Το νέο μου hi-fi

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Καλημέρα σας,

Είμαι νέος στο forum αλλά φίλος της μουσικής από τα εφηβικά μου χρόνια. Θα ήθελα να σας παρουσιάσω με χαρά το νέο μου ηχοσύστημα που απόκτησα πριν από λίγους μήνες. Πρόκειται για ένα μεταχειρισμένο σύστημα από καλό φίλο που προέκυψε μέσω ανταλλαγής ( του έδωσα το ποδήλατο μου και μου το έδωσε).

Αποτελείται από τα εξής κομμάτια:
Πικ απ: Technics sl-1200 mk2, με κεφαλή Pickering tl-2
Ενισχυτης: pioneer a-115
Cd: Philips CDR 775 ( είναι και αντιγραφικό)
Ηχεία: ιδιοκατασκευη ( δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του αλλά του είχαν στοιχίσει πάνω από χίλια ευρώ )

Το σύστημα παίζει καταπληκτικά για τα δικά μου δεδομένα (ακούω κυρίως Jazz, rock, blues, και λίγο κλασική).

Στην αρχή όταν το πήρα μπήκα στην λογική αν έκανα καλή αγορά, αλλά λόγω ότι δεν έδωσα λεφτά και το ποδήλατο μου δεν άξιζε πολλά είμαι πλέον πεπεισμένος ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Ο Ενισχυτης χρειάστηκε ένα service γιατί ακουγόταν στο phono μερικές φορές από το ένα ηχειο αλλά τώρα είναι εντάξει. Έκανα επίσης μια δοκιμή, για να συγκρίνω τον ενισχυτή, σύνδεσα έναν άλλον ενισχυτή πιο καινούργιο που έχω ( marantz ) αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ κατώτερο σε σχέση με τον pioneer. Πλέον ακούω μουσική συνεχώς κυρίως βινύλια μιας και είναι η πρώτη φορά που απέκτησα πικ απ και με έχει κερδίσει ο ήχος του. Οφείλω να ευχαριστήσω τον φίλο μου Σπύρο που μου το έδωσε και την γυναίκα μου Ελένη που πλέον την έχω ζαλίσει με τις μουσικές μου.
Ακολουθούν μερικές φωτό.
 

Attachments





Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
νομιζω πρεπει να βαλεις τα ηχεια σου πανω σε βασεις (υψους περιπου 30-40 εκατοστα,μιας και το ηχειο το κοβω για 60-70 εκατοστα υψος). Ενας πιο ισχυρος ενισχυτης θα τα οδηγουσε καλυτερα.Το σκεφεσαι σαν την επομενη αναβαθμιση για το μελλον.
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Καλως ηρθες! Ωραια η φωτογραφικη πανω στο ηχειο.
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισε! Το άλλο ηχείο έχει πάνω μια zenit μηχανή. Είναι και οι δυο του παππού της γυναίκας μου
[DOUBLEPOST=1458478265][/DOUBLEPOST]
νομιζω πρεπει να βαλεις τα ηχεια σου πανω σε βασεις (υψους περιπου 30-40 εκατοστα,μιας και το ηχειο το κοβω για 60-70 εκατοστα υψος). Ενας πιο ισχυρος ενισχυτης θα τα οδηγουσε καλυτερα.Το σκεφεσαι σαν την επομενη αναβαθμιση για το μελλον.
Θα το σκεφτώ με τις βάσεις. Να σου πω ότι τα ηχεία έχουν ακίδες στις βάσεις τους. Θα ήθελα να μπορώ να δοκιμάσω βάσεις και αν δω διαφορά να προχωρήσω στην αγορά τους. Να σου πω την αλήθεια τα προτιμώ κάτω γιατί με κανένα παιδί στο χώρο είναι επίφοβες οι βάσεις. Σε ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή
 



Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισε! Το άλλο ηχείο έχει πάνω μια zenit μηχανή. Είναι και οι δυο του παππού της γυναίκας μου
[DOUBLEPOST=1458478265][/DOUBLEPOST]

Θα το σκεφτώ με τις βάσεις. Να σου πω ότι τα ηχεία έχουν ακίδες στις βάσεις τους. Θα ήθελα να μπορώ να δοκιμάσω βάσεις και αν δω διαφορά να προχωρήσω στην αγορά τους. Να σου πω την αλήθεια τα προτιμώ κάτω γιατί με κανένα παιδί στο χώρο είναι επίφοβες οι βάσεις. Σε ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή
Προβλημα για ανατροπη θα ειχες με ψηλοτερες βασεις και με μικροτερα ηχεια,με αυτα που εχεις δεν υπαρχει προβλημα,γιατι και βαρυ ειναι το ηχειο,εχει χαμηλο το κεντρο βαρους (μαγνητης γουφερ χαμηλα).Μπορεις να φτιαξεις ο ιδιος βασεις που να "θηλυκωνει" το ηχειο (για 5 εκατοστα περιπου),με χωρο για γεμισμα με "ερμα",ετσι ωστε να αποτρεψεις την οποια πιθανοτητα ανατροπης απο καποιο χτυπημα-σπρωξιμο.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
:)Ωραιο συστημα !
Ισως καποια στιγμη να αλλαζες το cdr μιας και εχει λιγο σκληρο ηχο.
Λεω τωρα...
 


Μηνύματα
184
Reaction score
127
Προβλημα για ανατροπη θα ειχες με ψηλοτερες βασεις και με μικροτερα ηχεια,με αυτα που εχεις δεν υπαρχει προβλημα,γιατι και βαρυ ειναι το ηχειο,εχει χαμηλο το κεντρο βαρους (μαγνητης γουφερ χαμηλα).Μπορεις να φτιαξεις ο ιδιος βασεις που να "θηλυκωνει" το ηχειο (για 5 εκατοστα περιπου),με χωρο για γεμισμα με "ερμα",ετσι ωστε να αποτρεψεις την οποια πιθανοτητα ανατροπης απο καποιο χτυπημα-σπρωξιμο.
Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο ποστ που μπορεί να με βοηθήσει; Ψάχνω εδώ και στο AV club αλλά έχω χαθεί και δεν βρίσκω κάτι.

:)Ωραιο συστημα !
Ισως καποια στιγμη να αλλαζες το cdr μιας και εχει λιγο σκληρο ηχο.
Λεω τωρα...
Έχεις δίκιο το έχω παρατηρήσει και εγώ. Ίσως στο μέλλον να το κάνω

εσυ μη δεις μκ2...αμέσως κάνεις χαρουλες .... :)
Εγώ να δεις κάτι χαρούλες που έκανα μόλις το άκουσα :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.360
Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο ποστ που μπορεί να με βοηθήσει; Ψάχνω εδώ και στο AV club αλλά έχω χαθεί και δεν βρίσκω κάτι.
Για βάσεις από ιδιοκατασκευή, μπορείς να μιλήσεις με το μέλος μας, @Μελίδης Μιχάλης .

Ωραίο το σύστημα, εύχομαι καλές κι απολαυστικές ακροάσεις!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top