Το ''στέκι'' μου...!


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Το ''στέκι'' μου...!

Tην πηρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ε καλά τώρα...

Αντι να πάρεις ενα πικάπ κι ενα διπλό κασσετόφωνο πετάς τα λεφτά σου στα παλιοκούτια.:611:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το ''στέκι'' μου...!

Πάμε αλλού τον χαβαλέ για την LIo .To σκίσαμε το post του φίλου μας.
Κοι Συντονισταί
Ανοίξτε αλλού και μεταφέρετε τα άσχετα πόστ Please:120::119:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: Το ''στέκι'' μου...!

Ε καλά τώρα...

Αντι να πάρεις ενα πικάπ κι ενα διπλό κασσετόφωνο πετάς τα λεφτά σου στα παλιοκούτια.:611:
Εσφαλλα το ξερω.....επρεπε να παρω πικαπ που ειναι ποιο ομορφο...........και να μπορω να βαλλω και 4 -5 βραχιονες επανω!!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Απάντηση: Το ''στέκι'' μου...!

Ok, ξεκίνα κ μάζευε!!

Παρόλο που μούχες πει τα ωραία σου,,,,,,........μπραβό μουσιού, καλές ακροάσεις!!!
Στις γιορτές που θα ΄χω χρόνο να κανονίσουμε να βρεθούμε.Μερσί!
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Απάντηση: Το ''στέκι'' μου...!

Καλησπέρα και από εμένα ενδιαφέρον σύστημα που συνδιάζει το παλιό με το σύχρονο και το μέλλον
αρμονικά.Επίσης δεν το βαριέσαι αφού μπορείς να κάνεις διαφορετικές ρυθμίσεις και πάλι να το
ευχαριστιέσαι.Μπράβο.Μια ερώτηση τα cms40 πάνω στα focal παίζουν ταυτόχρονα;Τι προσφέρουν;
Ναί τα μικρούλια πάιζουν ταυτόχρονα σε χαμηλότερη ένταση σε ρόλο δίπολου με πολύ καλή σκηνική παρουσία.Γενικώς πειραματίζομαι!:114:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Και εγώ ήθελα να ρωτήσω αν παίζουν ταυτόχρονα...
Τις ακυρώσεις που έχεις στο χώρο σου, ανάλογα και τα πολικά διαγράμματα των ηχείων, τις έχεις σκεφτεί?
Μιλάμε για δύο διαφορετικές πηγές, με διαφορά φάσης 180 μοιρών.
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Απάντηση: Re: Το ''στέκι'' μου...!

Και εγώ ήθελα να ρωτήσω αν παίζουν ταυτόχρονα...
Τις ακυρώσεις που έχεις στο χώρο σου, ανάλογα και τα πολικά διαγράμματα των ηχείων, τις έχεις σκεφτεί?
Μιλάμε για δύο διαφορετικές πηγές, με διαφορά φάσης 180 μοιρών.
Όχι..Τελείως εμπειρικά τα παίζω έτσι τις τελευταίες μέρες με αποτέλεσμα ένα όμορφο τρισδιάστατο,να πώ?,εφφέ.Αν δε σου κάνει κόπο μπορείς να με διαφωτίσεις περαιτέρω επί του θέματος?Thnx!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Re: Απάντηση: Re: Το ''στέκι'' μου...!

Όχι..Τελείως εμπειρικά τα παίζω έτσι τις τελευταίες μέρες με αποτέλεσμα ένα όμορφο τρισδιάστατο,να πώ?,εφφέ.Αν δε σου κάνει κόπο μπορείς να με διαφωτίσεις περαιτέρω επί του θέματος?Thnx!
Ένα μεγάφωνο ακτινοβολεί και προς τα εμπρός και προς τα πίσω. Όταν ο κώνος μετατοπίζεται εμπρός δημιουργεί πύκνωμα αέρα μπροστά, και αραίωμα πίσω.
Αν δεν υπήρχαν οι φυσικές διαστάσεις του μεγαφώνου το αποτέλεσμα θα ήταν μηδενικός ήχος. Παρόλα αυτά ακούμε κάποιο αχνό ήχο επειδή το πλάτος του μεγαφώνου είναι συγκρίσιμο με το μήκος κύματος κάποιον συχνοτήτων.
Αυτό λοιπόν το πρόβλημα έρχεται να καλύψει η καμπίνα, μηδενίζοντας την ακτινοβολία που διαφεύγει.
Εσύ με αυτό που κάνεις είναι να έχεις μια ακτινοβολία εμπρός και μία πίσω.
Αυξομειώνοντας την ένταση του πίσω ηχείου ουσιαστικά ελέγχεις το πόσο θα ακουστεί το κοινό φάσμα των δύο ηχείων.

