Το νέο μου hi fi , ειναι σωστα στημενο?

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Καλησπέρα σας !

Λέγομαι Βασίλης , είμαι νέος στο χώρο .... Αγόρασα πριν λίγους μήνες τα dali ikon 7 ,marantz nr1200 kai Perpetuum Ebner PE 800 για τα βινύλιά μου. περιττό να πω ότι ο ενθουσιασμός μου καλά κρατεί ακόμα.

Όμως θέλω να βελτιώσω το χώρο μου καθώς μένω σε ψηλοτάβανο σπίτι (ύψος ταβανιού 3.90μ) διακρινω έκο

το σαλόνι είναι 4,5 Χ3.5 μ. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας για τη θέση των ηχείων και πώς γίνονται οι μετρησεις για να βελτιωθεί η ακουστική στο χώρο μου, θα ηταν καλυτερα να μπαιναν τα ηχεία στο μεγαλύτερο μήκος του δωματίου ?
DSC09689.jpg
DSC09686.jpg
κατοψη.jpg

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Καλως μας ηρθες Βασιλη!
Ευχομαι να το χαρεις εδω στο avsite, ερχονται σιγα σιγα κι οι συμβουλες απο κατω...

βεβαια θα σε καλωσορισω με
3 μερες κρατηση, διοτι δεν εχεις ουτε καν 2 ουτε καν 1 sub! 8-):roflmao:
 
Last edited:




Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα σου billts καλώς μας ήρθες.
Πρώτον μου αρέσουν πολύ τα ηχεία σου και το πικάπ, όσο για τον marantz νομίζω ότι είναι μικρός για αυτά τα ηχεία.
Ο χώρος σου είναι όντως ψηλός και λίγο άδειος όσο αφορά την ακρόαση γι' αυτό ακούς εκο.
Υπάρχουν λύσεις σε αυτό, όπως το Room EQ Wizard με ένα minisdp umik-1 μικρόφωνο και ακουστικά πάνελ και βελτιώνεις πολύ τον χώρο σου.
Αν δε θέλεις να ασχοληθείς υπάρχουν ειδικοί στο site για να σε βοηθήσουν.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Καλησπέρα σου billts καλώς μας ήρθες.
Πρώτον μου αρέσουν πολύ τα ηχεία σου και το πικάπ, όσο για τον marantz νομίζω ότι είναι μικρός για αυτά τα ηχεία.
Ο χώρος σου είναι όντως ψηλός και λίγο άδειος όσο αφορά την ακρόαση γι' αυτό ακούς εκο.
Υπάρχουν λύσεις σε αυτό, όπως το Room EQ Wizard με ένα minisdp umik-1 μικρόφωνο και ακουστικά πάνελ και βελτιώνεις πολύ τον χώρο σου.
Αν δε θέλεις να ασχοληθείς υπάρχουν ειδικοί στο site για να σε βοηθήσουν.
Τι ενισχυτή θα προτεινες ? για αργοτερα. Ακουστικά πάνελ απο ποιον προτεινετε που να ψιλοταιριάζει και με το σπιτι
Βεβαιως και θα ηθελα καποιον ειδικο !!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Μικραινεις την αποσταση ακροασης ( πες μας ακριβως ποσο ειναι ) φυιαχνεις ισοπλευρο τριγωνο , βγαζεις το σαμπ απο την γωνια , βαζεις ενα αποροφητικο πισω απο τη θεση ακροασης και γενικα χρειαζεται πιο ´γεματο ´´ δωματιο . Και ενα σαμπ ακομη
 


Μηνύματα
72
Reaction score
63
Μικραινεις την αποσταση ακροασης ( πες μας ακριβως ποσο ειναι ) φυιαχνεις ισοπλευρο τριγωνο , βγαζεις το σαμπ απο την γωνια , βαζεις ενα αποροφητικο πισω απο τη θεση ακροασης και γενικα χρειαζεται πιο ´γεματο ´´ δωματιο . Και ενα σαμπ ακομη
1.6 ειναι η αποσταση των ηχειων , να βαλω πισω απ τα ηχεια βιβλιοθηκη ή πάνλ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Τον ενισχυτή θα τον χρησιμοποιήσεις σαν δικάναλο η αργότερα θα ακούσεις και πολυκάναλο.
Μια πρόταση για τα ακουστικά πάνελ ( τα μαύρα ) για αρχή και σίγουρα στο ταβάνι.

324351_c40d5877829d7f1ae9c4674ea7a4547a.jpg
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
1.6 ειναι η αποσταση των ηχειων , να βαλω πισω απ τα ηχεια βιβλιοθηκη ή πάνλ?
Επομενως η θεση ακροασης στα 1.6 μ ! Καλυτερα φυσικα πανελς
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Τον ενισχυτή θα τον χρησιμοποιήσεις σαν δικάναλο η αργότερα θα ακούσεις και πολυκάναλο.
Μια πρόταση για τα ακουστικά πάνελ ( τα μαύρα ) για αρχή και σίγουρα στο ταβάνι.

View attachment 205584
οχιι κυριως μουσικη μ ενδιαφερει , νταξει αν μπει κ μια τηλεοραση χαλαρα δεν με χαλαει
 



Μηνύματα
72
Reaction score
63
Το ένα σαμπ για το δικάναλο πως προέκυψε ?
ειχε πισω υποδοχή για 2 και μου ειπε καποιος οτι θα γεμισει τις χαμηλες 1 σαμπ. Ακυρο το 1?
ή δεν χρειαζεται καθολου?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Για αρχή πάντως φταίξε πρώτα το χώρο σου και μετά κοιτάς για αλλαγές.
 



Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
ναιι τις εβγαλα για πλυσιμο χαχα αλλα η λεπτη θα κάνει δουλεια που εχω?
Ε οχι ειναι κ μικρη αποσταση το ηχειο απο τον τοιχο
Συνηθως τα dali τοποθετουνται χωρις κλιση . Δοκιμασετο για λιγο καιρο
και το σαμπ στη μεση των ηχειων μετα .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top