Το Spotify HiFi σύντομα κοντά μας

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Άποψη, αλλά δεν θέλει και πολύ διερεύνηση.

Μείωση προσωπικού σημαίνει μειωμένα έσοδα. Αλλά 17% μείωση προσωπικού σημαίνει πως πρέπει να μαζευτεί πολύ. Οπότε τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά.

Ο άμεσος ανταγωνιστής είναι το Apple Music. To Spotify προσφέρει δικάναλη "πχοιότητα CD" με $15 το μήνα, ενώ το Apple Music στα $11 το μήνα σου δίνει High Res Audio & Dolby Atmos.
Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την Apple.

,, Ο αριθμός των χρηστών που πληρώνουν αυξήθηκε πρόσφατα κατά 16 τοις εκατό σε 226 εκατομμύρια άτομα. Από τον Ιούλιο έως τον Σεπτέμβριο, η σουηδική εταιρεία κατέγραψε κέρδη 32 εκατ. ευρώ. Πέρυσι το ίδιο διάστημα σημειώθηκε ζημιά 228 εκατ. ευρώ.,,

Battle-music-platforms-graph-1-de-1068x1307.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την Apple.

,, Ο αριθμός των χρηστών που πληρώνουν αυξήθηκε πρόσφατα κατά 16 τοις εκατό σε 226 εκατομμύρια άτομα. Από τον Ιούλιο έως τον Σεπτέμβριο, η σουηδική εταιρεία κατέγραψε κέρδη 32 εκατ. ευρώ. Πέρυσι το ίδιο διάστημα σημειώθηκε ζημιά 228 εκατ. ευρώ.,,

View attachment 314465
Η μείωση προσωπικού και μάλιστα σχεδόν κατά 1/5 δείχνει οικονομικά προβλήματα. Τα στατιστικά δεν μου λένε τίποτα. Πόσο μάλλον αν ένα μεγάλο μέρος είναι με τα "οικογενειακά προγράμματα" των ελάχιστων ευρώ το χρόνο.

Δεν διώχνεις τόσο προσωπικό όταν πας καλά, ή έστω σταθερά.
 
Last edited:

Μηνύματα
76
Reaction score
82
Η μείωση προσωπικού και μάλιστα σχεδόν κατά 1/5 δείχνει οικονομικά προβλήματα. Τα στατιστικά δεν μου λένε τίποτα. Πόσο μάλλον αν ένα μεγάλο μέρος είναι με τα "οικογενειακά προγράμματα" των ελάχιστων ευρώ το χρόνο.

Δεν διώχνεις τόσο προσωπικό όταν πας καλά, ή έστω σταθερά.
Το Spotify ποτέ δεν ήταν κερδοφόρο. Είχε στρατηγική να αυξάνει τους χρήστες προσδοκώντας σε μελλοντική κερδοφορία. Οι επενδυτές πλέον έχουν απαιτήσει να μπει σε κερδοφορία, οπότε και προσπαθεί να μαζέψει τα οικονομικά του. Επιπλέον, όπως πολλές εταιρείες τεχνολογίας κατά την περίοδο της πανδημίας αύξησε πολύ το προσωπικό του (κάτι που δεν μπαίνει στις ειδήσεις) αλλά η αύξηση της ζήτησης δεν διατηρήθηκε στην μετά πανδημίας εποχή.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μείωση προσωπικού σημαίνει μειωμένα έσοδα.
Η μείωση προσωπικού και μάλιστα σχεδόν κατά 1/5 δείχνει οικονομικά προβλήματα.
Μιλάς με μεγάλη σιγουριά για πράγματα που (απ' ότι φαίνεται) δεν γνωρίζεις καθόλου καλά.

Μείωση προσωπικού ΔΕΝ σημαίνει μειωμένα έσοδα, νομίζω αυτό ξεκαθαρίστηκε από το ποστ του @N.K.

Μείωση προσωπικού επίσης ΔΕΝ σημαίνει (απαραίτητα) οικονομικά προβλήματα.

