Το τσαρδάκι μου

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Θα πρότεινα σε όσους δεν εχουν μεγάλη "τριβή" με το Dirac να μένουν στην default καμπύλη, και φυσικα να κάνουν τις μετρησεις στο mode καναπέ, και όχι πολυθρόνας.

Με την τριβή και σε βάθος χρόνου μηνών, με ταυτόχρονη επιβεβαίωση με μετρήσεις στο REW μπορείς σιγά σιγά να φτιάξεις φίλτρα-καμπύλες που να σε ικανοποιούν, και μάλιστα περισσότερα απο ενα, έτσι ώστε να εχεις επιλογές για διαφορετικές ηχογραφήσεις ή και είδη μουσικής.

Σε μια-δυο βδομάδες που ειναι το trial δεν προλαβαίνεις να τα μάθεις ολα αυτα.

Dimifootη μου η καμπυλη του Dirac σιδερωσε τα παντα.

Οι μετρησεις ηταν οντως καναπεως.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Δημήτρη, μια που το αναφέρεις και επειδή δεν το έχω πολυ-ψάξει, τι διαφορά έχει η μέτρηση καρέκλας από αυτή του καναπέως; Και στις δύο περιπτώσεις δε βγαίνει ένας σταθμισμένος μέσος όρος των μετρήσεων, με τη μέτρηση στην κεντρική θέση να έχει μεγαλύτερο βάρος; Γενικά, για δώσε τα φώτα σου, τι άλλο θέλει προσοχή στις μετρήσεις ντιρακ;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οταν τελειώσουμε τις μετρησεις και πριν αρχίσουμε την διόρθωση, τις αποθηκεύουμε σε ενα αρχείο για να μην χρειαστεί να τις ξανακάνουμε, παρά μονο αν αλλάξει κατι σημαντικό στο σύστημα ή στον χώρο (πχ κάποια κρυσταλλιέρα)
:p:p
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αυτο το σιδέρωμα δεν ειναι σίγουρο πως θα σε ικανοποιήσει

Μα γι' αυτο ειπα πως σιδερωσε τα παντα. Τα φλαταρε ολα. Περασε οδοστρωτηρας.

Οχι. Δεν μου αρεσε καθολου.



Εγω αυτο που καταλαβα ειναι πως το Dirac απο μονο του δεν μπορει να δωσει ικανοποιητικο αποτελεσμα εκτος και αν το προβλημα που εχει καποιος ειναι πολυ μικρο. Οποτε μια μικρη επεμβαση του Dirac ισως λυσει το προβλημα και λειτουργησει ευεργετικα.

Χωρις passive φροντιδα του χωρου πιστευω πως σωστη δουλεια δεν γινεται...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Είσαι σίγουρος; μέτρησες το αποτέλεσμα με το REW ή στηρίζεσαι στην γραμμή που σου έδειξε το Dirac? Αν έκανες το δεύτερο, να ξέρεις πως δεν ειναι καθόλου βέβαιο πως ισχύει

Το δεύτερο. REW δεν χρησιμοποίησα.


Αντιθέτως εγω πιστεύω πως το Dirac (στο αυτόματο) δίνει πολυ ικανοποιητικό αποτέλεσμα οταν το προβλημα ειναι μεγάλο. Σε καλά συστηματα το καλύτερο αποτέλεσμα με το Dirac έρχεται μετα απο πολυ σκάλισμα στα manual target curves. Θελει πολυ δουλεια για να πάρεις κέρδος οταν είσαι ήδη καλά, που μάλλον είσαι απο ο,τι φαινεται.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω διότι έχω μικρή εμπειρία. Βασίζομαι στην εμπειρία σου και τις όποιες γνώσεις σου και δέχομαι τη γνώμη σου.

Αυτό που είδα εγώ, χρησιμοποιώντας μόνο το Dirac, με τις λίγες γνώσεις μου και κάποιες συμβουλές φίλων, με τα δικά μου θέματα στο χώρο και το δικο μου setup -> δεν ήταν ικανοποιητικά.


Όσο για την παθητική φροντίδα χωρου, το όφελος ειναι σαφώς πολυ μεγαλύτερο οπως λες.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει άνθρωπας να διαφωνήσει με αυτό.[/QUOTE]



Δηλαδή:
Αν έχεις μια ομάδα μπάσκετ στην Α1 που είναι σίγουρη για υποβιβασμό, έτσι και φέρεις τον παιχταρά τον μαύρο playmaker που θα σου βάζει 35 πόντους σε κάθε ματς, έχεις γίνει ξαφνικά δύναμη, και μπορεί και να σωθείς. Και δεν χρειάζονται και πολλά πολλά, του λες "μπες μέσα και πάρε την ομάδα πάνω σου".

