Το όνειρο (PPG)

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Είναι τόσο καλό? Σε άλλα φόρα κάποιοι ισχυρίζονται πως είναι κουραστικό...
Κουραστικοί Σταύρο είναι οι χώροι με RT60 στο θεό, δεν φταίει το βηρύλλιο. Βάζουν τα ηχεία σε κακούς χώρους και δεν ξέρουν τι τους φταίει.

Ο PPG πλέον έφτιαξε τον χώρο του και μπορεί να απολαμβάνει καλό ήχο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ρε συ μέλος kefalas...:roflmao::roflmao:

Άλλα έλεγες παλιά..:D

Έμαθες;)
τα ιδια λεω παντα μ@ρη

Το ποιο? σε εχασα :D

Οχι βρε το κεντρικο γαβρωνει χωρις πλακα για το βηρυλλιο με τρωει τιποτα αλλο.
με εχασες ? :D

https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/JBL-SRX828SP-2-x-18-2000W-High-Power/art-PAH0016996-000

https://www.homecinesolutions.fr/p/18640-focal-electra-cc-1008-be2-ebene
[DOUBLEPOST=1564850138][/DOUBLEPOST]
Υ.Γ. ο Κωστής εννοεί το ενεργό το καναρινί
οχι βρε, δεν θα κολλαει ....το παθητικο
[DOUBLEPOST=1564850474][/DOUBLEPOST]εγω αν ειχα χωρο ειδικο θα ειχα πληρες φασμα σε καθε ηχειο...μονο τα χαμηλα των υψους θα πηγαιναν στα 2sub που θα επαιζαν τo 0.1 (LFE)

η εχεις η δεν εχεις :p:D
 


Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Ναι αλλα Σταθης δεν πανε πουθενα ;):p
[DOUBLEPOST=1564833181][/DOUBLEPOST]
Τα left & right που εχουν ειναι απολαυση δεν ειναι κουραστικα
Αν γουστάρεις βηρύλλιο πάρε και το κεντρικό να γουστάρεις ακόμα περισσότερο. Καλά τα ενεργά αλλά κρίμα να πουλήσεις τα Electra.
Ιεροσυλία :o
Εγώ αυτό θα έκανα:D
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
αααα.....και δεν χρειαζεται κανενας AV εξωπραγματικος οικονομικα ...
...ενας απλος av με 2 εξοδους sub ;)
Εχω τον Yamaha 2040 που εχει 2 εξοδους sub το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορει να δωσει
4 ηχεια ατμος :(:(.
Δεν ξερω εαν μπορω να καταργησω τα surround back ωστε να εχω 4 ατμος.
Θα γουσταρα πολυ να βαλω αλλα 2 στο ταβανι ειναι πολυ ευκολο.
[DOUBLEPOST=1564853040][/DOUBLEPOST]
Αν γουστάρεις βηρύλλιο πάρε και το κεντρικό να γουστάρεις ακόμα περισσότερο. Καλά τα ενεργά αλλά κρίμα να πουλήσεις τα Electra.
Ιεροσυλία :o
Εγώ αυτό θα έκανα:D
Δεν εχεις αδικο ειναι κουκλια και παιζουν και γαμ@τα!!
Θα βαλω αγγελια το δικο μου και παρω με βηρυλλιο :D
 
Last edited:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ρε συ μέλος kefalas...:roflmao::roflmao:

Άλλα έλεγες παλιά..:D

Έμαθες;)
τα ιδια λεω παντα μ@ρη
να μην δουμε και κανα pdf τι παιζουν τα ριμαδια που παιρνουμε ...:p

πχ.

τα δικα σου δεν παιζουν χαμηλα......ειναι για νταπα ντουπα μονο :D

View attachment 78028

......ενω το svs 13 (20hz mode)παιζει πιο χαμηλα πιο δυνατα και πιο ισορροπημενα ....
δεν σου εβαλα το 16αρι μην μου παθεις και τιποτα :D

View attachment 78029

και 15hz mode :D

View attachment 78030
Αλλά κυρίως τι φλώμο είχα φάει μια φορά στο Τσιπουράδικο του Σαββάτου αλλά δεν φαίνονται τώρα αυτά ήταν στο προφορικό!:D
Μέχρι και π.μ μου έστειλες αν θυμάσαι όταν πήγες σπίτι.:roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
τα ιδια λεω παντα μ@ρη



