Το καφενείο των φιλόζωων



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.252
Είναι παρανοϊκό το σενάριο, απορώ ποιά άρρωστα μυαλά το βγάλανε..
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Έχω ψάξει λίγο και έχω δει πιο προσεκτικά.

http://www.iefimerida.gr/news/39112...gia-katoikidia-adespota-nea-teli-kai-kyroseis

Π.χ.

«Με εντολή του ίδιου του πρωθυπουργού προχωράμε σε αυτή την μεταρρύθμιση με πρωτεύοντα στόχο την προστασία και την ευζωία των μικρών μας φίλων»

Και λέω εγώ τώρα ο δύσπιστος και καχύποπτος:
Ναι, σε πιστέψαμε αλέξη, μιας και είσαι υπόδειγμα αξιοπιστίας και δεν μπορούμε να μην παρατηρήσουμε την ειλικρίνεια που σε χαρακτηρίζει σε όλα τα λεγόμενά σου.

«Επίσης, θα δημιουργηθούν θεσμοί που θα διασφαλίζουν τα χρήματα, του δημοσίου αλλά και των ζωόφιλων, να χρησιμοποιούνται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την προστασία των ζώων.»

Εδώ τώρα αυτοί οι "θεσμοί" που θα δημιουργηθούν και θα διασφαλίζουν χρήματα, χμμμμμμ..............

«Δημιουργείται ειδικό «Ταμείο Ζωοφιλίας», στο οποίο θα πηγαίνουν και τα έσοδα από τα πρόστιμα.
Οι πόροι του ταμείου θα έχουν στόχο την οικονομική ενίσχυση σε Δήμους και δομές φιλοξενίας και περίθαλψης αδέσποτων ζώων.»

Ε τώρα εγώ θα φταίω αν πω ότι κάτι δεν μ΄αρέσει κι εδώ;
Θα μπορούσατε κύριοι κυβερνώντες να έχετε δομές φιλοξενίας για ανθρώπους που έχουν ανάγκη.
Εσείς όμως κάνατε δομές φιλοξενίας μόνο για λαθρομετανάστες.
Και τα χρήματα θα τα διαχειρίζονται οι δήμοι ε;
Χμμμμμ......................
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Είναι βέβαιο ότι τα χρήματα για το ταμείο ζωοφιλίας ΔΕΝ θα κλείσουν άλλες τρύπες. Θα πάνε ΟΛΑ στην προστασία των αδέσποτων. ΔΕΝ είναι μέτρο εισπρακτικού χαρακτήρα.-

Έχω ένα ταλέντο στα ανέκδοτα. :D
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.348
Reaction score
30.487

Καλό είναι να προσωποποιούνται οι νόμοι. Για να εστιάζεται αντιστοίχως και ο έπαινος, ο ψόγος ή και η οργή του κόσμου. Διότι όλοι κρύβονται πίσω από την "κομματική γραμμή" ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις τα εκτρώματα γεννιούνται σε συγκεκριμένα μυαλά.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Tώρα άμα βρίσω αυτά τα σκουλήκια που το παίζαν αριστεροί πριν εκλεγούν, καθώς και τους προγόνους που τους μεγαλώσαν και δεν τους πνίξαν, πόσες μέρες ban κονομάω;
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.348
Reaction score
30.487
http://www.opengov.gr/ypaat/?p=2086

Το νομοσχέδιο είναι ανοικτό σε δημόσια διαβούλευση μέχρι τις 20 Απριλίου.
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τη θεσμοθετημένη διαδικασία για να αφήσουμε τα σχόλιά μας.
Όχι ότι θα τα υπολογίσουν οι "μας φτύνουν μα λέμε ότι βρέχει", λέμε τώρα.
 


Μηνύματα
29.215
Reaction score
23.244
http://www.opengov.gr/ypaat/?p=2086

Το νομοσχέδιο είναι ανοικτό σε δημόσια διαβούλευση μέχρι τις 20 Απριλίου.
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τη θεσμοθετημένη διαδικασία για να αφήσουμε τα σχόλιά μας.
Όχι ότι θα τα υπολογίσουν οι "μας φτύνουν μα λέμε ότι βρέχει", λέμε τώρα.
EXΩ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΧΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΤΠΚ....

ΑΠΛΑ ΟΙ ΑΙΣΧΡΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΜΑΝΔΥΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ

ΤΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΠΑΠΑΝΤΖΙΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ......
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.348
Reaction score
30.487
Εννοείται ότι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι προπέτασμα καπνού.

Έχω το παράδειγμα από το πρόσφατο νομοσχέδιο για τη δικαστική διαμεσολάβηση. Τέθηκε σε διαβούλευση στις 28 Δεκεμβρίου και έκλεισε στις 2 Ιανουαρίου. Όταν περίπου όλοι οι νομικοί (στους οποίους πρωτίστως ενδιαφέρει) ήταν σε διακοπές ή πάντως περνούσαν τις μέρες της πρωτοχρονιάς με την οικογένειά τους.

http://www.opengov.gr/ministryofjustice/?p=9009



Πρώτη φορά Αριστερά γαρ. Καλύτερα, ευκολότερα, αποτελεσματικότερα από κάθε γατάκι που έχει προηγηθεί. Το καμάρωνε εξάλλου ο Αλέξης στους Ευρωπαίους. Ελάτε να σας δείξω πώς γίνεται δεν τους είχε πει πάνω-κάτω;
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Για λεγε βρε abessalom , τι έγινε τελικα?
γατες οι φιλόζωοι, το απέσυραν, μόνο οι νομικοί την πατήσανε?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Τελικά το facebook έχει πολύ μεγάλη δύναμη.
Εκεί έγινε κυρίως το κράξιμο προς όλους αυτούς που το σκέφτηκαν και γι΄αυτό αποφάσισαν να το αποσύρουν.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.348
Reaction score
30.487
Για λεγε βρε abessalom , τι έγινε τελικα?
γατες οι φιλόζωοι, το απέσυραν, μόνο οι νομικοί την πατήσανε?
Εννοείται. Δεν διακινδυνευεται τέτοια σύγκρουση με μεγάλο γμημα της κοινωνίας και δίχως κάποιο ουσιαστικο λόγο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.844
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top