Αν όμως έχεις ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας, τον ίδιο παίχτη πρέπει να τον πειθαρχησεις, να του μάθεις τα συστήματα, να του δώσεις σαφείς οδηγίες, γιατί αν τον αφήσεις ελεύθερο θα στα κάνει όλα μπρδελο.

Το ίδιο ισχύει με το Dirac.

Νομίζω ότι δεν ισχύει ο παραλληλισμός.
Εγώ αντελίφθειν πώς όταν πειράζεις την καμπύλη, αυτή συμπαρασύρει και τις δίπλα συχνότητες προφανώς.

Αυτό με τον παικταρά που αναφέρεις δεν ισχύει. Θα ίσχυε αν λέγαμε πως ο παικταράς θα έβαζε μεν 35 πόντους σε κάθε παιχνίδι, αλλά ο Center θα έχανε σε rebounds και οι περιφέρεια θα έχανε ποσοστά στα τρίποντα.

Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ. Οπότε ο παικταράς θα μας έδινε δύναμη που ΠΙΘΑΝΟΝ να έσωζε αλλά είναι και πιθανόν η ομάδα σαν σύνολο πλέον να μην είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα.


Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ή τα μπέρδεψα χειρότερα...
Εγώ με κατάλαβα πάντως. :p
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Εγώ αντελίφθειν πώς όταν πειράζεις την καμπύλη, αυτή συμπαρασύρει και τις δίπλα συχνότητες προφανώς.
Πρέπει να σου δείξω πως να πειράζεις την καμπύλη χωρίς να επηρεάζεις τις δίπλα συχνότητες.

Αν δεν ξέρεις αυτό το τρικ δικαιολογείσαι σε αυτό που λες ;)
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Πρέπει να σου δείξω πως να πειράζεις την καμπύλη χωρίς να επηρεάζεις τις δίπλα συχνότητες.

Αν δεν ξέρεις αυτό το τρικ δικαιολογείσαι σε αυτό που λες ;)

Πώς γίνεται αυτό? Πραγματικά θα με ενδιέφερε.
Πώς μιλάμε για καμπύλη ΧΩΡΙΣ να συμπαρασύρονται και οι δίπλα γειτονιές?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
...εκτός του καναπενάτου και πολυθρονάτου έχει και καρεκλάτου σετάπιον...? :laugh:
Όχι, η άλλη επιλογή είναι διπλό καναπεδάτο (auditorium)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Πώς γίνεται αυτό? Πραγματικά θα με ενδιέφερε.
Πώς μιλάμε για καμπύλη ΧΩΡΙΣ να συμπαρασύρονται και οι δίπλα γειτονιές?
Χρειαζεσαι πολλά break points το ένα δίπλα στο άλλο ;)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Βάζεις ανάλυση 1/24 oct , τσεκάρεις τις κορυφές και κόβεις στοχευμένα με μεγάλο Q. Επειδή το ντιρακ δεν έχει Q, κάνεις αυτό που λέει ο γιατρός

Α ναι,
και μετράς - ξαναμετράς και μετράς..... Θα φας ενα απόγευμα από 100 - 300ΗΖ για ορεκτικό
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ομολογώ πως δεν με πείσατε πως αυτό δεν συμπαρασύρει και τις γείτονες συχνότητες αλλά μάλλον είναι κάτι που θέλει να το δώ και στην πράξη και κουβέντα και μπύρες και τσι-τσι και και και...


:lolsign:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Ομολογώ πως δεν με πείσατε πως αυτό δεν συμπαρασύρει και τις γείτονες συχνότητες αλλά μάλλον είναι κάτι που θέλει να το δώ και στην πράξη και κουβέντα και μπύρες και τσι-τσι και και και...


:lolsign:
....πτάνες. :p
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ομολογώ πως δεν με πείσατε πως αυτό δεν συμπαρασύρει και τις γείτονες συχνότητες αλλά μάλλον είναι κάτι που θέλει να το δώ και στην πράξη και κουβέντα και μπύρες και τσι-τσι και και και...


:lolsign:
Αν κερνάς οσα αναφέρθηκαν :D, κατεβαίνω ενα ΣΚ Αθήνα να σου δείξω πως γίνεται (αυτο με τις συχνότητες....)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top