με εχασες ? :D

https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/JBL-SRX828SP-2-x-18-2000W-High-Power/art-PAH0016996-000

https://www.homecinesolutions.fr/p/18640-focal-electra-cc-1008-be2-ebene
[DOUBLEPOST=1564850138][/DOUBLEPOST]

οχι βρε, δεν θα κολλαει ....το παθητικο
[DOUBLEPOST=1564850474][/DOUBLEPOST]εγω αν ειχα χωρο ειδικο θα ειχα πληρες φασμα σε καθε ηχειο...μονο τα χαμηλα των υψους θα πηγαιναν στα 2sub που θα επαιζαν τo 0.1 (LFE)

η εχεις η δεν εχεις :p:D
γι αυτό και εγώ έλεγα ότι δεν θα κολλάει και έλεγες εσύ ότι κολλάει με τα υπόλοιπα...νόμιζα ότι μιλούσες για εκείνο το ενεργό της ΚΡΚ που ρωτούσε...είπα κ γω...τόσο λάθος...φταίει η ζέστη?:D


το άλλο με το πλήρες φάσμα δεν το κατάλαβα....
αφού το ξεκαθαρίσαμε ότι το .1 είναι κανάλι που περιέχει πληροφορία που δεν αναπαράγεται από τα υπόλοιπα ηχεία
+ ότι εκεί που βρίσκονται οι δορυφόροι τοποθετημένοι στα πλαίσια ενός χομσίνεμα...δεν μπορούν να παίξουν εξίσου σωστά οι χαμηλές-sub
τώρα γιατί το γυρνάς?:confused:
και εσύ και ο Εαρ
σας χάνω...:idk:
[DOUBLEPOST=1564856976][/DOUBLEPOST]
Αλλά κυρίως τι φλώμο είχα φάει μια φορά στο Τσιπουράδικο του Σαββάτου αλλά δεν φαίνονται τώρα αυτά ήταν στο προφορικό!:D
Μέχρι και π.μ μου έστειλες αν θυμάσαι όταν πήγες σπίτι.:roflmao:
τι είν το φλώμο ρε πατριώτ?
το γουγλ μου βγάζει κάτι αλοιφές για κιρσούς...:gotcha::roflmao:
https://www.eikonia.gr/keraloifilevantakiparissiaxilleiaflomos
[DOUBLEPOST=1564857067][/DOUBLEPOST]
Το διπλο ειναι οτι πιο vfm κυκλοφορει.
120db στα 25 hz .
πως και σου γλίτωσε εσένα κάτι τέτοιο?:whistling::D
[DOUBLEPOST=1564857337][/DOUBLEPOST]
Εχω τον Yamaha 2040 που εχει 2 εξοδους sub το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορει να δωσει
4 ηχεια ατμος :(:(.
Δεν ξερω εαν μπορω να καταργησω τα surround back ωστε να εχω 4 ατμος.
Θα γουσταρα πολυ να βαλω αλλα 2 στο ταβανι ειναι πολυ ευκολο.
[DOUBLEPOST=1564853040][/DOUBLEPOST]
Δεν εχεις αδικο ειναι κουκλια και παιζουν και γαμ@τα!!
Θα βαλω αγγελια το δικο μου και παρω με βηρυλλιο :D
αλήθεια δεν ξέρω πόση θα είναι η ακουστική διαφορά ώστε να αξίζει να κάνεις τέτοια αλλαγή...
να ήταν έστω 8ιντσο να το καταλάβω....αλλά για ένα τουίτερ τόση φασαρία?:cautious::devilish::hunter:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αλλά κυρίως τι φλώμο είχα φάει μια φορά στο Τσιπουράδικο του Σαββάτου αλλά δεν φαίνονται τώρα αυτά ήταν στο προφορικό!:D
Μέχρι και π.μ μου έστειλες αν θυμάσαι όταν πήγες σπίτι.:roflmao:
δεν ξερω τι λες βρε, που αναφερεσε,βαλε και κανα λινκ καημενε

