Το μέλλον των κινηματογραφικών αιθουσών


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Το Πιγκάλ στην Πατησίων, 3η μεγαλύτερη αίθουσα στην Αθήνα με 1350 θέσεις, έκλεισε αρχές 90 και έγινε μπιλιαρδάδικο/μπόουλινγκ. Η αγαπημένη μου αίθουσα όταν έπαιζα τρίσποντο. Σήμερα είναι Lidl.
Πολυ εντυπωσιακη αιθουσα μπιλιαρδου ηταν το Πιγκαλ(δεν ειχα παει ποτε σινεμα εκει).
Νομιζω το πρωταθλημα σε αυτο το εχει το Ροδον ΑΒ βασιλοπουλος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Νομίζω σε αυτό το θέμα ταιριάζουν καλύτερα 🙂



Νομίζω είναι και οι πρώτοι που το κάνουν. Καλά νέα για τους απανταχού enthusiasts :biggrin: . Θα ακολουθήσουν και άλλοι σίγουρα.
 

Μηνύματα
306
Reaction score
390
Κατα την διαρκεια του κορονοιου με κλειστα τα σινεμα και ανοιχτες τις τηλεορασεις
μετατεθηκε μεγαλο κεφαλαιο των στουντιος απο την κινηματογραφικη παραγωγη στην τηλεοπτικη
με αποτελεσμα να δημιουργηθουν ακομα μεγαλυτερα πληθη συνδρομητων παγκοσμιως
ετσι η κινηματογραφικη παραγωγη πηρε και αλλο την κατηφορα..
μεγαλοι ηθοποιοι και σκηνοθετες το ριξαν στις σειρες, που αλλες εποχες ητανε ισως "ντροπιαστικη" αυτη η συμμετοχη
ενω οι κινηματογραφικες παραγωγες συρικνωθηκαν
και δεν ξερω εαν επανηλθαν ποτε ολα τα κεφαλαια με το ανοιγμα των αιθουσων
το νετφλιξ κανει κινηματογραφικες παραγωγες που προβαλλονται ελαχιστες μερες ισα ισα για πληρουν δικαιωμα συμμετοχης στα οσκαρ
και παιζονται στο καπακι στην τηλεοραση.
 
Last edited:

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Πώς έκοψα τα Village στον Βόλο; Όταν ακόμα κι ο γιός μου έκανε παράπονα για τον ήχο, και όταν τούς είπα ότι έχουν πρόβλημα απάντησαν ότι έχουν πιστοποίηση.
Το καλοκαιράκι το θερινό είναι άλλη φάση, δεν το σταματάω.
Έτσι ακριβώς!
Τελευταία ταινία που είδα σε σινεμά ήταν το Spectre. Πήγα στα Village, στην και καλά atmos αίθουσα, για να ζήσω το νέο φορμά ήχου. Άνθρακες ο θησαυρός.
Δεν ξέρω πως τα είχαν καταφέρει, ούτε το ground level δεν ήταν αξιοπρεπές. Είδα την ταινία λίγο καιρό αργότερα στο σπίτι από απορία αν ήταν κακοφτιαγμένη και όχι, ακόμα και με το παλιό 5-κάναλο σεταπ η εμπειρία ήταν αυτό που έπρεπε!
Ακόμα λοιπόν κι αν η 100’’ στα 3,5m δεν είναι THX, τα κανάλια ύψους δεν είναι 6 και τα κανάλια εδάφους δεν είναι 9+, το κίνητρο που είχαμε πηγαίνοντας στο Μαρούσι Άσος Οδεόν να δούμε το Jurassic Park σε DD 5.1 ή το Phantom Menace σε 6(+).1 και τα DTS ανάμεσα έχει εκλείψει.
Κι όταν έχεις επιλογή να βγεις να δεις μια cult ταινία ή Θέατρο, πας θέατρο γιατί την ταινία τη βλέπεις και σπίτι, σε βολικό κάθισμα, με τις πιτζάμες και χωρίς τους έφηβους μπροστά να μασουλάνε και να χαζογελάνε…
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top