Το πρώτο μου 2.1 σύστημα - Πρώτα βήματα



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το λιγότερο, τρομερή.
Ο αφρός δεν ξέρω τί ρόλο βαράει. Σίγουρα θα τον βάλεις πίσω από τα ηχεία, μεταξύ αυτών και του τοίχου, να μην υπάρχει κενό. Όλο το κενό γεμάτο με αφρό
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Το λιγότερο, τρομερή.
Ο αφρός δεν ξέρω τί ρόλο βαράει. Σίγουρα θα τον βάλεις πίσω από τα ηχεία, μεταξύ αυτών και του τοίχου, να μην υπάρχει κενό. Όλο το κενό γεμάτο με αφρό
Τον αφρό τον είχα πάρει κάποια στιγμή και έβαλα ένα κομμάτι κάτω από τα ηχεία για τις δονήσεις.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Με τον ένα ή τον άλλον τρόπο θα βρω τον χώρο για να στηθούν σωστά τα ηχεία.

Όσον αφορά τον αφρό:

https://www.aliexpress.com/item/32964636028.html
https://www.aliexpress.com/item/32832798880.html

Η τιμή του subwoofer θα μπορούσε να ήταν λίγο χαμηλότερη,
Το δεύτερο λινκ δείχνει βάση για τα ηχεία, την συμπιέζεις ανάλογα και δίνεις την κλίση που θέλεις σε αυτά. Για το πρώτο λινκ, νομίζω ένα δυο φύλλα στον τοίχο είναι αρκετά, επιμένω στο να αφήσεις αέρα πίσω από τα ηχεία, ακόμα και αν μελλοντικά πάρεις υπογουφερ. Το υπογουφερ θα δουλεύει από τα 100hz και κάτω (περίπου), η οπή στα ηχεία συμμετέχει σε συχνότητες αρκετά πιο πάνω.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ψάχνω να ξαναβρώ το άρθρο που έλεγε ότι η οπή στα JBL LSR 305 (πρώτο μοντέλο) είναι στα 43 Hz. Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι και στα 305P MkII εκεί θα είναι.
Άρα αυτό:

Το υπογουφερ θα δουλεύει από τα 100hz και κάτω (περίπου), η οπή στα ηχεία συμμετέχει σε συχνότητες αρκετά πιο πάνω.
δεν ισχύει.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Το ότι η συχνότητα συντονισμού είναι στα 43Hz δεν σημαίνει ότι δεν συμμετέχει (βοηθά) και σε πιο πάνω συχνότητες (θεωρητικά μέχρι 200-250Hz), προφανώς όλο και λιγότερο όσο ανεβαίνουμε. Μην πιάσουμε όμως τις βασικές θεωρίες, γιατί μάλλον θα μπερδέψουμε τον φίλο μας. Ας τα πάρει με το καλό και θα πειραματιστεί με τοποθέτηση, κλεισίματα οπών κλπ και θα δει τι του αρέσει.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.518
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top