Το μέγεθος μετράει?

Μηνύματα
37
Reaction score
12
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Κάτοχος Samsung QE55Q7F. Καινούριο σπίτι και σαλόνι οπότε και καινούρια τηλεόραση. Επομένως είμαι σε αναζήτηση νέας μεγαλύτερης μεταξύ 75 - 82 ιντσών. Το μπάτζετ μου είναι γύρω στο 2χίλιαρο και η κύρια χρήση θα είναι Playstation, netflixάκι και μπαλίτσα/μπασκετάκι. Είμαι μεταξύ των Samsung QE75Q70R και Samsung UE82RU8002. Ακούω γνώμες. Να παραβλέψω το οτι η δεύτερη δεν είναι qled και να προτιμήσω μέγεθος? Αν έχετε και κάποιο άλλο μοντέλο να μου συστήσετε please feel free. Ευχαριστώ.
 








Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Βιντεοπροβολεα θα έπαιρνα εγώ .
Οχι τηλεόραση .
Οπότε καταλαβαίνεις την απάντηση...
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
Παίδες με πείσατε... 82 λοιπόν...
-
Όχι , Όχι , Όχι .....έχει και 100άρες !
Πού είναι σαν δυο πενηντάρες !
Αμαρτία είναι ....να μην τις κάνεις ....100άρα ,
Βλέπεις που βλέπεις 5-6 ώρες κάθε μέρα .
Ξέρεις τί είναι να βλέπεις την Στικούδη σε 100άρα καί βάλε !
;)
-


-
* Εγώ προτζέκτορα , ξεκινώντας από εδώ , Epson EH-TW7000 .......και ότι καλύτερο πρός τα πάνω , καλοδεχούμενο . ( ...TW7100 ....λέμε τώρα )

:party:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
239
Reaction score
49
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Κάτοχος Samsung QE55Q7F. Καινούριο σπίτι και σαλόνι οπότε και καινούρια τηλεόραση. Επομένως είμαι σε αναζήτηση νέας μεγαλύτερης μεταξύ 75 - 82 ιντσών. Το μπάτζετ μου είναι γύρω στο 2χίλιαρο και η κύρια χρήση θα είναι Playstation, netflixάκι και μπαλίτσα/μπασκετάκι. Είμαι μεταξύ των Samsung QE75Q70R και Samsung UE82RU8002. Ακούω γνώμες. Να παραβλέψω το οτι η δεύτερη δεν είναι qled και να προτιμήσω μέγεθος? Αν έχετε και κάποιο άλλο μοντέλο να μου συστήσετε please feel free. Ευχαριστώ.
Η 82αρα έχει χαμηλης φωτεινότητας πάνελ ζήτημα αν φτάνει τα 500 nits. Σκέψου για hdr ποιότητας θες πάνω από 1000.Θα έχεις μια μεγάλη τηλεόραση με χαμηλή φωτεινότητα και ανακρίβεια στα χρώματα. Δεν αξίζει θεωρώ. Η σειρά Q είναι αλλιώς . Καλύτερο λευκό , μεγαλύτερη φωτεινότητα αλλά και πάλι τα χρώματα ελαφρως ξεθωριασμένα . Κοίταξε αν θες τη γνώμη μου Σόνυ σειρά 9 . Έχω την 85αρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
ζήτημα αν φτάνει τα 500 nits. Σκέψου για hdr ποιότητας θες πάνω από 1000.Θα έχεις μια μεγάλη τηλεόραση με χαμηλή φωτεινότητα
Όπα και χαμηλή φωτεινότητα τα 500 nits!
 

Μηνύματα
239
Reaction score
49
δυστυχώς είναι ακόμα πιο κάτω η φωτεινότητα της κάπου στο 385. Τα 500 για hdr είναι λίγο.....
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όπα και χαμηλή φωτεινότητα τα 500 nits!
Δυστυχώς κάτω από 1000 είναι λίγα
Το ιδανικό είναι πάνω από 4000 .
Αν και πλέον υπάρχουν πολλές ταινίες πλέον κοντά στα 10000 νιτς γυρισμένες .
Βέβαια χωρίς καλιμπραρισμα δεν έχουν νόημα τίποτα από αυτά
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
-
Όχι , Όχι , Όχι .....έχει και 100άρες !
Πού είναι σαν δυο πενηντάρες !
Αμαρτία είναι ....να μην τις κάνεις ....100άρα ,
Βλέπεις που βλέπεις 5-6 ώρες κάθε μέρα .
Θα ακουστεί οξύμωρο, αλλά οι 100άρες ισούνται με 4 πενηντάρες. ;)
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top