Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κε Σκιαθιτη, επειδη πιστευω οτι εχετε τις γνωσεις πανω στο αντικειμενο που συζηταμε και ορθος κατα τη γνωμη μου τις μοιραζετε μαζι μας, θα ηθελα να μου εξηγησετε κατι:
πριν κανω την εγκατασταση που προανεφερα, μου διναν διαφοροι καλωδια τροφοδοσιας διαφορων κατασκευστων με σκοπο να τα ακουσω και εαν μου κανει καποιο να το κρατησω.
Για την ιστορια αναφερω οτι δεν κρατησα κανενα, παρα την επιμονη τους. Ομως το καθε ενα απο αυτα,συνδεομενο στον ενισχυτη μου , τον εκανε να παιζει διαφορετικα, αλλο καλυετερα, αλλο χειροτερα. Ενα δε, ηταν τοσο κακο που δεν αντεξα να το δοκιμασω.
Πως εξηγειτε αυτες τις διαφορες στον παραγομενο ηχο; περιττο να πω οτι ολα συνδεονταν στην ιδια ακριβως πριζα.....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Είσαι 100% εντός των ορίων απαιτούμενης σεμνότητας το ίδιο πιστεύω κι εγώ.
Ευχαριστω.Kαι συ μια χαρα εισαι :) , η μονη μου αν θελεις "παρατηρηση" θα ηταν να μην αφεθει να νοηθει οτι λογω πειρας/εμπειριων μας/σας , οσοι διαφωνουν ειναι ειτε ανοητοι η θυματα κλπ.......
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Έμαθα μια ζωή τις γνώσεις μου να τις μοιράζομαι. Στις μουσικές κυρίως ιστοσελίδες που αρθρογραφώ ΠΟΤΕ μου δεν σχολίασα με προσβλητικό και ειρωνικό τρόπο , αν και δέχτηκα μέχρι trolling, ούτε θα το κάνω εδώ ,πιστεύοντας ακράδαντα ότι τέτοια συναισθήματα δεν πρέπει να έχουν θέση σε τέτοιο χώρο.

Ότι είχα να πω το είπα και μάλιστα αναλυτικά και δεν έχω να πω κάτι παραπάνω και σταματώ εδώ.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
....με συγχωρειτε, αλλα αυτα που γραφετε τα λετε με αφορμη το παραπανω post μου;
Μακρια απο μενα οι προσβολες και οι ειρωνειες Κε Σκιαθιτη, την αποψη σας ηθελα μονο........
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
....με συγχωρειτε, αλλα αυτα που γραφετε τα λετε με αφορμη το παραπανω post μου;
Μακρια απο μενα οι προσβολες και οι ειρωνειες Κε Σκιαθιτη, την αποψη σας ηθελα μονο........
Καθόλου .Είπα οι συζητήσεις ήταν 100% εντός των ορίων απαιτούμενης σεμνότητας. Κάποια ειρωνεία υπήρχε για την ιστοσελίδα της furutech και όχι για όποιον αγόρασε προιόντα της.
Απλά θα προσθέσω τη μετάφραση της furutech με σχόλιο μου και ίσως ξεκινήσω στο μέλλον κάποιο άρθρο με αφορμή τα πανάκριβα αυτά καλώδια και τελειώνω εδώ:

 

I

iason

Guest
Καθόλου .Είπα οι συζητήσεις ήταν 100% εντός των ορίων απαιτούμενης σεμνότητας. Κάποια ειρωνεία υπήρχε για την ιστοσελίδα της furutech και όχι για όποιον αγόρασε προιόντα της.
Απλά θα προσθέσω τη μετάφραση της furutech με σχόλιο μου και ίσως ξεκινήσω στο μέλλον κάποιο άρθρο με αφορμή τα πανάκριβα αυτά καλώδια και τελειώνω εδώ:

Ενδεχομένως κ.Στέφανε αυτό που στοχεύουν αυτές οι εταιρείες είναι να παρουσιάσουν κατι διαφορετικό από τα (στάνταρ) και οχι οπωσδήποτε βελτίωση σε σχέση με τα στάνταρ προιόντα καλώδιων. Και μάλον το καταφέρνουν διοτι διαφορετικά δεν θα υπήρχαν νομίζω. Σε κάποιους απο μας αρέσει το διαφορετικό το οποιο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο .
 




Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Eγώ απορώ με κάποιους που τα σκάνε χοντρά για να αγοράσουν καλώδια ρεύματος. Υπάρχουν βύσματα στο ebay και στην ελληνική αγορά (Ρίτσος) και αξιοπρεπή καλώδια με το μέτρο για όποιον θέλει να πειραματιστεί... Ότι θα παίξουν διαφορετικά από τα εργοστασιακά είναι στάνταρ. Το καλύτερα ή χειρότερα όμως είναι εντελώς υποκειμενικό καθώς οι συνθήκες και τα ακουστικά κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτο δεν σου φερνει απλα την ορχήστρα στο σαλονι, αλλα διορθωνει και τα λαθη των μουσικων! :roflmao:
Τα λαθη των μουσικων τα δειχνουν και τα δικα μας καλωδια.Με αυτο ομως το καλωδιο,πληρωνεις και τα λαθη των μουσικων :p
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το είχα αναφέρει και παλαιότερα σε άλλο ποστ ,απλά δεν σχολιάστηκε .
Ερώτηση : Μπορεί ενα καλώδιο απο αυτά που αναφέρει ο κ.Στέφανος των 3,5 ευρώ εάν τυλιχθεί με μια κάλτσα πολυτελείας και με επώνυμα φις σούκο να πουληθεί 2000 ευρώ ??
Φυσικά και μπορεί! Μα ούτως ή άλλως αυτά που πωλούνται σε αυτές τις 3ψήφιες και 4ψήφιες τιμές τι νομίζεις ότι είναι; Κοινά καλώδια τροφοδοσίας των 3,5€ μέ μουράτα βύσματα στις άκρες και περίεργη κάλτσα για να ψαρώνει ο κόσμος και να «βλέπει» τα χρήματα που δίνει.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το θεμα ειναι πως 1,8 μετρα furutec πρασινο ,μετα την πριζα , ακουγεται- βελτιωνει - τα παντα ?
Γιατί; Θα έπρεπε;

Η δουλειά του τροφοδοτικού είναι να φιλτράρει, ανορθώνει, σταθεροποιεί την τάση του δικτύου και να τροφοδοτεί την συσκευή σου με καθαρό ρεύμα DC ανεπηρέαστο από εξωτερικούς παράγοντες, παράσιτα και «σκουπίδια».

Εάν «ακούγεται» ένα μέτρο καλώδιο ανάμεσα στην πρίζα και το τροφοδοτικό πάει να πει πως το τροφοδοτικό δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Συνεπώς είναι μάπα το μηχάνημα και αντί να πετάς λεφτά σε καλώδια, καλύτερα θα ήταν να πετάξεις το μηχάνημα και να πάρεις κάποιο άλλο πιο σοβαρό.
 

S

sk4t4

Guest
Κατ' αρχην,το ροδιο ειναι κατα πολυ ανθεκτικοτερο στην οξειδωση απο το χρυσο,αλλα και για το χρυσο υπαρχει το brasso,οπως και για το ασημι το silvo,οποτε κανενα προβλημα.Δευτερον,οπως υπαρχει αυτοκινητο με 1.500.000 ευρω,ζευγος ηχειων με 500.000 ευρω κ.α.,ετσι υπαρχει και καλωδιο με 20.000 ευρω,το οποιο ειναι σαν τη μερα με τις παρα πολλες νυχτες,ηχητικα,σχετικα με το καλυτερο ηλεκτρολογικο,κι οποιος μπορει,το αγοραζει.Οσα δε φτανει η αλεπου,τα κανει κρεμασταρια.Τα αποτελεσματα με τα καλωδια ρευματος δεν ειναι υποκειμενικα.Αν το χαμηλο ηταν πριν "βουρκος" και "σερνοταν",και με το π.χ Furutech,γινεται πολυ καθαροτερο και πολυ σφιχτοτερο,αυτο δεν ειναι υποκειμενικο.Κατα συμπτωση,ειχα 2 τεμαχια απο το προαναφερομενο,το ενα με φις ροδιου Furutech,και το αλλο με επιχρυσα Furutech,και φυσικα ακουγονταν διαφορετικα μεταξυ τους.Δοκιμαστε,πριν αγορασετε,το καλωδιο που "σηκωνει" η τσεπη σας και το συστημα σας.Μην απορριπτετε πριν ακουσετε.Οι διαφορες ειναι σαφεις,ακομη και στα ηχειακια 32αρας τηλεορασης.Μια δοκιμη θα σας πεισει.
 


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Γιατί; Θα έπρεπε;

Η δουλειά του τροφοδοτικού είναι να φιλτράρει, ανορθώνει, σταθεροποιεί την τάση του δικτύου και να τροφοδοτεί την συσκευή σου με καθαρό ρεύμα DC ανεπηρέαστο από εξωτερικούς παράγοντες, παράσιτα και «σκουπίδια».

