Το καφενείο των φιλόζωων



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057


Σαν να πληθαίνουν τέτοια περιστατικά.
Νομίζω πως πρέπει να απαγορευθεί η κατοχή της συγκεκριμένης ράτσας, ίσως και ορισμένων άλλων. Θυμόμαστε την τραγωδία με τα ροτβάιλερ.
Μην ακούσω τη κλασική μπούρδα "δεν πειράζουν αν δεν τα πειράξεις" : αυτό ακριβώς ειπε και ο παραπάνω κάτοχος
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Δεν ειναι τυχαίο που ακούμε πρώτα για αυτή τη ράτσα.
Ειναι εγγενώς επικίνδυνη; Την προτιμούν οι κάφροι; Μου ειναι αδιάφορα. Πρέπει να απαγορευτεί. Φτάνει πια. Θες πιτ μπουλ, να πας στο βουνό μαζί με τα λύκια.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Όταν θες σκύλο, αν δεν ασχολείσαι μαζί του και τον έχεις για διακόσμηση καλύτερα να μην τον έχεις καθόλου.
Αν ο σκύλος είναι επιθετικός κάτι φταίει και σίγουρα δεν φταίει αυτός.
Πρέπει να κοιτάξουμε τον ιδιοκτήτη του, ή και τον προηγούμενο αν γίνεται εφόσον τον πήρε από άλλον.
Το τρομαγμένο σκυλί, γίνεται επιθετικό και επικίνδυνο. Επικίνδυνο λόγο ενστίκτου επιβίωσης και όχι γιατί θέλει να κάνει κακό ντε και καλά.
Αν έχει μεγαλώσει σε περιβάλλον που μαχόταν να ζήσει ή να φάει, αν τις έτρωγε, αν δεν έχει κοινωνικοποιηθεί ομαλά με άλλα σκυλιά και ανθρώπους, παιδιά και μεγάλους, υπάρχει πρόβλημα.
Αντί να ασχοληθούμε και να σώσουμε ένα τέτοιο σκυλί, το λέμε επικίνδυνο και μπορεί να φτάσει μέχρι και σε ευθανασία.
Ο σκύλος είναι ζώο αγέλης. Αν δεν καταλάβει ότι άλλος είναι ο αρχηγός θα γίνει αυτό ο αρχηγός. Είτε μέσα στο σπίτι, είτε εκτός. Μετά το μαζεύεις μόνο με εντατική εκπαίδευση.
Όλα μου τα σκυλιά ήταν και είναι αστέρια, και εκπαιδευμένα. Ο προηγούμενος είχε εκπαιδευτεί και ως φύλακας.
Στην κοινωνικοποίηση που είναι ίσως το βασικότερο στην ηρεμία του ζώου, είναι μέσα στο εκπαιδευτήριο και παίζει με Πίτμπουλ, Ροντβάιλερ, Ντόγκο Αρτζεντίνο, Λυκόσκυλα και άλλα "επικίνδυνά" σκυλιά. Καμία 20αρια σκυλιά σύνολο. Και είναι μέσα και τα παιδιά του εκπαιδευτή. Παιδάκια δημοτικού.
Χαίρεσαι να τα βλέπεις.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Και γιατί θα πρέπει να με νοιαζουν όλα αυτά φίλε μου, που περπατώ αμέριμνος στο αστικό περιβάλλον; Και οι λέοντες φέρονται όπως είναι η φύση τους. Γι αυτό και δεν τους έχουμε στις πόλεις μας.
Και πέραν τούτου, ας δεχθούμε ότι όλα τα σκυλιά είναι όπως τα μάθεις, αλλά κατά 90+% για πιτμπουλ ακούμε οταν πρόκειται για τέτοια περιστατικά, όχι για μολοσσους ή μαστιφ. Ε κοντά στον νου και η γνώση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Και για Ροντβάιλερ έχουμε ακούσει πολλά στην Ελλάδα, και άλλα "ήρεμα" σκυλιά στο εξωτερικό όπως τα Λυκόσκυλα που έχω εγώ έχουν επιτεθεί σε περαστικούς.

