Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Το πολυκάναλο θα δημιουργήσει αίσθηση μεγαλύτερου χώρου. Τώρα με τα δυο ηχεία είναι που πνίγεται.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Το πολυκάναλο θα δημιουργήσει αίσθηση μεγαλύτερου χώρου. Τώρα με τα δυο ηχεία είναι που πνίγεται.
Τέσσερα (4) ηχεία! :p Αμ, πώς; Δεν λογαριάζονται τα subwoofers για ηχεία; :biggrin:

Πολυκάναλο ηχοσύστημα, κάποια στιγμή, θα στήσω, με μικρότερα σε μέγεθος (προφανώς!) ενεργά (εξίσου προφανώς!) ηχεία. Απλώς, όπως έχω δηλώσει αρκετές φορές στο παρελθόν, δεν είναι ζήτημα το οποίο έχει προτεραιότητα in the foreseeable future.

Κάποια στιγμή θα γίνει. Καλά να είμαστε, να μπορούμε να γράφουμε στο forum και θα κάνω νέα παρουσίαση τότε.
 

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Ξέρω, σου πρήξαμε τα @@, απλά ήθελα να επισημάνω ότι ο χώρος σου δεν είναι πρόβλημα.
Αλίμονο αν ήταν ο χώρος σου πρόβλημα.
Τα μεγάλα αφρόντιστα σαλόνια είναι τα προβληματικά, όχι ο φροντισμένος ακουστικά συμμαζεμένος χώρος σου.

Μια λέξη να πεις, και σου ράβουμε κοστούμι στο άψε-σβήσε, πού θα μπει τι κτλ :)
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.573
Reaction score
27.907
Wizzy, όταν έρθει η ώρα φώναξε έναν άνθρωπο (όπως σωστά έκανες μέχρι σήμερα), δώσε τα δεδομένα σου και άφησε τον να παίξει μπάλα. Εδώ όπως πολύ καλά γνωρίζεις ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του, βασικά τι θα έκανε εκείνος.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Wizzy, όταν έρθει η ώρα φώναξε έναν άνθρωπο (όπως σωστά έκανες μέχρι σήμερα), δώσε τα δεδομένα σου και άφησε τον να παίξει μπάλα. [...]
Εννοείται! :thumbsup:
Με τα λεφτά του άλλου πάντα
Και
Έλα μωρέ πέντε λεπτά θα κανείς και σιγά την διαφορά
Δεν κατάλαβα ούτε τι θες να πεις ούτε σε ποιον/σε τι αναφέρεσαι.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Τέσσερα (4) ηχεία! :p Αμ, πώς; Δεν λογαριάζονται τα subwoofers για ηχεία; :biggrin:

Πολυκάναλο ηχοσύστημα, κάποια στιγμή, θα στήσω, με μικρότερα σε μέγεθος (προφανώς!) ενεργά (εξίσου προφανώς!) ηχεία. Απλώς, όπως έχω δηλώσει αρκετές φορές στο παρελθόν, δεν είναι ζήτημα το οποίο έχει προτεραιότητα in the foreseeable future.

Κάποια στιγμή θα γίνει. Καλά να είμαστε, να μπορούμε να γράφουμε στο forum και θα κάνω νέα παρουσίαση τότε.
Τον χώρο τον έχεις, οπότε ένα πολυκάναλο 5.1.4 για παράδειγμα δεν απέχει και πολύ. Αμαρτία να μην το πραγματοποιησεις μελλοντικά.
Το καλύτερο είναι ότι σε μια έρευνα που είδα το πολυκαναλο δημιουργεί σε όλα τα είδη μουσικής μεγαλύτερη διέγερση αλλά ειδικά στο μέταλ την μεγαλύτερη δυνατή. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Το βρήκα τελικά:biggrin:
Όπως βλέπεις η συναισθηματική διέγερση στο Μέταλ στο 3D-Audio σε σχέση με το Στέρεο πάει ....στον Θεό. ( με μπλε χρώμα η διαφορά μεταξύ στέρεο και ιμερσιβ)
Με κόκκινο χρώμα η <<ευχαρίστηση>>.
1708869826758.png


 

