Το καφενείο των φιλόζωων

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... ελπιζω να μη σας πειραξε που αμα βασανισουν εμενα ή καποιο αλλο ζωο... θα εχουν αυστηροτερη ποινη .. δε καταλαβα ... ειστε ανωτερο ειδος νομιζετε ? 🐒
-και εν παση περιπτωση, να διευκρυνιστει τι ακριβως εμπιπτει εντος του βασανισμου-κακοποιηση, και τι πιθανως οχι -ή ειναι κατι το οποιο κρινει το δικαστηριο ανα περισταση ή οπως τελως παντων εφαρμοζεται το πραμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Εγώ πιστεύω ότι είμαι ανώτερο είδος. Αυτό δεν σημαίνει πως βγαίνω με μαχαίρια να σκοτώσω σκυλιά και γάτες (μπλιαχ γάτες). Ούτε τα βασανίζω για να περνάει η ώρα μου.

Στο ζωικό βασίλειο η δικαιοσύνη είναι πολύ σκληρή. Τα έχουμε πλάσει όλα όμορφα και ωραία όπως μας τα δείχνουν τα όμορφα ντοκιμαντέρ όπου το ελάφι πάντα ξεφεύγει και το λιοντάρι παραμένει μυστηριωδώς χορτάτο.
Τυπικό παράδειγμα θα μου πεις μα καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Στη δικαιοσύνη όμως, όπως ανέφερε ο αμπεσαλομ, το μαχαίρωμα ενός ανθρώπου πρέπει να είναι πάντοτε μεγαλύτερο αδίκημα από το μαχαίρωμα ενός σκύλου.

Μην ακούγεται σκληρό επειδή είναι σκύλος. Έτσι είναι. Και τα προβατά έχουν δείξει IQ, και οι αγελάδες, και πολλά άλλα ζώα που τρώμε. Εγώ εδώ στην επαρχία το έχω δει εκ πείρας πως αναγνωρίζουν τον άνθρωπο που τα ταϊζει και τρέχουν κοντά του όταν τον δουν - αλλά όταν κρεμάσει το ξύγκι, το μαχαίρι πέφτει. Και δεν ενδιαφέρομαι να γίνω βιγκαν.

Άλλο άνθρωπος, άλλο ζώο.
Φυσικά προσωπική γνώμη.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΒΛΑΜΕΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΩΝΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΕΙ.

Η ΕΙΔΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΕ ΖΩΟ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΙΝΑΙ

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ.
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Ο άνθρωπος σκότωνε για δέρμα, για προστασία, για μείωση πληθυσμού ειδών (αλεπούδες) και για ψυχαγωγία (κυνήγι μπεκάτσας).
Αν μπει ένα κουνάβι σε ένα κοτέτσι θα πνίξει ένα κοτόπουλο νομίζεις; Θα αφήσει μια λεαίνα να πλησιάσει μια ύαινα τα μικρά της;

Δεν είναι μόνο για το φαγητό. Εδώ τα αρσενικά σκοτώνονται σχεδόν πάνω στο ζευγάρωμα και τα θηλυκά όταν γεννήσουν (αρκούδες).

Άλλο ήταν το θέμα μας όμως. Το θέμα του κακουργήματος. Τα υπόλοιπα ζώα τα ανέφερα στο προηγούμενο πόστ μου γιατί συνηθίζουμε να είμαστε ζωόφιλοι για τους σκύλους και τις γάτες, αλλά όλα τα άλλα τα ξεχνάμε, εκτός αν είναι σε καμιά μακρυνή ήπειρο.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Ο άνθρωπος σκότωνε για δέρμα, για προστασία, για μείωση πληθυσμού ειδών (αλεπούδες) και για ψυχαγωγία (κυνήγι μπεκάτσας).
Αν μπει ένα κουνάβι σε ένα κοτέτσι θα πνίξει ένα κοτόπουλο νομίζεις; Θα αφήσει μια λεαίνα να πλησιάσει μια ύαινα τα μικρά της;

Δεν είναι μόνο για το φαγητό. Εδώ τα αρσενικά σκοτώνονται σχεδόν πάνω στο ζευγάρωμα και τα θηλυκά όταν γεννήσουν (αρκούδες).

Άλλο ήταν το θέμα μας όμως. Το θέμα του κακουργήματος. Τα υπόλοιπα ζώα τα ανέφερα στο προηγούμενο πόστ μου γιατί συνηθίζουμε να είμαστε ζωόφιλοι για τους σκύλους και τις γάτες, αλλά όλα τα άλλα τα ξεχνάμε, εκτός αν είναι σε καμιά μακρυνή ήπειρο.
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ

ΠΕΡΑΣΕΙ ΦΙΔΙ Η ΧΕΛΩΝΑ Η ΣΚΑΤΖΟΧΟΙΡΟΣ.

ΟΛΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΕΧΟΥΝ.



ΤΑ ΖΩΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΕΙΤΕ ΤΡΟΦΗΣ ΕΙΤΕ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ ΕΙΤΕ

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

ΟΧΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ ΟΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Μωρέ δε σε κρίνω εγώ. Και ποιος είμαι εγώ για να σε κρίνω. Απόψεις λέμε.
Καλά έκανες που σταμάτησες, και άμα δε σταματούσες τι νομίζεις θα σε κρεμούσε κανένας στην πλατεία συντάγματος; Το πολύ κανένα dislike να έτρωγες.

Το θέμα της ψυχής είναι θρησκευτικό. Με αυτά κουβέντα σε fora δεν ανοίγω. Ο καθένας ότι θέλει ας πιστεύει.

Τα ζώα μην ξεχνάς, εκτός από λίγα που έχουν δείξει μεγαλύτερο IQ ή ΕQ
δεν έχουν αντίληψη του θανάτου. Ειδικά των άλλων ειδών από το δικό τους.

Οι άγριες γάτες σκοτώνουν για χαβαλέ.
Τα σκυλιά -ειδικά τα νεαρά- σκοτώνουν χωρίς να καταλάβουν γιατί:
βλέπε κουνέλια (όχι λαγούς), κοτόπουλα, αλλά και γατάκια.

Και κάποια άλλα που το κάνουν για χαβαλέ:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Τα ζωα σκοτωνουν απο ενστικτο και δεν σταματουν οταν παυουν να εχουν καποιο οφελος. Εδω μπορει να ξεκανει ολοκληρο κοτετσι μια νυφιτσα, που μια κοτα ολοκληρη δεν μπορει να φαει ουτε για αστειο, ουτε μιση.

Με την μετατροπη του αδικηματος σε κακουργημα εχουμε να ζησουμε, πλαι στις σωστες διωξεις, και καταστασεις που θα τρεχει να αποδειξει ο αλλος οτι δεν ειναι ελεφαντας.
Πριν λιγα χρονια ειχε επιτεθει στο κοκονακι της μανας μου ενα πιτ μπουλ τουλαχιστον 6-7 φορες το βαρος του, το ειχε αρπαξει με τα δοντια απο το κεφαλι και ειχε κλειδωσει εκει δεν το αφηνε. Ο γελοιος ο κυριος του, δεν ηξερε πώς να το ξεκολλησει. Ειχαμε μαζευτει ποσος κοσμος γυρω, να πιανε ο ενας τα σαγονια του κωλοσκυλου μην κλεισουν εντελως, τπτ. Τι ξυλιες τι μπαστουνιες, τιποτα. Ο σκυλος της μανας μου σφαδαζε. Εκοψα και ετριβα ενα ραβδι να το κανω μυτερο να του τρυπησω τα πλευρα. Με προλαβε καποιος που αδειασε ενα κουτι πιπερι στη μουρη του βρωμοσκυλου. Ο κοσμος κοντεψε να πλακωσει στο ξυλο τον κυριο του, ειχαν εξοργιστει απο το θεαμα.
Οχι πειτε μου εαν δεν εβγαινε αλλη ακρη και του τρυπουσα τα πλευρα τι μεταχειριση θα ειχα με τον νεο νομο. Θα εβγαινε ο περιθωριακος με τα τατουαζ και θα με χαρακτηριζε εν δυναμει δολοφονο παιδων, φανταζομαι.

Μην τα βλεπετε ολα τοσο μονοπαντα. Ειναι επικινδυνο να επηρεαζουν τη νομοθεσια ατομα με τετοια προσεγγιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Θα εβγαινε ο περιθωριακος με τα τατουαζ και θα με χαρακτηριζε εν δυναμει δολοφονο παιδων, φανταζομαι.
χαχαχα τον Παναγιώτη Μήλα λες..
φίλε τον έβλεπα αυτόν πριν τον πιάσει η τρέλα με τα σκυλιά και φυσικά πριν τα τατου, τότε που είχε μια μακρυψάλιδη μηχανή και έκανε τρέλλες.

Μην τα βλεπετε ολα τοσο μονοπαντα. Ειναι επικινδυνο να επηρεαζουν τη νομοθεσια ατομα με τετοια προσεγγιση.
Όπως τα λες. ΟΛΕΣ, μα ΟΛΕΣ οι ιστορίες έχουν δυο πλευρές.
 














Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top