Για να καταλάβεις θα σου πω τι ακούς σπίτι σου...
Το χαμηλό, από τη στιγμή που το αναλαμβάνει το υπογούφερ, δεν επηρεάζεται καθόλου.
Το μεσοχαμηλό σου και μέρος της μεσαίας περιοχής, που ακτινοβολεί σε γωνίας ίση ή ελαφρώς μικρότερη των 360 μοιρών, εξαρτώμενα και από τις διαστάσεις της καμπίνας σου, είναι αυτό που πλήττεται λόγω ακυρώσεων.
Οι υψηλές συχνότητες που είναι κατευθυντικές δεν επηρεάζονται επίσης.

Στη πράξη τώρα τι ακούς...
Λόγο χαμηλότερης στάθμης σε μέρος του φάσματος σου δίνεται η εντύπωση του βάθους σκηνής με τα χτυπήματα των κρουστών να είναι στο βάθος όπως επίσης και οι φωνές των ερμηνευτών.
Από την άλλη τα πιατίνια και γενικά όργανα με αρμονικές ψηλά σου βγαίνουν ποιο μπροστά και ακούγονται ποιο ζωντανά και σε περίεργα σημεία στην υποτιθέμενη σκηνή αναλόγως και των ανακλάσεων του χώρου σου.
Πόσο κοντά είμαι?:126:
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το ''στέκι'' μου...!

Ακριβώς έτσι...όπως τα λές.Δε θα μπορούσα να το περιγράψω καλλίτερα!Φιλε petermeni εντυπωσίαστηκα!Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χάνω λόγω ακυρώσεων κάποιες πληροφορίες σε μέρος του φάσματος παρά το γεγονός ότι είναι εντυπωσιακή η σκηνική παρουσία.Θέλω διάβασμα..:431:Για να έχω αυτό το εντυπωσιακό αποτέλεσμα δίχως ακυρώσεις?Φαντάζομαι θα έχει να κάνει με τη διαμόρφωση του χώρου...Ευχαριστώ και πάλι...πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα όλα αυτά!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Και βέβαια θεώρησε τα ανωτέρω σαν μια παρένθεση στο πως και το γιατί ακούς ότι ακούς.
Τώρα... αν τελικά είναι σωστό ή λάθος, από τη στιγμή που σου αρέσει το αποτέλεσμα, μη δίνεις και πολύ σημασία.
 


Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Απάντηση: Re: Το ''στέκι'' μου...!

Και βέβαια θεώρησε τα ανωτέρω σαν μια παρένθεση στο πως και το γιατί ακούς ότι ακούς.
Τώρα... αν τελικά είναι σωστό ή λάθος, από τη στιγμή που σου αρέσει το αποτέλεσμα, μη δίνεις και πολύ σημασία.
Αυτό προσπαθώ να κάνω κυρίως για να απολαμβάνω τη μουσική όπως μου αρέσει,αν και δεν τα καταφέρνω πάντα.Καλώς ή κακώς:114:Βλέπεις ο χειμώνας είναι ολίγον τι βαρετός εδώ στο νησί οπότε να ΄χουμε ν΄ασχολούμαστε!
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Απάντηση: Re: Το ''στέκι'' μου...!

Δε θέλει απλώς διάβασμα για να ακούσεις σωστά "δίπολα"...θέλει και κατάλληλη σχεδίαση, δεν την γλυτώνεις έτσι απλά με ένα ηχείο μπρος κι ένα πίσω!
Κοίτα πχ του κυρίου:

http://www.linkwitzlab.com/Wood Artistry LL-home.htm

http://www.linkwitzlab.com/stereo reproduction.htm
Σίγουρα....συμφωνώ.Αν και δεν έχω σκοπό να αλλάξω τα ηχεία μου για δίπολα,απλά παίζω λιγάκι για να περνώ ευχάριστα την ώρα μου.Anyway thnx για τα ενδιαφέροντα links!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top