Τρίδρομο με Dynaudio & Vifa

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η κατασκευή μου αυτή είχε σαν βάση το ΚΙΤ της Dynaudio, διάσημο στον χώρο των ιδιοκατασκευών, Gemini.
Η εταιρία παρήγαγε επίσης το ηχείο αυτό σαν παθητικό μόνιτορ <<εγγύς πεδίου>> με τον κωδικό Μ-1.
https://www.dynaudio.com/professional-audio-discontinued/m-series-passive/m1

Εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι ο πήχης, εξαρχής, τέθηκε πολύ ψηλά και κεί έμεινε ως την ολοκλήρωση της κατασκευής.

Το Gemini είναι ηχείο δύο δρόμων, τριών μεγαφώνων σε διάταξη Dapollito.
Φέρει δύο midbass των 5,25 ιντσών και tweeter μιας ίντσας.
Οι μονάδες του είναι από τα καλύτερα μεγάφωνα που έχουν ποτέ κατασκευαστεί και συγκεκριμένα τα midbass 15W75 και τα tweeters D-260.
Σαν αυτόνομο ηχείο είναι εξαιρετικό στο φάσμα 52 Hz και άνω, με αξιοσημείωτη ενέργεια και το γνωστό εξαιρετικό σε ταχύτητα και όγκο χαμηλό των μονάδων της κορυφαίας εταιρίας.
Από εκεί και κάτω όμως υπήρχε έλλειψη όγκου, που γίνονταν αντιληπτή σε κομμάτια έντονου περιεχομένου στην χαμηλή περιοχή.

Για το λόγο αυτό αποφασίστηκε η χρήση του ηχείου ως δορυφόρου και η προσθήκη ενός woofer 10 ιντσών.
Αυτό τοποθετήθηκε σε μια ανεξάρτητη καμπίνα εσωτερικού όγκου 55 λίτρων, που έχει και καθήκοντα στήριξης του δορυφόρου, φέρνοντας τα μεγάφωνα στο ιδανικό ύψος ακρόασης.
Για τον συντονισμό του συστήματος επιλέχτηκε η λύση του παθητικού ακτινοβολητή, με μια μονάδα 12 ιντσών τοποθετημένη στην πλάτη της καμπίνας.
Ιδού το τελικό αποτέλεσμα:

31498645_10156368006246823_1984738437982322688_n.jpg
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα χαρακτηριστικά του είναι:

Τρίδρομο ηχείο πέντε μεγαφώνων, με τέσσερα ενεργά και ένα παθητικό, υλοποιημένο σε δύο ανεξάρτητες καμπίνες με ακίδες και απόσβεση μεταξύ τους.
Καμπίνα χαμηλών συχνοτήτων 55 λίτρων με την παθητική μονάδα συντονισμένη στους 33 Hz.
Απόκριση συχνότητας (-3db) 30 Hz- 21 KHz.
Ευαισθησία 88,5 db.
Εμπέδηση 8 Ωμ για τον κλάδο των χαμηλών και 4 Ωμ για τον δορυφόρο (ελάχιστη 3,4).
Συχνότητα διαχωρισμού χαμηλών-δορυφόρου 180 Hz.

Το κύκλωμα διαχωρισμού είναι σειριακό, πρώτης τάξης για τα midbass και το tweeter και δεύτερης τάξης παράλληλο, μεταξύ woofer και δορυφόρου.
Τα υλικά είναι υψηλής ποιότητας με πηνίο ταινίας και πυκνωτές ΜΚΡ στους δορυφόρους και πηνίο με σύρμα 1,6 mm στο woofer.
Το κύκλωμα διαχωρισμού του δορυφόρου είναι τοποθετημένο σε ανεξάρτητο χώρο στη βάση της καμπίνας τους.
Οι ακίδες και η στήριξη είναι ειδική παραγγελία σε φίλο μηχανουργό.

Οι καμπίνες των δορυφόρων είναι κατασκευασμένες από HDF πάχους 2,6 εκατοστών ενώ των woofers από HDF πάχους 3 εκατοστών με τις ανάλογες νευρώσεις.
Το συνολικό βάρος της κατασκευής είναι 58 κιλά.
 
Last edited:



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το κρος μπαινω βγαινει σε στυλ jbl (συρταρωτο) ?
τρελλη δουλεια απιστευτο χρωμα......
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
το κρος μπαινω βγαινει σε στυλ jbl (συρταρωτο) ?
τρελλη δουλεια απιστευτο χρωμα......
Όχι. Βρίσκεται σταθερά στερεωμένο το κρος.
Όντως θέλει πάρα πολλές ώρες δουλειάς μια τέτοια κατασκευή και σαν σχεδίαση και τρέξιμο σε ξυλουργεία, μηχανουργεία κ.τ.λ. και σαν κατασκευή.

