Το όνειρο (PPG)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Τι να πω, μήπως ήταν πειραγμένες οι ρυθμίσεις του;
Δεν είχα ποτέ Zidoo, αλλά έχω αλλάξει άφθονα Dunes και Mede8ers και Oppos και Panasonic BD players και πισιά σε default ρυθμίσεις, αλλά διαφορά δεν είδα.
Αναφέρομαι μόνο σε BD υλικό, τα UHD είναι εντελώς άλλη, και πολύ δύσκολη, ιστορία.
βρε μπας και είσαι γκαβάδι? :p:lol::lolsign:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τι να πω, μήπως ήταν πειραγμένες οι ρυθμίσεις του;
Δεν είχα ποτέ Zidoo, αλλά έχω αλλάξει άφθονα Dunes και Mede8ers και Oppos και Panasonic BD players και πισιά σε default ρυθμίσεις, αλλά διαφορά δεν είδα.
Αναφέρομαι μόνο σε BD υλικό, τα UHD είναι εντελώς άλλη, και πολύ δύσκολη, ιστορία.
Δεν έχει και τις τόσες ρυθμίσεις. Δοκίμασα από auto στα settings μέχρι χειροκίνητα όλα τα bit και τις επιλογές χρώματος. Όπως οι περισσότεροι που διάβασα σε forum η καλύτερη εικόνα ήταν με 12 bit και 444. Άσχετα με το αν η tv δεν είναι 12.

Αλλά ότι είναι κοντά όλα τα player δεν μπορώ να το πιστέψω. Εδω διαβάζουμε για διαφορές από κορυφαίο σε κορυφαίο και παίζει σχεδόν τo ίδιο το Hyundai του 50ευρου?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
ζιζίκο μου...κ@βλα μου μεγάλη:laugh:
έχω ένα μπλουσκαι από φοιτητής(dvd είναι αλλά δεν πειράζζζ)...ακόμα θα παίζει...θυμάμαι το είχα τυλίξει και σε ζελατίνα για μακρά αποθήκευση,όπως και το μινιντισκ,ένα πλειερ της pionner θυμάμαι που έπαιζε με την κεφαλή λέιζερ ανάποδα κλπ κλπ)

πάνε καμιά 10 χρόνια τώρα...διαμάντι...συλλεκτικό....βίντατζζζπωςταλεν...
ψήνεσαι ? :gotcha::lolsign:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Εννοείται οτι ο καθένας βλέπει όπως γουστάρει, με καρτουνίστικα χρώματα ή κίνηση βούτυρο ή φουλ στο sharpness και το contrast, αλλά όταν κατατίθενται απόψεις περί υπεροχής ή μη συσκευών, πρέπει να έχουμε κάποια αναφορά.
Αυτή είναι μόνο η καλιμπραρισμένη συσκευή αναπαραγωγής ή οι λίγες συσκευές που έρχονται με κάποιο preset κοντά στην αναφορά απο το εργοστάσιο.

EDIT: Όταν για παράδειγμα έχουμε τσιτωμένες ρυθμίσεις στην τιβί ή το προβόλι μας λόγω πολυετούς gaming συνήθειας, ένα media player μπορεί να δείξει λεπτομέρειες που με σωστή ρύθμιση δεν φαίνονται.
Παίρνουμε τότε το madVR, του γ@μάμε τη μάνα στο smoothing και τις ξανακρύβουμε. :D:p

.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Δεν είχα ποτέ Zidoo, αλλά έχω αλλάξει άφθονα Dunes και Mede8ers και Oppos και Panasonic BD players και πισιά σε default ρυθμίσεις, αλλά διαφορά δεν είδα.
Συμφωνώ.

Αν εξαιρέσουμε ένα δύο σκηνές και τελοσπαντων καναδυο περίεργα σημεία, οι διαφορές των υφιστάμενων "καλών" players είναι πρακτικά αμελητέες.

Το οποίο πρακτικά σημαίνει πως δε χάνει δα τίποτα σπουδαίο αυτός που δεν έχει οππο και παίζει από ζιντου ή σιλντ ή αντίστοιχα.

Στο hdr συμβαίνουν μερικά περίεργα, αλλά είναι νομίζω θέμα διαφορετικών προτύπων, ολίγον πολύπλοκο θα έλεγα.