Με αυτή τη λογική να τα απαγορεύσουμε όλα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Υπάρχουν δεδομένες ράτσες για τις οποίες ακούμε διαρκώς και ίσως και να επιλέγονται ακριβώς για την επιθετικότητά τους από κάφρους ιδιοκτήτες. Ή ζω κάπου αλλού. Και τα πιτμπουλ είναι πρώτα όλων. Πιτμπουλ, και θηλυκό, επιτέθηκε και στο σκυλάκι της μάνας μου. Θα ένιωσε να απειλείται από κοκονι 6 κιλών. Κόντεψαμε να το χασουμε, είχε κλειδώσει το κεφάλι στα σαγόνια και δεν το άφηνε με τίποτα, μόνο όταν του έδωσα με ξύλο μια (πολύ) δυνατή στα πλευρά. Τυχαίο και αυτό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εξήγησα ήδη πως είναι αδύνατον να γνωρίζουμε τι έχει περάσει το κάθε σκυλί ώστε να γίνει έτσι.
Η επιλογή τέτοιων σκύλων από τους ιδιοκτήτες τους όπως έχω καταλάβει γίνεται λόγο μεγέθους και δυνατοτήτων.
Νομίζουν ότι θα το πάρουν, θα το παρκάρουν και επειδή είναι "κακό" τα άλλα θα τα κάνει μόνο του. Φύλαξη δηλαδή και άλλα.
Εμ δεν πάει έτσι το θέμα. Και μετά φταίει το σκυλί και όχι ο βλάκας που το έχει.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Δεν ευθύνεται η ράτσα, ευθύνονται οι ιδιοκτήτες. Αυτοί πρέπει να απαγορευτούν.
Σωστό, Ίσως όμως να υπάρχει και το γονίδιο, ως υπόβαθρο αυτής της συμπεριφοράς. Γιατί δεν ακούσαμε ένα κόλεϊ ή ένα λαπραντορ σε αντίστοιχες συμπεριφορές. Προφανώς είναι και ο παράγοντας «ιδιοκτήτης» που το καλλιεργεί, οπότε ο συνδυασμός είναι πλέον εκρηκτικός.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αγαπώ πολύ τα σκυλιά (και τα γατιά) και θα ήθελα να είχα ένα, αλλά δεν έχω τον κατάλληλο χώρο αλλά και τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του γι΄ αυτό και δεν παίρνω κάποιο σκυλί.
Όταν είχα την Μπουμπού για λίγο καιρό πριν την πάρει ο Γιάννης ο ichaltou, ήμουν πολύ ευτυχισμένος με την παρέα της, ήταν εκπληκτικό σκυλάκι.

Εδώ βλέπω πολλούς στην γειτονιά με τα σκυλιά τους που τα βγάζουν βόλτα.
Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να κυκλοφορούν υποχρεωτικά με φίμωτρο όλα τα σκυλιά.
Είναι μερικοί που έχουν κάτι θηρία.
Κάποια στιγμή μου επιτέθηκε ένα τέτοιο θηρίο μόλις βγήκα από το σπίτι και ήταν δίπλα στην πυλωτή της οικοδομής.
Προφανώς το τρόμαξα και όρμηξε κατά πάνω μου με ένα φοβερό γαύγισμα.
Ο ιδιοκτήτης του το είχε δεμένο και άρχισε να το τραβάει από το λουρί και τότε κατάλαβε ότι ήταν πολύ πιο δύσκολο από όσο νόμιζε να το κουμαντάρει.
Δεν το άφησε να μου ορμήξει και το συγκράτησε, αλλά ήρθε πολύ κοντά μου και τα χρειάστηκα.
Μετά τον άρχισα στα μπινελίκια και του είπα ότι αν το ξαναδώ το σκυλί του κοντά μου θα το πυροβολήσω. (το έχαψε)
Τώρα περνάει μόνο από το απέναντι πεζοδρόμιο και του φοράει φίμωτρο.
Πάντως μου ζήτησε συγνώμη.

Το άλλο κακό είναι το κατούρημα. Μανία όλα τα σκυλιά να κατουράνε στην πόρτα μου.
Κάθε πρωί έβλεπα μούσκεμα την είσοδο του μαγαζιού.
Και έριχνα νερά, χλωρίνες κ.λ.π.
Μέχρι που έκατσα και έψαξα τα αρχεία από την κάμερα απ΄ έξω, βρήκα ποιανών τα σκυλιά με κατούρησαν, τους έκανα αυστηρή, πολύ αυστηρή :biggrin: σύσταση και ησύχασα.
Όταν ο άλλος είναι αναίσθητος, δεν φταίει το σκυλί.
Βλέπει ότι το κωλόσκυλό του κατουράει μπροστά σε μια πόρτα, είσοδο και κάθεται και το βλέπει και το περιμένει.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top