Το στρουμφ έμεινε μονόφθαλμο...

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Επειδη δουλεψα τουλαχιστον μια πενταετια με osram night-breaker καλες αλλα μου τις εκαιγε,κατεληξα μια δεκαετια τωρα (σε πλαστικο φαναρι) σε philips crystal vision,με λογικη τιμη και πολυ καλο λευκο φως (ας μπλεδιζει δεν εχει αυτο το μπλε φθοριζον,αλλα καθαροτατο λευκο)

View attachment 214443

μια εξαιρετική λάμπα αλλά για 400 ώρες!!!!!! Το λέει ο ίδιος ο κατασκευαστής.
Δεν καίγεται μετά τις 400, αλλά φθίνει η απόδοση της σε κοινή απλή λάμπα.
Εγω που τον χειμώνα έχω αναμμένα τα φώτα μου και το πρωί , χρειάζομαι κάθε 2-3 μήνες αλλαγή.
Έχω αλλάξει πολλές τέτοιες μέχρι να καταλήξω σε led.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Πάντως οι οικιακές λάμπες LED μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
Όλες μιλάνε για διάρκεια 30 ως 50 χιλιάδες ώρες και καίγονται στις 1000 - 1500

Πήρα 3 λάμπες για το φωτιστικό οροφής στην κουζίνα αυτού του τύπου.
lampa-led-enjoy.jpg


Είδα ότι αγοράστηκαν 17-1-2020
Κάηκε η πρώτη πριν 1,5 μήνα περίπου, αφού άρχισε πρώτα να τρεμοπαίζει τακτικά και όλο και πιο πολύ.
Πολύ σπαστικό.
Προχθές κάηκε η δεύτερη με τα ίδια συμπτώματα.
Τώρα κάπου κάπου κάνει τρεμόπαιγμα και η τρίτη, άρα έρχεται η σειρά της.
Τι στο διάολο, τις προγραμματίζουν;

Όμως διαπίστωσα ότι δεν καίγονται τα LED στοιχεία, αλλά οι μικρές πλακέτες που έχουν τα ηλεκτρονικά.
Έχω ήδη παραγγείλει του ίδιου τύπου, άλλη μάρκα.
Έτσι κι αλλιώς κινεζιές είναι όλες.
Όμως οι συγκεκριμένες έχουν πολύ δυνατό φως και την ενδιάμεση απόχρωση 4000Κ που μ΄ αρέσει πολύ.
Ούτε θερμό, ούτε ψυχρό.
Τουλάχιστον είναι φτηνές.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
3
οι ωρες λειτουργιας που δινουν οι κατασκευαστες ειναι συνηθως για συνεχομενη λειτουργεια της λαμπας...(παραλογο μεν ετσι τις μετρανε δε).το συνεχομενο αναψε-σβησε,οπως πολυ σωστα διαπιστωσες φθειρει τη πλακετα των led και οχι τα ιδια τα led.παθοντας κ εγω,βρηκα καποιες led γνωστης εταιριας,ακριβοτερες ναι αλλα τις εχω τωρα κοντα δυο χρονια χωρις κανενα προβλημα.
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Πάντως οι οικιακές λάμπες LED μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
Όλες μιλάνε για διάρκεια 30 ως 50 χιλιάδες ώρες και καίγονται στις 1000 - 1500

Πήρα 3 λάμπες για το φωτιστικό οροφής στην κουζίνα αυτού του τύπου.
View attachment 214464

Είδα ότι αγοράστηκαν 17-1-2020
Κάηκε η πρώτη πριν 1,5 μήνα περίπου, αφού άρχισε πρώτα να τρεμοπαίζει τακτικά και όλο και πιο πολύ.
Πολύ σπαστικό.
Προχθές κάηκε η δεύτερη με τα ίδια συμπτώματα.
Τώρα κάπου κάπου κάνει τρεμόπαιγμα και η τρίτη, άρα έρχεται η σειρά της.
Τι στο διάολο, τις προγραμματίζουν;

Όμως διαπίστωσα ότι δεν καίγονται τα LED στοιχεία, αλλά οι μικρές πλακέτες που έχουν τα ηλεκτρονικά.
Έχω ήδη παραγγείλει του ίδιου τύπου, άλλη μάρκα.
Έτσι κι αλλιώς κινεζιές είναι όλες.
Όμως οι συγκεκριμένες έχουν πολύ δυνατό φως και την ενδιάμεση απόχρωση 4000Κ που μ΄ αρέσει πολύ.
Ούτε θερμό, ούτε ψυχρό.
Τουλάχιστον είναι φτηνές.
Μιχάλη , αν δεχτούμε ότι η λάμπα είναι οκ, το επόμενο που πρέπει να ελεγχθεί είναι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού (πίνακας, συρματωση, γείωση, δισκοπτικι υλικό)και το δίκτυο της ΔΕΗ στην περιοχή (σωστό και σταθερό βολταζ και συχνότητα). Κάποιες συσκευές ίσως έχουν ανοχές και κάποιες όχι , ειδικά ηλεκτρονικές πλακετιτσες.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Μπα....... όλα είναι εντάξει, απλά επειδή τις άνοιξα τις καμένες, είδα τι δουλειά κάνει ο κινέζος στο εσωτερικό της λάμπας στην πλακετίτσα.
Για μπουνιές.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... μη κυκλοφορεις βραδυ,τουλαχιστων απο δρομους χωρις πολυ φως... ή δρομους που δεν γνωριζεις καλα... δεν θα παρω 50 ευρο, η γνωση πρεπει να προσφερεται απλοχερα, και χωρις προσωπικο οφελος. Δρ Μαιμου.
(υγ. και εγω θελω να βαλω φωτα για να βλεπω τη νυχτα, αυτα που εχω ισα που καταλαβαινεις οτι ειναι αναμενα,ή περισσοτερο να σε βλεπουν οι αλλοι ειναι-αλλα δεν κυκλοφορω τα βραδια)
στην τελικη βαλε ενα σποτλαιτ οπως οι αμερικανοι :boast: :
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top