Το σινεμά του "Ρόδου"

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μπωω, γίναμε πολλές πράγματι ε; :p :laugh::laugh::laugh:
δες και καμιά ταινία της προκοπής τώρα που έχεις προβολέα, βάλε τζεϊμυ μποντ που είναι της εποχής :laugh::laugh::laugh:
α, καλορίζικος και καλοθέατος :drinks:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Ρε Γιάννη μ', πλάκα κάναμε πως είναι καλύτεροι οι JVC για να τους ξεφορτωθούμε. Δες την πορεία του ichaltou που μετά απο Epson και 3-4 5; (τα μπερδεύω) JVC, πήρε πάλι DLP. Κάτι ξέρει.

Τσίμπησες ρε κότσυφα;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ρε Γιάννη μ', πλάκα κάναμε πως είναι καλύτεροι οι JVC για να τους ξεφορτωθούμε. Δες την πορεία του ichaltou που μετά απο Epson και 3-4 5; (τα μπερδεύω) JVC, πήρε πάλι DLP. Κάτι ξέρει.

Τσίμπησες ρε κότσυφα;
Σε κάνα δίμηνο που θα 'χει βαρεθεί τον DLP του (και θα λέει "μαύρα μάτια έκανα να δω JVC"...:D ) θα τον παρακαλέσω να κάνουμε ανταλλαγή. :D
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ρε Γιάννη μ', πλάκα κάναμε πως είναι καλύτεροι οι JVC για να τους ξεφορτωθούμε. Δες την πορεία του ichaltou που μετά απο Epson και 3-4 5; (τα μπερδεύω) JVC, πήρε πάλι DLP. Κάτι ξέρει.

Τσίμπησες ρε κότσυφα;
Κρύβε λόγια και θα μας ξεμείνουν τα σαπάκια!!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω ότι οι παρατηρήσεις του Γιάννη είναι απολύτως εύστοχες. Χρωματικά ο Runco δεν παίζεται. Θυμάμαι το σοκ όταν τον είχα δει να παίζει δίπλα στον άμοιρο jvc x-3 που μόλις είχα αγοράσει.
Από τότε βέβαια η jvc πάτησε γκάζι. Θεωρώ ότι ο x-55 είναι το best value μηχανάκι της εταιρείας ακόμα και σήμερα. Με καλά ρυθμιστικά, on/off contrast που δεν πιάνει κανείς άλλος, προσεγμένη σύγκλιση και eshift (για όσους το θέλουν), είναι η χαρά του cinephile.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
καλιο αργα παρα ποτε!! επιτελους μαυρο! δε θα ξεχασω οταν πηρα τον Χ35 την πρωτη βδομαδα καθε μερα 2 ταινιες. σε καθηλωνει το μαυρο του.:smile::smile:

ευγε κ απο μενα! καλες και απροβληματιστες θεασεις!! ;););)
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Last edited:




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
καλοριζικος!

να τον χαρεις!!

πες μας εντυπωσεις σε σχεση με τα παλιοτερα εργαλεια
Εδώ:

Αν υπάρχει ένα πράγμα που ποτέ δεν μετάνιωσα στο δικό μου home cinema, αυτό είναι το masking. Όταν λοιπόν λείπουν οι ... :whistling:"μαύρες" μπάρες, η αίσθηση της εικόνας αλλάζει τελείως. Μόνο σε αντιπαραβολή μπορείς να εκτιμήσεις το τεράστιο αυτό πλεονέκτημα του JVC.

Όλη αυτή την ώρα έψαχνα να βρω το thread που είχα ανοίξει όταν πρωτοπήρα τον Runco. Είχα ξεχάσει ότι πέρασαν σχεδόν πέντε χρόνια. Δεν θα τον αποκαθήλωνα αν, σε αντίθεση με τις προδιαγραφές, είχε έστω και διπλάσια πτώση φωτεινότητας από το 10% που έδινε η Runco για τη διάρκεια ζωής των led (50.000 ώρες). Δυστυχώς ξεπέρασε αισθητά αυτό το νούμερο. Ο Καστρουνής έχει αναλάβει πλέον το έργο του καθαρισμού, της ρύθμισης και της μέτρησης του Runco, ώστε να είναι έτοιμος για τον επίδοξο νέο του ιδιοκτήτη. Αυτό που σίγουρα θα μου λείψει είναι η χρωματική παλέτα του Runco, που την θεωρώ μακράν κορυφαία.

Ο JVC απ' την άλλη έχει αυτή την εικόνα που σε καθηλώνει λόγω μαύρου. Ανεβάζεις τη φωτεινότητα, αλλά το μαύρο είναι πάντα εκεί. Παρ' όλο που έχω πέσει σε εξαιρετικό κομμάτι, ο Καστρουνής τον ρύθμιζε όλο το χθεσινό απόγευμα και δεν έχω προλάβει να δω ταινία ακόμα. Απλά, η πρώτη ρύθμιση που έγινε ήταν να κατέβει η φωτεινότητα στα 12fl, γιατί παραπάνω μου φαινόταν ενοχλητική. Φταίει η συνήθεια πέντε χρόνων; Μπορεί.

Αναλυτικές εντυπώσεις λοιπόν αναμένονται.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μάρκου πού εννοεί; :)
Φαντάζομαι κάπου στο κέντρο Αττικής. Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια , με τον rose ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το οτιδήποτε.


@rose , Γιάννη καλοθέατος , να τον ευχαριστηθείς σου εύχομαι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542

καλοριζικος Γιαννη μου ...καιρος να απολαυσεις τις δυνατοτητες του χωρο σου.:)

θα περασω να τον δω ενα Σαββατο....
..για δες ποτε μπορεις και ενημερωσεμε ναχω την βαλιτσα ετοιμη..:D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
καλοριζικος Γιαννη μου ...καιρος να απολαυσεις τις δυνατοτητες του χωρο σου.:)

θα περασω να τον δω ενα Σαββατο....
..για δες ποτε μπορεις και ενημερωσεμε ναχω την βαλιτσα ετοιμη..:D
Ευχαριστώ Κώστα!

Δεν είναι ανάγκη να φέρεις ολόκληρη βαλίτσα με χρήματα. 5-6 χιλιάδες ευρώ αρκούν. :D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εχω λεφτα βρε....:D
...αλλα θελω να δω αν μπορει να ξεπεραστει το 150+ ansi contrast που εχω μετρηση αλλου ;)

και φυσικα να δεις πως παιζεις..:D
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Εν όψει προετομασίας (ψυχολογικής προς το παρόν) για το επικείμενο Dolby Atmos, υπάρχουν οι εξής σκέψεις:
  1. Παίρνω τον Yamaha CX-A5100
  2. Χρησιμοποιώ τον Pioneer ως τελικό για τα 7.1
Από εδώ και κάτω μπλέκουν τα πράγματα. Ο Καστρουνής μου λέει ότι στη θέση που είναι ο καναπές μπορούν να μπουν μόνο δύο ηχεία οροφής. Έ, όχι! :D
Θα πάω τον καναπέ 60 πόντους μπροστά, που έχει λυσσάξει η mitsy, ώστε να βάλω τέσσερα.

Για πείτε προτάσεις για ηχεία οροφής, όχι χωνευτά.

Σκέφτομαι για την ενίσχυση τους να πάρω δύο Behringer iNuke 1000, όπως μου πρότεινε ο Σάκης Πετρόπουλος.

Τι λέτε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top