Το μικρό cinema του μικρού μας φίλου

Μηνύματα
114
Reaction score
0
Καλημέρα σας και πάλι. Έβγαλα μερικές φώτος από το home cinema μου και σας το παρουσιάζω. Βρωμερό και τρισάθλειο, μυρίζει χρώμα, είναι μικρό, αλλά το έφτιαξα μόνος και είμαι πολύ περίφανος για αυτό.. 8)

Εδώ, 105 χορταστικές ίντσες παίζουν την απίθανη κωμωδία KungFu Hustle (Κουνφού-ζιο)
 

Μηνύματα
114
Reaction score
0
Λεπτομέρεια από το πίσω μέρος του δωματίου. Κουρτίνες από τζιν ύφασμα σε όλο το δωμάτιο, καναπές από το Εντος, το οποίο ήταν και πάμφθηνο και ο φιλαράκος μας epsonTW600
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Βγάλε καμμιά φωτό με φώς να δούμε πως το έκανες το home theater σου? :p

Καλορίζικο και καλές και απολαυστικές θεάσεις
 

Μηνύματα
114
Reaction score
0
Τα μηχανάκια μου:
Yamaha rx-v595a, ένα video της Hitachi, το παλιό μου DVD Pioneer DV-444 και το καινούργιο Toshiba SD-350E μήπως και δω λίγο HDMI. Λεπτομέρεια το πολύ όμορφο καφάσι που τζούρνεψα το προηγούμενο Σαββατο στη λαϊκή :lol: :lol: :lol:
 


Μηνύματα
114
Reaction score
0
Το subwooferάκι της Cambridge Soundworks Megaworks 250D THX, το οποίο σκίζει σε αυτό το μικρό χώρο. Δεν ξέρω αν του κάνει καλό που είναι έτσι στριμωγμένο, αλλά ο καναπές κουνιέται ωραιότατα. Αφού λέω να γυρίσω την οπή προς το κάθησμα, για να μην μου κουνιέται και πάρα πολύ ο Δημητρόπουλος με το crystalaudio.. :lol:
 


Μηνύματα
114
Reaction score
0
Οθόνη, ανεμιστήρας και τα δέντρα έξω από το παράθυρο. Έτσι για το τέλος...
 

Μηνύματα
114
Reaction score
0
Την οθόνη την έβαψα μόνος όπως καταλάβατε. Πήρα λευκό με μια υποψία μαύρου μέσα και βγήκε πολύ καλό. Περιμένω τώρα το πλαίσιο που θα μπει γύρω-γύρω (ξύλινο, γύρω στα 7 cm, μαύρο με ατέλιες σε πράσινο-χρυσό... Θα δούμε πως θα βγει αυτό :? :?) και το τζάμι για το τραπεζάκι. Μετα, όταν θα έχω πάλι όριο στην κάρτα :shock: :shock:, θα κοιτάξω και για το φωτισμό. Προς το παρόν, η άπλικα από το Praktiker λειτουργεί μια χαρά.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Έχεις δύο σημαντικά προσόντα: όρεξη και χώρο. Με αυτά τα δύο μπορείς να κάνεις θαύματα. :)
Το καφάσι ελπίζω να είναι προσωρινό, ε; :)
Και τι είναι αυτό που βλέπω σε μία φωτογραφία να κρέμεται από τον Epson; Σαν καλώδιο με διάφανη ταινία... Κρύψτο.
Και ΜΗΝ βάλεις τζάμι στο τραπεζάκι, θα βλέπεις την ταινία δύο φορές και θα σου χαλάσει την αίσθηση. Αν δεν έχεις άλλη λύση, κάλυψέ τοι. Μην πάρεις κανένα τσουβάλι από τη λαϊκή, όμως, έτσι; :)
Συνέχισε!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Παντως το καφασι ειναι ολα τα λεφτα. Μπορεις να του βαλεις ενα ανεμιστηρακι απο κατω για να ψυχει και τον ενισχυτη.

Αστο να παρει αερα να φυγει η μυρωδια παο το χρωμα για να μη φτιαχνεις κεφαλι όποτε βλεπεις ταινια!!

Καλοριζικο και μπραβο που καταφερες να μην εχεις ανακλασεις ηχου και εικονας στους τοιχους....

(μπουφες δεν παιζει? )
 

Μηνύματα
114
Reaction score
0
Το καφάσι, ελπίζω και εγώ να είναι προσωρινή λύση... Το καλώδιο που κρέμεται είναι έναvga που είχα βάλει προσωρινά για να το συνδέσω με το φορητό. Μπουφές θα παίξει. Θα φτιάξω μια συρταριέρα για τα δισκάκια μου και πάνω του θα βρει θέση το κεντρικό ηχείο. Σε πράσινο σκούρο χρώμα φαντάζομαι. Το τζάμι θα μπεί! Αν δω ότι είναι χάλια, απλά θα το κάνω θρύψαλα και θα το χρησιμοποιήσω κάπου αλλού :lol: :lol:
Θέλει πάρα πολύ δουλειά ακόμα. Καμιά γνώμη για την τοποθέτηση του sub, δεν μου είπε κάποιος.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
amiga115 said:
Μια γενική άποψη στο 4
πιο πολύ μου αρέσει αυτός ο καναπές με το ξαπλωτήρι στο πλάι!!!!!

Ιδανικός τρόπος απόλαυσης ταινίας. Και εχεις και τον υπόλοιπο καναπέ στο πλαϊ για τον κουβά με τα ποπκορν!!!!!