Μηνύματα
1.057
Reaction score
1.575
Το βρήκα τελικά:biggrin:
Όπως βλέπεις η συναισθηματική διέγερση στο Μέταλ στο 3D-Audio σε σχέση με το Στέρεο πάει ....στον Θεό. ( με μπλε χρώμα η διαφορά μεταξύ στέρεο και ιμερσιβ)
Με κόκκινο χρώμα η <<ευχαρίστηση>>.
View attachment 323462

η σύγκριση μπλε με κόκκινο αφορά διαφορετικά συστήματα (και αν ναι ποια) ή από το πολυκάναλο κλείνουμε τα 7 (ή δεν ξέρω πόσα) ηχεία και ακούμε από τα 2 που μείνανε;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Τον χώρο τον έχεις, οπότε ένα πολυκάναλο 5.1.4 για παράδειγμα δεν απέχει και πολύ. Αμαρτία να μην το πραγματοποιησεις μελλοντικά.
Για το .4 δεν είμαι πολύ σίγουρος - πρέπει να κρεμαστούν από κάπου αυτά και δεν νομίζω να υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Θυμίζω ότι ο χώρος δεν προορίζεται για θέαση ταινιών, αλλά μόνο για ακρόαση μουσικής, οπότε τα υλικά που τον διαμόρφωσαν επιλέχθηκαν για να εξυπηρετήσουν αυτόν τον σκοπό.

Όπως και να 'χει το πράγμα, όταν έρθει εκείνη η ώρα, θα το δω.

Το καλύτερο είναι ότι σε μια έρευνα που είδα το πολυκαναλο δημιουργεί σε όλα τα είδη μουσικής μεγαλύτερη διέγερση αλλά ειδικά στο μέταλ την μεγαλύτερη δυνατή. :D
Το βρήκα τελικά:biggrin:
Όπως βλέπεις η συναισθηματική διέγερση στο Μέταλ στο 3D-Audio σε σχέση με το Στέρεο πάει ....στον Θεό. ( με μπλε χρώμα η διαφορά μεταξύ στέρεο και ιμερσιβ)
Με κόκκινο χρώμα η <<ευχαρίστηση>>.
Πφφφφ...! Το έχω διαπιστώσει ήδη!:biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.119
Το γοργόν και χάριν έχει.

Μνιά πσυχή που'ναι να βγει, ας βγει μνιανώρα'ρχύτερα.

Όσο χάρηκες που'βαλες τα σαμπ κι απορούσες γιατί τόσα χρόνια να χάνεις τέτοια ευχαρίστηση, άλλο τόσο θα χαρείς όταν θα βάλεις ιμερσιβ εκεί μέσα, και θ'απορείς γιατί έχασες τόσα χρόνια στο δικαναλο.

Ξέρω ότι έχεις άλλες προτεραιότητες, αλλά ξέρω και πως θες λίγο ζμπρώξιμο για να ξεκινήσεις, κι όχι για περίεργους λόγους (ήδη, λόγω χώρου, απολαμβάνεις πολύ υψηλής πιστότητας ήχο).

Τα σαμπ που ήδη έχεις, φτάνουν για ιμερσιβ, δε χρειάζεσαι αλλαγές εκεί.

7 ηχεία θες κάτω, και 4 επάνω. Μην συμβιβαστείς για λιγότερα. Το 7.Χ.4 είναι το στάνταρ βασικό σεταπ.

Μια χαρά χωράνε εκεί μέσα. Λόγω μικρής απόστασης ακρόασης, οι περιφερειακοί δορυφόροι μπορούν να είναι μικρού μεγέθους, και κατ'επεκτασιν χαμηλού κοστολογίου.
Τα 3 μπροστά θα πρέπει να είναι όμοια, και λίγο πιο καρδαμωμένα από τα υπόλοιπα.

Πουλώντας τον εξοπλισμό που ήδη έχεις (ενισχυτικά και ηχεία) σε λογική τιμή, θαρρώ πως δε θα χρειαστεί καν να βάλεις το χέρι στην τσέπη. 😎
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
@costas EAR Φίλε, τα ξέρω αυτά, τα έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές. Όταν ευδοκιμήσουν οι συνθήκες, όλα θα γίνουν.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.210
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top