Όλες οι startups ξεκινούν με βασικό στόχο τη μεγαλύτερη και γρηγορότερη ανάπτυξη χωρίς να δίνουν ιδιαίτερη βάση στην κερδοφορία. Όταν μια startup φτάσει σε σημείο ωριμότητας (όπου είτε η αύξηση των χρηστών πλατιάζει, είτε δεν απειλείται η θέση της ως market leader, είτε δεν φαίνεται να έχει οικονομικό νόημα η περαιτέρω επένδυση) τότε αρχίζει η δεύτερη φάση, αυτή που η κερδοφορία μπαίνει σε μεγαλύτερη προτεραιότητα.

Δεν είναι καθόλου σπάνιο οι εταιρείες σε αυτό το στάδιο να προχωράνε σε οριζόντιες μειώσεις προσωπικού για να κόψουν το "περιττό λίπος" που μαζεύτηκε κατά την πρώτη φάση της "ανεξέλεγκτης" ανάπτυξης.

Αν σε αυτό προσθέσεις και τις ιδιαίτερες συνθήκες της πανδημίας όπως σωστά είπε ο @Auslaender, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Υ.Γ. Τα παραπάνω φυσικά δεν σημαίνουν πως το Spotify πάει καλά και δεν απειλείται από την Apple ή οποιονδήποτε άλλο. Δεν έχω επαρκή στοιχεία για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα η μείωση προσωπικού δεν σημαίνει και το αντίθετο.

Υ.Γ.2 Κρατήστε επίσης και το γεγονός ότι οι 1.500 απολύσεις αντίστοιχουν στο 17% του ανθρώπινου δυναμικού, που σημαίνει πως το Spotify είχε σχεδόν 9.000 υπαλλήλους!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Μιλάς με μεγάλη σιγουριά για πράγματα που (απ' ότι φαίνεται) δεν γνωρίζεις καθόλου καλά.

Μείωση προσωπικού ΔΕΝ σημαίνει μειωμένα έσοδα, νομίζω αυτό ξεκαθαρίστηκε από το ποστ του @N.K.

Μείωση προσωπικού επίσης ΔΕΝ σημαίνει (απαραίτητα) οικονομικά προβλήματα.

Όλες οι startups ξεκινούν με βασικό στόχο τη μεγαλύτερη και γρηγορότερη ανάπτυξη χωρίς να δίνουν ιδιαίτερη βάση στην κερδοφορία. Όταν μια startup φτάσει σε σημείο ωριμότητας (όπου είτε η αύξηση των χρηστών πλατιάζει, είτε δεν απειλείται η θέση της ως market leader, είτε δεν φαίνεται να έχει οικονομικό νόημα η περαιτέρω επένδυση) τότε αρχίζει η δεύτερη φάση, αυτή που η κερδοφορία μπαίνει σε μεγαλύτερη προτεραιότητα.

Δεν είναι καθόλου σπάνιο οι εταιρείες σε αυτό το στάδιο να προχωράνε σε οριζόντιες μειώσεις προσωπικού για να κόψουν το "περιττό λίπος" που μαζεύτηκε κατά την πρώτη φάση της "ανεξέλεγκτης" ανάπτυξης.

Αν σε αυτό προσθέσεις και τις ιδιαίτερες συνθήκες της πανδημίας όπως σωστά είπε ο @Auslaender, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Υ.Γ. Τα παραπάνω φυσικά δεν σημαίνουν πως το Spotify πάει καλά και δεν απειλείται από την Apple ή οποιονδήποτε άλλο. Δεν έχω επαρκή στοιχεία για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα η μείωση προσωπικού δεν σημαίνει και το αντίθετο.

Υ.Γ.2 Κρατήστε επίσης και το γεγονός ότι οι 1.500 απολύσεις αντίστοιχουν στο 17% του ανθρώπινου δυναμικού, που σημαίνει πως το Spotify είχε σχεδόν 9.000 υπαλλήλους!
Αν το Spotify θεωρείται startup πάσο.
Να πούμε και το Facebook startup τότε, και την Google, γιατί όχι. :)

Καλημέρες :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top