα. .....Τωρα ηρθε η ωρα να ασχοληθω με καλωδια😆😄
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Είναι απλή η λύση μην το κουράζεις. Κρατάς αυτό που σου άρεσε στον προ, και παίρνεις 1-2 ακόμα ίδια για όποια άλλη συσκευή θες, πχ τελικό. Ομοιομορφία.. :idk:
 
Last edited:








costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Ακριβώς. Τους τα λέω αλλά..
Δε παίρνουν γιατρειά.

Αθεράπευτη είναι η μεγαλύτερη δύναμη στο σύμπαν.
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Δε θέλω να είμαι εκτός θέματος, οπότε δε θα σχολιάσω ούτε το λουκάνικο του Κώστα, ούτε αυτά που πήρα από έναν Κρητικό χασάπη στη γειτονιά μου, λουκάνικα προβατίνας.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
34
Επανερχομαι στο θεμα μετα απο δοκιμη σε τριτον pre . Ε παιδια ειμαι πλεον πεπεισμενος οτι το "καλο" καλωδιο ρευματος παει καλυτερα στον προενισχυτη.
Το δοκιμασα κ σαν κυριο στο πολυμπριζο κ στο τελικο ,με 2 ζευγαρια ηχειων εναλλαξ. Φωναξα κ τον γιο μου ν ακουσει μπας κ μου φαινοταν εμενα🙂.

* Κ μια ασχετη ερωτηση.. για να μη ανοιγω αλλο θεμα..για λογ/μο φιλου . Σκεφτεται να παρει τελικο ενισχυτη (για pre θα χρησιμοποιει προσωρινα τον ολοκληρομενο του) κ επειδη ακουει με 2 ζευγη ηχειων ,καποιους που εχει βρει εχουν εξοδο (μπορνες) μονο για ενα ζευγαρι. Μπορει σε καθε μπορνα να χρησιμοποιησει παραλληλα τερματισμενα τα καλωδια ηχειων το ενα με διχαλο κ το αλλο με μπανανα για να κανει τη δουλεια του; η θα εχει καποιο προβλημα;
Ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Επανερχομαι στο θεμα μετα απο δοκιμη σε τριτον pre . Ε παιδια ειμαι πλεον πεπεισμενος οτι το "καλο" καλωδιο ρευματος παει καλυτερα στον προενισχυτη.
Το δοκιμασα κ σαν κυριο στο πολυμπριζο κ στο τελικο ,με 2 ζευγαρια ηχειων εναλλαξ. Φωναξα κ τον γιο μου ν ακουσει μπας κ μου φαινοταν εμενα🙂.

* Κ μια ασχετη ερωτηση.. για να μη ανοιγω αλλο θεμα..για λογ/μο φιλου . Σκεφτεται να παρει τελικο ενισχυτη (για pre θα χρησιμοποιει προσωρινα τον ολοκληρομενο του) κ επειδη ακουει με 2 ζευγη ηχειων ,καποιους που εχει βρει εχουν εξοδο (μπορνες) μονο για ενα ζευγαρι. Μπορει σε καθε μπορνα να χρησιμοποιησει παραλληλα τερματισμενα τα καλωδια ηχειων το ενα με διχαλο κ το αλλο με μπανανα για να κανει τη δουλεια του; η θα εχει καποιο προβλημα;
Ευχαριστω πολυ
Όσο αφορά τα καλώδια ρεύματος δεν έχει να κάνει με το είδος της συσκευής (προ, τελικός κ.λ.π.) αλλά με τον τρόπο σχεδίασης και κατά πόσο αυτός επιτρέπει να "ακούει" τέτοιες μεταβολές, υπάρχουν δηλαδή συσκευές που τα τροφοδοτικά τους περιέχουν προστασίες ή ακόμη και φίλτρα που "διορθώνουν" το ρεύμα, ενώ άλλες όχι, κατά κανόνα πάντως ωφελούνται οι ψηφιακές πηγές.
Τώρα όσο αφορά την χρήση του προενισχυτικού σταδίου του ολοκληρωμένου, αν ο τελικός σε συνδυασμό με τα ηχεία που θα οδηγήσει (ως φορτία) δεν τον "υπερφορτώνουν" γίνεται, αλλά οπωσδήποτε ένας κανονικός προενισχυτής επιβάλλεται και όσο καλύτερος τόσο το καλύτερο, ηχητικά.
Για την σύνδεση των ηχείων, αυτή γίνεται και λέγεται "παράλληλη", αυτό που πρέπει να προσεχθεί, επειδή οι αντιστάσεις των ηχείων που "βλέπει" ο ενισχυτής έτσι διαιρούνται δια δύο, π.χ. δύο "8ohm" ηχεία γίνονται "4ohm", να μην συνδέσεις χαμηλής αντίστασης ηχεία ή και γενικότερα δύστροπα ως προς την αντίσταση ηχεία, εκτός εάν ο εν λόγω ενισχυτής σηκώνει χαμηλές αντιστάσεις, συνήθως σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για θηριώδεις τελικούς.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.341
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top