Το πιάτο δίπλωσε

Μηνύματα
288
Reaction score
270
Με τον τελευταίο δυνατό αέρα το πιάτο βρέθηκε στην κατάσταση που δείχνουν οι φωτό και το κατέβασα άμεσα , εντύπωση μου έκανε η φθορά του , φαίνεται να είχε διαβρωθεί ειδικά στα σημεία που βιδώνει, ενώ οι βίδες μείναν στην θέση τους η λαμαρίνα έφυγε , είναι φυσιολογικό αυτό ?
Το πιάτο ήταν ένα tecatel 110 7ετίας, τελικά χρειάζονται αντικατάσταση μετά απο καιρό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?



 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Έχω πιάτο με διάμετρο 2,40 μέτρα και 36άρι actuator εδώ και περίπου 12 χρόνια. Περιστρέφεται από 42 μοίρες ανατολικά ως 30 δυτικά. Ασφαλώς το συντηρώ ανά διετία (αντισκουριακά, βάψιμο), έχει φάει 10+ μποφόρ, όλα καλά ως τώρα.
Είναι θέμα εγκατάστασης.
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
προφανώς όπως φαίνεται από την φώτο είναι μάλλον κακή κατασκευή... 7 χρόνια είναι λίγα για τέτοια ζημιά...όσο αέρα και να έχει...
Βέβαια μου κάνει εντύπωση ότι με τον αέρα, η διπλανή κεραία η κατευθυντική δεν έπαθε τίποτα...
Έχεις καλούς γείτονες?
 

Μηνύματα
288
Reaction score
270
Την εγκατάσταση την έκανα μόνος όταν κάποτε είχα χρόνο και όρεξη . Επειδή δεν εχω εμπειρία και πρώτη φορά ασχολήθηκα να συμπεράνω ότι έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι η υπάρχει περίπτωση και σε μαϊμού προϊόν;

@panosop η κατευθυντική δική μου είναι και δεν έχει άλλος πρόσβαση το κτίριο είναι ιδιόκτητο όχι πολυκατοικία.

Το ποιό εύκολο και με μικρό κόστος για μένα είναι να πάρω ίδιο πιάτο και να το ενισχύσω με αυτα τα πλατιά παξιμάδια στις βίδες του ,τι λέτε;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Το ποιό εύκολο και με μικρό κόστος για μένα είναι να πάρω ίδιο πιάτο και να το ενισχύσω με αυτα τα πλατιά παξιμάδια στις βίδες του ,τι λέτε;
Μπορείς να το κάνεις, αλλά γιατί να πάρεις ίδιο αφού ήταν μούφα; ;)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Είναι εμφανές ότι η σκουριά έχει "φάει" τις τρύπες για τις βίδες στο ταψί και φυσικά σ΄εκείνο το σημείο αδυνατίζει η λαμαρίνα.
Με έναν δυνατό αέρα λογικό είναι να περάσει από μέσα η βίδα.
Επίσης δεν φαίνεται να είχε φαρδιές ροδέλες, αλλά μόνο βίδες και αυτό είναι λάθος.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Θα μου επιτρέψετε να κάνω μια υπόδειξη και προτροπή σε όσους κάνουν εγκατάσταση σε οτιδήποτε που θα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο και στις καιρικές συνθήκες.
Μην βάζετε τις βίδες που έχουν στην συσκευασία τους, να αγοράζετε ανοξείδωτες βίδες, παξιμάδια και ροδέλες για να μην σκουριάσουν ποτέ.
Με ένα ελάχιστο κόστος είστε σίγουροι ότι δεν θα σκουριάσουν, αλλά και αν χρειαστεί για οποιονδήποτε λόγο να τα βγάλετε, θα ξεβιδώσουν και θα ξαναβιδώσουν άνετα.
Το κόστος π.χ. για 4 βίδες με 6 χιλιοστά διάμετρο και μήκος 3 πόντους μαζί με ροδέλες και παξιμάδια είναι 1,5 ως 2 ευρώ στην λιανική.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Να συμπληρώσω ότι για κάθε διάμετρο βίδας, υπάρχουν τουλάχιστον 3 διαφορετικά μεγέθη ροδέλες.
Κανονική, μεγάλη και πολύ μεγάλη.
Επίσης να προτιμώνται τα παξιμάδια ασφαλείας που είναι ελάχιστα ακριβότερα, αλλά δεν ξεσφίγγουν από μόνα τους, παρά μόνο με κλειδιά.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Εκτος απο ανοξειδωτες βίδες και μεγάλες ροδέλες 2 συρματόσχοινα στην πάνω εξωτερική επιφάνεια του πιάτου, αν βέβαια υπάρχει χώρος στην ταράτσα.
 


Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Τα μεγάλα πιάτα και οι κεραίες σε περιοχές που τις χτυπάει δυνατός αέρας , καλό είναι να έχουν αντηρίδες .
Εχω δει δορυφορικά να πετάνε στην κυριολεξία. Οι κεραίες το πολύ πολύ να γυρίσουν και να χαθεί το σήμα.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
παιδια ροδελες στα δορυφορικα πιατα μπορει να μπει λογω της κυρτωσης που εχει το πιατο?, δεν θα δημιουργουσε προβλημα στην στηριξη του πιατου?.

και στα δυο Gibertini μου (1.25 & 1.65) δεν εχει ροδελες και τα εχω απο το 2000 & 2004 αντιστοιχα χωρις κανενα προβλημα.
 
Last edited:



Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
εμ ειναι GIBERTINI για αυτο δεν καταλαβαινουν απο καιρους!

κακα τα ψεματα σε επιπεδο μεγεθους 1,25-1,60 για οποιον θελει να κρατησει ενα πιατο για πολλα χρονια μια ειναι μαρκα http://www.gibertini.it/index.php/en/.
 


Μηνύματα
288
Reaction score
270
Το ένα είναι Gibertini OP125L το άλλο είναι Tecatel ALG 120
μιας και έχεις tecatel υπάρχει κάποιο λογότυπο της εταιρείας στο πιάτο σου ή υπήρχε στην συσκευασία αν θυμάσαι ; στο δικό μου δεν υπήρχε ίσως μόνο στο τυπωμένο φύλλο των οδηγιών (δεν είμαι και σίγουρος). Κυκλοφορούν και μαιμού πιάτα εταιρειών ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.945
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top