ΕΥΓΕ μεγάλε amiga το εκανες πανεμορφο και το βασικότερο μόνος σου!!!!! :p :p :p
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Χρειάζεσαι και ένα ψυγειάκι για καμιά μπύρα ρε αδελφέ!!! Που να σηκώνεσαι στο μέσο της ταινίας. Πάντως συγχαρητήρια για τον πολύ ωραίο χώρο σου και σου εύχομαι να τον χαρείς και να λιώσεις πολλές λάμπες από τις προβολές!! :D
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
amiga115 said:
Θέλει πάρα πολύ δουλειά ακόμα. Καμιά γνώμη για την τοποθέτηση του sub, δεν μου είπε κάποιος.
Συνιθιζεται να το βαζουμε σε γωνια (οπως ειναι και τωρα, απο οσο βλεπω, αν και λιγο στριμωγμενο). Βεβαια καλο ειναι να μην ειναι τοσο κοντα στον ακροατη οπως τωρα, γιατι θα πρεπει να το εχεις σε χαμηλη ενταση για να μην το ακους να σκαει διπλα σου με αποτελεσμα να μη "γεμιζει" και το χωρο. Μιας και ο χωρος (ποιες οι διαστασεις του; ) ειναι dedicated και εχει ακομα περιθωρια βελτιωσης μπορεις να πειραματιστεις με την τοποθετηση του.
Υπαρχει ενας -μπακαλιστικος, μπορω να πω- τροπος για να βρεις την καταλληλοτερη θεση του sub αν δεν εχεις μηχανηματα να κανεις μετρησεις. Δεν τον εχω δοκιμασει ποτε αλλα εχει μια δοση αληθειας.
Λενε λοιπον οτι βαζεις το sub στη θεση ακροασης (στον καναπε) και εσυ μπουσουλωντας (για να μην πω "στα 4") κανεις βολτα στο δωματιο -σα σκυλος θα εισαι- και προσπαθεις να βρεις σε ποιο σημειο του δωματιου ακουγεται καλυτερα το χαμηλο. Μολις βρεις το σημειο τοποθετεις εκει το sub.
 


H

HomeCinema-Maniac

Guest
amiga115 said:
Το subwooferάκι της Cambridge Soundworks Megaworks 250D THX, το οποίο σκίζει σε αυτό το μικρό χώρο. Δεν ξέρω αν του κάνει καλό που είναι έτσι στριμωγμένο, αλλά ο καναπές κουνιέται ωραιότατα. Αφού λέω να γυρίσω την οπή προς το κάθησμα, για να μην μου κουνιέται και πάρα πολύ ο Δημητρόπουλος με το crystalaudio.. :lol:
Θελω να σε ρωτησω κατι για το subwoofer.
Ειχα και εγω το subwoofer απο τα Gigaworks S-700 το μεγαλο της σειρας και σκεφτομουν να το κρατησω σαν το βασικο subwoofer για το Home - Cinema που εφτιαξα.
Ειδα ομως οτι δεν υπηρχε τροπος συνδεσης με το AV μου απο τις εξοδους που εχει πισω. Νομιζα οτι το sub αυτο παιζει και συνδεετε μονο με την καρτα ηχου της creative.
Συνδεσα το καλωδιο του sub στο av αλλα δεν επαιρνα ηχο :shock:
Μηπως επρεπε να παρω καμια μουφα να μεγαλοσω το rca βυσμα του για να κανει σωστοτερη επαφη στο AV ?
Aληθεια πως το συνδεσες εσυ?
 

Μηνύματα
114
Reaction score
0
Έχει στερεοφωνικό ενισχυτή για σύνδεση με τον υπολογιστή (minijack). Οπότε πήρα ένα ανταπτορα από jack σε RCA και μετά έναν μικρό αντάπτορα από 1 RCA θηλυκό σε 2 αρσενικά (μονοφωνικό). Μην με ρωτάτε που το βρήκα. Δεν πίστευα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο, ή έστω ότι υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο. Μπορείς να πάρεις και ένα αντάπτορα μονοφωνικό jack σε RCA, αλλά θα λειτουργεί ο μισός ενισχυτής, φαντάζομαι. 'Η πιάνεις κολλητήρι και γίνεται κόλαση :twisted: :twisted: :twisted:
Είχες ενεργοποιήσει το sub στον ενισχυτή σου;
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
φυσικα αλλα δεν ηξερα πως να το συνδεσω.
Τωρα το εχω πουλησει το subwoofer της creative και εχω ενα Υamaha.
Δεν υπηρχε περιπτωση να μπω σε τετοιες διαδικασιες για το συνδεσω η καν να τις σκεφτω :lol:
 

Μηνύματα
114
Reaction score
0
HomeCinema-Maniac said:
Δεν υπηρχε περιπτωση να μπω σε τετοιες διαδικασιες για το συνδεσω η καν να τις σκεφτω :lol:
Και είχες απόλυτο δίκιο. Εμένα ένας φίλος μου είπε ότι είναι καλή περίπτωση και ότι θα μου το φέρει έτοιμο για σύνδεση. Και το έκανε, φυσικά!!

Χαίρε Διαβασμένε αθάνατε...

Αλλά αφού κόλλησε υπέροχα σαν μέγεθος εκεί που το έβαλα και τρέμει ο καναπές ωραιότατα ( 8) 8) ) δεν θα το αλλάξω, προς το παρόν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.674
Μηνύματα
2.871.728
Members
37.931
Νεότερο μέλος
freebil
Top