Στα προσωπικά κριτήρια θέασης, η ομαλή κίνηση είναι ζητούμενο, όπως και μια έξτρα δόση σαρπνες. Και στα του ήχου, μια έξτρα δόση μπάσου. :)
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
ζιζίκο μου...κ@βλα μου μεγάλη:laugh:
έχω ένα μπλουσκαι από φοιτητής(dvd είναι αλλά δεν πειράζζζ)...ακόμα θα παίζει...θυμάμαι το είχα τυλίξει και σε ζελατίνα για μακρά αποθήκευση,όπως και το μινιντισκ,ένα πλειερ της pionner θυμάμαι που έπαιζε με την κεφαλή λέιζερ ανάποδα κλπ κλπ)

πάνε καμιά 10 χρόνια τώρα...διαμάντι...συλλεκτικό....βίντατζζζπωςταλεν...
ψήνεσαι ? :gotcha::lolsign:

Καλε..σεμνα! ;) μας διαβαζουν ολες! κ απ την αλλη μπαντα! :tongue:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Καλε..σεμνα! ;) μας διαβαζουν ολες! κ απ την αλλη μπαντα! :tongue:
ορκίζομαι ότι δεν έχει υπάρξει ποτέ σαρκική επαφή....
έχουμε μείνει στο σαιμπερ σεχ:p:laugh::roflmao:
[DOUBLEPOST=1562267915][/DOUBLEPOST]
Εννοείται οτι ο καθένας βλέπει όπως γουστάρει, με καρτουνίστικα χρώματα ή κίνηση βούτυρο ή φουλ στο sharpness και το contrast, αλλά όταν κατατίθενται απόψεις περί υπεροχής ή μη συσκευών, πρέπει να έχουμε κάποια αναφορά.
Αυτή είναι μόνο η καλιμπραρισμένη συσκευή αναπαραγωγής ή οι λίγες συσκευές που έρχονται με κάποιο preset κοντά στην αναφορά απο το εργοστάσιο.

EDIT: Όταν για παράδειγμα έχουμε τσιτωμένες ρυθμίσεις στην τιβί ή το προβόλι μας λόγω πολυετούς gaming συνήθειας, ένα media player μπορεί να δείξει λεπτομέρειες που με σωστή ρύθμιση δεν φαίνονται.
Παίρνουμε τότε το madVR, του γ@μάμε τη μάνα στο smoothing και τις ξανακρύβουμε. :D:p

.
το πας στην υπερβολή....μιλάμε για νορμάλ ρυθμίσεις...ποιος μπορεί να δει με τσίτα γ@μημένες ρυθμίσεις ταινία χωρίς να πάρει τα βλέφαρα πακέτο?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
το πας στην υπερβολή....μιλάμε για νορμάλ ρυθμίσεις...ποιος μπορεί να δει με τσίτα γ@μημένες ρυθμίσεις ταινία χωρίς να πάρει τα βλέφαρα πακέτο?
Δεν ξέρω, παραδείγματα δίνω. :p
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Στα προσωπικά κριτήρια θέασης, η ομαλή κίνηση είναι ζητούμενο, όπως και μια έξτρα δόση σαρπνες. Και στα του ήχου, μια έξτρα δόση μπάσου. :)
Εντάξει, μίλησες στην καρδιά μου :party:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Στα προσωπικά κριτήρια θέασης, η ομαλή κίνηση είναι ζητούμενο, όπως και μια έξτρα δόση σαρπνες. Και στα του ήχου, μια έξτρα δόση μπάσου.
Μπλιαχ
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Αγαπητέ ear,
Δεν υπάρχουν προσωπικα κριτήρια .
Υπάρχουν pdf.
Πόσο μάλλον από εσένα ....
Με απογοήτευεις ...
Εσύ τα λες αυτά ;;; :headbang:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Ναι.

Αν δε μπορείς να το καταλάβεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. :)

Κατ'επαναληψιν έχω ανεβάσει τις καμπύλες που βγάζει η ψυχοακουστικη, με πολλαπλές μελέτες σε ευρύ κοινό.

Έχω δηλώσει φαν της καμπύλης που έχει την ευρύτερη αποδοχή από τον περισσότερο κόσμο, και απέχω από το πιο "φλατ" άκουσμα του εξειδικευμένου κοινού ή του επαγγελματία ηχολήπτη.