Εάν «ακούγεται» ένα μέτρο καλώδιο ανάμεσα στην πρίζα και το τροφοδοτικό πάει να πει πως το τροφοδοτικό δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Συνεπώς είναι μάπα το μηχάνημα και αντί να πετάς λεφτά σε καλώδια, καλύτερα θα ήταν να πετάξεις το μηχάνημα και να πάρεις κάποιο άλλο πιο σοβαρό.
Οι δοκιμές μου γίνονται με ενισχυτικά Pass.Παίζουν όνειρο με όποιο καλώδιο τροφοδοσίας και αν τους βάλεις.
Επειδή δεν εχω άποψη για ολα τα καλώδια της αγοράς κατέθεσα την εμπειρία μου με συγκεκριμένο καλώδιο.
Οι οπαδικές προσεγγίσεις στο θέμα καλώδιο είναι ,νομίζω, άχρηστες.
Για παράδειγμα όντας κοντά στο χώρο των επαγγελματικών ηχητικών εγκαταστάσεων, απο το 1984, εχω καλωδιώσει χιλιόμετρα klotz belden mogami κλπ.
η επαφη μου με τα VDH D -102 με έπεισε οτι ακούγονται καλύτερα είτε σε balance συνδέσεις είτε σε single ended .Κοστίζουν όμως 20 ευρώ το μέτρο ....
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.865
Reaction score
28.501
"Διευκρίνηση"
Το brasso είναι γιά μπρούτζινα σκεύη και όχι γιά τα χρυσά !
Γιά τα χρυσά-ό είναι ή βούρτσα στο κοσμηματοπωλείο .

Άποψη μου .

" Το παιγνίδι " με τα καλώδια είναι τηs εποχήs μαs . Δεν θυμάμαι την 10ετία του 80 να είχαμε τέτοια τρέλα ! Και ακούγαμε τέλεια !
Αποτέλεσμα τηs " κατάργησηs του " Equalizer από τα ηχοσύστηματα σπιτιού ή αγορά έριξε το βάροs τηs στά καλώδια γιά να μαs τα παίρνει απο εκεί τα e πουλα .

Αν κάποιοs θέλει να παίξει με τον ήχο άs πάρει ένα Equalizer . Εκεί θα ακούσει λεπτόηχα καλώδια , μπασάτα καλώδια , και κρυωμένη τραγουδίστρια !

Έχειs Equalizer ?
E
τότε έχειs καλώδια των 5 e αλλά και των 20.000 e .

Άποψη μου .
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Να πω και γω την ατάκα μου.

Αν και είμαι ο τελευταίος που μπορεί να κρίνει τέτοιους ισχυρισμούς, νομίζω ότι γράφονται σελίδες επί σελίδων φιλοσοφίας (θεωρίας) για ένα θέμα καθαρά εφαρμοσμένης επιστήμης. Αν ένα καλώδιο "ακούγεται" καλύτερα ας δειχτεί με πειραματικά δεδομένα.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Για παράδειγμα όντας κοντά στο χώρο των επαγγελματικών ηχητικών εγκαταστάσεων, απο το 1984, εχω καλωδιώσει χιλιόμετρα klotz belden mogami κλπ.
η επαφη μου με τα VDH D -102 με έπεισε οτι ακούγονται καλύτερα είτε σε balance συνδέσεις είτε σε single ended .Κοστίζουν όμως 20 ευρώ το μέτρο ....
Τα καλώδια που μεταφέρουν αναλογικό audio σήμα σίγουρα ακούγονται. Δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό.

Τα καλώδια όμως τροφοδοσίας που μεταφέρουν κάποια amperes στα 220V 50 Hz δεν ακούγονται και δεν πρέπει να ακούγονται. Μην τρελαθούμε...
Εάν ακούγονται τα καλώδια τροφοδοσίας κάτι δεν πάει καλά με το μηχάνημα.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Κατ' αρχην,το ροδιο ειναι κατα πολυ ανθεκτικοτερο στην οξειδωση απο το χρυσο,αλλα και για το χρυσο υπαρχει το brasso,οπως και για το ασημι το silvo,οποτε κανενα προβλημα.Δευτερον,οπως υπαρχει αυτοκινητο με 1.500.000 ευρω,ζευγος ηχειων με 500.000 ευρω κ.α.,ετσι υπαρχει και καλωδιο με 20.000 ευρω,το οποιο ειναι σαν τη μερα με τις παρα πολλες νυχτες,ηχητικα,σχετικα με το καλυτερο ηλεκτρολογικο,κι οποιος μπορει,το αγοραζει.Οσα δε φτανει η αλεπου,τα κανει κρεμασταρια.Τα αποτελεσματα με τα καλωδια ρευματος δεν ειναι υποκειμενικα.Αν το χαμηλο ηταν πριν "βουρκος" και "σερνοταν",και με το π.χ Furutech,γινεται πολυ καθαροτερο και πολυ σφιχτοτερο,αυτο δεν ειναι υποκειμενικο.Κατα συμπτωση,ειχα 2 τεμαχια απο το προαναφερομενο,το ενα με φις ροδιου Furutech,και το αλλο με επιχρυσα Furutech,και φυσικα ακουγονταν διαφορετικα μεταξυ τους.Δοκιμαστε,πριν αγορασετε,το καλωδιο που "σηκωνει" η τσεπη σας και το συστημα σας.Μην απορριπτετε πριν ακουσετε.Οι διαφορες ειναι σαφεις,ακομη και στα ηχειακια 32αρας τηλεορασης.Μια δοκιμη θα σας πεισει.
Άσε τους άπιστους. Σε μένα πες. Να αναβαθμισω το 314 σε alpha3 στον bryston;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.016
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top