Το συστηματάκι μου στο γραφείο μου

Μηνύματα
521
Reaction score
41
Ολοκληρώθηκε αυτό που είχα στο μυαλό μου , σίγουρα το σημείο που είναι το γραφείο δεν βοηθα (καθότι γωνία) αλλα νομίζω για τις δεδομένες συνθήκες παίρνω το maximum.

Ενισχυτής: Tangent Ampster BT
Ηχεία : Taga Harmony Platinum One
DAC : Aune X1s
Καλώδιο : Platinum 18-16c Taga Harmony
Βάσεις : IsoAcoustics L8R130
Interconnect : NorStone

και το 3R

Με κάθε κομμάτι που πρόσθετα είχα και αισθητή διαφορά στον ήχο, με τον Aune γλύκανε ο ήχος και έγινε πιο γεμάτος και καλύτερη στερεοφωνική εικόνα, μετά ήρθε το 3R όπου απογείωσε τον Aune και τέλος σήμερα έβαλα τις βάσεις. ΜΕΓΑΛΗ διαφορα, όσα διάβαζα για τις βάσεις τελικά ήταν αληθινά. Ζωντάνεψε περισσότερο η εικόνα (αν το περιγράφω σωστά) και μεγάλωσε η σκηνή ως προς το ύψος και τα όργανα πιο ρεαλιστικά πιο γεμάτα, απίστευτη διαφορά, δεν τις περίμενα τόσο καλές!!!!!! Αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω!!
Ολα αυτα τα σχόλια από ένα ανεκπαίδευτο και ολίγον "κουφο αυτί"


Νομίζω ότι αυτό το σύστημα σε ιδανικό χώρο θα παίζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!! για τα λεφτά του!!!!


image uploader


image uploader


image uploader
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Καλημερα φωτη...

Το υψος μου φαινεται ψηλα. Ειναι το τουιτερ στο υψος του αυτιου οταν καθεσαι; εαν ναι τοτε εισαι μια χαρα.

Επισης δεν ξερω μηπως θα ηταν καλυτερα να τα εβαζες απέναντι σου... Αυτο θα στο πουν αλλοι βεβαια (να μαθω κ γω) διοτι δεν εχω εμπειρία σε τετοιους χωρους (οχι πως στους αλλους έχω την μεγαλη εμπειρια).

Σιγουρα θα βοηθουσε εαν εβαζες καποιο πανελ σε αυτην την γωνια. Ειναι σχετικα φθηνα κ νομιζω θα βοηθησει.

Δοκιμασε να βαλεις ενα αρκετα βαρυ αντικείμενο (τουλαχιστον 2κιλα) πανω στο 3r και στον aune. Συνηθως στις οχι τοσο καλες συσκευες καθαριζει ο ηχος... Σε αλλες στεγνωνει. Κάνε δοκιμές με βαριδια και στις δυο συσκευες, μετα μονο στο 3r,μετα μονο στο aune και υστερα χωρις κ διαλεξε ποιο σ αρεσει.

Εαν ειδα καλα τα rca και των ηχειων ειναι ofc οποτε εισαι μια χαρα.

Τελος οργανωσε λιγο καλυτερα τα καλωδια σου (εαν γίνεται) και το επιτραπεζιο φως ίσως να κανει ζημια μιας κ ειναι αναμεσα(δεν ξερω μπορει να μαι υπερβολικος αλλα ολες αυτες οι λεπτόμεριες ειναι για το τελος). Μπορείς να βαλεις ενα πηχακι στο πανω μερος στο επιπλο κ απο πισω μια ταινια λεντ σαν κρυφο φωτισμο(σαν ιδεα το λεω νομιζω θα δειχνει ωραιο).

Ps:ελπιζω να χρησιμοποιεις fidelizer και εχεις κανει δοκιμες αναμεσα στις usb για να δεις ποια ειναι πιο ήσυχη.

Καλες ακροασεις κ να το χαιρεσαι
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δοκιμασε να βαλεις ενα αρκετα βαρυ αντικείμενο (τουλαχιστον 2κιλα) πανω στο 3r και στον aune. Συνηθως στις οχι τοσο καλες συσκευες καθαριζει ο ηχος... Σε αλλες στεγνωνει. Κάνε δοκιμές με βαριδια και στις δυο συσκευες.

Σε καλες συσκευες χρειαζεται; Τι κανει σε ακριβες ;
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δοκιμασε να βαλεις ενα αρκετα βαρυ αντικείμενο (τουλαχιστον 2κιλα) πανω στο 3r και στον aune. Συνηθως στις οχι τοσο καλες συσκευες καθαριζει ο ηχος... Σε αλλες στεγνωνει.
Στο δωμάτιό μου στην Ελλάδα έχω υγρασία γύρω στο 60%. Λες να κάνει δουλειά αυτό πάνω στο DAC;
Εδώ στη Γερμανία που έχω μεταφέρει το DAC έχω υγρασία μόνο 20%, μάλλον δεν χρειάζεται τέτοιο πράγμα. Αν το βάλω όμως τί θα γίνει;
 




Μηνύματα
954
Reaction score
518
χαχα.....