Δηλαδή, στήνεται το σύστημα κατά τα προβλεπόμενα, και μπαίνει στο τέλος η προσωπική προτίμηση, όπως αυτή έχει εξερευνηθεί πλήρως από την επιστημονική έρευνα της ψυχοακουστικης, και δεν αποτελώ εξαίρεση κανενός κανόνα.

Ομοίως στην εικόνα. Στήνεται το σύστημα κατά τα προβλεπόμενα, και μπαίνει στο τέλος η προσωπική προτίμηση, όπως αυτή είναι γνωστό ότι υπάρχει σε όλο τον κόσμο, εξ'ου και τα φανταστικά φίλτρα σαρπνες των κατασκευαστών, αλλά και τα εξελιγμένα συστήματα ομαλής κίνησης. Το θέλει όλος ο κόσμος, όχι μόνο εγώ. Κοινή πρακτική και κοινή λογική.

Διασκέδαση. Απλά πράγματα.


Αρνούμαι να δω στεγνά ταινία στα 24 καρέ και να ακούσω μουσική φλατ. Αυτά τα θεωρώ αηδίες, καταναγκασμούς, με ενοχλούν. Βέβαια, δεκτή η προτίμηση οποιουδήποτε για τέτοια θέαση και ακρόαση.
Ευχαριστώ, δε θα πάρω.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Δεν τα πάω καλά εγώ με τα pdf .
Δυστηχως .
Χώρια που μου αρέσει να τα βγάζω άκυρα ...
Ούτε τα τρίγωνα εικόνας και ήχου μου αρέσουν .
Τα πανωραματος κάτι λένε ...
Εσύ πάντως συνέχισε .
Σε λίγο που θα συνεχίσεις να τα καταπατεις συνέχεια λόγω πειραματισμού και όταν το παραδεχτείς ξανά ξαναμιλαμε.

Αν δε μπορείς να το καταλάβεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω ούτε εγώ ...:D:D
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Δεν τα πάω καλά εγώ με τα pdf .
Δυστηχως .
Χώρια που μου αρέσει να τα βγάζω άκυρα ...
Ούτε τα τρίγωνα εικόνας και ήχου μου αρέσουν .
Τα πανωραματος κάτι λένε ...
Εσύ πάντως συνέχισε .
Σε λίγο που θα συνεχίσεις να τα καταπατεις συνέχεια λόγω πειραματισμού και όταν το παραδεχτείς ξανά ξαναμιλαμε.

Αν δε μπορείς να το καταλάβεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω ούτε εγώ ...:D:D
Φίλε makis, χωρίς πολλά θα μπορούσες απλά να μας κάνεις παρουσίαση τον χώρο σου και εκεί θα τελείωνε η όλη συζήτηση για πολλόυς απο εμάς.:lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Φίλε makis, χωρίς πολλά θα μπορούσες απλά να μας κάνεις παρουσίαση τον χώρο σου και εκεί θα τελείωνε η όλη συζήτηση για πολλόυς απο εμάς.:lolsign:
πως περιμένεις να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά έχοντας μισή πτανα στο αβαταρ;:p:roflmao::lol:
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Δεν κάνει εμένα ο χωρος μου Στάθη για τέτοια πράγματα ...
Ούτε ίσες αποστάσεις έχουν τα ηχεία μου ούτε ίδια είναι όλα ούτε ενεργά ηχεία εχω.
Άσε που κάνω μετατροπή στην μετατροπη στο πολυκάναλο σήμα ελεω minidsp.
Χώρια που δεν τηρώ ούτε τις μοίρες με τις κλίσεις των ηχείων .
Ούτε πληρώ τα pdf στην εικόνα καθότι κάθομαι πιο κοντά ούτε 4k native προβολέα έχω .
Χώρια που έχω μπλέξει τα μπούτια μου με το χρωματικό τρίγωνο και κάνουν τα μάτια μου πουλάκια .
Ούτε έχω τις τεχνικές γνώσεις έγω για να απαντήσω στις ερωτήσεις των ειδικών εδώ μέσα .
Που να μπλέκω τώρα ....
[DOUBLEPOST=1562338331][/DOUBLEPOST]
πως περιμένεις να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά έχοντας μισή πτανα στο αβαταρ;:p:roflmao::lol:
Αμ εγώ που έχω μια πόρτα να βλέπει θάλασσα ;;;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top