Το σύστημα μου - applesgr

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Μετά από πολλές ερωτήσεις, (ίσως και παραπάνω απ όσες έπρεπε σε κάποια μέλη - ευχαριστώ παιδιά!) έκανα και εγώ την αναβάθμισή μου.
Το budget περιορισμένο, αλλα σιγά σιγά αυξανόταν μέχρι να μπορώ να ξεκινήσω κάτι για να ακούω ευχάριστα την μουσική μου, να παίζω τα παιχνίδια μου και το digital πιάνο μου.

Ξεκινώντας απο το thread...

...από τότε άλλαξαν τα διαθέσιμα δωμάτια, το budget, οι σκέψεις...Ξεκίνησα ψάχνοντας ενισχυτή και ηχεία και συνεχώς έψαχνα όσο με βοηθούσαν τα μέλη εδώ. Μετά από καιρό προχώρησα στην διαμόρφωση ενός δυστυχώς κακών διαστάσεων δωματίου για ακουστική, αλλά το μόνο που είχα μέχρι ώρας διαθέσιμο.
Τρίγωνο ισόπλευρο 1.70m.

Αγοράσθηκαν τα:
Focal Alpha 80
Focusrite Scarlett 2i2
Βάσεις Μελίδη
Καλώδια Ζαπάντη

Πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα αλλά γνωρίζοντας τα προβλήματα του χώρου μελετάω να κάνω τις βελτιώσεις μου σιγά σιγά για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορώ.!
...Και έχουν ξεκινήσει να φτιάχνονται κάποια πάνελς και diffusers στον ελέυθερο χρόνο μου και σιγά σιγά θα προχωρήσω στην αγορά ενός UMIK-1 για τις μετρήσεις μου, για να γίνουν κάποιες βελτιώσεις μαζί με το REW.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθειά και υπομονή σας, πραγματικά ήταν πολύ σημαντική. Ιδιαίτερα τους Κώστα EAR, todkos, Σταύρος Λαγκαδιανός, vastsar, N.K, Dimifoot, anton, wnet για την συμμετοχή τους στο νήμα μου. Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες και θα ανανεώσω με το καλό όταν φτάσει το μικρόφωνο!

eq-3.jpg
eq-8.jpg
eq-10.jpg
eq-11.jpg
eq-16.jpg
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Η ρακή! Υπάρχει βάση από πίσω που ξεκινά από την βιβλιοθήκη! 😁
Βαλε σε παρακαλω μια φωτο απο το πλαϊ να το 'δω τονα (και να τηνε αλφαδιασεις καθοτι ως μαστορακος τα παρατηρω 'τανα )
μεγειες !!

:drinks:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Μεγειά-καλοάκουστα...σιγά σιγά και με σαμπς

Όπως και οι προηγούμενοι, εχω και γω απορία με το ύψος των ηχείων και του γραφείου
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Τα focal a80 είναι καλά ηχεία τα έχω ακούσει συγκριτικά καμία σχέση με τα μικρότερα άλφα μεγειά. Η οθόνη είναι στραβά όντως.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Ηντα μρε γινεται 'παε ?
η οθονη του υπολογιστη ιπταται ?
(ή χαλασμενη 'ναι η ρακη μου ... ?)
Αχ βρε Όλδυ μου. Για να απογειωθεί η οθόνη χρειάζεται το κατάλληλο καλώδιο. Όχι αυτό που απογειώνει τους ενισχυτές
:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
btw
όσο αναφορά το ύψος ακούω στa 1.10m
τόσο θα είναι και το ύψος του γραφείου, αυτό είναι λίγο ψηλότερο όπως βλέπετε στις φωτογραφίες
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Θέλω να καταλάβω τι εννοείς γραφείο 1.10 ύψος. Τα γραφεία ειναι συνήθως κάπου στα 75cm
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Θέλω να καταλάβω τι εννοείς γραφείο 1.10 ύψος. Τα γραφεία ειναι συνήθως κάπου στα 75cm
Αγαπητέ στα έκανα σαλάτα.

Μέχρι στιγμής:
Γραφείο 75cm όπως πολύ σωστά λες.
Ύψος twitter 1.10m.

Πόσο χαμηλότερα θα έπρεπε να είναι το γραφείο για να είναι ιδανικά? Ή είναι οκ όπως είναι τώρα?
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Αγαπητέ στα έκανα σαλάτα.

Μέχρι στιγμής:
Γραφείο 75cm όπως πολύ σωστά λες.
Ύψος twitter 1.10m.

Πόσο χαμηλότερα θα έπρεπε να είναι το γραφείο για να είναι ιδανικά? Ή είναι οκ όπως είναι τώρα?
Δεν μπορεί να ειναι χαμηλότερα, δεν θα μπορείς να δουλέψεις ή να γράψεις.
Τωρα το γραφείο ειναι 75cm?
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Δεν μπορεί να ειναι χαμηλότερα, δεν θα μπορείς να δουλέψεις ή να γράψεις.
Τωρα το γραφείο ειναι 75cm?
ναι 75. ποιο θα ήταν το ιδανικό ύψος των twitters?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
ναι 75. ποιο θα ήταν το ιδανικό ύψος των twitters?
Για γραφείο ψηλότερα, τουλάχιστον 20cm από όσο τα εχεις τώρα, ισως να σκεφτείς και με μικρη κλίση αναλόγως την τοποθέτηση.
Δεν ξέρω πως ακτινοβολεί προς τα κάτω το συγκεκριμένο, αλλά έτσι πως βλέπω την φωτό φοβάμαι την ανάκλαση
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Για γραφείο ψηλότερα, τουλάχιστον 20cm από όσο τα εχεις τώρα, ισως να σκεφτείς και με μικρη κλίση αναλόγως την τοποθέτηση.
Δεν ξέρω πως ακτινοβολεί προς τα κάτω το συγκεκριμένο, αλλά έτσι πως βλέπω την φωτό φοβάμαι την ανάκλαση
Βάζοντας την καρέκλα μου στο μεγαλύτερο δυνατό ύψος, το αυτί μου είναι σε ύψος 1.20m, δηλαδή +10 πόντους απ' όσο ήταν πριν. Και είναι οριακά για να μπορώ να δουλέψω άνετα (ακόμα και αν είχα ψηλότερη καρέκλα δεν θα βόλευε).

Άρα φαντάζομαι πως αν σηκώσω τα ηχεία +10 πόντους θα έχω λιγότερο comb filtering από το γραφείο?
Το +20 γίνεται αλλά όπως είπες οπωσδήποτε με κλίση..
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δε λες του Μιχάλη να σου φτιάξει ένα ζεύγος βάσεων με ρυθμιζόμενο ύψος?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Όχι, άστα όπως είναι, αν πάνε ψηλότερα τα ηχεία, θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα ανακλάσεων στην επιφάνεια του γραφείου.

Θα χρειαστεί όμως να ντύσεις το γραφείο με κάποιο απορροφητικό υλικό, νομίζω αυτές οι λεπτές φέτες συνθετικού φελλού που χρησιμοποιεί κατά κόρον ο vastsar είναι καταπληκτικές για αυτή τη χρήση, εμφανισημες και πολύ ανθεκτικές.


ΥΓ. Με γειά και μην αργείς με τα σαμπ. ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top