Σημειωτέων πως συνολικά κατασκευάστηκαν τρία διαφορετικά κροσόβερ για τους δορυφόρους, μεταξύ των οποίων και αυτό που προτείνει η <<μαμά>> dynaudio, μέχρι να καταλήξω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μωρε τι χρωμα ειναι αυτο......ξεκουραζει την ψυχη λεμε........
χρωματαρα.,......για το τι θα παιζει φτανει η τρελλα σου.........
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
,......για το τι θα παιζει φτανει η τρελλα σου.........
Δεν θα μπορούσες να το διατυπώσεις καλύτερα...
Μόνο σαν τρέλα μπορεί να νοηθεί η ευχαρίστηση που εισπράττω όταν κάποιο αγαπητό μου πρόσωπο διαθέτει κάτι δικό μου και ακούει τις μουσικές του μέσα από αυτό.
Το συγκεκριμένο ζεύγος ηχείων αναπαύεται στην συμπρωτεύουσα και το απολαμβάνει ένας αγαπητός μου φίλος!
Από τον χώρο του είναι και οι φωτογραφίες.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλα μιλαμε επαθα πλακα. Καθως ειμαι και εγω φανατικος της dynaudio φανταζομαι πως θα παιζει και μου τρεχουν τα σαλια . Πραγματι οι μοναδες της dynaudio ανεπαρκουν στη χαμηλοτερη οκταβα (λογω χαμηλου excursion;) και η κατασκευη που εκανες με ξεχωριστη μοναδα για woofer ειναι οτι καλυτερο πιστευω. Απο κοστος ποσο πηγε αν επιτρεπεται;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλα μιλαμε επαθα πλακα. Καθως ειμαι και εγω φανατικος της dynaudio φανταζομαι πως θα παιζει και μου τρεχουν τα σαλια . Πραγματι οι μοναδες της dynaudio ανεπαρκουν στη χαμηλοτερη οκταβα (λογω χαμηλου excursion;) και η κατασκευη που εκανες με ξεχωριστη μοναδα για woofer ειναι οτι καλυτερο πιστευω. Απο κοστος ποσο πηγε αν επιτρεπεται;
Η όλη λογική της προσθήκης του woofer ήταν να μην χάσει καθόλου το σύνολο σε ταχύτητα και συνοχή και όχι να επιτύχει την απόλυτη απόκριση κάτω από τους 30 Hz.
Προορίζεται καθαρά για αναπαραγωγή μουσικής το ηχείο.

Το συνολικό κόστος των υλικών ήταν γύρω στα 3100 ευρώ.
Οι καμπίνες κόστισαν γύρω στα 700 ευρώ ενώ 1800 έκαναν οι μονάδες.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ωραίο!

:thumbsup:

Γιατι όχι μεγαλύτερες ή περισσότερες μονάδες sub για να πάει μέχρι 20Ηz?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ωραίο!

:thumbsup:

Γιατι όχι μεγαλύτερες ή περισσότερες μονάδες sub για να πάει μέχρι 20Ηz?
Πολλά τα διότι...
Μεταξύ του αφύσικου και <<αργού>> χαμηλού, προσωπικά, προτιμώ την ατάκα ενός γρήγορου μεγαφώνου.
Το συγκεκριμένο 10ιντσο έχει χαμηλή κινούμενη μάζα (45 gr) σε ισχυρό μοτέρ, με καλό συντονισμό (26 hz) ενώ σε συνδυασμό με το παθητικό δεν απαιτεί καμπίνα <<ψυγειάκι>>.
Ταιριάζει δε άψογα σε ευαισθησία με το δορυφόρο, ενώ δίνει την δυνατότητα για απροβλημάτιστο κροσάρισμα ακόμα και στους 800 Hz.
Ένα μεγάλο συν είναι το εύκολο φορτίο του, πάντα σε συνδυασμό με το κύκλωμα διαχωρισμού (8ωμο), που δεν προβληματίζει τον ενισχυτή απαιτώντας υψηλά ρεύματος στην δύσκολη χαμηλή περιοχή και <<θαμπώνοντας>> το υπόλοιπο φάσμα.

Η απόκριση του, όπως είναι μέσα στο δωμάτιο που δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, είναι άκρως ικανοποιητική, χωρίς να λείπει κάτι κατά την αναπαραγωγή μουσικής.
Κάποιοι <<τρίτοι>> που το άκουσαν είπαν πως είναι το καλύτερο χαμηλό που έχουν ακούσει.

Στην περίπτωση μεγαλύτερης μονάδας, για παράδειγμα 12 ιντσών, ώστε να κατέβει χαμηλότερα, θα είχαμε βαρύτερο κώνο, μεγαλύτερη καμπίνα, μεγαλύτερα πηνία (χαμηλότερο συνολικό DF) και συχνότητα πολύ κάτω των 180 Hz στο διαχωρισμό, που σημαίνει επιπλέον επιβάρυνση των midbass.
Γενικά θεωρώ τον 10ιντσο κώνο μια πολύ καλή ισορροπία μεταξύ χαμηλού και ταχύτητας.

Οι περισσότερες μονάδες παραλληλισμένες θα έριχναν στο μισό την εμπέδηση (δύσκολο φορτίο) ενώ θα χρειάζονταν και διπλάσιο σε mH πηνίο.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θες να μας δειξει καποιες;
Αν έχω κρατήσει κάτι στο αρχείο μου ευχαρίστως.
Βλέπεις το ηχείο ολοκληρώθηκε τον Νοέμβριο του 2016 και ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη.
Επειδή τα πράγματα κυλάνε χαλαρά, μόλις πρόσφατα έλαβα τις φωτογραφίες για να κάνω την παρουσίαση!
 

Μηνύματα
234
Reaction score
133
Καλημέρα στους φίλους και πάλι μπράβο στον κατασκευαστή. Επειδή είχα την δυνατότητα να ακούω το ηχείο στα πολλά ανέβα κατέβα Αθήνα Θεσσαλονίκη έχω ίσως να προσθέσω μερικά πραγματάκια. Το ηχείο ανέβασε απόδοση θεαματικά μετά την τροποποίηση του ενισχυτή που τα τρέχει, επίσης από τον Πέτρο, με "μόλις" 140 watt.
Λέω μόλις, γιατί σε δοκιμές με άλλους ενισχυτές διπλάσιους σε ισχύ, το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε. Τέλος, άξιζε τον κόπο η προσπάθεια για προσεκτικότερη τοποθέτηση γιατί ακούστηκαν πράγματα που δεν ξέραμε ότι υπάρχουν. Η αρχική φώτο είναι προφανώς πρόχειρη, χαλαρά λέμε. To be continued...
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top