Ε να μην χαλασουμε το θεμα θα σας στειλω σε ολους αφου το θελετε.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Στο δωμάτιό μου στην Ελλάδα έχω υγρασία γύρω στο 60%. Λες να κάνει δουλειά αυτό πάνω στο DAC;
Εδώ στη Γερμανία που έχω μεταφέρει το DAC έχω υγρασία μόνο 20%, μάλλον δεν χρειάζεται τέτοιο πράγμα. Αν το βάλω όμως τί θα γίνει;
Εχει σχεση η υγρασια με το βαρος? γιατι να βαλεις βαρος? δε μπορω να καταλαβω
 



Μηνύματα
521
Reaction score
41
Καλημερα φωτη...

Το υψος μου φαινεται ψηλα. Ειναι το τουιτερ στο υψος του αυτιου οταν καθεσαι; εαν ναι τοτε εισαι μια χαρα.

Επισης δεν ξερω μηπως θα ηταν καλυτερα να τα εβαζες απέναντι σου... Αυτο θα στο πουν αλλοι βεβαια (να μαθω κ γω) διοτι δεν εχω εμπειρία σε τετοιους χωρους (οχι πως στους αλλους έχω την μεγαλη εμπειρια).

Σιγουρα θα βοηθουσε εαν εβαζες καποιο πανελ σε αυτην την γωνια. Ειναι σχετικα φθηνα κ νομιζω θα βοηθησει.

Δοκιμασε να βαλεις ενα αρκετα βαρυ αντικείμενο (τουλαχιστον 2κιλα) πανω στο 3r και στον aune. Συνηθως στις οχι τοσο καλες συσκευες καθαριζει ο ηχος... Σε αλλες στεγνωνει. Κάνε δοκιμές με βαριδια και στις δυο συσκευες, μετα μονο στο 3r,μετα μονο στο aune και υστερα χωρις κ διαλεξε ποιο σ αρεσει.

Εαν ειδα καλα τα rca και των ηχειων ειναι ofc οποτε εισαι μια χαρα.

Τελος οργανωσε λιγο καλυτερα τα καλωδια σου (εαν γίνεται) και το επιτραπεζιο φως ίσως να κανει ζημια μιας κ ειναι αναμεσα(δεν ξερω μπορει να μαι υπερβολικος αλλα ολες αυτες οι λεπτόμεριες ειναι για το τελος). Μπορείς να βαλεις ενα πηχακι στο πανω μερος στο επιπλο κ απο πισω μια ταινια λεντ σαν κρυφο φωτισμο(σαν ιδεα το λεω νομιζω θα δειχνει ωραιο).

Ps:ελπιζω να χρησιμοποιεις fidelizer και εχεις κανει δοκιμες αναμεσα στις usb για να δεις ποια ειναι πιο ήσυχη.

Καλες ακροασεις κ να το χαιρεσαι
Σε ευχαριστώ καταρχην
είναι στο ύψος των αυτιών μου, απέναντι μου θα ητνα πιο στριμωγμένα και θα μίκραινε το soundstage θα ερχόντουσαν πού πιο κοντά, τωρα είναι στο 1 μέτρο μεταξύ τους. Για τα rca εχεις δίκιο καλα είδες. το καλώδιο δυστυχως είναι πολύκλωνο και χοντρό , δύσκολα οργανώνεται. τα βαρίδια σε τι βοηθάνε σε αυτό που λες. Θα ακούσει κανείς διαφορά σε μηχανήματα τέτοιου κόστους ????
[DOUBLEPOST=1500130491][/DOUBLEPOST]
Καλορίζικο το σύστημά σου.



Τα οποία είναι συνολικά;
oλα μαζί κάνουν 900 , ηχεία και ενισχυτής 350 (που κάποιος μένει και μονο σε αυτά), dac 250 βασεις 100, 3r 200
[DOUBLEPOST=1500130593][/DOUBLEPOST]
χαχα.....

Ε να μην χαλασουμε το θεμα θα σας στειλω σε ολους αφου το θελετε.
για πες, για πες
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
τα βαρίδια σε τι βοηθάνε σε αυτό που λες. Θα ακούσει κανείς διαφορά σε μηχανήματα τέτοιου κόστους ????
Αυτο που γράφετε έρχεται σε ευθεία αντιπαράθεση με το ότι το 3R της ideon audio, αν κατάλαβα σωστά, κοστίζει όσο το Dac σας.
Να το ακούτε να το φχαριστιεστε και να κάνετε τα γούστα σας πάνω απ όλα και να προσέχετε λίγο παραπάνω τις υπερβολές και το τι μπορεί η θέλει να πουλήσει ο καθένας...
 

Μηνύματα
521
Reaction score
41
Αυτο που γράφετε έρχεται σε ευθεία αντιπαράθεση με το ότι το 3R της ideon audio, αν κατάλαβα σωστά, κοστίζει όσο το Dac σας.
Να το ακούτε να το φχαριστιεστε και να κάνετε τα γούστα σας πάνω απ όλα και να προσέχετε λίγο παραπάνω τις υπερβολές και το τι μπορεί η θέλει να πουλήσει ο καθένας...
Με το 3r παντως η διαφορα ηταν ακομα και για τα "κουφα" αυτια μου παραπανω απο εμφανη. Αλλιως θα το πουλαγα. Το οτι το dac κανει σχεδον τα ιδια δεν αντικατοπτριζει ισως την αληθεια. Αν το χε αλλη εταιρεια μπορει να κανε τα διπλασια, ομοιως και για τα ηχεια, αν τα ακουσετε θα καταλαβετε
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top