μηπως λες τοτε που ειχα ερθει και δεν μαρεσε η ρυθμιση ;
....αυτα ταχουμε πει ειναι και γραμμενα ;)
[DOUBLEPOST=1564864945][/DOUBLEPOST]
γι αυτό και εγώ έλεγα ότι δεν θα κολλάει και έλεγες εσύ ότι κολλάει με τα υπόλοιπα...νόμιζα ότι μιλούσες για εκείνο το ενεργό της ΚΡΚ που ρωτούσε...είπα κ γω...τόσο λάθος...φταίει η ζέστη?:D


το άλλο με το πλήρες φάσμα δεν το κατάλαβα....
αφού το ξεκαθαρίσαμε ότι το .1 είναι κανάλι που περιέχει πληροφορία που δεν αναπαράγεται από τα υπόλοιπα ηχεία
+ ότι εκεί που βρίσκονται οι δορυφόροι τοποθετημένοι στα πλαίσια ενός χομσίνεμα...δεν μπορούν να παίξουν εξίσου σωστά οι χαμηλές-sub
τώρα γιατί το γυρνάς?:confused:
και εσύ και ο Εαρ
σας χάνω...:idk:
μην με μπερδευεις με τον ear δεν εχω καμια σχεση :roflmao:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αλλά κυρίως τι φλώμο είχα φάει μια φορά στο Τσιπουράδικο του Σαββάτου αλλά δεν φαίνονται τώρα αυτά ήταν στο προφορικό!:D
Μέχρι και π.μ μου έστειλες αν θυμάσαι όταν πήγες σπίτι.:roflmao:
Μπορείς να τον καλέσεις τώρα που τα έσιαξες, να σου πει αν του αρέσει. :whistling::rofl:
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
το άλλο με το πλήρες φάσμα δεν το κατάλαβα....
αφού το ξεκαθαρίσαμε ότι το .1 είναι κανάλι που περιέχει πληροφορία που δεν αναπαράγεται από τα υπόλοιπα ηχεία
+ ότι εκεί που βρίσκονται οι δορυφόροι τοποθετημένοι στα πλαίσια ενός χομσίνεμα...δεν μπορούν να παίξουν εξίσου σωστά οι χαμηλές-sub
Γίνεται, αλλά πρέπει να έχουμε μεγάλους δορυφόρους, ή εαν είναι μικρότεροι να είναι πολλοί, ώστε να πιάνουμε τα απαραίτητα db σε όλο το φάσμα.

Επίσεις πρέπει ο χώρος να είναι πολύ δουλεμένος και να έχει άψογη συμπεριφορα, ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με τις χαμηλές συχνότητες.
 
  • Like
Reactions: PPG

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Μπορείς να τον καλέσεις τώρα που τα έσιαξες, να σου πει αν του αρέσει. :whistling::rofl:
Θα φορέσω ωτοασπίδες της ώρα λεξ και θα ανοίξω το volume λίγο παραπάνω να τον κουφάνο μία και έξω.:D
Γιατί δεν τον φωνάζεις εσύ;:whistling::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Γίνεται, αλλά πρέπει να έχουμε μεγάλους δορυφόρους, ή εαν είναι μικρότεροι να είναι πολλοί, ώστε να πιάνουμε τα απαραίτητα db σε όλο το φάσμα.

Επίσεις πρέπει ο χώρος να είναι πολύ δουλεμένος και να έχει άψογη συμπεριφορα, ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με τις χαμηλές συχνότητες.
αυτό το δουλεμένο...δεν το καταλαβαίνω

από την ώρα που θα είναι σαν να έχεις πολλαπλά sub πχ σε 7 σημεία (για 7.1)
ποιος ο λόγος να έχεις και δουλεμένο χώρο...
αφού τα πολλά sub λύνουν τα προβλήματα ενός ελαττωματικού χώρου
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
αυτό το δουλεμένο...δεν το καταλαβαίνω

από την ώρα που θα είναι σαν να έχεις πολλαπλά sub πχ σε 7 σημεία (για 7.1)
ποιος ο λόγος να έχεις και δουλεμένο χώρο...
αφού τα πολλά sub λύνουν τα προβλήματα ενός ελαττωματικού χώρου
Τα λύνουν, αλλά θα πρέπει να τοποθετηθούν σε συγκεκριμένες θέσεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αφού οι θέσεις των δορυφόρων επιλέγονται με άλλα κριτήρια.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μπορείς να τον καλέσεις τώρα που τα έσιαξες, να σου πει αν του αρέσει. :whistling::rofl:

Θα φορέσω ωτοασπίδες της ώρα λεξ και θα ανοίξω το volume λίγο παραπάνω να τον κουφάνο μία και έξω.:D
Γιατί δεν τον φωνάζεις εσύ;:whistling::roflmao:
Πού να μπλέκω τώρα...:laugh::roflmao:
ενας ενας παιδια μην τσακωθειτε ...:laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
τα πολλά sub λύνουν τα προβλήματα ενός ελαττωματικού χώρου
Δεν είναι ακριβώς έτσι..

Τα πολλαπλά σαμπ είναι ο μόνος διαθέσιμος τρόπος να παλέψει κανείς με το χώρο, ιδίως με τις ακυρώσεις και ιδιοσυντονισμούς λόγω boundaries, όταν δε μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. ;)

Δεν φτιάχνουν λόγου χάριν τα πολλαπλά σαμπ τους χρόνους αντήχησης ενός προβληματικού χώρου, θα συνεχίσουν να σέρνονται για 2 δευτερόλεπτα οι χαμηλές συχνότητες, κι ας έχεις 67 σαμπ. Όλα μαζί θα σέρνονται.:p

Δεν είναι θεραπεία δια πάσα νόσο τα πολλαπλά σαμπ, ούτε επειδή πήρες 3 σαμπ έχεις "τα πολλαπλά" σαμπ που λύνουν τα προβλήματα όλα, τα 3 σου έχεις, απλώς καλύτερα από 2 και πολύ καλύτερα από 1.:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ποιος ο λόγος να έχεις και δουλεμένο χώρο...
Έχεις πυρετό;:p

"Δουλεμένο χώρο", ωραίο είναι, θα το χρησιμοποιήσω.:D

Σε κάθε περίπτωση που ακούς μουσική, ακούς κυρίως το χώρο.
Εξαιρείται η περίπτωση να ακούς με ακουστικά.

Χωρίς δουλεμένο χώρο, είναι πρακτικώς αδύνατο* να επιτύχεις υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής και ως εκ τούτου δε θα πρέπει να έχεις υψηλές απαιτήσεις.


*Εξαιρέσεις αποτελούν τα μπανγκενόλουφσεν μπεολαμπ 90 και παρόμοιου ύφους λυσεις, αλλά και νιαρφιλντ σεταπ (ιδία πολυκάναλο) σε μεγάλων διαστάσεων χώρο, με καρδιοειδους λοβού ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ξεκαθαρίσαμε ότι το .1 είναι κανάλι που περιέχει πληροφορία που δεν αναπαράγεται από τα υπόλοιπα ηχεία
Ναι, διότι είναι μικροί δορυφόροι κι όχι πλήρους φάσματος.

Δηλαδή, αν έχεις ένα ζευγάρι 801, είτε χρεπομπιεντάμπλεγιου είτε Γκετ Χάρντ, θες τουλάχιστον 2 σαμπ. Αυτό για δικάναλη μουσική.

Αν στο ανωτέρω σενάριο προσθέσεις 9 μικρούς δορυφόρους για πολυκάναλο, θες πολλά και δυνατά σαμπ για να βγάλουν το .1 και το μπας μάνατζμεντ όλων των ηχείων.

Αν όμως έχεις 11 τεμάχια 801, είτε χρεπομπιεντάμπλεγιου είτε Γκετ Χάρντ, τότε δεν θες σαμπ.

Τότε, φτάνουν. Βγάζουν μόνα τους και το .1 ανετως.

Είναι τόσο μεγάλη η αθροιστική ισχύς όλων μαζί των μεγάλης διαμέτρου μεγαφώνων, που ξεπερνούν χαλαρά τις απαιτήσεις της αναπαραγωγής.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν είναι ακριβώς έτσι..

Δεν φτιάχνουν λόγου χάριν τα πολλαπλά σαμπ τους χρόνους αντήχησης ενός προβληματικού χώρου, θα συνεχίσουν να σέρνονται για 2 δευτερόλεπτα οι χαμηλές συχνότητες
αυτο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top